Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Canik TP-9 Elite-S
Merhaba saygıdeğer forumdaşlar,
 20/05/2019'da aldığım tabanca 1 yılı biraz geçkin süreyi doldurdu. Bu süre zarfındaki hangi mühimmatı kullandım, ne gibi bir problemler karşılaştım. Sizlerle paylaşmak istedim. 

Satın aldığımdan bu zamana kutu içeriğine ve standart donanımlarına ek olarak farklı zamanlarda aşağıda ki ürünleri satın alarak silaha montajını yaptım.
- 1 Adet Yedek Şarjör
- 3 Adet +3 Şarjör Yükseltme Aparatı
- Kabze Sırtlığı (Mag-well uyumlu)
- Mag-well
- Yükseltilmiş Şarjör Kilidi
- Kabze Kaplaması 
- Mavi/Light İrca Yayı edindim. (Henüz kullanma fırsatı bulamadım.)

Sanırım tetik ve namlu dışında Canik Combat ile aralarında bir fark kalmadı. Tetikle alakalı online satış sitelerinden satışa çıkacağına dair söylentiler mevcut. Çıkarsa onuda edineceğim. Ama takdir edersiniz ki yasal sebeplerden dolayı namlu değişimi yapılamamakta. Dolayısıyla hiç bir zaman tam olarak Combat olamayacağız. Smile

[Resim: IMG-0353.jpg]

- Tabanca ile toplam 2.082 Atım yapıldı. Atım adetini aşağıdaki fişekler oluşturmakta;
* 1.035 Adeti Sterling Luger
* 979 Adeti Mke 
* 50 Adeti Turan 
* 18 Adeti Özkursan Luger
* 19 Adet Fiocchi Salve Blank Ses Fişeği (Listeye dahil etmedim.)

- Yukarıda ki atımlara ek olarak gerek önceden internet üzerinden temin ettiğim Stil Crin ve Tsdi marka gerek ise TAC-87'den temin ettiğim Pachmayr marka 9mm Snap Capler ile 3.000 adeti geçkin tetik düşürülmüştür.

* Tabancada dış kozmetik olarak bir çizik vs. bulunmamakta. Sürekli kılıfla kullanıldığından terlemeye bağlı boyada da bir problem mevcut değil. 
* Namluda ve sürgüde kayda değer bir çizik, boya kalkması bulunmamakta, çatlak ise gerek polimer gövde de gerek ise sürgüde kesinlikle bulunmamakta. 
* Çıkartıcının uç kısmında ufak bir boya kalkması mevcut. Silahı temizlemeyeli çok olduğu için kovan dip tablasının oturduğu yüzeydeki izlerin ise geçici olduğu kanaatindeyim.
[Resim: IMG-0356.jpg]

[Resim: IMG-0355.jpg]

[Resim: IMG-0357.jpg]

[Resim: IMG-0359.jpg]

[Resim: IMG-9276.jpg]

- Bakım ve temizlik amaçlı olarak;
* Namlu ve genel temizlik için Gunslick Ultra-Klenz,
* Yağlama için ise Gunslick Graphite Lube kullanıldı.

- Tutukluk;
 Silah 2.082 Atımda toplam 18 tutukluk yaptı. 18 Adetten 15 adeti ilk aldığım gün Sterling-Luger fişeklerle yaşadım. Tahmin ediyorum ki düşük basınçtan kaynaklı idi. Ardından Mke fişekleri ile yaptığım atışlarda tutukluk yaşanmadı. Sürgüyü 1 gün kadar kilitli şekilde bırakarak sorundan kurtuldum. Geri kalan 3 tutukluktan 2'si Sterling-Luger ile atış esnasında sanırım yeterince sıkı kavramamamdan, 1'i ise Özkursan-Luger fişeğin kovanının çatlayarak sürgü ve fişek yatağının üst penceresi arasına sıkışmasıyla oluştu. 2.082 atımda bilinçli olarak yaptıklarım dışında herhangi bir çift besleme meydana gelmedi.

- Bu Süreçte Yaşanan Arızalar;
* Tam olarak arıza diyemesemde silaha magwell takmamın ardından şarjörler serbest salınım yapmamaktaydı. Canik teknik servisle görüşmem sonucu şarjör yuvasının bıçaklı apartlar yardımı ile açıldığını(Bıçaklar ile toleranslara getirildiğini), bazen bıçağın körelmesi sonucu toleransların bozulduğunu söyledi. Teknik servisin İstanbul'a gelmesiyle 2 dk'lık bir işlemin ardından bu problem çözüldü.

* Sanırım 1.200'lü atımlarda ise poligonda atış esnasında silahtan ufak bir kıvılcım çıktı. Önemsemeyerek atışa devam ettim. Şarjör değişimi esnasında ise sürgüyü düşüremediğimi farkettim. Silahı sökmem üzerine sürgü düşürme mandalına bağlı bulunan yayın formunu kaybettiğini hatta gövde üzerinde de kendine ufak bir yer yaptığını farkettim. Sorun yine teknik servis görüşmelerinin ardında silahın sökümü ve yeni yayın takılması ile çözüldü. Gövdedeki yayın yaptığı yerin bir problem olmayacağı belirtildi.

[Resim: image2.jpg]

Yazımda ve anlatımda hatam olabilir. Bazı terimleri karıştırmış olabilirim. Affınıza sığınarak 1 küsür senede tecrübe ettiklerim bu şekildedir. Saygılarımla

Alıntı
28 üye teşekkür etti:
mrtcnbz099, wubıh, Heat, Red Kit, osman08, harun, blacksea, kut4, wildeagle, tirendaz, alpago, LAMRETOEJ, mimaslan, vgun, ceruh, efe1753, Cotyora5252, yyildiz, karabasan, ErhanG, Shepherd, ERDAL, Sabri, waltherslv, marlinspike, Ahmet Efe, durango, Mr.Wayne
Sn. Bariss deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Özkursan'ın luger mühimmatından uzak durmak gerekiyor anlatımlarınızdan. Keyifli atışlar dilerim.

Saygılar.

Alıntı

Sayın mrtcnbz099,
İstihkakımda Özkursan'a hiç yer ayırmadım. Attığım fişeklerde poligon envanterinde bulunan fişeklerdi. Bir şarjör atma fırsatım oldu. Yüksek atım adetlerine ulaşamadığım için kalite konusunda kesin bir yargıda bulunamayacağım. Fakat çelik kovanı ve genel olarak Özkursan olması benim şahsi olarak uzak durma nedenimdir. Saygılarımla

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Sabri, waltherslv
Canik Elite Combat'ın tetiği çok güzel görünmekle birlikte, tetik üzerindeki emniyetin çok geniş olması sebebiyle tetik emniyeti fonksiyonunu ne kadar yerine getirdiği tartışılır. Sadece poligon atışları dışında da tabancanızı taşıyorsanız, orjinal tetiği ile muhafaza etmenizi nacizane öneririm.

Sürgü salma mandalının yayı ise bu tabancanın zayıf karnı, tabancanın atış anında kilitlenmesine sebep olabiliyor. Yay tansiyonunu arada kontrol etmek faydanıza olacaktır. Eğer bu tabancayı taşımak zorunda olsa idim, yayı çıkarır sürgü salma mandalını da iptal ederdim. Tabancanın elinizdeki bir anda parke taşına dönüşmesine sebep olabilecek kadar önemli bir kusur çünkü.

Ciddi bir tutukluk yaşamamış olmanız çok sevindirici. Umarım aynı sorunsuzlukla kullanmaya devam edersiniz.

Saygılar.

Alıntı
11 üye teşekkür etti:
Bariss, wubıh, blacksea, tirendaz, alpago, LAMRETOEJ, Shepherd, ERDAL, Sabri, waltherslv, marlinspike
Sayın Red Kit,
İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Red Kit
Sayın Barıss
Taşıma amaçlı ağırlık ve boyut olarak tavsiye ede misiniz?

Alıntı

Sayın victorinox,
Herhangi bir şarjör arttırıcı kullanmadığınızda güzel bir kılıf ile gizli taşıma yapabilirsiniz. Boyut olarak bence güzel. Ama malumunuz sizin elinize nasıl uyacağı ve vücut yapınız daha önemli. Ağırlık olarak ise birşey diyemeyeceğim. Bence polimerlerin hepsi aynı ağırlıkta. 5gr-10gr.'ın kendini çok hissettireceğini düşünmüyorum. Saygılarımla

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi