Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 3 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
S&W Revolverlerinde Güvenlik ?
#1
Arkadaşlar çoğumuzda temelleri gençlik yılllarımıza ve silahlarla ilk tanışma zamanlarımıza dayanan, revolverlerin emniyet güvenliği zayıf silahlar olduğu yönünde bir önyargı mevcuttur. Peki bu düşüncelerimizin gerçek manada mekanik temelleri de var mıdır? Aşağıdaki yazıyı okuyup, kendi dağarcığınızdaki bilgilerle değerlendirdikten sonra, bu konudaki kararı sizlere bırakıyorum.


Aşağıda 1 ile işaretli olan parça, 3 numaralı tetik yayı taşıyıcısı üzerindeki tutucu ve yan gövde kapağı içerisindeki yatakta, alt ucundaki boşluğun izin verdiği ölçüde hareket bir maneveladır.

Bu parçanın 2 numaralı ucu istirahatte horoz ve gövde arasında durarak, horozun ileriye kapsüle doğru hareketini tamamen engeller. Tetik çekillirken son aşamaya yaklaşıldığında ise, aşağıya doğru kayarak, horozun önünden çekilir ve horoz ateşleme yapabilecek şekilde kapsüle veya iğneye ulaşır. Yani bir atıcı tetiği sonuna kadar çekmedikçe ve parçada mekanik bir arıza olmadıkça, horozun iğneye veya kapsüle ulaşması mümkün değildir.


[Resim: 81140573.jpg]


Horozun iğne veya kapsüle ulaşmasını engelleyen bir diğer mekanizma da, tetik yayı taşıyıcısı ve horzun üzerindeki emniyet mesafesi çentikleridir. Aşağıdaki resimdeki 1 numaralı horoz çıkıntısı, 2 numaralı tetik yayı taşıyıcısı çıkıntısının üzerinde durduğu müddetçe, horozun ileri hareketi mümkün değildir. Tetik çekilmeye başladığında 2 numaralı çıkıntı geriye doğru hareket ederek, 1 numaralı çıkıntının kendi üst sınırına kadar ulaşabilmesine olanak tanır. Tetik salındığında ise, tetik yayı taşıyıcısı öne doğru hareket eder ve bu çıkıntılar üst üste geldiğinde, horoz tekrar güvenlik mesafesine geri itilir ve orada kilitlenir. İki çıkıntının toplam yüksekliğinden oluşan bu güvenlik mesafesi, istirahat halinde her zaman korunmaktadır.


[Resim: 30218105.jpg]Fişek yatağı dolu taşınan bir revolver, fişek yatağı dolu taşınan bir SIG Sauer P serisi veya Glock modelinden daha az güvenlikli değildir. Hatta parça geometrisi ve genel mekanik dizayn özellikleri nedeni ile daha güvenlikli olarak bile değerlendirilebilir. Tabi sonuçta konuyu herkes farklı bakış açılarından değerlendirip, farklı yargılara varabilir.

Saygılar.
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
KESKİNN
#2
Revolver kazalarında ölmüş insan sayısı ile tutukluk gidermeye çalışırken yatay tuttuğu silahla karşısındaki canlı hedefleri es geçmemiş acemi sayısını karşılaştırsak ne çıkar sonuç acaba? veya kendi bacağını vuranları..

Sırf yarıotomatiklerin fişek yatağı boş olarak taşınabilmesinden kaynaklı bir önyargıdır, yoksa her iki objenin de dolu fişek yatağıyla taşındığı örneklerde lüfelver aleyhine pratik bir fark yoktur..
 
Alıntı

#3
üstad ve paşanın da belirttiği gibi mermi yatağındaki farktan başka bir fark yoktur güvenlik açısından tek sorun silahta mermi varken silahı belden çıkartırken tetiğe dokunarak çıkarmak veya yine silah doluyken özellikle çocuk veya silahtan hiç anlamayan birinin eline silahı vermek tehlikeli sonuç doğurur...
 
Alıntı

#4
iste olay budur.Türkiyedeki silah forumlarinin herhangi birisindede bu tür aydinlatici ve ögretici bilgiler varmi aceba?keske hepsinde bir tane Lupus usta olsa.
tesekkürler sy Lupus.
 
Alıntı

#5
dediğiniz gibi sn Lupus dağarcığımdan ziyade ufkumdada şimşekler çaktırdınız.bu anlattığınız güvenlik özelliklerinden değil ikisini bir tanesinden bile haberim olduysa yada bir başkasından duyduysam bu zamana kadar arap olayım.çok fazla revolverle haşır neşir olma imkanı bulamamış biri olmuşta olsam,bilinen en genel emniyetli toplu taşıma yönteminin namlu ağzına denk gelen toptaki yuvanın boş bırakılması olduğunu en az 50 yerde okumuş ve 50 değişik ağızdan duymuşumdur.ilginç yani.iyiki varsınız, saygılar...
 
Alıntı

#6
Arkadaşlar, nazik mesaj ve katkılarınız için çok teşekkür ederim. Aslında uzun süredir aklımda bu konuda bir şeyler yazmak fikri vardı, ancak şimdi fırsat oldu. Aslında elimde güzel bir kayıt cihazı olsa, horozun bir tetik siklusu esnasındaki hareketli görüntülerini de paylaşacağım ama, elimdeki cihazın kamera özellikleri çok iyi değil.


Diğer yandan dünyada revolver kullanımı denince akla gelen ABD'de, gerek sivil kullanıcılar, gerekse de güvenlik teşkilatları mensupları arasında yapılan araştırmalardan çıkarılan istatistiklerde de, revolverler kazalarının, yarı otomatik kazalrından çok çok daha az olduğu görülüyor. Özellikle güvenlik güçleri ile ilgili veriler çok daha çarpıcı sonuçlar içeriyor.

Saygılar.
 
Alıntı

#7
Ayrıca revolverde fişek unutma problemi de çok azdır..
''Şarjörü çıkardım , demek ki boş'' zannına düşmez kimse..Topu açarsınız, içinde mermi vardır ya da yoktur..
 
Alıntı

#8
Horozu, tetik tam çekilmedikçe hem üstten hem de alttan iğneye değmeyecek şekilde sabitlediğinden dolayı emniyet tamdır.Resimlerden de açıkça anlaşıldığı üzere güvenilir bir mekanizma yapmışlar.
 
Alıntı

#9
Formda şöyle bir konu açılmıştı.Yaşadıgımız bölgeye göre, silah marka ve
modeli degişiyormu diye.Revolver silahlar bu konu için verilecek ideal bir örnek.
Bu silahlar belde kullanım için üretilen bir silah degildir.Özellikle dış kılıfla taşınabilir.
Çıplak belde tehlike oranı birhayli artıyor.Belindeki silahla bir gazeteci arkadaşımız
yere düşen çakmagı almak isterken,ani egilip,dogrulurken bacagının dış tarafını
aşagı bölüme dogru ince bir hat şeklinde yaraladı.
Bu olayın sebebide, horozun egilme esnasında geriye gelmesinden kaynaklanıyor.
Revolver i kullananların daha bilinçli olmaları gerektigine inanıyorum.
Yada bu formu iyi takip etmeleri gerekiyor.
Heryerde bu formdaki gibi bilinçli insanların olmasını bekleyemeyiz.
Lupus üstadı çok zor bulurlar.
 
Alıntı

#10
Üstad bulmak zor, Onu bulduk, Usta bulmak zor, Usta bulduk o da uzakta(Sn.Göktuğ), Silah bulmak ? O da zor. Ne olacak bu Türk Silahseverinin hali Big Grin
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi