Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tp9 Sub Elite
(15-11-2020, 10:41 PM)Cengizist demiş ki: Silahın sürgüsünü çekili olarak 1 gün bekletip Poligonda 200 atış sonrası irca yayı oldukça yumuşadı.

Bu durumda insanın aklına şu soru geliyor:

Eğer bir süre baskıda kalıp, az miktarda çalışma (atış) sonucu bir yayın performansı değişiyorsa (yumuşuyorsa), çalışmaya devam ettiği sürece performans değişikliği sürecek mi, yani yumuşamaya devam edecek mi? 

Ben henüz Türkiye'de düzgün yay yapabilen bir üretici bulamadım. 
Düzgün = İstenilen basma/çekme kuvvetini sağlayıp, makul tekrarlama performansını gösteren.
Bilen, bulan bana haber versin lütfen.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
Pistov, Cengizist, wubıh, Cotyora5252
(16-11-2020, 09:44 AM)harun demiş ki: Eğer bir süre baskıda kalıp, az miktarda çalışma (atış) sonucu bir yayın performansı değişiyorsa (yumuşuyorsa), çalışmaya devam ettiği sürece performans değişikliği sürecek mi, yani yumuşamaya devam edecek mi?

İthal silah tecrübem çok fazla yok fakat yerli silahlardan tecrübe ettiğim kadarıyla, atış yapıldıkça zaman içinde irca yayı, fabrika çıkış sertliğini kaybediyor ve silah daha kullanılabilir, sürgüsü rahat çekilebilir seviyelere geliyor. Aynı şekilde, metaller sürtünerek rayların ve kilit temas noktalarının birbirine alışması gerçekleşiyor.  Bir bakıma silah rodaj süresini tamamlanıyor. Bu rodaj süresi kaç atışta tamamlanır emin değilim. Zaman içinde yay esnekliğini yitirerek silah çalışmasına mani olur mu? pek sanmıyorum. 

Tecrübe ettiğim kadarıyla poligon silahları genelde daha yumuşak oluyor ve gördüğüm kadarıyla poligonlarda silahlar saklanırken, sürgüsü geriye çekili olarak depolanıyor. Bu sadece güvenlik amaçlı mı yoksa yayın yumuşaması amaçlı mı yapılıyor bilen varsa bizi de bilgilendirirse sevinirim.

Saygılarımla

Alıntı

İnşaALLAH düşmez diye umuyorum ama genel anlamda hoşunma giden bir silah . Tek rahatsız olduğum kabza yapısı . D aha önce kullandığım HS combact beni çok rahatsız etmemişti , tabi silah benim değildi uzun süreli olmadı . Bu tabancanın kabzası ufak ve benim ellerim orta büyüklükte ama onun haricinde memnunum . Bu haftasonu denemeye fırsatım oldu .Kayda değer bir atış yapmasam da güzel bir gurupman yaptım . Önceki silahım S&W model 27 i saygıyla anıyorum , öyle bir tetik yoktu . Yakında fotoğraflarını paylaşmayı düşünüyorum .

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi