Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Retro Glock 17 Gen-1 / Yeni üretim / Glock P-80
#1
Arkadaşlar Lipseys isimli exclusive ağırlıklı ürünler ürettiren bir firma Glock'un Avusturya ordusu için üretmiş olduğu ilk jenerasyon P-80 modelini firmaya birebir ürettirerek 1 Eylül'de Retro meraklıları için piyasaya sürdü.

[Resim: Retro-Glock-P80.jpg]

Firma sahibi Jason Cloessner Glock'a bu modeli ürettirmek için üç yıla yakın bir zaman dilimi harcamış , Gen-1 ait polimer kalıplar 90'lı yıllardan itibaren Glock'un bile elinde bulunmadığından üretim için Glock aynı kalıbı tekrar üretmek durumunda kalmış, sürenin uzamasıda muhtemelen bu sebepten.

 Retro P-80 ;

* Pebble olarak adlandırılan kabze konturlu orjinal P80-Gen 1 gövdesi
* Polymer Nişangahlar
* Dolu muşhili olmayan düz tırnak
* Tek pinli gövde bloğu
* Retro pakedi süslemesiyle beraber gelen ilk jenerasyon Glock kutusu, 
* Ağırlığı hafif tetik, sanıyorum bileşenlerde bir tık elden geçirilerek nispeten daha akıcı bir tetik eklenilmiş.
   İlk jenerasyonlarda olduğu bahsedilen daha hafif tetik çekimi sağlanılmış.

Birebir kopyalanamayan iki parça ve birkaç detay mevcut,

* İlk jenerasyon polymer gömlekli şarjör (tamamı polimer, serbest düşüş yapmayan şarjörlerden sonra talepler üzerine serbest düşüş yapan çelik gövdeli polymer gömlekli şarşörlerin, yani şuanki şarjör tipinin ilk sürümünü bulamamışlar)

* P-80'lerin bir kısmında bulunan, son jenerasyonlara nazaran daha ince et kalınlığına sahip namlu, Glock bu konuda sıcak yanaşmamış, nedenine pek girilmemiş, tahminen son 40 yılda modern mühimatların gelişmesi ve barut oranlarının artması karşısında risk almak istenilmemiş.

*Avusturya ordusuna ait damgalamalar.

*Orjinal P-80'deki seri numara plakası olmayan gövde aynı şekilde mevcut değil, USA yasaları gereği gövdeye seri numara plakasını taktırmak durumundalar.

*Tennifer yerine, nDLC yüzey perdahı (Üretim tamamı ile Avusturya'da olduğundan isteseler Tennifer'da olurmuş ama yapılmamış)

Üretimin bu ay 5000 adet, önümüzdeki aylarda yada yılbaşından sonra bir 5000 adet daha olması planlanıyor denilsede, sanıyorum talep durumuna göre devam edilecek, en azından fabrika bir pürüz çıkartmaz ise.
Sonucunda üç yıllık uğraşın ardından Glock'a tekrar Gen-1 gövde kalıbı ürettirme gibi bir durum söz konusu.
Hemen piyasadan çekileceğini sanmam.

Nitekim olmuş, hatta güzelde olmuş , şartlar esnek olsaydı buradada pek çok meraklının alarak envanterine katmayı isteyeceği bir model çıkartılmış, nitekim USA pazarında çıkalı dört gün olmasına rağmen youtube''da videolar sıralanmış halde, tabi şimdilik izlemeye devam.


MSRP - 590$ - 669$

Firma ürün linki;

https://www.lipseys.com/crm/glockp80?utm...t=SpecPage 
Alıntı
14 üye teşekkür etti:
Cotyora5252, ERDAL, madenci08, OCEANBORN, eucar, alpago, al-me, alone61, ErhanG, harun, wildeagle, Xlll, wubıh, mimaslan
#2
Bakkal yağı bol bulunca, t...na da sürermiş. Ne pazar var adamlarda! Rafa ne koysan satıyorsun... Eminim ilk 5 bini, hatta 10 bini satarlar.

Herhalde son yılların en gereksiz retro üretimi! Glock "klasik" klasmanından çok uzak bir mantıkla üretilen bir teknoloji silahı. Glock retrosu, üzerinde birçok geliştirmeden yoksun bir teknoloji silahı olarak bence "gereksizler" listesinin başında yer alır. 


Tennifer konusu pek öyle değil. Avusturya, siyanür kullanılarak yapılan Tennifer işlemlerine ağır çevresel ve atık kontrol yönetmelikleri getirdiği için, Glock istemeden tenniferden uzaklaştı. Bu arkadaşlar tennifer isteselerdi, akla ziyan bir para ödemeliydi, hatta o durumda bile Glock bunu kabul etmezdi.
 
Alıntı
5 üye teşekkür etti:
acillues2, wubıh, tirendaz, mimaslan, hs34
#3
(05-09-2020, 02:17 PM)harun demiş ki: Bakkal yağı bol bulunca, t...na da sürermiş. Ne pazar var adamlarda! Rafa ne koysan satıyorsun... Eminim ilk 5 bini, hatta 10 bini satarlar.

Herhalde son yılların en gereksiz retro üretimi! Glock "klasik" klasmanından çok uzak bir mantıkla üretilen bir teknoloji silahı. Glock retrosu, üzerinde birçok geliştirmeden yoksun bir teknoloji silahı olarak bence "gereksizler" listesinin başında yer alır. 


Tennifer konusu pek öyle değil. Avusturya, siyanür kullanılarak yapılan Tennifer işlemlerine ağır çevresel ve atık kontrol yönetmelikleri getirdiği için, Glock istemeden tenniferden uzaklaştı. Bu arkadaşlar tennifer isteselerdi, akla ziyan bir para ödemeliydi, hatta o durumda bile Glock bunu kabul etmezdi.

Glock artık Heckler Koch kadar snob takılmıyor, son birkaç yıldır tabancaların sağı solu ile oynayarak markete sürmeye başladılar, kalite sorunu olmadıkça base dizayn mevcut oldukça sorun değil.

Dayanım olarak Gen1/P80 hirtenberger 300 bin adet atımları forumdada mevcut.
Retro model zaten güncel malzeme ile üretiliyor.
Hali hazırda Gen3 ve öncesi tüm jenerasyonlarla aftermarket/factory parça uyumu mevcut.

Sonuçta alanda eksiklikleri bilerek alacak, öbür türlü 1911 A1'lerde, tekrar üretilen ilk jenerasyon Cz 75'lerde gereksiz.
Ama üretimide, talebide mevcut.
Para ve zevk meselesi, ister t..ğına sürer, ister s..ne sürer.
Biz mümkün mertebe ülke genelindeki 3 in 1 devlet kampanyasından kurtulmaya bakalım.

Sadece videolardan bir tanesinde Gen-3 son dönem ve Gen-4 ilk dönemlerdeki BTF dikkatimi çekti.
Fişekten,numuneden olabilir, çıkarıcı/tırnak/kovan atım penceresi duvar ebatları son dönem Gen-3 ler ile aynıda olabilir, bu önümüz günlerde belli olur.

Böyle bile olsa bu duruma muzdarip tabancalar dünya genelindede, buradada sadece kozmetik sorun olarak nitelendirilerek yıllarca satıldı.
 
Alıntı
2 üye teşekkür etti:
inspector18, harun
#4
Ortalama ücret çarpanına göre Türkiye fiyatıyla 700 TL. . Kafa atmak geliyor içimden kadere Memleket kerbela gibi. Herşeyin kıtı yoku pahalısı bizde. Arabalar işte. Almanın 45.000 TL ye bindiği mercedese 200'e biz 600.000 TL falan ödüyoruz.

Saygılar.
 
Alıntı
3 üye teşekkür etti:
Heat, Shepherd, Militia_747
#5
Maalesef, birde dahada sıkıntılı olan dünyanın çöp olarak nitelendirdiklerini burada sanki lütufta bulunuyormuş havasında sunmaları
Gülermisin ağlarmısın..

Dün yurtdışına yerleşen ve araç alma niyetinde bir arkadaşla konuşurken konunun alakalı bir yere gelmesi üzerine kendisi aynen şu fotoğrafı gönderip ardından hayal gücünü zorlayan değişik kombinasyonları sıraladı.
Adam hollanda'daki fiyatları bile beğenmediğinden Almanya'ya geçerek oradan araç almayı planlarken,
Bizdeki vergi oranınada değinmeden edemedi.
Almanya'dan alıp hollanyada sokacağı aracın yıllık cüzi miktardaki vergisinide yıl içerisinde keyfe keder 4 taksit ödeyeceğini söyledi, verginin herhangi bir nedenden ötürü şişmesi durumunda ise Almanyaya kayıtlı kullanırım ödemem dedi.
Bizde durumdan herkes şikayetçi ama genel olarak hakkını arayan yok.
Artık gittiği yere kadar gider , çok söylenilecek birşey yok herşey ortada, yaşayarak öğrenilir.

[Resim: vergi-1.jpg]
 
Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Acemi Silahşör, California
#6
İlk izlenimler Gen-3 ile mekanik olarak birebir aynı olduğu yönünde.
Tek pinlik kilit bloğu hariç Gen-3'e kadar yıllar içerisinde yapılan güncellemelerin hepsi P-80 de mevcut olarak yorumlanmış.

Kutu Açılımı;

Gen-3 Glock 17 ile Birebir Karşılaştırma;

Modifiyeye müsait, gerekli teknik sağlamlaştırma ve güvenlik güncellemelerden nasibini almış, meraklısı için nostaljik bir opsiyon.
Özet ile, Gen-1 gövdeli Gen-3. 
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
California
#7
Boş işler.

Glock senelerdir (en az yedi senedir) polimer gövdeli AR-15 yapacak.

Ne ar-ge bölümleri ne de üretimleri ortaya hiç bir şey çıkartamadı.

Ellerinde bir mal var delinin şeyiyle oynadığı gibi onunla oynayıp duryorlar.

Tabi 90 yaşındaki Gaston Amca (Gaston Glock) 39 yaşındaki yeni ve taze zevcesiyle yaşadığı Wöerthersee'deki göl kenarı villasından, zevcesinin hobilerini tatmin etmek için kurduğu at çiftliğine gitmek dışında her hangi bir iş için çıkarsa, o iş bu iş olacaktır.

İlk karısı Helga'dan olan çocuklarını zaten şirketten kovalamıştı.

Şİrketi de IGVG Özel Vakfı'na devrettikten sonra, vakıf üzerinden yaptığı gayrimenkul cambazlıklarından vakit bulabilirse yeni bir şeyler üzerinde çalışacak insanları işe alabilir.

Bir ara (2014) de 50 yaş küçük zevcesinden çocuk peydahlayacağı dedikodusu çıkmıştı.
O da aynı bu tabanca gibi bir halkla ilişkiler (PR-Public relations) projesiydi.
Son zamanlardaki bir çok Glock projesi gibi o da "fos" çıktı.

Velhasıl, bu Gen-1 görünümlü Gen-3 kısa yoldan keseyi doldurma teşebbüsünden başka bir şey değildir.
Plastiğin kolleksiyonu oluyorsa alınıp, kenera konulabilir.
 
Alıntı

#8
Glock, tüm tabanca piyasasını değiştiren bir modern klasik olma yolunda ilerliyor.
Benim gözümde başardığı iş bakımından Browning HP kadar kıymetli, bu sebeple de reprodüksiyon yapılması oldukça güzel.

Glock firmasının, bir tane dağıtıcısının isteği üzerine kendileri için komik sayılabilecek 10bin adetlik üretim için böyle bir işe girmiş olması ise oldukça şaşırtıcı ve güzel.

ABD fiyatlarına erişebilir olsa idik, bir adet atış için bir adet de saklamak için 2 tane muhakkak edinirdim.
 
Alıntı
3 üye teşekkür etti:
Heat, lenduha, tirendaz
#9
Birde böyle haberleri görünce sinirleniyorlar, sanki ben ürettim tabancayı..
Adamlar piyasada oldukları 40 yılın 25 yılı temiz piyasayı tekeline almış, bir üreticiyide kırmayıp Retro model üretmiş gayette güzel yapmış.
Yoksa 10 bin adet dişinin kavuğu değil Glock'un.
Ama paylaşınca sorun oluyor, bazı mesajlar siliniyor sonra geri geliyor, ardından başka kullanıcılar gelip tuhaf tuhaf yorumlar yapıyor.
Belliki buraya gelmeyecek..
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
harun
  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi