Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
3 boyutlu yazıcılar için 12ga fişek tutucu modeli
Merhaba,

diğer hobilerimde ihtiyaç duyduğum ıvır zıvırı hızlıca üretebilmek için uzun zamandır bir 3 boyutlu yazıcı alma planım vardı. Geçtiğimiz aylarda giriş seviyesi bir model ile bu planımı gerçekleştirmiş oldum. Geçen aylarda amatör telsiz hobim için anten parçaları, başka elektronik çalışmalarım için kutular, ara bağlantı elemanları bir çok şey tasarladım ve bastım. Geçen hafta, yivsiz tüfeğinde bir fişeklik bulunmayan ve bu yerli tüfek modeli için düzgün bir fişeklik bulma ihtimali de az olan bir arkadaşım bana 3 boyutlu yazıcılar için hazır modellerin paylaşıldığı thingiverse sitesinden bir kaç model paylaşıp bunlardan birini basmamı rica etti. Farklı farklı ayarlar ve malzemeler denememe rağmen denediğim 3 farklı modelin hiç biri fişekleri doğru dürüst tutmadı ya da bir kaç takıp çıkarma sonrasında kırıldılar. Sonra biraz araştırınca anladım ki aslında sitede paylaşılan modellerin bir çoğu airsoft için tasarlanmış sadece görsellik maksatlı olarak airsoft tüfeklere takılmak üzere ezbere ölçülerle yapılmış modellermiş.

Bu durumu görev bilip birazda haftasonu sokağa çıkma yasaklarının yarattığı atıl zamandan faydalanıp  kendim bir model çizdim. İlk aldığım çıktılarda epey başarısız deneme sonrasında doğru şekilde doğru malzeme ile basıldığında iş görebilecek bir fişeklik modellemeyi becerebildim.

3 boyutlu yazıcılarla ilgilenmeyen üyelerimizin genel itibari ile dikkatini çekmeyeceğini düşündüğümden işin tekniği ile ilgili detayları buraya yazmıyorum. Aşağıda thingiverse sitesinde paylaştığım modelin linki mevcut. Linkte zaten kullandığım malzeme ve ilgili tüm detayları orada anlattım. İlgili sayfada da yazdım ama burada da tekrar belirtmekte fayda görüyorum: Basit bir fişeklik deyip geçmeyin tehlikeli avlarda veya bir savunma durumunda fişeklik önemli bir konuya dönüşebilir.Yazıcınız ile üreteceğiniz çıktının performansı malzemenize, baskı usullerinize, yazıcınıza ve daha başka bir çok etkene göre değişebileceğinden kendi test ve değerlendirmelerinizde kullanılabilir olarak değerlendiriyorsanız kullanınız. Aksi halde bir kaç saat sizi oyalayacak 3boyutlu yazıcınızı atış hobinizle eşleştirerek eğlenmenizi sağlayacak basit bir eğlence aracı olarak görünüz.

3 boyut model linki: https://www.thingiverse.com/thing:4711171

Saygılarımla.

Alıntı
9 üye teşekkür etti:
SSSalih, Rangeman, Sabri, marlinspike, alpercuhaci, yyildiz, tirendaz, mimaslan, whistle
Modeli biraz değiştirirseniz fişekleri tutabilir:

Fişekliğin sırt kısmına, fişek yuvalarını yatay olarak kat edecek şekilde ince bir kanal çizin. Bu kanala kauçuk serum lastiği (borusu) girebilsin, ve yarısından azı, mesela 1/3'ü fişek yatağına doğru taşsın. Bu esnek boru, fişeklerin yerinde sıkı şekilde tutulması için gerekli baskı kuvvetini sağlayacaktır.

Alttaki Mesa Tactical fişekliğinde kırmızı ile işaretlediğim gibi.

[Resim: Detay-mesa-tactical-93030-04.jpg]

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
aseyhan, Rangeman, Sabri, Murphy, tirendaz, mimaslan
(05-01-2021, 09:08 PM)harun demiş ki: Modeli biraz değiştirirseniz fişekleri tutabilir:

Fişekliğin sırt kısmına, fişek yuvalarını yatay olarak kat edecek şekilde ince bir kanal çizin. Bu kanala kauçuk serum lastiği (borusu) girebilsin, ve yarısından azı, mesela 1/3'ü fişek yatağına doğru taşsın. Bu esnek boru, fişeklerin yerinde sıkı şekilde tutulması için gerekli baskı kuvvetini sağlayacaktır.

Alttaki Mesa Tactical fişekliğinde kırmızı ile işaretlediğim gibi.
Çok mantıklı. Ben şimdilik tüfek üstünden o şekilde almayı da daha çok sevdiğimden en güvenli model olmasada açık tip, yandan da fişek takılıp çıkarılabilen çok ilkel bir model çizdim ama bu örneğinizdeki gibi kapalı tip olup ve hele de böyle sürtünme ve baskı arttırıcı iç malzemeler olursa çok daha sıkı ve güvenli şekilde durur fişekler. 
Mevcutta en azından benim ABS ile aldığım baskı için, benim acizane modele takılı fişekler  yaptığım türlü şebekliklere rağmen yerinden çıkmadı. 3d yazıcının bıraktığı katman izleride ek sürtünme sağlıyor sanırım. Ama malzeme biraz esneyip deforme olunca ne olur bilinmez. Adetli çeşidini denediğim "Çayna" tekstil ürünü shotgun card tipi fişekliklerden ve yine bir tüfeğimde takılı başka bir açık tip plastik fişeklikten mevcut hali ile iyi olduğunu söyleyebilirim. Şu ana kadar memnun olduğum fişeklik ise süperpoze ve tek kırmalarımda kullandığım sizden farklı zamanlarda 3 adet aldığım blackhawk dipçik fişekliği. Denediğim tekstil ürünü fişekliklerden uzun süreli kullanımda elastikliğini yitirmeden kalan bir tek o oldu. Özetle : bilinen markalardan çift taraflı bant ile universal mount kullanılabilen bir fişeklik getirmediniz bizi modelci yaptınız Sn. Harun Smile

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
harun
(05-01-2021, 09:38 PM)aseyhan demiş ki: Ben şimdilik tüfek üstünden o şekilde almayı da daha çok sevdiğimden en güvenli model olmasada açık tip, yandan da fişek takılıp çıkarılabilen çok ilkel bir model çizdim ama bu örneğinizdeki gibi kapalı tip olup ve hele de böyle sürtünme ve baskı arttırıcı iç malzemeler olursa çok daha sıkı ve güvenli şekilde durur fişekler. 

Baskı yaparak fişekleri sabitleyen aynı kauçuk boruyu açık tip fişekliklerde de kullanabilirsiniz. Bunun için fişekliğin açık veya kapalı olması fark etmez.

(05-01-2021, 09:38 PM)aseyhan demiş ki: Özetle : bilinen markalardan çift taraflı bant ile universal mount kullanılabilen bir fişeklik getirmediniz bizi modelci yaptınız Sn. Harun

Bizdeki tüm fişeklikleri, arkasına çift taraflı bant ile Velcro (tekstil fermuarı) ekleyerek universal olarak kullanabilirsiniz.  Wink

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
tirendaz, aseyhan

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi