Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
konus dürbün göz lastiği gümrük sorunu
En sonunda uzun maiileşmeler,araya sokulan insanlar sonrası kargom elime ulaşdı,gelen parça eskisinden biraz kısa ve dar gibi ,o konuda konus a tekrar mail attım,bu arada bedelsiz gönderilen kargomun, kargo ücreti üzerinden,81 tl de vergi tahsilatı yaptılar,fıkra gibi,

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
1905sss, blacksea
(21-09-2020, 01:29 PM)acillues2 demiş ki: En sonunda uzun maiileşmeler,araya sokulan insanlar sonrası kargom elime ulaşdı,gelen parça eskisinden biraz kısa ve dar gibi ,o konuda konus a tekrar mail attım,bu arada bedelsiz gönderilen kargomun, kargo ücreti üzerinden,81 tl de vergi tahsilatı yaptılar,fıkra gibi,

Sayın acillues2,
 Hayırlı olsun mu desem geçmiş olsun mu desem bilemedim. Evet maalesef bu tarz vergilendirmeler olabiliyor. Fakat bu vergilendirmelerin de yine yurdumun işgüzar insanları nedeniyle oluştuğunu da bilmeniz gerekir. Çünkü alixepress dahil bilumum siteden alış veriş yapılırken vatandaşlarımız 20$-30$ ve ya x bir rakama aldığı ürünleri 1$-2$ ve ya bedelsiz olarak gösterilmesini rica ederek temin ediyorlar. Buda kurunun yanında yaşında yanmasına neden oluyor. Kimi zaman gerçekten değeri 2$ olan bir ürüne 10$ vergilendirme yapılabiliyor. Saygılarımla

Alıntı

(21-09-2020, 03:27 PM)Bariss demiş ki:
(21-09-2020, 01:29 PM)acillues2 demiş ki: En sonunda uzun maiileşmeler,araya sokulan insanlar sonrası kargom elime ulaşdı,gelen parça eskisinden biraz kısa ve dar gibi ,o konuda konus a tekrar mail attım,bu arada bedelsiz gönderilen kargomun, kargo ücreti üzerinden,81 tl de vergi tahsilatı yaptılar,fıkra gibi,

Sayın acillues2,
 Hayırlı olsun mu desem geçmiş olsun mu desem bilemedim. Evet maalesef bu tarz vergilendirmeler olabiliyor. Fakat bu vergilendirmelerin de yine yurdumun işgüzar insanları nedeniyle oluştuğunu da bilmeniz gerekir. Çünkü alixepress dahil bilumum siteden alış veriş yapılırken vatandaşlarımız 20$-30$ ve ya x bir rakama aldığı ürünleri 1$-2$ ve ya bedelsiz olarak gösterilmesini rica ederek temin ediyorlar. Buda kurunun yanında yaşında yanmasına neden oluyor. Kimi zaman gerçekten değeri 2$ olan bir ürüne 10$ vergilendirme yapılabiliyor. Saygılarımla

Dediğiniz doğru olabilir sayın Bariss,lakin bu ürün 1-2 dolarlık bir ürün değil,ücretsiz bedava bir ürün,sadece kargo ücreti 50 euro ,belki İtalya dan gönderirken yanlış birşeyler yazdılar açıklamasına vs, bilemiyorum,bildiğim bir konu değil ama 50 euro üzerinde vergi hesapladılar ve tahsil ettiler.
Saygılarımla.

Alıntı

(21-09-2020, 01:29 PM)acillues2 demiş ki: bu arada bedelsiz gönderilen kargomun, kargo ücreti üzerinden,81 tl de vergi tahsilatı yaptılar,fıkra gibi,

Tüm gümrük vergilendirmeleri CIF bedel üzerinden yapılır. Yani, "mal bedeli + navlun + sigorta". Sizin gönderi bedelsiz olduğu için sadece navlun ve sigorta tutarını oluşturan kurye taşıma ücreti üzerinden gümrük vergisi ve KDV tahsil etmişler.

Bu arada, siz buna fıkra diyorsanız, bizde ne fıkra kitapları var, cilt cilt...

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
tirendaz, 1905sss, acillues2, Murphy, lenduha
(21-09-2020, 05:21 PM)harun demiş ki:
(21-09-2020, 01:29 PM)acillues2 demiş ki: bu arada bedelsiz gönderilen kargomun, kargo ücreti üzerinden,81 tl de vergi tahsilatı yaptılar,fıkra gibi,

Tüm gümrük vergilendirmeleri CIF bedel üzerinden yapılır. Yani, "mal bedeli + navlun + sigorta". Sizin gönderi bedelsiz olduğu için sadece navlun ve sigorta tutarını oluşturan kurye taşıma ücreti üzerinden gümrük vergisi ve KDV tahsil etmişler.

Bu arada, siz buna fıkra diyorsanız, bizde ne fıkra kitapları var, cilt cilt...

Zaten kargoma sizin  verdiğiniz bilgiler sayesinde kavuşdum,onun için bir kez daha teşekkür ederim,valla devlet makamlarınla uğraşmak gerçekden yıldırıcı zorlayıcı,hani askerdeyken mantık aramıyacaksın diye bir laf vardır,malesef bir çok konuda devletlede öyle,şubat ta yine bir süreç bekliyor beni taşıma ruhsatı başvuru işlemlerim için,öncesinde şirket ortaklık işlemlerimde var,şimdiden gözümde büyüyor,harun bey size sabır diliyorum.
Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
harun

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi