Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Anket: TABANCANIZDA HOROZ ATEŞLEMELİ Mİ, İĞNE ATELEMELİ Mİ SİSTEM TERCİH EDERSİNİZ?
Horoz ateşlemeli
İğne ateşlemeli
[Sonuçları Göster]

Not: Bu genel bir ankettir, diğer kullanıcılar oyunuzu görebilirler.

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HOROZ ATEŞLEMELİ Mİ, İĞNE ATEŞLEMELİ Mİ TERCİH EDERSİNİZ?
Sayın Sabri,

Değerli Hocam, hafif silahlar belli regülasyonlara tabi olsalarda  ticarete konu olan emtia niteliğinde olduklarından değişim ve gelişimleri konu oldukları ekonomik faaliyetlerden bağımsız olmuyor. Tabancalara dair farklı tasarım özelliklerinin (burada ateşleme sistemlerini konu ettik) hem arz hem de talep yönünden etkileneceklerini düşünüyorum.

Saygılarımla

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
Sabri, Shepherd, tirendaz
(20-05-2020, 01:01 PM)Sabri demiş ki: O zaman pazarı firma mı, kullanıcı mı belirliyor konusunda değerli görüşlerinizi istirham ediyorum.

Smile  Rica ederim. 

Bence, sadece bu konuda değil, genel olarak serbest ekonominin uygulandığı tüm pazarları kullanıcı belirler. Firmalar kullanıcıların ihtiyaç ve yönelimlerine göre pazara mal sürer. 

Ütopik sayılacak şekilde, benzersiz bir mal üreten tek üreticinin malına mahkum olursanız, o koşulda firmanın seçimlerine  mecbur olduğunuz için pazarı firmanın belirlediği söylenebilir. Silah pazarında böyle bir durum olmadığına göre, pazar belirleyicisi kullanıcıdır diyebiliriz.

Alıntı

Asıl konuya gelirsek, horoz/iğne konusunda görüşüm şu yönde:

Kullanıcının (genelleme olarak) silah seçimi yaparken horozlu veya iğne vuruşlu olmasına göre seçim yaptığını düşünmüyorum. Bana göre bu tabanca seçiminde bir tercih faktörü değildir ve olmamalıdır. 

Benim için silah bir bütün olarak doğru tasarlanmış, eksiksiz ve kusursuz çalışır olmalıdır. Silah seçiminde temel öge bu olmalıdır. 

Bu koşulu sağlayan silahların kısa listesini çıkardığımda, bunların içinden yapacağım seçimde, yine horoz/iğne seçimimde ikincil etken de olmaz. İkinci faktör taşıma ve kullanım amacımı belirlemek ve buna uygun olarak listeyi daraltmak olur. Yani silahın hizmet boyu, compact, sub-compact olması, kalibresi, kapasitesi, kalınlığı, gibi...

Listeyi daha da daraltan etkenler, fiyat, tetik sistemi olur; silahın ergonomisi olabilir, dayanıklılık, aksesuarlarının zenginliği ve bulunurluğu olabilir; marka beğenisi, marka güvenirliği ve modelin görsel olarak güzelliği olabilir. Ama hala horoz/iğne benim için bir faktör değil.

Kendimden örneklersem, 2'si revolver toplam 8 tabancam var. Hepsi horoz ateşlemeli diyebilirim (P08 için horozlu mu denir, bilemedim). Uzun süredir taşımaya uygun bir silah arayışı içindeyim. Yukarıda yazdığım kriterlerden yürüyerek: Güvenilir, subcompact, 9x19 fişek kullanan, tek sıra şarjörlü, ince, tek hareketli tetiğe sahip (değişen tetik çekişini sevmiyorum), dayanıklı, benim için marka güvenirliği olan ve marka olarak beğendiğim, yeterince aksesuarını bulabileceğim bir tabancada karar kıldım: Glock 43. Güzellik ve fiyat açısından zayıf ama hepsi bir arada olmuyor işte. Glock 43 iğne vuruşlu ama horozlu da olsaydı benim için hiç fark etmezdi. Bu yıl MKE'ye gelirse ve kısmet olursa alacağım.

Alıntı
24 üye teşekkür etti:
ErhanG, Özdemir_, Xlll, marlinspike, Sabri, Red Kit, Shepherd, ugurucar57, erydn, Murphy, Tellioglu, Murata, whistle, alone61, padrinoberetta, Rangeman, LAMRETOEJ, byfortius, waltherslv, California, Mare_Liberum, Sakin, tirendaz, wubıh
Bir ek olarak son dönemde S&W M&P modellerinde de yaygınlaşma var,genel olarak ise 9'dan 40'a geçişlerin hepsi ufak ufak tekrar 9mm'reye doğru dönüyor.Modern 9mm muhimat ile elde edilen performanstan sonra 40'ın sunduğu artı ne şahlanmasına ne fiyatına nede kullanılan platformu aşındırmasına değmediğinden atılan taşın ürkütülen kurbağaya değmediğine artık herkez hem fikir.

Halen beretta 92 kullananlarda var ama bunlar genelde ordudan kalma refleks alışkanlıklarından dolayı platformu değiştirmek istemeyen memurlar.
M&p' lerde namlu kilit toleransları ve yivleme kalitesi ile alakalı zaman zaman başgösterebilen ve dağınık grupmana sebebiyet veren genetik bir sorun var 2.0 da bununla alakalı revize yapsalarda zaman zamanda olsa halen bu sorun gözlemlenebiliyor, Platformun bence Glock'a nazaran şuanda handikap olarak sayılabilecek en büyük sıkıntısı bu.

Nadirde olsa bazı stopping power takıntılı State Patrol arkadaşlarda 8 patlar 357 TR8 ve mossberg kombinasyonunu görebiliyorsunuz, bunlar genelde çatışma deneyimi olan ve shotgun olmadan kahve almaya 7eleven'a bile girmeyen arkadaşlar, müsade olsa Serbu taşıyacaklar.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
Red Kit, Mare_Liberum, alpercuhaci, Sakin
(16-05-2020, 09:02 PM)Alpayd demiş ki: ... az parça az arıza diye düşünüyorum.

Sayın Alpayd,

Bir iğne ateşlemeli Glock'ta 34 parça,  Horoz ateşlemeli 1911 de 54-58 parça var.

[Resim: Ekran-Resmi-2020-05-24-16-52-56.png]
Glok'ta az parça olmasının bir nedeni de yekpare polimer  alt parça. 

Saygılar

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
1905sss, ErhanG, waltherslv, erydn
Her silahsever bir gün glock ile buluşacak.

Alıntı

(24-05-2020, 09:38 PM)onurerdag demiş ki: Her silahsever bir gün glock ile buluşacak.

Amerikadaki gibi sıfırı 500 dolares olsa, en azından al dağda taşta eşek gibi kullan, kırılıncada at mantığı ile alınabilir. Ancak canım yurdumda ikinci el fiyatı 2500 dolares olunca ve üstelik o fiyatın yarısına, Beretta F92, CZ 75, Browning HP serisi gibi yılarca kullanılıp rüştünü ispat etmiş 0 ayarında tertemiz tabancalar alınabiliyorken, zor bir buluşma temennisi bu.

Tamamen kendi fikrimdir; Şahsen ben, namlusundan ışın çıkarıyor deseler o parayı verip Glock almam.

Saygılarımla.

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
1905sss, ErhanG, waltherslv, Xlll, wubıh, marlinspike
Türkiye şartları, M4 17 bin olmuş,,, hayatta o para verilmez. Glock 20 bin , keza o da öyle. ...!

Ülkemiz şartlarında bu silahlara bu paraların verilmemesi başka, Glock ve M4 ün iyi silahlar olması bambaşka bir konu .

ABD de yaşasaydım Glock 17 yi almıştım. Smile

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
1905sss, Sabri, sem, Kara45, marlinspike
O zaman, yabancı markalara o paraları veremiyorsak:

İğne ateşlemelilerde Glock klonu STR-9, Walther klonu TP9 lara ve M4 klonu olan yerli tüfeklere mahkumuz demektir. Çöp deyip önyargılı yaklaşmamak lazım. Kullanıcı sayısı ve yorumları arttıkça sonuçlarını göreceğiz. Alıp almamak herkesin kendi tercihi.

Konu tabanca olduğuna göre yerli ve yabancı kullanıcı yorumlarına bakarsak  Glock klonu olarak Stoeger STR-9 için ilk yorumlar oldukça iyi. Canik TP9 serisi de yurtdışında da oldukça yüksek beğeni ve takdir alıyor. 

Saygılar

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
waltherslv, 1905sss, red, Xlll, wubıh, al-me, Rangeman, marlinspike

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi