Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Melonite Kaplama
lupus demiş ki:Sn.cmblc, sanırım ilk resimde seri nosunun standard kısımları dışında kalan silaha özel numaralar tam olarak okunamadığından dolayı seri nosunu gizleme ihtiyacı hissetmeyen silah sahibi, daha sonraki resimlerde net olarak tüm ayrıntıları görülecek olan seri nosunu gizlemiş. Çünkü buradaki seri nosunu işlem esnasında silmeleri hukuken de imkansız. ABD ' de silahlarda sadece gövdede seri nosu olması zorunlu olduğundan, buradaki seri nosunu işlem esnasında tahrip etmiş olma ihtimalleri olduğunu sanmıyorum.

Saygılar.

olabilir sn. lupus... teşekkürler...

sevgiler,

Alıntı

syn lupus Jerıcho 941 fs tabancamı istanbulda ümraniye ismail usta isminde bir ustaya mat beyaz krom kaplattım.Silahımı kaplatmadan önce Jerıchoların Türkiye ithalatcısı Dermancı Şirletinin Sahibi Ali DERMANCI ile görüştüm.Kendisne silahımı krom kaplatmak istediğimi bunun için servislerinin olup olmadığını,israildeki fabrikasında silahımı krom kaplama yaptırıp yapatıramayacaklarını sordum.O da bana servislerinin olmadığını ancak Ankara da Doğa spor die bir yer olduğunu oraya yaptırabilceğimi israile yollayamayacaklarını söyledi bende yukarıda belirttiğim yerde kaplamasını yaptırdım.Yazıları ve sanayii kodları oldukca tatminkar şekilde durmaktadır.Yapılan bu işlemin silahın metaline zararı olurmu?Çevremdeki bazı arkadaşlarım krom kaplama yaptırdıktan sonra silahlarının atış sonrası çok ısınma yaptıklarını söylediler.Benim böyle bir şikayetim olmadı.Krom kaplatmayla ısınma arasında bir bağlantı kuramadım.Atış sonrası silahı çok ısınan arkadaş yaptığı araştırma sonucu ona yurdum ustaları silahı yapan ustanın silahının metalinin özelliğini bozduğunu söylemiş.Pek inanmak istemedim ama merakda ettim.Bu konudaki bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.Ayrıca bu silahı yurt dışında getiren firmalar neden bu tür konularda hizmet vermezler bir türlü anlamış değilim.Silahı sattımı iş bitti.Bence tecrübeli bilgili tamir ve bakım servisleri olmalı?Amerika da Avrupa da da durum aynımı?Sorun çıktımı müşteri kaderiyle başbaşamı kalıyo?Sonuçta fabrikasyon bir ürün kromunda sorun çıkabilir kaldıki jericholar boya konusunda sıkıntılı .Daha çok ekmek yememiz lazım çook.Saygılar.

Alıntı

hedonist demiş ki:Ayrıca bu silahı yurt dışında getiren firmalar neden bu tür konularda hizmet vermezler bir türlü anlamış değilim.Silahı sattımı iş bitti.Bence tecrübeli bilgili tamir ve bakım servisleri olmalı?Amerika da Avrupa da da durum aynımı?Sorun çıktımı müşteri kaderiyle başbaşamı kalıyo?

Sn. hedonist, bildiğim kısmına ben cevap yazayım.

Silahın ülkelerarası seyahati için her iki ülkeden (hatta transit geçecekse o ülkelerden de) nisbeten uzun süren izinlerin alınması gerekli olduğu için, fabrikaya gönderilip geri gelmesi hemen hemen hiç uygulanmaz. Onun yerine gerekli parçalar tek yön olarak gönderilir. Özellikle, rengini değiştirmek gibi keyfiyet arz eden durumlarda ne üretici, ne temsilci/satıcı böyle masraflı ve külfetli bir işe girmez.

İkinci konu ise, muhattabınız. Boya/kaplama değiştirme keyfiyetini ayrı tutarak, eğer silahınızda bir problem varsa, ilk muhattabınız "satıcı" yani MKEK, ardından (aslında onunla birlikte) "üretici"dir. Temsilci, üreticinin sadece Türkiye'deki bağlantı ofisi konumundadır. Herkezin bildiği üzere, sorunlarınızla MKEK hiçbir şekilde ilgilenmeyeceği için, temsilci vasıtasıyla üreticiye ulaşır; en az birkaç ay süren ve masraflı yoldan, hafif mide şikayetleri sonrası çözüme ulaşırsınız. Ya da yurdum silahçılarından çözüm ararsınız.

Durum özetle böyle olup, arızasız atışlar dilerim.

Alıntı

Fotoğraflar yenilenmiştir.

(06-03-2009, 02:10 PM)lupus demiş ki: Arkadaşlar aşağıda aftermarket olarak uygulanmış olan Melonite kaplama ve 14 ay içerisinde atılan 10.000 mermiden sonra silahın durumunu görüyorsunuz. Melonite, aslında bir tür Tenifer uygulamasıdır. Melonite, Walther'in P99' da uyguladığı, yine bir tür Tenifer olan QPQ kaplama tekniğine SW' nın verdiği isimdir. QPQ / Melonite, siyanidli solüsyonlarla uygulanan Tenifer tekniğinin, ABD çevre yasalarına uyumlu bir hale bir hale getirimiş şeklidir. SW bu tekniği özellikle M&P modelinde uygulamaktadır.

Aşağıda CZ / Dan Wesson üretimi bir CBQB modelini görüyorsunuz.
Silahın kabza sırtı Ed Brown tarzında dizayn edilmiş.
Gördüğünüz gibi dünyada üzeri Bill Board panosu gibi olmayan 1911 klonları da var.
Silah Melonite öncesi paslanmaz çelik olarak fabrikan çıkmış.

[Resim: 1_zps6540b971.jpg]

Silah sahibi daha sonra silahı aşağıda linki olan atölyeye göndermiş;

http://www.drakesgunworks.com/

Melonite yüzey işlemi uygulandıktan sonra silahın hali;
İşlemi diyorum, çünkü Melonite bir kaplama değil, yüzeye işleyen bir uygulamadır.

[Resim: 2_zps824d1a76.jpg]

Aşağıda da silahın 10.000 atım gördükten sonraki hali,
Kızaklarda herhangi bir açılma dahi yok,
El değen yerlerde açılma yok,
Fişek süren tabla ve irtibat kesici yatağı etrafında sararma var;

[Resim: 3_1_zpsc2b21eed.jpg]

[Resim: 3_2_zps901d97da.jpg]

[Resim: 3-3_zps616336ec.jpg]

Aşağıda da, sarı kovan izleri olan bölgenin, temizleme yağı ile temizlendikten sonraki halini görüyorsunuz, sarı lekeler tamamen kaybolmuş, ne fişek süren yüzey aynasında, ne irtibat kesicinin çalışma yatağından korozyonu bırakın, boya açılması dahi yok.

[Resim: 4_zpse3da1d91.jpg]

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
şekerlioğlu
Merhaba...Uzun senelerdir takip ettiğim foruma ilk kez ileti yazıyor ve bu vesile ile herkesi selamlıyorum.

Bu bölüme uzun süredir ileti yazılmamış ancak ilgimi çeken bu konu ile alakalı yeni bir gelişme var mıdır diye tekrar forumda göz gezdirirken metalürji mühendisi bir dostum aklıma geldi ve durumu ona arz ettim. Kıymetli dostum, bahse konu ısıl işlemin nasıl yapıldığı hususunda teorik bilgiye sahip olduğunu ancak uygulaması ile ilgili tecrübesinin olmadığını ifade etmekle birlikte  araştırıp beni bilgilendireceğini de söyledi.

Ertesi gün bana attığı e-posta da;  ''Bodycote''  adlı dünyaca ünlü bir ısıl işlem firmasının Gebze'de faaliyette olduğunu ve ateşli silahların namlu ve sürgü takımlarına da Nitro Karbürizasyon veya patentinin kendilerine ait olduğu ''Corr-L-Dur'' uygulamalarını yaptıklarını yazdı.

[Resim: 0001.jpg]

[Resim: 0002.jpg]

Yukarıda da firmanın broşürü yer almaktadır.

Saygılarımla Yücel Atilla.

Alıntı
10 üye teşekkür etti:
lupus, Gazanfer, heisenberg, demirci57, Gravis_Pro, demasoni, şekerlioğlu, alpago, ismicey, karaca

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi