Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Melonite Kaplama
Sn.m16a2,
MKIII' lerin boyasında meydana gelen, metale işlememiş çiziklerin giderilmesi için hangi tür pastalarla ve nasıl giderdiğiniz konusunda biraz daha ayrıntılı bilgi verebilir misiniz? Özellikle hangi markaları, hangi tür çiziklere, hangi miktarlarda ve nasıl uyguladığınızı ve aldığınız sonuçları ayrıntılandırabilirseniz müteşekkir olurum.
Saygılar.

Alıntı

Muhterem arkadaşlar,

Sınai kalıp yapan kuruluşlar, yani plastik veya zamak vesair malzemenin enjeksiyon kalıplarını yapan müesseseler yirmi
yılı aşkın süredir, kalıpların çarpılmadan yeteri sertliğe sahip olması için , yüzeylerine çok ince bir nitrürleme difuzyonu
olan ve kendi aralarında "Nitrasyon" olarak isimlendirdikleri, yabancı know how'larla tatbik edilen, tennifer, melonite, vs
gibi ticari adlarla tanımlanan bir işlem yaptırırlar. Bu aplikasyon, yüzeyi genelde 40 Veya daha üzeri Bir Rockwell C
ıskalası karşılığı sertlik verdiği gibi, çeliğin ihtiva ettiği krom yüzdesiyle ters orantılı olarak paslanmaya mukavemet
özelliği de sağlar. Yurdumuzda bu konuda en ciddi kuruluşlurdan biri "Korkmaz Çelik" tir. (0 216 420 19 26-30). Mamafih, Otomotiv işletmelerinin yoğun olduğu. İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Konya, Kayseri gibi vilayetlerde her
kalıpçı esnafı bu tür işlemleri yapan yerleri çok iyi bilir. Fiatlandırma esası; ağırlıktır. Sorarak en kaliteli işi veren kişi veya
kuruluşlar öğrenilebilir. Daha önce çok azı ya da hiçbiri silah parçası işlememiş olabilir.

Diğer taraftan konunun benim tarafımdan gündeme getirilmesi, Akdal AR-GE'sine atfen değil, Glock malzeme ve prosesleri ile ilgili bir forumda olmuştur. Muhtemelen sizler Akdal kuruluş ve çalışanlarını benden daha iyi biliyorsunuz.
Bu müessesenin yerini, hiçbir yetkili veya personelini tanımam, onlarla ilgili bütün bilgiyi internet siteleri ve sizin
forumunuzdaki yazılardan aldım. İlgimi çektiği ve desteklenmesine inandığım için ürünleri hakkında bir iki görüş bildirdim,
Vaktim olduğu bir zaman ziyaret etmeği de düşünüyordum.

Hoşçakalın.

Alıntı

Sayın Lupus maillinizi şimdi gördüm kusura bakmayın.MKIII bir arkadaşımındı.Normal beyaz renkli oto pastasıydı kullandığım.Tabi kaliteli olanlardan ucuz olanlardan değil.Tabancanın üzerine bir miktar sürüp bir pamuk ile yatay şekilde ovarak yaptım.Tabi daha sonra kuru bir pamukla bunu tekrar ettim.Boyadaki ufak çizikler ve deformasyonlar yok oldu ve boya tazelenmiş oldu.Eski mat boya sıfır gibi parladı.Birde üzerine gene oto larda kullanılar teflon cila attım,sanki meneviş gibi parladı.Boya üzerinede herhangi bir zarar vermedi.Tamamen tazelenmiş oldu boya.

Alıntı

m16a2 demiş ki:Sayın Lupus maillinizi şimdi gördüm kusura bakmayın.MKIII bir arkadaşımındı.Normal beyaz renkli oto pastasıydı kullandığım.Tabi kaliteli olanlardan ucuz olanlardan değil.Tabancanın üzerine bir miktar sürüp bir pamuk ile yatay şekilde ovarak yaptım.Tabi daha sonra kuru bir pamukla bunu tekrar ettim.Boyadaki ufak çizikler ve deformasyonlar yok oldu ve boya tazelenmiş oldu.Eski mat boya sıfır gibi parladı.Birde üzerine gene oto larda kullanılar teflon cila attım,sanki meneviş gibi parladı.Boya üzerinede herhangi bir zarar vermedi.Tamamen tazelenmiş oldu boya.

Sn.m16a2, boya tonunda üniformite sağlamak için yaptığınız işlemi sadece çiziklerin olduğu bölgelere değil, tüm yüzeye yayarak mı yaptınız ? Diğer yandan oluşan parlaklık bildiğimiz MKIII boyası düzeyinde miydi? Şahsen boyanın zamanla matlaşmasını daha çok sevdiği söylemeliyim, ancak işlemden sonra MKIII normal tonundan daha fazla parlamıyorsa, ben de denemeyi düşünüyorum. Saygılar.

Alıntı

Evet bütün hertarafına yaptım.Renginde bi değişiklik olmuyor sadece o koyu matlığı değişiyor oda kısa bir süreline.Sonra gene kullanıma bağlı olarak matlaşıyor.

Alıntı

m16a2 demiş ki:Sayın Lupus maillinizi şimdi gördüm kusura bakmayın.MKIII bir arkadaşımındı.Normal beyaz renkli oto pastasıydı kullandığım.Tabi kaliteli olanlardan ucuz olanlardan değil.Tabancanın üzerine bir miktar sürüp bir pamuk ile yatay şekilde ovarak yaptım.Tabi daha sonra kuru bir pamukla bunu tekrar ettim.Boyadaki ufak çizikler ve deformasyonlar yok oldu ve boya tazelenmiş oldu.Eski mat boya sıfır gibi parladı.Birde üzerine gene oto larda kullanılar teflon cila attım,sanki meneviş gibi parladı.Boya üzerinede herhangi bir zarar vermedi.Tamamen tazelenmiş oldu boya.

Oto pastaları hakkında ufak bir not vereyim.Bu pastalar derin olmayan çizikler için boya kalınlığını incelterek bu çizikleri görünmez hale getirirler.Yani silahada uygulandığında boyada azda olsa ilcelme olacaktır.

Alıntı

Alıntı: Yurdumuzda bu konuda en ciddi kuruluşlurdan biri "Korkmaz Çelik" tir. (0 216 420 19 26-30).
Sn.Konuk, irtibat telefonunu verdiğiniz bu firma ile görüştüm.
Görevli arkadaşlar yaptıkları işlemin vakum nitro karbürizayon olduğunu, siyanid tuzları ile yapılanlardan biraz daha farklı olduğunu söylediler. Yapılan işlemin özelliğine göre yüzeyde seramik benzeri kırılgan bir tabaka oluşabileceğini, özellikle karmaşık geometrili çok küçük parçalarda, yapılan işlemin kenar bölgelerde çok verimli olamayabileceğini söylediler.

Yapılan işlem sonrası yüzeyin krom veya menevişle tekrar işlemden geçirilerek karartılabileceğini, ancak kendilerinin bu konuda tecrübelerinin olmadığını söylediler.

Sizin son sertlik işlemleri yapılmamış ham malzemeler dışında, bizim gibi kullanıcılarn ellindeki hazır mamul malzemeler üzerinde hiç tecrübeniz oldu mu? Elimizdeki silahlardan Cr veya Mo oranı yüksek paslanmaz çelik olmayan herhangi birisinin ana parçaları ve yine aynı özellikteki küçük parçaları, bu işletme tarafından vakum nitro karbürizasyon işlemine tabi tutulabilir mi? Bu işlemden sonra, her ne kadar arkadaşlar pek etkilenmeyeceğini söyleseler de, yüzey sertliği dışında malzemenin kor sertliği de etkilenir mi? Bu işlemden sonra silahın yüzeyine meneviş gibi istediğimiz her hangi bir renklendirme işlemini yapabilir miyiz?

Hürmetler.

Alıntı

Sayın Lupus,

Yurdumuzda yaygın olarak tatbik edilen nitrasyon işlemi,hareketli amonyak gazının, vakum ortamda, azami 520 derecede,
yaklaşık 24 saat, işleme uygun yapıda fırınlarda verilen bir "nitrürleme" uygulamasıdır. Bu işlem sonunda, çelik, azot mas
edebilme yeteneğine bağlı olarak; 70 Rc derecelerinde ve 0.7mm kalınlığına kadar bir yüzey sertliği, yaklaşık %13 Cr
muhtevalı paslanmaz çelik seviyesinde bir korozyon direnci ve normalin üstü metal yorgunluğu direnci kazanır. Uygulanan
sıcaklığın artırılması ile süre azalabilir ve artan korozyon direncine karşılık incelen fakat kırılgan olmayan bir yüzey sertliği
elde edilir. Silah sanayiinde yaygın olarak kullanılan 4140 CrMo çelikleri için bu değerler, yaklaşık 60 Rc civarı yüzey sertliği ve 0.1mm civarında bir derinlik, normal paslanmaz çelik evsafında bir korozyon direncidir. Bu değerler, namlu
yapımında kullanılan paslanmaz çelik olarak tanımlanan 416 alaşımlı çeliğin yaklaşık 32 Rc ve %l0 Cr muhtevası seviyelerinden dahi çok üsttedir. Çevre koruma faktörü gözetildiğinde düşünülecek metod "Plazma Nitrasyon" dur ve
"Melonite" muhtemelen bu sınıf bir tatbikattır.

Son menevişleme ısı derecesi 500 derecenin altında olan yay çelikleri genellikle tavlandıktan sonra, yani, kullanıcının
elindeki haliyle nitrasyon işlemine uygun değildirler. Bunun dışında her tür silah parçasının bu işlemden yararlanabileceği
söylenebilir ancak bunda dikkat edilmesi gereken husus, parçaların fırın içindeki istif şekli ve sirküle edilen gazdan
homojen dağılımda istifade şeklidir. Özellikle namlu iç ve sürtürmeye açık yüzleri bu ortamdan en iyi faydayı sağlıyacak
biçimde fırın içinde , belki hareketli askı düzenekleriyle konumlandırılmış olmalıdır.

Sanayi siteleri olan her büyük ilde "Isıl İşlem" başlığı altında aranıp bulunabilecek kuruluşlardan hangilerinin zikredilen
detayları havi bir düzene sahip olduğunu maalesef bilemiyorum. Ankara'da "Ankas Isıl İşlem; 0312 394 75 76), bu nevi
müesseselerden biri olup daha detaylı bilgi, yetkililerine ulaşılarak edinilebilir. Nitrasyon sonrası meneviş ve sair yüzey
işlemlerinde dikkat edilecek husus, nitrasyonu yapan kuruluşun işleminin tüm yüzeyde homojen bünyede olması, diğer
kaplama vesair uygulama içinse temizliğin aşındırıcı kumlama, kuvvetli asitler gibi sertliği alıcı özelliklerden uzak olması
gereğidir. Mutlak dane püskürtmeli temizlik gerekiyorsa bunun organik partiküllerle(diatomik kum) yapılması önerilebilir.

Nitrasyon işlemi, çok ince bir tabaka verdiği için ham malzemede kullanılmaz, tam mamul çelik malzemelerin son işlem
lerinden biridir. Silah yüzeylerinde kullanımı ülkemizde çok az tatbik gören ancak istikbali olacak iş kollarından sayılabilir.
Deneme amaçlı da olsa mutlaka başlanması gerekir. Hurdaya yakın poligon tabancalarından biri "ilk" olarak düşünülebilir.

Başarılar..

Alıntı

sn. lupus, birşeye takıldım, silaha Melonite uygulanmadan önce tetiğin hemen üzerinde okuyamadığım ama orada olan bir takım yazılar var, uygulamadan sonra ise yok???

sevgiler,

Alıntı

Sn.cmblc, sanırım ilk resimde seri nosunun standard kısımları dışında kalan silaha özel numaralar tam olarak okunamadığından dolayı seri nosunu gizleme ihtiyacı hissetmeyen silah sahibi, daha sonraki resimlerde net olarak tüm ayrıntıları görülecek olan seri nosunu gizlemiş. Çünkü buradaki seri nosunu işlem esnasında silmeleri hukuken de imkansız. ABD ' de silahlarda sadece gövdede seri nosu olması zorunlu olduğundan, buradaki seri nosunu işlem esnasında tahrip etmiş olma ihtimalleri olduğunu sanmıyorum.

Saygılar.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi