Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yarı Otomatik Tüfek tavsiyesi
Sn. TT forum üyeleri;

Yakın zamanda bir adet yerli üretim yivsiz yarı otomatik tüfek almayı düşünüyorum. Almak istediğim tüfek şarjörsüz yada taktikal olmayan bir tüfek dersem daha iyi ifade etmiş olurum. Almak istediğim tüfek 12 kalibre ve çift namlu yani Şeritli ve Slug namlu dedikleri combo seri olmalı. Kendimce bir kaç marka ve model belirledim fakat siz değerli forumdaşların yorumları da benim için yol gösterici olacaktır. Kafamda belirlediğim

-Huğlu Renova Combo
-Hatsan Supreme Combo
-Retay Masai Mara
-Akdaş AK212W
-Ata Venza

Saygı değer forum üyeleri sizlerin bu tüfekler hakkında ki yorumları nedir?

Saygılarımla...

Alıntı

Aşağıdaki konu en azından bir tanesini elemeye yarayabilir.

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...#pid358109

Alıntı

Ben de yeni sipariş verdim yarı otomatik tüfek için. Öncelikle gaz sistemli mi yoksa kinetik sistemli mi istediğinize karar verin. Iki sistemin de kendine göre avantaj ve dezavantajları var. Forumda bu konuda bolca bilgi ve bitmeyen bir tartışma var. Ben şahsen kinetik sistemli Stoeger M3000 Taktik Standart yarı otomatik tüfek almaya karar verdim. Sizi etkilemek için söylemiyorum. Inceledikten sonra siz karar verin. Marka konusunda yardımcı olur herkes.

Alıntı

Merhabalar Syn Tifil,

Bahsetmiş olduğunuz modeller arasında Ata Venza'nında combosu mevcut. Akdas212W ve Retay masai mara modellerinde combo seçeneğine hiç rastlamadım. Bu iki model kinetik prensip ile çalışıyor. Öncelikle gazlı ya da kinetik mekanizması olması sizin için bir önem arz ediyor mu? Hatsanın Supreme combosu gazli bir sisteme sahipken, Huglu Renova kendine has kinetik bir çalışma sistemine sahip. Bu silahın tepmesi ve omuz desteğinin her daim gerekli olması konusunda önemli bir parametre. Eğer tüfeği her şekilde ateşleyebilmem onemli, her zaman kundağı omza tam oturtup atış pozisyonu almakla uğraşamam derseniz, venza combo ya da Hatsan daha mantıklı bir seçim olacaktır. Hatsanın farklı modellerinde karşılaştığım sorunlardan dolayı firmaya karşı bir önyargım var. O yüzden cok fazla mukayesisine giremiycem.

Huğlu kinetik ama diğerlerine göre görece daha hafif bir tüfek. Marka ve garanti gibi hususlarda Ata ve Huglu diğer markalara göre şahsi fikrimce daha başarılı. Ata ve huglu tüfeklerimde servis ve dönüşte ciddi problemle hiç karşılaşmadım.

Özellikle kombo tercih ediyorsanız tercihimi huglu renova ya da venza'dan yana kullanırdım.

Saygılarımla,

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
tifil
(27-06-2020, 06:10 PM)tifil demiş ki: -Retay Masai Mara

Hangisiniz seçmeniz gerektiğini söyleyemem ama hangisini seçmemeniz gerektiğini söyleyebilirim.

Sayın Sabri'nin bu konudaki yazılarını okumanızı tavsiye ederim. 

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...Masai+Mara

Aslında bu soruyu sormadan önce okumuş olmalıydınız belki de...

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
tifil, Sabri
(27-06-2020, 08:00 PM)padrinoberetta demiş ki: Merhabalar Syn Tifil,

Bahsetmiş olduğunuz modeller arasında Ata Venza'nında combosu mevcut. Akdas212W ve Retay masai mara modellerinde combo seçeneğine hiç rastlamadım. Bu iki model kinetik prensip ile çalışıyor. Öncelikle gazlı ya da kinetik mekanizması olması sizin için bir önem arz ediyor mu?  Hatsanın Supreme combosu gazli bir sisteme sahipken, Huglu Renova kendine has kinetik bir çalışma sistemine sahip. Bu silahın tepmesi ve omuz desteğinin her daim gerekli olması konusunda önemli bir parametre.  Eğer tüfeği her şekilde ateşleyebilmem onemli, her zaman kundağı omza tam oturtup atış pozisyonu almakla uğraşamam derseniz, venza combo ya da Hatsan  daha mantıklı bir seçim olacaktır. Hatsanın farklı modellerinde karşılaştığım sorunlardan dolayı firmaya karşı bir önyargım var. O yüzden cok fazla mukayesisine giremiycem.

Huğlu kinetik ama diğerlerine göre görece daha hafif bir tüfek. Marka ve garanti gibi hususlarda Ata ve Huglu diğer markalara göre şahsi fikrimce daha başarılı. Ata ve huglu tüfeklerimde servis ve dönüşte ciddi problemle hiç karşılaşmadım.

Özellikle kombo tercih ediyorsanız  tercihimi huglu renova ya da venza'dan yana kullanırdım.

Saygılarımla,

Güzel yorumlarınız için teşekkür ederim. Amacım problem çıkarmayacak bir tüfek edinmek. Dediğim gibi önceliğim Combo sistem. kinetik sistemli tüfekde omuz desteği gerekli dediniz, evet kendimce yaptığım forum araştırmasında bir handikap gibi gördüm ama gazlı sistem için genel kanı temizliği kinetik sistemlere görece biraz daha meşakatli sanırım.

Saygılarımla...

Alıntı

(27-06-2020, 10:55 PM)harun demiş ki:
(27-06-2020, 06:10 PM)tifil demiş ki: -Retay Masai Mara

Hangisiniz seçmeniz gerektiğini söyleyemem ama hangisini seçmemeniz gerektiğini söyleyebilirim.

Sayın Sabri'nin bu konudaki yazılarını okumanızı tavsiye ederim. 

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...Masai+Mara

Aslında bu soruyu sormadan önce okumuş olmalıydınız belki de...

Sn Harun Bey bu konuya gözattım haklısınız. teşekkür ederim ayrıca Smile

Saygılarımla...

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Sabri
Sayın tifil,

Kinetik sistem, nasıl çalıştığı gözle seçilmediğinden, sanki sihirli bir sistem olarak algılanır. Marka fanatikleri Benelli'ye laf edince de, kinetik sistem eleştirilince hemen karşı cephede yer alırlar. 

Şehir efsanesi olarak gazlı tüfeklerin kurma için harcadığı gaz hacmi nedeniyle güç kaybına uğradıkları iddiası vardır. Bu nedenle kinetik tüfeklerin daha iyi olduğu önyargısına varılır. Gazlı sistemlerde mekanizmayı kurmaya giden 1/1000 - 1/4000 gaz basıncı, namlu çıkış hızlarında hiç de önemli bir fark yaratmamaktadır. Bu iddia doğru değildir.

İkinci konu kinetik tüfeklerin temizliğe duyarlı olmadığı iddiasıdır. Sürtünmenin kinetik sistem çalışmasında negatif bir etkisi olduğu için, sistemin çalışması hassas dengeler üzerine kuruludur. Tetik grubu içinde yer alan elemanların zamanla kirlenmesi, sistemde aksaklıklara yol açar. Hem gazlı sistemlerde hem de kinetik sistemlerde temizlikte en uzun zaman alan nokta namlu temizliğidir. Gazlı sistemde fazladan piston sistemi ve kubuz içinin (çok da abartıldığı kadar değil) fazladan temizlenmesidir. Çalışma sistemi olarak gazlı sistemler daha güvenilir sistemlerdir, bu nedenle askeri silahlar bu sistem üzerine kuruludur.

Kinetik sistemler ger tepme esasına göre çalıştıkları için, bunun sağlanabilmesi için hafif olmak zorundadır.

S. Alper Erdem bu konuda şunları diyor "Takribi 3 Kilogram gelen, 30 gramlık bir doluyu yaklaşık 400m/saniye hızla sevkeden bir tüfeğin geri tepmesi, kabaca 4 metre/sn.dir. Burada tüfeğin çalışma şekli önemli değildir. Otomatik, tek kırma ve sair türde olabilir. Kinetik sistemde, mekanizma taşıyıcı bloğun yeterli sürtünmesiz ortamda yerinde sabit durarak söylenen geri tepme momentini karşıladığı düşünülürse sıkıştırma değerinin ,yaklaşık tüfek ağırlığının hızla çarpımı 12 kilogram forsmetre olduğu söylenebilir

Bu değerin kinetik yayı dört milimetre kadar bastırmak için yeterli olmayacağı  ihtimaldir... Ancak, yaylar atalet ortamında yani, milisaniyeler içinde oluşan vakalarda elastıkiyetlerini sergileyemez ve ancak tartı verdikleri değer kadar hesaba dahil edilirler. Karmaşık olan bu işlemlerin hassasiyetle yapılmadıkça fikir verme özellikleri mevcut değildir. Aslında, kinetik yükü alan bu nevi bir yayın kompresyon ağırlığı kaba hesaplarda yer dahi almaz.

Burada bilinmesi gereken, gazlı veya geri tepmeli çalışma sistemlerinde mekanizmaya düşen momentin doğrudan onun ağırlık ve almış olduğu hızla hesaplanabilmesine karşılık, kinetik  sistemde enerji toplama biriminde geri tepmeyle biriken miktarın, geri dönüş safhasında, daha önceki mesajlarda yer verildiği gibi  muhtelif mecraya dağılarak azalmış biçimde alınabileceğidir. Yani, kinetik yay, misalen beş kiloluk bir yükle dört milimetre sıkışabiliyorsa açıldığında vereceği değer bundan hayli düşük olacaktır. Ataletli sistemin ana zayıflığı buradan gelmektedir.

Kinetik tüfeği arkası ancak yayının sıkışmasına yetecek esneme özelliğinde bir yere dayayarak ateşleme halinde teorik olarak silah yeterli geri tepmeyi alacağından çalışacaktır. Hiç esnemeyen ortamın tatbikinde, tüfek ileri gidebilir serbestiyette ise, namlu içinde sevk edilen dolu, çıkışa kadar bir tapa görevi üstlenerek silahı ileri iteceğinden büyük ihtimalle önce ileri gidip sonra tekrar geri vurarak, namlu uzunluğuna bağımlı olarak yarım yahut tam bir çalışma gösterebilecek, hiç kımıldamaz biçimde tesbit edilme halinde teorik olarak çalışma olmayacaktır."

Bu nedenlerle kinetik sistem tüfeğin ağırlığı geri tepmenin yeterli olabilmesi için önemlidir. Kinetik sistem üzerine takılacak optik, fener gibi fazladan ağırlıklar bu sistemin çalışmasında zaafiyet yaratabilirler. 

Omuzunuza fazla sıkı bastırdığınız takdirde (benim Masai Mara testlerimde görülüyor) 32 gramlık sıkıda bile tahliye, besleme hatasına yol açabilmektedir. 

Patent süresinin bitimi ile döner başlık sisteminin kinetik sisteme entegre edilmesinin getirdiği, "Benelli Click", Dipçiğin yere vurulmasıyla kilit sisteminin çözülebilmesi, sistemin çalışabilmesi için mecburen zayıf irca yayı kullanılmasının sonuçlarıdır.

İtalyan hükümetinin şart koştuğu Benelli'nin dolaylı dolum sisteminin getirdiği yavaşlık, şarjör kesme işlevinin ancak iki el kullanılarak kullanılabilmesi, sert şarjör tüpü yayının getirdiği "Benelli Thumb"  diğer sorunlardır.

Geri tepme esaslı çalışan bu sistemde geri tepmenin yeterli olabilmesi için namlu boyunun da gazlı sistemlerdekinden uzun olma gereği vardır. Gazlı taktik tüfeklerdeki 47 cm namlu, sistemin çalışması için yeterli olamamaktadır.  

En doğrusu, kullanıcının beğenileri doğrultusunda her iki sistem tüfeği de denemesidir. 

Saygılarımla

Alıntı
11 üye teşekkür etti:
padrinoberetta, tifil, harun, Ushuaia, marlinspike, blacksea, Murata, splendes, ThePulchra, al-me, nsyuksel
(27-06-2020, 11:00 PM)tifil demiş ki:
(27-06-2020, 08:00 PM)padrinoberetta demiş ki: Merhabalar Syn Tifil,

Bahsetmiş olduğunuz modeller arasında Ata Venza'nında combosu mevcut. Akdas212W ve Retay masai mara modellerinde combo seçeneğine hiç rastlamadım. Bu iki model kinetik prensip ile çalışıyor. Öncelikle gazlı ya da kinetik mekanizması olması sizin için bir önem arz ediyor mu?  Hatsanın Supreme combosu gazli bir sisteme sahipken, Huglu Renova kendine has kinetik bir çalışma sistemine sahip. Bu silahın tepmesi ve omuz desteğinin her daim gerekli olması konusunda önemli bir parametre.  Eğer tüfeği her şekilde ateşleyebilmem onemli, her zaman kundağı omza tam oturtup atış pozisyonu almakla uğraşamam derseniz, venza combo ya da Hatsan  daha mantıklı bir seçim olacaktır. Hatsanın farklı modellerinde karşılaştığım sorunlardan dolayı firmaya karşı bir önyargım var. O yüzden cok fazla mukayesisine giremiycem.

Özellikle kombo tercih ediyorsanız  tercihimi huglu renova ya da venza'dan yana kullanırdım.

Saygılarımla,

Güzel yorumlarınız için teşekkür ederim. Amacım problem çıkarmayacak bir tüfek edinmek. Dediğim gibi önceliğim Combo sistem. kinetik sistemli tüfekde omuz desteği gerekli dediniz, evet kendimce yaptığım forum araştırmasında bir handikap gibi gördüm ama gazlı sistem için genel kanı temizliği kinetik sistemlere görece biraz daha meşakatli sanırım.

Saygılarımla...

Sayin Sabri'nin de belirttigi gibi 2 sistem tufek arasinda abartilacak bir temizlik farki yok. 
Her tur tufekte en ugras gerektiren namlu temizligi. Onun disinda gazli sistem de piston aksamini temizlemeniz gerekiyor.
Ek olarak gazli tufeklerde 47/51 gibi daha kisa namlu alternatifleri harbi ile temizlikte gorece daha az yorucu.

Saygilarimla,

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
tifil, Sabri, blacksea
Sn Padrinoberetta ve Sn Sabri

Yazdıklarınızı okudum ve kendimce şu çıkarımı yaptım, ki yanlışsa yaptığım çıkarım düzeltirseniz sevinirim;

Gazlı Sistemin hata verme durumu daha az, daha güvenilir bir sistem, temizlik konusunda ise abartıldığı kadar yorucu değil.

Bu çıkarım sonucunda gazlı sistem tüfek almak daha mantıklı geldi. Bunun sonucunda ise Huğlu firmasının Veyron yada Ata Firmasının Venza tüfeklerinden birini almayı düşünüyorum. Bu iki firmanın bu modelleri gazlı sistem.

Saygılarımla...

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi