Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt OlAnket: YİVSİZ FİŞEK DOLDURUYORMUSUNUZ?
Dolum yapmıyorum
Dolum yapmayı düşünüyrum
Dolumlarda basit el aletleri kullanıyorum
Dolumlarda Lee Load All dolum makinası kullanıyorum
Dolumlarda MEC -Şimşek dolum makinası kullanıyorum
Dolumlarda Ören Çelik dolum makinası kullanıyorum
[Sonuçları Göster]
 
 


Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
YİVSİV FİŞEK DOLDURUYORMUSUNUZ
#1
yivsiz fişek dolduruyormusunuz, dolum yapıyorsanız hangi dolum sistemini kullanıyorsunuz?


[Resim: Dolum-makinalar.png]


Saygılar
 
Alıntı

#2
Basit el aletleri ile dolum yapıyorum, ancak fişek kıvırma işlemi esnasında kıvırma aletini çevirmek, özellikle 25-30 fişeği tek seferde doldurduğumda, parmağımda su toplanmasına sebep oluyor.

Eğer tek seferde 30'lu 50'li partiler doldurulacaksa kıvırma işlemini kendi halleden bir makina ile dolum yapmak el estetiği açısından daha faydalı diye düşünüyorum Smile
 
Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Sabri, tirendaz
#3
(30-06-2020, 03:46 PM)Red Kit demiş ki: Basit el aletleri ile dolum yapıyorum, ancak fişek kıvırma işlemi esnasında kıvırma aletini çevirmek, özellikle 25-30 fişeği tek seferde doldurduğumda, parmağımda su toplanmasına sebep oluyor.

Eğer tek seferde 30'lu 50'li partiler doldurulacaksa kıvırma işlemini kendi halleden bir makina ile dolum yapmak el estetiği açısından daha faydalı diye düşünüyorum Smile

Ben o soruna şöyle çözüm buldum.

başlangıçta:

el ile kıvırma cihazının ucu sökülür, uygun bir civatanın ucuna takılır. Civatanın başı dremel ile kesilir. Civata şarjlı matkabın ucuna takılır. Ki artık sadece uç olarak vs de satılıyor bildiğim kadarı ile, eskiden bir "vurgun" alıp kesmeden uç bulunmuyordu. 

Faz iki:

Kıvırma ucu zımpara ile hafiften perdahlanır, kıvırmadaki bükme vs sorunlar azalır, el matkabı için basit bir matkap tezgahı alınır. (~100 TL) Kıvırmaya başlamadan önce fişeklerin uçları çok az yağlanır. (altına naylon serip wd 40 vb ile abartmadan şöyle bir iki sprey üste doğru pıstlatıp damlacık yağdırma tekniği en kolayı oldu benim için)

Dakikalar içinde 40-50 fişeği kıvırıp kutuya atabiliyorum. Tek sıkıntı sağ el ile matkap tezgahını aşağı yukarı yaparken sol ile fişeği tutabilmekte yine biraz el yorgunluğu var kalıcı hasar seviyesinde olmasada. Onun içinde fişeği bükmeden tutacak düzgün bir mengene yapmak lazım ama tembelim.  El içi kısmı yumuşak plastik malzemeden mamul en ucuz işçi eldivenleri işi epey kolaylaştırıyor. Fişeğe resmen yapışıyor az bir kuvvetle tutmak yetiyor fişek dönemiyor.

[Resim: 359453802-tn50-1.jpg]
 
Alıntı
4 üye teşekkür etti:
Sabri, Red Kit, tirendaz, ErhanG
#4
Saçma değil kurşun dolduruyoruz ama 2.30TL/adet fiyata maloluyor.(işçilik hariç) Av yapmadığımız için 2 TL'ye bazen kurşun bulabiliyoruz fakat kovan+kurşun+csb barut 2.30? birim fiyat altına inemedik. D20 dolumlar ucuz ama çok istikrarlı olmuyordu, ucuzu için D20 ya da Tecna N bulup RC Evolution ayarında 3.5TL'ye dolum yapana kadar ara verdik.
 
Alıntı

#5
Değerli forumdaşlarım,

Ben de düz kıvırmaları, Sayın aseyhan gibi matkaba eklediğim (Brownell's den aldığım) kıvırma başlığı ile  yapıyorum. Yıldız kapama için ise (6lı veya 8 li) Lee Load All II kullanıyorum:

[Resim: IMG-9528.jpg]

Fişek doldurmada maliyeti düşürmek mümkün. Bunun yolu da kovan tasarrufundan geçiyor. Ayni kovanı 2-3 kez Lee Load All da haddeleyerek, yeniden kapsül ekleyerek  kullanabiliyorum (Fişek başına 60 Kuruş avantaj sağlıyor)

Ben aşağıda 1.50 D20 Barut ve 32 gram saçma veya tek kurşun ile KENDi maliyetlerimi çıkardım. ( Kendi döktüğüm kurşunlar da bana 32 gram için  1 TL ye geliyor, hurda kurşun ile daha ucuza gelebilir) Daha önce aldığım epeyce malzeme nedeniyle yeniden dolumlarım bana daha düşük fiyata mal oluyor ancak ben güncel fiyatlarla hesap yaptım. Kullanılan baruta göre maliyetlere 12-15 kuruş daha ek gelebilir:
[Resim: Ekran-Resmi-2020-06-30-23-55-09.png]
Şu anda kendi dolumlarımın maliyetinin piyasa fiyatlarının altında olduğunu düşünüyorum (Keyifle yaptığım bir iş olduğu ve satmadığım için işçilik maliyeti benim için mevzu bahis değildir)

Saygılarımla
 
Alıntı
6 üye teşekkür etti:
Red Kit, Rangeman, tirendaz, aseyhan, T.T.BOY, LAMRETOEJ
  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi