Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MKE mermiden bıktım artık
(21-11-2020, 11:37 PM)mercator demiş ki: Genelde herkes fişek kalitesizliğinden bahsediyor fakat bende aynı markanın hem iğne vurmalı hem horozlu modeli mevcut. İğne vurmalının patlatamadığı hatalı fişeği horozlu sistem patır patır atıyor. Horozlu sistemlerin daha güvenilir olduğu su götürmez bir gerçek. Silahlı güvenlik güçlerinin çoğu ülkede iğneli modellere geçmesine anlam veremiyorum. Kim ne derse desin bir Glock benim gözümde asla bir CZ 75 kadar güvenilir değildir.

Bu görüş, kısıtlı çerçevede tedarik yapabilen, dar çerçevede üretim yapabilen ortamlarla ilgili, "benim dünyam bu ise, Dünya bundan ibaret" şeklinde bir görüş olmuş. Sizin gözünüz bu kadarını gördüğü için, CZ Glock'tan daha güvenilmez bir silahtır şeklinde bir genelleme ancak "talihsiz" olarak değerlendirilebilir. Bana göre her ikisi de iyi ve güvenilir silahlar.

Bugüne kadar, sadece Türkiye'de değil, dış ülkelerde de bir çok resmi silah testine, silah kabullerine tanıklık ettim, bunlarla ilgili detaylı bilgilere sahibim. Birçok silahın normlar dışında kötü mühimmat nedeniyle "lekelendiğini" gördüm. Son derece kalitesiz patlayıcı kullanılarak üretilmiş kapsüllerle (sert kapsül dedikleri) üretilmiş fişekler yüzünden, gayet kaliteli yapılmış tüfeklerin "fişek patlatmıyor" diye testi geçemeyip, iğne yaylarının değiştirilmek zorunda kalındığını; sadece birleşme yerlerini laklamak yerine tüm fişeğin laklandığı (Rus aklı) fişekler nedeniyle gayet hassas üretilmiş keskin nişancı tüfeklerin testi geçemeyip, mecburen hassas fişek yataklarının honlarak tüfek hassasiyetinin köreltildiğine tanık oldum. 

Sizin mantık da aynı böyle bir şey: İlla kötü fişek kullanacağım diyerek düzgün çalışan bir sisteme kara çalmak!
Teşbihte hata olmaz dersek: Yollarınız taşlı köy yolu ise Ferrari almazsınız, Renault 12 kullanırsınız. Hayat boyu Renault 12 kullanmak istemiyorum derseniz, yollarınızı asfaltlarsınız. 

Ben bu foruma neredeyse 12 yıldır üyeyim. Yerli tabancalar için demediğimiz kalmazdı, çünkü kötü üretiliyorlardı. Birçok sığ görüşlü kişi bizi yabancı hayranlığı ile suçladı. Halbuki amacımız, iyi yapılmış örnekleri görmek, eksikleri yüzümüze vurmak, iyi mal üretilmesini sağlamaktı. Forumda hele bir "Akdal" hikayesi vardı ki, evlere şenlik, okunmaya değer. Şu an 15 yıl önceye daha iyi silahlar üretiyoruz. Gelişme çok açık görülüyor. 

Fişek üretiminde tekel daha yeni kırıldı. MKE harici yerli sanayi fişek üretiminde henüz öğrenme ve emekleme evresinde. Biz de kendi çapımızda eksikleri görmeye, göstermeye, üreticileri uyarmaya ve düzeltme yapmaya zorlamalıyız. Bu süreçte yorumlarımızı kendini kanıtlamış sistemlere ve silahları eleştirmeye dayandırmak, belki de yapılabilecek en son hareket olmalıdır, özellikle örnekleme son derece izole ve özel vakalara dayandığı durumlarda.

Alıntı
12 üye teşekkür etti:
efedrin, hanifigltkn, waltherslv, Dost, Red Kit, yyildiz, alone61, ardenne, al-me, Ahmet Efe, blacksea, Murata
Amerikada yaşadığım yıllarda edindiğim dostlarım var. Silahlarla ülkenin şarları dolayısıyla çok haşır neşirler. Onlardan bir tanesine mesaj attım. Böyle bir sorunla karşılaştım. Siz rastladınız mı böyle bir şeye diye sordum. Ben yıllardır kullanıyorum şu ana kadar Glock serileriyle 130 bin fişeğin üstünde atış yaptım. Bir iki hatalı üretim fişekle karşılaştım diyor. Arkadaşlara sorup dönücem dedi. Biraz önce mesaj atmış hiç bir arkadaşı böyle bir sorunla karşılaşmamış. Öyle bir sorun olsa buradaki eyalet polislerinin %90 ı Glock kullanıyor. Ve kullanmalarındaki tek neden çalışacağından emin olmaları diyor.Mermi aldığım bayi ile görüştüm. Oda araştırıp dönecek bana.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi