Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Melonite Kaplama
06-03-2009, 02:10 PM (Bu Mesaj 06-03-2009 02:11 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : lupus.)
Melonite Kaplama
Arkadaşlar aşağıda aftermarket olarak uygulanmış olan Melonite kaplama ve 14 ay içerisinde atılan 10.000 mermiden sonra silahın durumunu görüyorsunuz. Melonite, aslında bir tür Tenifer uygulamasıdır. Melonite, Walther'in P99' da uyguladığı, yine bir tür Tenifer olan QPQ kaplama tekniğine SW' nın verdiği isimdir. QPQ / Melonite, siyanidli solüsyonlarla uygulanan Tenifer tekniğinin, ABD çevre yasalarına uyumlu bir hale bir hale getirimiş şeklidir. SW bu tekniği özellikle M&P modelinde uygulamaktadır.

Aşağıda CZ / Dan Wesson üretimi bir CBQB modelini görüyorsunuz.
Silahın kabza sırtı Ed Brown tarzında dizayn edilmiş.
Gördüğünüz gibi dünyada üzeri Bill Board panosu gibi olmayan 1911 klonları da var.
Silah Melonite öncesi paslanmaz çelik olarak fabrikan çıkmış.

[Resim: 87944102.jpg]

Silah sahibi daha sonra silahı aşağıda linki olan atölyeye göndermiş;

http://www.drakesgunworks.com/

Melonite yüzey işlemi uygulandıktan sonra silahın hali;
İşlemi diyorum, çünkü Melonite bir kaplama değil, yüzeye işleyen bir uygulamadır.

[Resim: 69266786.jpg]

Aşağıda da silahın 10.000 atım gördükten sonraki hali,
Kızaklarda herhangi bir açılma dahi yok,
El değen yerlerde açılma yok,
Fişek süren tabla ve irtibat kesici yatağı etrafında sararma var;

[Resim: 90672049.jpg]

[Resim: 31178522.jpg]

[Resim: 26633903.jpg]

Aşağıda da, sarı kovan izleri olan bölgenin, temizleme yağı ile temizlendikten sonraki halini görüyorsunuz, sarı lekeler tamamen kaybolmuş, ne fişek süren yüzey aynasında, ne irtibat kesicinin çalışma yatağından korozyonu bırakın, boya açılması dahi yok.

[Resim: 30523964.jpg]
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
06-03-2009, 02:18 PM
RE: Melonite Kaplama
''Gördüğünüz gibi dünyada üzeri Bill Board panosu gibi olmayan 1911 klonları da var.''

''Den'' abimize saygılar..
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
06-03-2009, 03:13 PM
Kızaklara, tablaya bakınca 10.000 atış gördüğüne inanmak çok zor!! Sanırım 1000 atışta birçok yeri aşınmış tabancaları görmeye alıştığımdan olsa gerek.
Hala yeni gibi duruyor Rolleyes
Saygılar...
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
06-03-2009, 10:34 PM (Bu Mesaj 06-03-2009 10:36 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : Egecaddesi.)
Sıfır diye satılır bu Smile
Bu aşınma vs olmaması silahın özelliğinden mi?
Yoksa yapılan melonite kaplama işlemleminin mi etkisi var ?
Teşekkürler Sn. Lupus.
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
06-03-2009, 11:45 PM (Bu Mesaj 07-03-2009 12:20 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : lupus.)
Sn.lupus usta cahilliğimi maruz görün ama bu bilgiye çok ihtiyacım olduğundan soracağım;
yurdumuzda bu tekniği uygulayan herhangi bir firma veya usta var mı inanın çok merak ettim,
cevaplarsanız çok mutlu olurum.
Saygılar ....
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
07-03-2009, 12:22 AM
Egecaddesi Yazdı:Sıfır diye satılır bu Smile
Bu aşınma vs olmaması silahın özelliğinden mi?
Yoksa yapılan melonite kaplama işlemleminin mi etkisi var ?
Teşekkürler Sn. Lupus.

Hem silahın malzemesi kaliteli,
Hem de yapılan işlem yüzeyi gerçekten iyi sertleştirip, metale iyi işliyor.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
07-03-2009, 12:33 AM
şahin44 Yazdı:Sn.lupus usta cahilliğimi maruz görün ama bu bilgiye çok ihtiyacım olduğundan soracağım;
yurdumuzda bu tekniği uygulayan herhangi bir firma veya usta var mı inanın çok merak ettim,
cevaplarsanız çok mutlu olurum.
Saygılar ....

Sn.şahin44, bilsem bütün silahlarımı hemen gönderirim.

Bir ara Sn.konuk tenifer ve benzer işlemlerin atla deve bir iş olmadığını, sanayide bu işlemin zaten yoğun olarak kullanıldığını, ancak silah üreticileri ve tamir-bakım atölyelerinin bundan haberi olmadığını yazmıştı. Hatta polimer formülleri ve bunların injeksiyon işlemlerinin de atla deve şeyler olmadığını ve sanayinin pek çok kolunda uygulandığını söylemişti. Bu bilgiyi de AKDAL Ghost serisi ile ilgili ARGE çalışması yapan ekibe atıfta bulunarak vermişti, ancak ortaya çıkan ürünün ilk hali, işin sanıldığı gibi gerçekten atla deve olmadığını, ucu bucağı belli olmayan koca bir kervan sürüsü olduğunu ortaya koydu.

Bu işlemlerin kimyasal mantığı basittir, ancak iş uygulamaya geldi mi, özellikle ateşli silahlara uygulamaya geldi mi, gerçekten inanılmaz derecede bir know-how birikimi gerekmektedir. Bu da ancak uzun bir süre söz konusu işlem üzerinde çalışarak, deneyerek elde edilebilir. Özetlemek gerekirse, halihazırda bu işlemleri hakkını vererek uygulayabilen bir işletme duymadım.

Bir ara Ion-Bonding işini araştırmayı düşünüyordum. İstanbul ve Bursa'da bu işle uğraşan iki işletme ile telefon irtibatı kurdum, ancak doğru dürüst tatminkar bir cevap alamadığım ve bazı şeyleri yerinde görmeden fikir üretmenin de gereksiz olacağını düşünerek işin peşini bıraktım.

Saygılar.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
07-03-2009, 01:59 AM
Sn Lupus MkIII ün üzerinde ki boya nedir acaba?Hep merak etmisimdir.Sanırım dışında çift boya var.Keza çiziklerini araba pastası ile giderebiliryorum.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
07-03-2009, 08:05 AM
Sn.m16a2, MKIII'lerin dış yüzeyindeki boya, aslında gerçek manada kaplama bir boya, yani metale meneviş veya krom gibi nüfuz etmeyen, metalin üzerinde tabaka oluşturan, resin bazlı fırınlanmış epoxy, yani bir çeşit sentetik polimer boya. Nette epoksi bileşikleri veya epoxy compounds olarak aradığınızda içerik ile çok daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Saygılar.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
07-03-2009, 11:24 PM
Teşekkürler.Çok beğendiğim bir boya,bu yüzden biraz araştırayım.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum Atla:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

İletişim | TabancaTufek.com | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafifleştirilmiş Sürüm | RSS