Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Taurus G3
Yoğunluğum nedeniyle forumda sıkça paylaşım yapamıyorum, ancak fırsat buldukça takip etmeye çalışıyorum. Bu da forumda açtığım ilk konu olacak. Sorulara ve yanıtlara hızlı cevap veremeyebilirim, şimdiden affola.
Taurus, Judge model revolveri ile ilgimi cezbeden bir markaydı. G3 modeli ise çıktığından beri merak ettiğim bir modeldi. Ülkemize de getirilince bir tane edinmek nasip oldu.
Bu yazıyı yazdığım sırada 264 atım gördü. Pek fırsat bulamadım atış yapmaya, yoksa çoktan 1000'i geçerdi.  Big Grin
Tabanca daha yeni olduğu için uzun uzadıya yazmayacağım. Ne olup olmadığını zamanla tecrübe ettikçe göreceğiz.
Ama ilk bakışta; polimeri kaliteli, işçiliğinde göze batan bir kusura denk gelmedim. 
Silahı inceledikçe ve kullandıkça, tasarımında ergonomi üzerine epey kafa yorulduğunu belli ediyor.
Silahın ölçüleri vs. için. buraya bakabilirsiniz
Benim gördüklerim:
- Tek ve Çift hareketli tetiğe sahip. Tetik uzunluğu ve sertliği dinamik atışları kolaylaştırmak üzere tasarlanmış. Çift hareketle bile pek çok tek hareketli tetikten daha kolay manipüle edilebiliyor. Tek harekette ise 2 kg civarı bir tetiği var ve reset mesafesi oldukça kısa.
- Tetik polimerden imal edilmiş. Nispeten düz ve geniş bir yapıda. tetik korkuluğu küçük tasarlanmış.
- Mandal emniyeti mevcut. Tetiği bu şekilde tasarlanmış bir silahta mandal emniyeti şart zaten. Çünkü atım yatağı dolu taşımak istendiğinde iğneyi güvenli düşürmek için herhangi bir mekanizma yapılmamış. Bence, her ne kadar bu mekanizmalara güvenmesem de (Beretta 92 FS gibi olanlar hariç), böyle bir mekanizma eklense daha güzel olurdu. Silah emniyete alındığında tetiği ve sürgüyü kilitliyor. Emniyet mandallarını sevmeyen birisi olarak bu tabancadaki emniyet mandalını çok beğendim. Tutuş aksını hiç bozmadan, kolayca manipüle edilebiliyor. Yerleşimi ve yapısı çok başarılı, örnek olacak nitelikte. Sadece biraz daha sert olsaydı daha iyi olurdu diye düşünüyorum.
- Nişangah aksamının dışı polimer, içi metal. Genişlikleri tam ayarında. Herhangi bir kusur yok. Arpacık sürgünün içinden, gez ise üstten vidalanmış. Bence dışı polimer bir nişangahta bu şekilde sabitleme şart.
- Kabze ergonomisi güzel. Özellikle de kabze üzerindeki tırtıklı desenler çok iyi tutuyor ve kavramaya çok yardımcı oluyor. Ele rahatsızlık verme gibi bir durumu da yok.
- Sürgü tutma mandalı ve emniyet mandalı çok iyi konumlanmış. Sağlak atıcılar tutuşunu hiç değiştirmeden küçük başparmak hareketleriyle çok rahat manipüle edebilir. Solak atıcılar için bir yorum yapamıyorum. Mandallar tek tarafa konumlandırılmış.
- Şarjör düşürme mandalı da aynı şekilde güzel konumlanmış, kolay manipüle ediliyor. Şarjörün salınması ve düşmesinde herhangi bir sıkıntı yok. Kolayca düşüyor.
- Yan yüzeylerinde emniyet mandalı, sürgü tutma mandalı ve şarjör düşürme mandalından başka çıkıntılı bir yer yok. Bunlar ise çok iyi ayarlanmış. Minimum çıkıntı ile maksimum kontrol sağlamayı başarmışlar. Oldukça düz yüzeylere sahip.
- İrca yayı sarı, yeşil ve kırmızı olmak üzere 3 renk ile kodlanmış. Ülkemize orta sertliği ifade eden yeşil yay ile getirilmiş.
- İğne yayı yumuşak bir yapıda. Bu durum ilk etapta MKE gibi dip tablası sert fişeklerle sorun yaşatır mı diye endişe duymama sebep olsa da, MKE fişekleri ile gayet iyi çalıştığını görünce rahatladım. Big Grin Herhangi bir sorun yaşatmıyor, gayet sağlıklı çalışıyor.
- Boyası tenifer kaplama. Bu gibi işlerin teknik detaylarına çok da haiz değilim. O yüzden iyi mi kötü mü bilemem. Ama uyumsuz kılıflarla kullanmamdan ötürü sanki çizilmiş gibi olduğunda, elimle silince dahi çizik kalmadığını tecrübe ettim. Bildiğim kadarıyla teniferin özelliği de zaten çiziklerin kapatılabilmesi. Dediğim gibi bu konuda biraz cahilim, hatam varsa affola.
- Gövdedeki kızakların hepsi metal parçalarla güçlendirilmiş. Zaten polimerinin de mukavemetli bir hissiyatı ve temiz bir işçiliği var.
- Fişek rampası ve iğne yuvasının altındaki boyasız kısım (bir ismi var mı bilmiyorum Big Grin) pürüzsüz ve güzel imal edilmiş.
- Tam çözemedim ancak, galiba namlu boyalı değil. Sadece kumlama yapılmış.
- 2 adet 17, bir adet 15 kapasiteli Mec-Gar şarjörlerle geliyor. 3 Şarjörle gelmesi bence önemli. Tasarım 15 kapasiteli şarjöre göre yapılmış. 17 li şarjörlerin üzerlerine şarjör yuvası ile aradaki boşluğu dolduran plastik bir parça konularak tam uyumu sağlanmış. Ben 17 kapasiteli şarjörler ile taşıyorum ve bu haliyle çok rahat. Ancak 15 kapasiteli şarjör ile daha da kolay taşınır ve gizlenir hale geliyor.
- Kabzedeki başparmak oyuğu ve gövdede tetik korkuluğunun üstüde kalan tetik parmağı oyuğunun yeri ve derinliği güzel ayarlanmış. Oldukça işlevsel.
- Çıkarıcı tırnak sert ve agresif yapılı. Kolay sorun çıkaracak gibi görünmüyor.
- Yukarıda saydıklarımla beraber, sürgünün ön ve arka kısımlarının yuvarlatılmış olması, silahın olabildiğince düz ve küçültülmüş olması, ince bir yapıda tasarlanmış olması sebebiyle tam bir günlük taşıma tabancası. Hem rahatsız etmiyor hem de dışarıdan bakıldığında kolay kolay belli olmuyor. 
- İyi bir günlük taşıma tabancası olmasının tek sebebi ergonomi de değil. Silahın mekaniği ile alakalı olarak yukarıda bahsettiğim hususlar sebebiyle savunma amaçlı kullanımlar düşünülerek ayarlandığı belli oluyor. Öyle ki, tetiğin çift hareketli çalışabilmesi dahi tahminimce bu amaçla eklenmiş. Her ne kadar benim mantalitemde doğru olan tutukluk yaparsa tutukluğu giderip devam etmek olsa da, çift hareketli tetik sayesinde iğne düştüğü halde ateşlemenin gerçekleşmediği durumlarda, tekrar tetiğe basarak fişeği ateşlemeye çalışabilme imkanı veriyor. Profesyonel ve eğitimli insanlar için gerekli görünmeyebilir. Ama yeterince eğitimli olmayan bir insanın böyle bir durumda içgüdüsel olarak tekrar tekrar tetiği çekmek isteyeceğini düşünürsek, gayet mantıklı.
- Yaptığım atışlarda ise çok beğendim. Kullanımı çok rahat, basit ve keyifli.

Özet olarak; taşıması ve kullanması basit, ergonomik, sağlıklı çalışan, tasarımında ciddi kafa yorulduğu belli olan, kopya değil kendine özgü bir tasarıma sahip, dinamik atışlar ve savunma amaçlı üretilmiş bir tabanca.

Saygılarımla.

[Resim: jhdr.jpg]

[Resim: jhdr.jpg]

[Resim: IMG-20200929-120726.jpg]

[Resim: IMG-20200929-120642.jpg]

[Resim: IMG-20200929-112257.jpg]

[Resim: IMG-20200929-121530.jpg]

[Resim: IMG-20200929-121035.jpg]

[Resim: IMG-20200929-121117.jpg]

Alıntı
28 üye teşekkür etti:
Red Kit, acillues2, heisenberg, harun, wubıh, ErhanG, wildeagle, marlinspike, kuti, tirendaz, demirci57, ERDAL, efe1753, osman08, Bariss, Alper f92, Acemi Silahşör, Kıraç Ata, Hakan_, blacksea, Speed, mimaslan, karabasan, mertk, topraxxx, Aydın Meriç, maho07, LAMRETOEJ
Bu da yeni tabancaya alışma evresindeki atışlarımdan küçük bir derleme.
Video çekmeyi pek beceremeyince, bu kadar oldu. Smile

Alıntı
13 üye teşekkür etti:
waltherslv, wubıh, ErhanG, kuti, ERDAL, efe1753, Hero17, Zemre10, Hakan_, karabasan, kiraztepe, kepenek50, Cotyora5252
Sn.Zamane Akıncısı,
Benchmadein üzerindeki kartal benzeri işaret nedir acaba? Orjinal mi sonradan mı eklendi

Alıntı

(13-10-2020, 10:00 PM)Pistov demiş ki: Sn.Zamane Akıncısı,
Benchmadein üzerindeki kartal benzeri işaret nedir acaba? Orjinal mi sonradan mı eklendi

Sn. Pistov,
Çift başlı kartal ve ay yıldız. Sonradan lazerle işlendi.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Pistov

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi