Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yarı Otomatik Tüfek tavsiyesi
(28-06-2020, 01:39 PM)tifil demiş ki:  Huğlu firmasının Veyron yada Ata Firmasının Venza tüfeklerinden birini almayı düşünüyorum. 

Sn. tifil,

Akdaş AG212 serisini de (hibrit diye geçiyor)  YouTube yorumlarıyla incelemenizi, seçtiğiniz diğer modellerle de karşılaştırmanızı naçizane öneririm.

Saygılar

Alıntı

Bence kinetik ile gazlı arasındaki temizlik yapma farkı önemli. Temizlik ameliyesinde en sıkıntılı kısmın namlu olduğu tartışmasız olmakla beraber, kinetikte namlu dışında temizlenecek pek birşey de yok. Eskiden sahip olduğum Benelli tüfeğimin temizliğinin beni yorduğunu hiç hatırlamıyorum. Tüfeğin üst kapaklı yapısı nedeniyle kubuzun açık olması temizliği iyice kolaylaştırıyordu.

Temizlik konusunda her gazlı da aynı değil. Gene daha önceden sahip olduğum Browning Gold Hunter şu anda kullandığım Remington'dan daha kolay temizlenirdi.

Kinetik tüfeğin pek dile getirilmeyen bir özelliği de, namlunun altında piston, yay vs olmadığından el kundağının çok ince yapılabilmesi. Özellikle el kundağı işaret parmağı ilerde tutuluyorsa, kinetiğin kavrama konforu hiçbir gazlıda bulunmuyor.

Kinetik tüfeğin sağlıklı çalışması için iyi bir dizayna ve yüksek üretim kalitesine ihtiyaç duyuyor. Sistem parçaların ağırlığı ve yayların tansiyonu üstüne kurulu. Basit gibi görünüyor ama sorunsuz üretebileni az. Üretim üreticinin işi olduğuna göre kullanıcıya düşen ise, silahı üreticinin belirttiği gramajda kullanmak, silahı ağaca vs dayayıp ateş etmemek, silahın üzerinde modifikasyon yapmamak, yay vs değişimini bilinçsizce yapmamak (Benellinin yaylarının ülkemiz şartlarında normal bir kullanım ile değişim ihtiyacı göstereceğini tahmin etmiyorum), tüfeğin üzerine fişeklik vs takmamak takıldıysa da farklı ortamlarda  iyice denemek.

Netice olarak benim düşüncem hangi sistemin iyi olduğundan ziyade hangi sistemi kim üretiyor ve ne zamandır piyasada kullanılıyor. Şayet bütçe yetiyor ise kinetik bir Benelli ye misal bir SBE2 ye hayır denmez, diye düşünüyorum.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
tifil
Arkadaşlar gerekenleri söylemiş,Hangi markayı alırsanız alın denemeden ruhsata işlettirmeme kaidesi ile alıp, kabul etmeyen bayiden alışveriş yapmayın.

Tüfeği almadan kontrol edilmesi gereken noktaları yazayım,

1-fiziksel olarak gözle iyice kontrol edin
2-Parçaların birbirine örtüşmesi tammı buna bakın
3-Şok ağzının düz olup olmadığını kontrol edin, şokları tek tek deneyerek tam olarak oturup oturmadığına ve merkeze oturup oturmadığına bakın.
4-Namlunun düz olup olmadığını dipçik tarafındanda namlu ucu tarafındanda bakarak kontrol edin,
5-Namluyu sökün, namlu içine fem ağzından ve fişek yatağı tarafından ışığa tutarak bakıp iç yüzeyin krom kaplamasını kontrol edin.
6-Bantlı olan namluda bandın düzgün kaynatılıp kaynatılmadığını, ortalanıp ortalanmadığını kontrol edin
7-Slug namluda gezin ve arpacığın ortalanıp ortalanmadığını kontrol edin.
8-Namlunun gövdeye tam olarak oturup oturmadığına bakın
9-Mekanizmanın tam kapanıp kapanmadığına bakın
10-Mekanizma kolunu geride kilitleyip kaşığın üzerine fişek koyup mekanizma kolunu salarak namluya 1-2 kere fişek sürün, eğer kaşık ayarlamasında sorun varsa fişek bir şekilde takılıp namluya oturmayacaktır.
11-Vidaların ve pimlerin tutması gereken parçaları boşluksuzca ve sıkıca tutup tutmadığına bakın
12-Dipçik ve kundakda herhangi bir hasar olup olmadığını kontrol edin, yerlerine sıfıra sıfır oturup oturmadığına bakın
13-Tüfeğin herhangi bir yerinde ve şoklarda pas küf olup olmadığına bakın
14-Bayi ile papaz olmadan kontrolleri tamamlayabilirseniz tüfeği ruhsata işletmemek kaidesi ile alın
15-Gez ve arpacık ayarlamasını yaptıktan sonra slug namluda 35 metreden istediğiniz yeri tam olarak vurup vurmadığına bakın
16-Şoklu namluda dağılım testinde alt üst,sağ,sol çekme olup olmadığına bakın.
17-Atım yaptığınız fişeklerdeki iğne izlerinin merkezde olup olmadığına bakın.

Yerli tüfek almak serüvendir, bu kontrolleri yaparak alırsanız başınız ağrımaz, birde müşteri hizmetleri ve teknik desteği iyi olan bir firmayı tercih edin.

Huğluyu ve Retay'ı ise kafadan eleyebilirsiniz.

Alıntı
12 üye teşekkür etti:
Sabri, axoy68, blacksea, Bariss, hunter 12, ErhanG, tirendaz, splendes, kotucenk, Murata, Rekli, ERDAL
Bu arada hazır yeni tüfek konusu açılmışken Ata'da Stoeger MK3 gibi 3-gun benzeri bir model çıkarmış,
CY Sporting olarak geçiyor , 56cm namluya 8+1 kapasiteye sahip, Ahşap kundaklı versiyonda yanak asansörüde eklemişler,

https://www.ataarms.com/cy-sporting-tr.html

Nispeten derli toplu bir model, kapasite yüksek, hafif gramajlarlara görede yumuşak yaylı olduğu kanısındayım ama henüz bunu teyid edemedim, hazırda satın alma kağıdım var, alsammı diye düşünüyorum ama bu tip yüksek bantlı 3-gun tipi yerli namluların kurşun isabetliliği hakkında bilgim yok hali hazırda namluda Benelli'lerde olan katlanabilir gezde yok, şevrotin kadar tek kurşunda atacağımdan nasıl sonuç verir kestiremiyorum, deneyerek alabilirim bayi mevcut ama çokta uğraşmak istemiyorum açıkçası.
Bakalım bayiye gidip varsa kurcalıyayım bir yarın, bu tip 3 gun namluları ile özellikle kurşun atış deneyimi olan arkadaşlar varsada önerilere açığım.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
tifil
(29-06-2020, 05:20 PM)Heat demiş ki: Bu arada hazır yeni tüfek konusu açılmışken Ata'da Stoeger MK3 gibi 3-gun benzeri bir model çıkarmış,
CY Sporting olarak geçiyor , 56cm namluya 8+1 kapasiteye sahip, Ahşap kundaklı versiyonda yanak asansörüde eklemişler,

https://www.ataarms.com/cy-sporting-tr.html

Nispeten derli toplu bir model, kapasite yüksek, hafif gramajlarlara görede yumuşak yaylı olduğu kanısındayım ama henüz bunu teyid edemedim, hazırda satın alma kağıdım var, alsammı diye düşünüyorum ama bu tip yüksek bantlı 3-gun tipi yerli namluların kurşun isabetliliği hakkında bilgim yok hali hazırda namluda Benelli'lerde olan katlanabilir gezde yok, şevrotin kadar tek kurşunda atacağımdan nasıl sonuç verir kestiremiyorum, deneyerek alabilirim bayi mevcut ama çokta uğraşmak istemiyorum açıkçası.
Bakalım bayiye gidip varsa kurcalıyayım bir yarın, bu tip 3 gun namluları ile özellikle kurşun atış deneyimi olan arkadaşlar varsada önerilere açığım.

Sn. Heat,

Aynı tüfeği domuz avında kullanmak için mart ayında bende niyetlenmiştim. Hatta fabrikaya gidip üzerine picatinny ray takılma opsiyonu konuşup, dipçik ölçüsü vermiştim. Fakat araya giren pandemi sebebiyle havada kalan bir proje olarak kaldı. Canlı olarak incelediğimde genel olarak işciliğini beğenmiştim sadece kurşun için biraz hafif geldi. 
Kullanan forumdaşımız var ise geribildirimleri merakla takip ediyorum.

Saygılar.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Heat, ERDAL
Ben de ATA CY Sporting modelinin polimer gövdeli olan Dark Edition modelini çok beğenmiştim. Ama kinetik tercihimden ötürü Stoeger M3000 aldım. İleride envanterime bir de gazlı katarsam ATA CY dark Edition alırım herhalde. Hem kullananların yorumlarını da öğreniriz o zamana kadar.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Heat, ERDAL

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi