Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Anket: TABANCANIZDA HOROZ ATEŞLEMELİ Mİ, İĞNE ATELEMELİ Mİ SİSTEM TERCİH EDERSİNİZ?
Horoz ateşlemeli
İğne ateşlemeli
[Sonuçları Göster]

Not: Bu genel bir ankettir, diğer kullanıcılar oyunuzu görebilirler.

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HOROZ ATEŞLEMELİ Mİ, İĞNE ATEŞLEMELİ Mİ TERCİH EDERSİNİZ?
Her iki sisteminde kendine özgü özellikleri var. Tercih nedenlerinizi açıklarsanız yeni başlayanlar için yardımcı olacaktır.

Saygılar

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ERDAL
Değerli Forumdaşlarım,

Anketi yayınlamadan önce yarı otomatik şarjörlü tabancalar için bir şeyler yazmayı planlamıştım. Ancak yanlışlıkla "enter" tuşuna basınca birden yayına çıktı, düzeltmek için 15 dakika yetmeyince tek satırla yetinmek zorunda kaldım.

[Resim: Ekran-Resmi-2020-05-14-20-45-33.png]
Özellikle yeni başlayanlar için seçimde bir kolaylık olması amacına yönelik bir yazı yazmayı planlamıştım. Ben de tabanca konusunda uzman değilim sonuçta. Birçok yeni başlayan forumda "hangi tabancayı alayım?" diye çok soruyor. Sizlerce eklenecek yorumlarla yeni başlayan ve ilk defa tabanca alacaklar için "Tabanca Seçimi"nde yardım olacak bazı temel bilgiler olsun istedim. (tetik konusunu ayrı bir başlıkta ele alacağım)

HOROZ ATEŞLEMELİ veya İĞNE ATEŞLEMELİ SİSTEMLER BİR TERCİH MESELESİDİR.

Her iki sistemin de diğerine göre bazı avantaj ve dezavantajları olduğunu söyleyebiliriz.  Her iki sistemde de ateşleme sonuçta ateşleme iğnesi aracılığıyla oluyor. Yukarıdaki resimlerde de görüleceği gibi solda iğne ateşlemeli sistemde iğne yarı kurulu vaziyette bekliyor, tetiğin çekilmesiyle iğne tam kurularak düşüyor. Bu da her seferinde ayni ağırlıkta bir tetik çekme sağlıyor. Horoz ateşlemelilerde horoz kurulu değilken, tetik daha fazla ağırlıkla, daha uzun bir tetik yolu ile horoz kalkıncaya kadar tetiği çekmek sonrasında horozun tam kurulduktan sonra düşmesi, ilk ateşleme sonrası horozun sürgü tarafından kurulması nedeniyle daha hafif ve daha kısa yollu tetik yaratıyor.

İğne ateşlemelilerde (çoklukla) hep aynı ağırlıkta tetik çekilirken, doğal olarak DA/SA olan horoz ateşlemelide iki farklı tetik çekişi ortaya çıkıyor.

Horoz ateşlemelilerde bir avantaj olarak patlamayan fişeğe ikinci kez tetik düşürme söylenebilir. Ancak fişek ikinci ateşlemedede patlamazsa zaman kaybından başka bir şey değil. Fişek patlamazsa vur-çek-at manevrası her iki türde de bence doğru hareket.

Horoz ateşlemelilerde bir avantaj olarak iğne ateşlemelilere göre (iğne hep kurulu) namlu dolu taşımanın daha güvenli olduğu söyleniyor. Dekok edilmiş, emniyet mandalı ile güvene alınmış olsa bile horoz üstüne düşüp patlayan, tabanca kılıfa sokulurken tetik çekilip patlayan örnekler var. Kabze emniyeti olanlarda bu belki daha güvenli.

Gizli taşıma için sanki iğne ateşlemeliler daha uygun. Horoz ateşlemelilerde tabanca çekme esnasında dışarıdaki horozun kılıfa, kunduz kuyruğunun, giysilere takılması olmadık bir şey değil.

[Resim: S-W-1911-Comp.jpg]
Horoz ateşlemelilerde, horozun geri hareketini sınırlamak ve ele çarpmasını engellemek için kunduz kuyruğu, tutuşta namlu aksının daha yukarıda kalmasına neden oluyor. Bu da namlu şahlanmasını bir nebze arttırabiliyor.

Baştan yazdığım gibi her iki sistem de kendi içinde başarılı. Seçim artı ve eksilerini bilerek tamamen tercih meselesi.
Kişisel fikrim (tartışılabilir) yeni başlayanlar için tercih yine de horoz ateşlemeli olmasından yana.

Konu zengin, her şeyi aktarmam mümkün değil. Konunun, değerli görüşlerinizle zenginleşeceğini düşünüyor, katkılarınızı bekliyorum.

Saygılarımla

Alıntı
18 üye teşekkür etti:
padrinoberetta, Militia_747, DrgFly, Xlll, efe1753, mercator, harun, xeorx, ErhanG, yyildiz, Alphawolf, byfortius, tirendaz, ERDAL, 12 kalibre, Ugrastelefon, snejniybar, jfmrk
Degerli paylaşım için teşekkurler Sayin Sabri .
Yukledikleriniz hareketli gif sanirim ama imbb de sabit hareketsiz resim gibi gozukuyor.

Nacizane bir iki katki yapmaya calisayim . Horoz ateslemelilerde namluda mermi var iken horozun manuel kurulabilmesi de bir avantaj olarak dusunulebilir.

Bazi kisilerde horoz/igne atesleme silahlar sadece cift hareket ya da tek hareket olur gibi bir algi oluyor. Iki tipte de tek/cift hareket ozelligine sahip farkli modeller mevcut. Ornegin igne ateslemeli iki silaha bakarsak, walther p99 as da(cift hareket)/sa(tek hareket), glock 19 gen4 sa olarak uretiliyor.
Genelde igne ateslemeli modellerde govde polimer olabildiginden daha hafif oluyorlar.

Bunlarin disinda tetik agirligi acisindan bakacak olursak, sa modellerde denedigim farkli silahlar icin diyebilecegim horoz ateslemelikerde daha hafif bir tetik agirligi oluyor. Tabi farkli tecrube edenler var ise paylasimlari bizi de bilgilendirecektir.

Saygilarimla

Alıntı
10 üye teşekkür etti:
Militia_747, Sabri, Xlll, efe1753, alpercuhaci, harun, yyildiz, Alphawolf, 12 kalibre, Ugrastelefon
Tabiki de horoz ateşlemeli, nedeni basit; Geçmişten günümüze çakmaklı tabancalardan , şimdiki modern tabancalara kadar yüzyıllardır kullanılan bir sistem.
Nice savaşlar görmüş, kendini kanıtlamış, Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok, çalışıyorsa sıkıntı yoktur.

Ben çelik gövdeli ve horozlu olmayan hiç bir sisteme güvenmiyorum, elimize öyle silahlar geliyor ki, iki cihan harbi görmüş geçirmiş, toprağın altında gömülü kalmış, halende çatır çatır çalışıyor.

Naylon gövdeli, iğne ateşli tabancalara güvenmem için, bir yüzyıl ve bir kaç savaş geçmeli benim gözümde.

Saygılarımla.

Alıntı

(14-05-2020, 11:17 PM)Kara45 demiş ki: Tabiki de horoz ateşlemeli, nedeni basit; Geçmişten günümüze çakmaklı tabancalardan , şimdiki modern tabancalara kadar yüzyıllardır kullanılan bir sistem.
Nice savaşlar görmüş, kendini kanıtlamış, Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok, çalışıyorsa sıkıntı yoktur.

Ben çelik gövdeli ve horozlu olmayan hiç bir sisteme güvenmiyorum, elimize öyle silahlar geliyor ki, iki cihan harbi görmüş geçirmiş, toprağın altında gömülü kalmış, halende çatır çatır çalışıyor.

Naylon gövdeli, iğne ateşli tabancalara güvenmem için, bir yüzyıl ve bir kaç savaş geçmeli benim gözümde.

Saygılarımla.
 Mühim olan  sistem değil silahın kaliteli ve güvenilir oluşudur. 
Naylon gövdeli ve iğne ateşlemeli diye bir sisteme güvenmek için yüz yıl beklemek bana çok mantıklı gelmiyor. 
Çelik gövdeli, horoz ateşlemeli silahları bende çok severim. Kullanırken de çok hoşuma gider ama 4 yıldır Glock taşıdığım için hiç pişman olmadım. 
Saygılar.

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
Murphy, Sabri, byfortius, MB277, alpercuhaci, ERDAL
Anket biraz daha ilerlesin, konuya ne kadar önyargılı yaklaşıldığını belgeleyeceğim.

Şimdilik:
(16-05-2016, 10:19 PM)Sabri demiş ki: BİR SİLAHI DEĞERLENDİRİRKEN GERÇEKTE ÖNEMLİ 3 ŞEY:

Siahlar üç kategoride değerlendirilmelidir: isabetlilik (accuracy), güvenirlilik (reliability) ve dayanıklılık (durability)

Silah satın alırken üç önemli konu daha vardır. Size nasıl göründüğü, nasıl hissettiğiniz, silahla duygusal bağlantınız 

Diğer bir bakış açısıyla:

(17-05-2016, 10:24 AM)lupus demiş ki: 1. Gerçek hayatta bir silahın en iyi yapması gereken birinci şey, çok iyi çalışmasıdır. İkinci şey çok iyi çalışmasıdır. Üçüncü şey ise çok iyi çalışmasıdır. 

2. Gerçek hayatta bir atıcının en iyi yapması gereken birinci şey, silahını çok iyi çalıştırmasıdır. İkinci şey silahını çok iyi çalıştırmasıdır. Üçüncü şey ise silahını çok iyi çalıştırmasıdır.

Saygılarımla

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Alphawolf, ERDAL
Baştan yazdım. Horoz ateşlemeli veya iğne ateşlemeli seçimi tamamen bir tercih meselesi.

Ancak bu seçim çok objektif değil biraz sübjektif. Hem taa ağızdan dolma çakmaktaşlı silahların horoz ateşlemesinden beri süregelen bir alışkanlık var. Ayrıca emniyet mandalı, kabze emniyeti, ilk hareketin çoğunlukta DA oluşu, patlamayan fişeğe ikinci defa vuruş imkanı, iğne ateşlemelilere göre kapsüle daha sert vuruş gibi nedenler kullanıcıların horoz ateşlemeli sistemlerle kendilerini daha güvende hissetmelerine neden oluyor (Namlu dolu taşıma ayrı bir tartışma konusu).

İğne ateşlemeli sistemler nisbeten yeni. 1980 den sonra Glock ile popülerleşti. Ama iğne ateşlemeli sistemi başlatan Gaston Glock değil. İğne ateşlemeli sitemin mucidi 1878 de Daniell LeFevre. İlk defa bir av tüfeğinde kullanmış. Dış görüntü olarak AKM benzeri Çek Vz 58 tüfeği de iğne ateşlemeli. İğne ateşlemeli sistemi tabancada ilk kullanan yine Glock değil.  John Browning .25 kalibre Model N tabancada ilk kez kullanmış, keza Glock'tan öncesine ait H&K P7 keza iğne ateşlemeli. 

Gerçi tetik sistem üzerinde yapılmış bir anket var. Fikir vermesi açısından ekliyorum:

[Resim: Screen-Shot-2019-01-08-at-3-49-37-PM.png]

Bu anketten çıkan sonuçta SIG sitesinde tercih horoz ateşlemeli den, GLOCK sitesinde iğne ateşlemeliden yana çıkmış. Savunma taşıması sitesinde ise yakın tercihler çıkmış. Ama genele bakarsak horoz ateşlemeli tercihinin daha fazla olduğu görülüyor.

İğne ateşlemeli sistemlere kullanıcı henüz mesafeli. A.B.D. ordusu demirbaş tercihlerinde hala emniyet mandalı aransa da, iğne ateşlemeli kullanımı güvenlik güçlerinde yıllar ilerledikçe artıyor.

Kanada polis teşkilatında tabanca kullanımı son 10 yılda iğne ateşlemelilere dönmüş (Çünkü stres ortamında polisler emniyet mandalını kullanmayı unutuyormuş )  Wink

[Resim: cc57e4d7e175e9dfc989bfcdc0caf943.jpg]

Bir sonraki yazımda iğne ateşlemeliler niye popüler oluyor ondan bahsetmeye çalışacağım.

Saygılarımla

Alıntı
11 üye teşekkür etti:
Sahinaga, Alphawolf, byfortius, harun, MB277, tirendaz, ErhanG, LAMRETOEJ, blacksea, ERDAL, DrgFly
Sn Sabri gibi bilimsel bir yorum yapamam fakat, az parça az arıza diye düşünüyorum.

Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Sabri
(16-05-2020, 01:31 PM)Sabri demiş ki: Kanada polis teşkilatında tabanca kullanımı son 10 yılda iğne ateşlemelilere dönmüş (Çünkü stres ortamında polisler emniyet mandalını kullanmayı unutuyormuş )  Wink

[Resim: cc57e4d7e175e9dfc989bfcdc0caf943.jpg]

Çok ilginç bir grafik. Kanada polisinde Glock kullanımı 15 senede yüzde 34 ten 75 e çıkmış. Beretta ve S&W kullanımı ise hemen tamamen bitmiş. Sig Sauer ise enteresan bir şekilde değişimden etkilenmeyip, kullanım oranını korumuş. Sadık bir kullanıcı kitlesi olsa gerek.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Militia_747, Sabri
(16-05-2020, 11:11 PM)blacksea demiş ki:  Kanada polisinde Glock kullanımı 15 senede yüzde 34 ten 75 e çıkmış. Beretta ve S&W kullanımı ise hemen tamamen bitmiş. 

Sn. blacksea,

A.B.D. Polislerinin de  %65-70 i  .40 kalibre Glock 22 ya da 9 mm Glock 19 kullanmaktaymış. (Eski demirbaşları S&W)

why-do-police-agencies-prefer-glock-pistols

Saygılar

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
ERDAL, blacksea, DrgFly

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi