Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ballistol Universal Sprey Yağ
Harun Beyin yaptığı efsane kampanyadan alışverişler yaptım. Geldiği zaman paylaşacağım İnşallah. İçerisinde bir de Mossberg var Smile

Ben tabanca ve tüfeklerim için senelerdir tac87 den Gunslick ve Otis yağlarını alırım kullanırım. Çok memnunum. Yine bir tane de komple temizleyen koruyan yağ alayım dedim.

Hatta bulabildiğim sonuncuyu kaptım. Ama sonra telefon geldi maalesef tükendi gönderemeyeceğiz dendi. Demek ki gerçekten kampanyaya hücum olmuş. Smile İnsanlarda haklı efsane kampanya oldu. Benim gibi 3 aydır maaşını işkurdan alan biri bile dayanamadı Smile

Harun abi ile yağlar için konuştum. 1-2 ay sonra burada olur herhalde yeni sevkiyatlar. Gelince yine memnun olduğum otis vs. ile devam edeceğim.

Ama şu an için yağsız kalmamak adına bende Ballistol Universal Sprey Yağ aldım. Tedirginliğim şu. Bu Otis gibi sadece silah için üretilmemiş. Ama silahlara da uygun olduğu yazıyor. Mesela wd40 tavsiye edilmiyor. Bu yağı tüfek veya tabanca genel temizliğinde gönül rahatlığı ile kullanabilir miyim?

Açıklamalar şu şekilde;

[Resim: ballistol200ml.jpg]

Ballistol Universal Sprey Yağ

Metal, ahşap, deri, plastik, deri ve birçok başka malzemenin bakımına yönelik olarak zanaat işlerinde, sanayide, tarımda, ev işlerinde, bahçede, motorlu taşıtlarda, olta, avcılık ve atıcılık sporunda kullanıma uygundur.
Metal
BALLISTOL geniş çaplı olarak makinalarda; aletlerin, hassas cihazların ve terazilerin üretiminde kullanılmaktadır. BALLISTOL, metallerin üzerinde alkali nitelikli koruyucu bir tabaka meydana getirmekte, ellerdeki teri ve diğer pas meydana getirici etmenleri nötralize etmekte, böylelikle korozyon meydana gelmesini önlemektedir. BALLISTOL, düşük yüzey gerilim ve mükemmel girişim yeteneği sayesinde en küçük aralıklara ve metaldeki çatlaklara dahi sızmaktadır. BALLISTOL hassas cihazların ve ölçüm aletlerinin, terazilerin ve küçük teknik parçaların bakımı için uygundur.
Deri
BALLISTOL düz derileri kurumaya, suya, bozulmaya ve diğer hasarlara karşı korur. Derideki tabaklama artıkları nötralize edilmektedir. Kuru deri tekrar eski esnekliğine kavuşur ve mat bir parlaklık elde edilir. Açılmış renkteki deriler tekrar kararır. BALLISTOL'un kendine has kokusu kısa sürede kaybolur. Deride yağ izi bırakmaz.
Ahşap
BALLISTOL, doğal ahşabı korumakta, emprenye etmekte ve yenilemektedir. Ahşabı neme, çürümeye ve böceklere karşı korur, derinlerdeki damarlaşmayı teşvik eder. Antik mobilyaların bakımı için de uygundur.
Plastik
BALLISTOL, yağa dayanıklı plastiklerin bakımını yapar ve onları korur, esnekliklerini muhafaza eder, kurumanın ve pürüzlenmenin önüne geçer. Bunun yanında motorlu taşıtlardaki plastik fitillerin soğukta yapışmalarını engeller. Plastik yüzeyler tekrar yenilenir ve yağlanma meydana gelmez.

"Silah Bakımı
BALLISTOL pastan korur, yağlama sağlar, temizler ve barut artıklarını giderir. Kurşun, Bakır ve Tombak artıklarını ortadan kaldırır. En ince çatlaklara dahi sızar ve uygun olmayan yağların eski reçineleşmiş kalıntılarını giderir. Bunun yanında yanık artıklarını nötralize eder. Ahşap dipçiklerin ve deri kayışların temizlenmesi, bakımı ve korunmaya alınması için de uygundur. "

Çevre Dostu
BALLISTOL'un etken maddeleri doğal kökenlidir.Ballistol zamanın etkilerine karşı dayanıklıdır ve yıllar sonra dahi reçineleşmemektedir. Sprey halinde FCKW içermez! Tüm BALLISTOL bileşenleri biyolojik olarak parçalanabilir ve çevremize zarar vermez.
BALLISTOL'un binlerce kullanım alanı vardır.
BALLISTOL bileşimi sayesinde reçineleşmez ve farmasötik açıdan arı bileşimleri sayesinde gıda sanayinin ürünlere temas eden kısımlarında dahi kullanım iznine sahiptir.

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
axoy68, blacksea, marlinspike, harun, mimaslan, ThePulchra
Ballistol tamamen doğal içerikli bir yağ. Tek kötü tarafı garip kokusudur (son zamanda değiştirilmediyse), ama yine de o kokuyu seveni de var. Canınızı sıkmadan kullanabilirsin. Uç noktalarda bir performans beklemeyin, işinizi fazlasıyla görür.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
1905sss
(29-06-2020, 11:08 PM)harun demiş ki: Ballistol tamamen doğal içerikli bir yağ. Tek kötü tarafı garip kokusudur (son zamanda değiştirilmediyse), ama yine de o kokuyu seveni de var. Canınızı sıkmadan kullanabilirsin. Uç noktalarda bir performans beklemeyin, işinizi fazlasıyla görür.

Harun Bey,
Ben de zaman bulamadığım süreçlerde, HS'im için Ballistol ile hızlı temizlik yapar devam ederim.
"Ballistol" daha uzun süre beni idare eder ama bilgi dağarcığımda bulunması adına sizden de yorum almak isterim. Bu ürüne alternatif olabilecek f/p olarak değerlendirilebilecek başka bir çözüm ne önerebilirsiniz?

Saygılarımla,

Burak

Alıntı

Genel olarak her işi yapan, hiç bir işin "en iyisini" yapmaz. Bu söz bir kenarda dursun...

Silah bakımı 3 aşamalıdır:

Temizle (Clean)
Yağla (Lubricate)
Koru (Protect)

Normal silah bakım işleminde, temizleyici ile temizlemeli, yağ ile yağlamalı, daha sonra silahın kullanım durumuna göre uzun veya kısa dönem koruyucu uygulamalı. Bu üç tip silah bakım malzemesini bulundurmak en doğrusu.

Bir de üçü bir arada olan CLP (Clean Lubricate Protect) ürünler var. Bunlar detaylı temizlik imkanı olmadığı durumda kullanılabilir. Genelde askerler için muharebe alanında veya poligonda hızlı temizlik/bakım için kullanılır. Bence her silah sahibinde CLP ürün de bulunmalıdır. Hızlı temizlik gerektiğinde veya yukarıda üç üründen biri ya da birkaçı bulunamadığında ikame CLP ile yapılmalıdır. 

Silahların özel ihtiyaçları nedeniyle silah dışı ürünler ile ikame edilmesi uygun değildir. 

Konu Ballistol olduğu için belirteyim, Ballistol silah bakımında yaygın olarak kullanılan bir üründür. Herhangi bir zararı olduğunu hiç okumadım, görmedim. Ancak ne derece etkin, buna ait bir bilgim yok.

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
1905sss, bdirican, efe1753, marlinspike, ilksurfer, Xeror
Uzun süredir temizlikte ve bakımda kullandığım bir yağ Ballistol. Meşhur kokusu özellikle kapalı alanda insanı bayar, kolay kolay da geçmez. Ben uygulamayı balkonda yapıp sonrasında da 1-2 gün tüfeği balkonda bırakıyorum öyle söyleyeyim Smile

Kokusuyla tezat oluşturacak şekilde içeriği doğal olduğundan, genelde yabancı forumlarda da tavsiye edildiğini gördüğümden ve fiyatını uygun bulduğumdan benim OTIS ve Gunslick ürünleri ile birlikte bakım çantamda sürekli bulundurduğum bir ürün haline gelmiştir.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
1905sss, harun
Harun Bey,
Bilgilendirme için çok teşekkür ederim. Yurtdışı forumlarda ve yazılarda genelde konunun üstadları, sizinde belirtmiş olduğunuz gibi, CLP lerden olabildiğince uzak durmayı tavsiye ediyorlar. Zira "herşeyi yaparım" tarzında ki ürünlerde pek yüksek performans beklenmemesi gerektiği vurgulanmakta.
Yukarıdaki açıklamanızda sizinde belirtmiş olduğunuz gibi, ben de kendimce detay temizlik yapamadığım süreçlerde Ballistol'u çantamda tutuyorum. Uygun zaman aralığımda ise, Hoppe's ürünleri ile temizliği yapıyorum.

Sizin ve diğer forum katılımcılarının tecrübelerine istinaden sormak istediğim, belli bir süre sonra Ballistol ürünlerini piyasada bulamaz isek, CLP tarzı ürünlerde özellikle tabancalar için kullanılabilecek başka eşdeğer evsafta markalar arasında öneriniz/önerileriniz neler olabilirdi.

Saygılarımla,

Burak

Alıntı

(30-06-2020, 03:00 PM)bdirican demiş ki: Sizin ve diğer forum katılımcılarının tecrübelerine istinaden sormak istediğim, belli bir süre sonra Ballistol ürünlerini piyasada bulamaz isek, CLP tarzı ürünlerde özellikle tabancalar için kullanılabilecek başka eşdeğer evsafta markalar arasında öneriniz/önerileriniz neler olabilirdi?

Bana kalırsa, poligon temizliğinde veya ana ürünlerde sıkıntı varsa, ikame olarak Ballistol yerine kesinlikle CLP ürün kullanılmalıdır. 

OTIS özellikle askeri sınıfta ürünler sunduğundan dolayı, benim takip ettiğim kadarıyla iyi CLP ürünler sunuyor.

Şu an için stokta kalmamış olsa da (ürünler yolda, Eylül başı satışta olabilir) örnek olarak:

https://tac87.com/urungrubu/o85-clp/?ide...7792968428

O85 CLP'nin şu an için bezleri var:

https://tac87.com/urungrubu/o85-clp-emdi...1331426244

Yeni parti ile Hoppe's GunMedic serisinden CL (Clean Lubricate) temizleyip, yağlayan bir ürünü geliyor. Kısa süreli temizlik bakım çalışmalarında zaten koruyucu özellik çok gerekli değil, Yağ zaten koruyucudur, silah saklanacaksa koruyucu kullanmak gerekiyor.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
bdirican, 1905sss, Cankaya, AsilCan
Sayın forumdaşlarım bu yılın ocak ayında aldığım Cz-P 10-C de küf mü yoksa kılıftan kaynaklı bir leke mi veya başka bir leke mi olduğunu anlayamadığım bir takım izler gördüm. Otisin silah temizlik ürünlerinin hepsini kullandım , biraz sertçe peçete ve bezle silmeme rağmen hala geçmedi. Bu durum çok canımı sıktı. Ne yapmam gerekir tavsiyesi olan varsa ve paylaşırsa sevinirim. Saygılarımla..
[Resim: 83-B1812-C-A149-4-B2-E-B6-AD-0-B5-AFE0-EE7-EB.jpg]

[Resim: 60-E8-AB59-7848-403-B-8949-08-C21-C98513-B.png]

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi