Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PİRİNÇ, ÇELİK, ALÜMİNYUM, NİKEL, HANGİ KOVAN?
Selamlar.
Zamanında konuyla ilgili bir videoda izlemiştim.

Saygılarımla

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
Sabri, marlinspike, ErhanG
(10-05-2020, 10:03 AM)Sabri demiş ki:
(10-05-2020, 12:42 AM)alpercuhaci demiş ki:  Eğer biliyorsanız yeniden dolum hangi kanun, karar veya yönetmelikle yasaklanmıştır yazabilirseniz sevinirim.

Sn. alpercuhaci,

Tam net olarak bilmiyorum. Forumda bilen mutlaka vardır.  6136 sayılı kanunun 13. maddesinde "ruhsatsız mermi bulundurmak" diye bir suç var. Yivli mermi üretimi bir madde ile ruhsata bağlı, onunla bağlantılı olabilir diye düşünüyorum. Bir hukukçu arkadaşıma sordum, araştıracak.

Ancak piyasada da yivli fişek yeniden dolumu yapacak cihaz ve malzeme de yok zaten.

Saygılar

Sn. Sabri , 

Malzemeyi yurtdışından yanınızda getirseniz dahi barut ve primer gibi parçaların temini yurtiçinde siviller için yasal mıdır ki?

Alıntı

Gökmen bey in videosunu izledim. Göz göre göre kendini de ihbar ederek gerekli malzemeleri temin ettiğini ifade ediyordu. Ruhsatlı silah sahipleri için kanunen bir cezai yaptırımı var mı öğrenmek istedim.

Alıntı

(10-05-2020, 05:01 PM)California demiş ki: Malzemeyi yurtdışından yanınızda getirseniz dahi barut ve primer gibi parçaların temini yurtiçinde siviller için yasal mıdır ki?

Genellikle yivsiz av tüfekleri için kullanılan barut ve kapsülleri kullanırlar. Ya da "yivsiz tüfekler için" kaydıyla ithal edilen tabanca fişeklerine uygun barut ve kapsülleri. Diğer türlü ithalat izni verilmiyor. Videoyu hazırlayan kişi çarpıtma üstadıdır.  

Bizim yasalarımız, bu konularda birçok uygulamayı yasaklamıyor ancak onaylamıyor da. Onun yerine "düzenlemeleri Emniyet Genel Müdürlüğü yapar" gibi bir maddeyle topu EGM'ne atar. Orası da yönetmelikler yayınlayarak düzenler. 

Bu konuyu ilgili daire başkanına bizzat kendim sordum. Yeniden doluma izin vermemelerinin nedeni olarak sadece ve kesinlikle "Düzgün reload yapmayacaklar, aşırı barut koyanlar olacak, kovanı çok defa kullanacak, izin verirsek hatalı doldurma kaynaklı birçok kaza yaşayacağız, bu nedenle izin vermiyoruz." demişti. 

Özellikle sosyal medyadaki silah kullanıcılarının bilgi seviyelerini gördükçe, çok da haksız olmadıklarını düşünüyorum.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Sabri, erydn
Avukat arkadaş başka video da kendini bilerek ihbar ettirdiğini ve yapmaya çalıştığı şey devlete insanların ruhsatları dahi olmadan yurtdışından dolum makinesi getirebildiğini göstermekmiş.
Teröristler sözde bu şekilde yasa dışı mühimmat üretimi yapıyormuş da o sebeple böyle bir şeye kalkışmış.

Alıntı

Bakalım bizdeki çelik kovanlıların son kullanıcı testleri nasıl sonuçlar verecek, göreceğiz.
Aşağıda Wichester çelik kovan atışları sonrası videonun sonunda atıcının eline ve tabancanın haline bir bakın:

Saygılar

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
ErhanG, waltherslv
(10-05-2020, 07:30 PM)California demiş ki: Avukat arkadaş başka video da kendini bilerek ihbar ettirdiğini ve yapmaya çalıştığı şey devlete insanların ruhsatları dahi olmadan yurtdışından dolum makinesi getirebildiğini göstermekmiş.
Teröristler sözde bu şekilde yasa dışı mühimmat üretimi yapıyormuş da o sebeple böyle bir şeye kalkışmış.

Öncelikle, dolum makinaları gümrük mevzuatında "pres" olarak geçer. Sıkıntısız yurda sokulabilir. Ama kovan, kapsül, barut, çekirdek bu sınıftan değildir, izin gerektirir. Yani dolum yasak ama dolum makinasını ithalinde sıkıntı yok. (Burası Türkiye...)

Teröristlerin dolum yaptığına dair bugüne kadar bir bilgiye sahip olan varsa, paylaşsın da duyalım. Bir ilk olur! Terörist nasıl kovan toplamakla uğraşır? Bu kadar ince işle sayısız farklı komponentle ne uğraşacak. Destekçilerinden sebil gibi silah ve mühimmat yardımı alıyor hepsi. (Bkz: PKK - ABD ilişkisi)

Yazdığım gibi: Emniyet'in doluma izin vermeme nedeni başka. Bu videoyu çeken avukat bey, temelde yasakların saçmalığını irdelemeye ve yasakların kalkmasına çalışıyor. Ama bana göre işin doğru yolu bu değil.

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
alpercuhaci, marlinspike, Sabri, Militia_747, Red Kit, demirci57
Konusu değil ama mevzu buradan kaynaklandı, buraya yazayım:

Sayın yyildiz'ın paylaştığı videoya yaptığım yorumu beyefendi okumuş veya kendisine iletilmiş ki, (sanırım) FB sayfasından kendisine yazdığım "çarpıtma üstadı" sözüne alınmış. Halbuki video ile ilgili görüşüm bir sonraki post içinde yazmıştım.

(10-05-2020, 11:24 PM)harun demiş ki: Bu videoyu çeken avukat bey, temelde yasakların saçmalığını irdelemeye ve yasakların kalkmasına çalışıyor. Ama bana göre işin doğru yolu bu değil.

Benim açımdan "çarpıtma üstadı" olması daha önce yaşanmış bir olayda bana ve tac87 üzerine kendince değerlendirmeleri sonucu attığı iftiralardır. Bana cevaben yazdığı FB sayfasında da aynı çarpıtma iddiaları yinelemiş.
Hangi FB sayfası olduğunu bilmiyorum, bunu da bir arkadaşım gönderdi. İddialarıyla ilgili hiç bir sıkıntım olmadığından aynen yayınlıyorum.

[Resim: Av-G-kmen.jpg]

Şimdi bunları buradan cevaplayayım:

1. Ben de kendisini tanımam. İlgili olayla beni/bizi nasıl bağdaştırdınız, ben de onu sormalıyım. Mağaza ekibinin söylediğine göre bir kez mağazaya uğramış olabilirsiniz.

2. Çarpıttığınız şeyler var. Aşağıda bunları madde madde sıralamışsınız zaten. Daha önce de bunları sıraladınız ama ben o zaman cevap vermemiştim. Herhalde o zaman sessiz kaldığım için sizde "sükut ikrardan gelir" düşüncesi oluştu. 

3. İlgili ürünleri temin şeklinizle ilgili hiç bir tereddütüm yok. Çünkü serbestçe alınıp ithal edilebilir. Bunu da sonraki post içinde yazdım.

4. Yurt içi ile de ilgili de bir tereddüt yok, ki bunun da nasıl olabileceğini yazdım.

5. Eski Em. Gen. Md'nü tanırım, severim. Ancak tamamı bu forumda da yazılan silahla ilgili konular dışında görüşmüşlüğüm de yoktur. Tam bir silahseverdir, son yıllarda gelen bir takım serbestiler onun sayesindedir. Aynı zamanda tac87'nin müşterisidir. Kendisine sürekli müşterilerimize yapılan indirimlerin ötesinde bir "özel muamelemiz" olmamıştır. Kendisiyle bazı alışverişlerimizde ciddi pazarlıklarımız bile olmuştur (anlatmak istediğim, hediye, kıyak vs söz konusu değildir). Hakkımızda herhangi bir iddia dosyası olmadığı için, kapatılması gerekli bir olay da olmamıştır. Anlatmaya çalıştığınızı 7nci maddede açıkladım.

6. Benim ortağım yok. Gizli ortağım da yok. Hiç olmadı. Hiç de gerek duymadım. Açık ya da üstü kapalı olarak kimseyle proje, ihale yürütmüyorum. Çünkü Türkiye içinde ciddi anlamda işi yapmıyorum. Yurtdışı çalışmalarımızda ortak proje yaptığımız şirketler vardır, ancak bunun söylemeye çalıştığınız konuyla ilgisi yok.

7. Geçtiğimiz yıllarda, aynı zamanda forum üyesi olan bir kişinin yaptığı ve hüküm giydiği bir silahla ilgili kaçakçılık işinden bahsediyorsunuz. Ben o kişinin "fox" lakaplı üye olduğunu biliyordum, siz "R9" diye belirtmişsiniz. Belki doğrusunu siz biliyorsunuz, ne de olsa avukat olan sizsiniz. Söz konusu iki kişiyi de tanımam, gerçek isimlerini bilmem (fox'un adını söylemişlerdi ama şu an hatırlamıyorum bile). Söz konusu hüküm giyen kişi tac87 üzerinden internet alışverişi yapmış. Bunu da polisin soruşturma kapsamında mağazada inceleme yaptığında öğrendik (biz mutad incelemeye gelindi sanmıştık). Polis sonrasında birkaç kez daha ziyarete geldi, faturaları, tüm belgeleri, mağazadaki malları tek tek inceledi. Konu ile ilişkimiz olmadığını tespit edip, herhangi bir işlem yapmadan gittiler. Zaten internet alışverişiydi ama mağazadan alışveriş yapsaydı da bilemeyecektik. Bu arada belirteyim: Hala yılda birkaç kez habersiz ziyaretler ile kontrol ediliyoruz, bugüne kadar hiç bir bulgu yok Allah'a şükür. Çünkü yasa ve yönetmelikler dışında ürün getirmiyoruz, yönetmelik dışı uygulamamız olmuyor. 

8. Glock'ta iyi tanıdığım birkaç kişi vardır ancak Türkiye temsilcisi ben değilim Türkiye'de Glock ile ilgili hiçbir ihaleye ne kendi adıma, ne de başkası adına  katılmadım. Zaten ben son 15 yıldan beri hiçbir devlet ihalesine katılmadım. Bazı kurumların mağazadan doğrudan ve kısıtlı alışverişleri dışında devlet ile çalışmıyoruz. Asıl işimiz yurt dışındadır. Yurt içinde silahlarla ilgili işim sadece tac87'dir. Onu da hobim olduğu için yapıyorum. Para da kazanmıyor, hatta iş kendini dahi döndürmüyor. Yurt dışı işlerimle destekliyorum. Bunlar kimi ilgilendirir: Hiç kimseyi. Sadece devletle vergi ödemek dışında pek işim olmadığını anlatmak için yazdım. Bu arada diğer yazdıklarınızdan Steyr'i tanımam, sadece eski temsilcisi Mend'i tanırım; Sig Sauer'i hiç tanımam, sadece Türkiye'de Birleşik Güvenlik tarafından temsil edildiğini bilirim. 

Son söz: 
Sizin (yazdığım üzere) videoyu neden çektiğinizi biliyorum. 
Sizi çarpıtma yapmakla suçlamamın nedeni, ilgili olay (7) sonrasında benim ve şirketim için yazdığınız asılsız yazılardır. 
Beni ya da bizi sevmeyebilirsiniz, ama biz temiziz, hep temizdik, bundan sonra da temiz çalışmaya devam edeceğiz.

11 senedir kendisi forumlara girmiyormuş. Arkadaşa diğer yazıyı kim ilettiyse, zahmet olmazsa bunu da iletsin lütfen.

Alıntı
12 üye teşekkür etti:
ugurucar57, bilhan, alpsaral, Sabri, erydn, Militia_747, Red Kit, al-me, Xlll, marlinspike, Tellioglu, Dr.Vatan
Harun bey "şu tac87"niz meşhur olmuş olumlu yanından bakın.

Smile

Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
harun

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi