Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HİBE SİLAH
Merhaba dostlar. Adıma kayıtlı olan bulundurma ruhsatlı silahlarımı devlete dolayısı ile emniyete hibe etmek istiyorum.  Neden derseniz bir hevesle aldığım silahların artık vergileri kendi değerlerini geçmiş durumda. Yerli marka ikisi de. Ruhsatlarının bitimine daha var. Sizlerden öğrenmek istediğim ; silah ruhsata hibe etmek konusunda başvurduğumda "biz alamayız birine devir et yada devlete neden veriyorsun madem bedava vereceksin getir bana ver" gibi sözlerle karşılaşır mıyım ? Açıkçası birine devir-hibe etmek istemiyorum. Uğraşamam. Alır nakil belgesini getiririm emniyete kurtulurum diye düşünüyorum. Diğer soracağım husus ise silahı yasal olarak teslim ettikten sonra, yarın kalkıp "bu silah suça bulaşmış gel hele" gibi bir durumla karşılaşır mıyım ? Tabi ki yok öyle bir durum. Olsa hangi akıllı teslim eder. Kusura bakmayın biraz değişik bir yazı oldu ama sizin bilgi ve tecrübelerinizi rica ediyorum.

Alıntı

Her sene çok sayıda silah ruhsat sahipleri tarafından devlete hibe ediliyor.

Ruhsat şubedeki personelle böyle bir samimiyetiniz yoksa kimse kolay kolay 'getir bana ver' demeyecektir.

Hele ki maddi değeri çok da yüksek olmayan yerli silahlar için...

Ancak elbette devlete hibe edeceğinize silah sahibi olmak isteyen bir eşinize dostunuza hibe etmek daha evladır; herhangi bir evrak işiyle uğraşmıyorsunuz, emniyete bir dilekçe bir de noter satışı dışında...

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
Cotyora5252, waltherslv, hunter 12, BayUlgen, Shepherd, guvendik
(04-08-2021, 12:32 PM)Red Kit demiş ki: Her sene çok sayıda silah ruhsat sahipleri tarafından devlete hibe ediliyor.

Ruhsat şubedeki personelle böyle bir samimiyetiniz yoksa kimse kolay kolay 'getir bana ver' demeyecektir.

Hele ki maddi değeri çok da yüksek olmayan yerli silahlar için...

Ancak elbette devlete hibe edeceğinize silah sahibi olmak isteyen bir eşinize dostunuza hibe etmek daha evladır; herhangi bir evrak işiyle uğraşmıyorsunuz, emniyete bir dilekçe bir de noter satışı dışında...

Cevabınız için teşekkür ederim. Peki diğer sorum için ne düşünüyorsunuz ?

Alıntı

Normal şartlar altında öyle bir şey başınıza gelmez.

Ama ülkemiz telefon rehberlerine adli emanette şehven terörist numaralarının yüklenebildiği bir ülke.
O yüzden 'asla olmaz, kat'a olmaz' demek için, başka bir ülkenin gerçekliğinde yaşamak gerek...

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
axoy68, Vefasiz, kotucenk, Shepherd
Böyle bir evham yapmanıza gerek yok, silahı teslim ettikten sonra tüm sorumluluk sizden çıkar.

Eğer bu evhamı yenemeyecek kadar ileri derecede anksiyete hastasıysanız, silaha hasar verip öyle teslim edin.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
waltherslv, Shepherd
Sn. demirmustafa36 sanırım araç alıp satmıyor hurdaya çıkarıyorsunuz. Elinizde satış veya devire ait evrak olmasa bile sitemlerde kayıtlı olduğundan devir öncesi ve sonrası çok nettir. Olayın vukuu bulduğu tarihe göre ruhsat kime ait ise devlet baba onun kapısını çalar. Sözlerim latifeden ibarettir. Saygılar.

Alıntı

Ben 10 yıl kadar önce Kırıkkale 7.65 silahımı hibe etmiştim, aynı araç devri gibi; kimse hiçbir şey sormuyor ve devir tarihi itibariyle sizinle ilişkisi kesiyor silahınızın. Endişelenecek bir durum yok yani, rahat olun.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
demirmustafa36
Cevap veren tüm dostlara çok teşekkür ederim. Meşguliyetim dolayısı ile geç dönüş yaptığım için de özür dilerim. Silahı hibe ederken, kalan mermiler isteniyor mu peki ? Onları da teslim etmemiz gerekiyor mu ?

Alıntı

(09-09-2021, 08:57 AM)demirmustafa36 demiş ki: Silahı hibe ederken, kalan mermiler isteniyor mu peki ? Onları da teslim etmemiz gerekiyor mu ?

Böyle bir uygulama yok. 
Ama silahsız mermiyi ne yapacaksınız?

Alıntı

Ayrıca adınıza kayıtlı evizdeki mermilere uygun çapta bir silah yoksa 6136 ruhsatsız mermi bulundurmaya muhalefetten yargı önüne çıkmanız an meselesi olur. Saygılar

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Shepherd

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi