Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yivsiz Tüfekte Katlanır Dipçik ve Takoz
Anladim.Nasip.Ormanciyla muhattap olabilecegim bir pozisyona gelicegime fazla ihtimal vermiyorum.Olursa ve unutmazsam memnuniyetle yazarim yada kisisel mesaj atarim.Saygilar benden.

Alıntı

Sawed-off tufekler legalmidir Turkiye'de? Evinizde namluyu kesip modifiye yapabiliyormusunuz yoksa namlu boyu kurali vb. seyler varmi yasa da?

Alıntı

Yasal namlu boyu 47 cm dir. Daha küçük olamaz. Türkiye deki üreticiler 47 cm altındaki namlu boylarını yurt dışı için yapıyorlar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
harun
Aslında tam olarak yasal namlu alt sınırı 45.7 cm diye hatırlıyorum, bu da inç ya da farklı bir yabancı ölçü biriminin çevrilmesinden dolayı küsüratlıydı.

Alıntı

Alıntı:

(3) Namlu boyu 45.72 cm den kısa olan yivsiz av tüfeği ve aksamının satışı yapılamaz.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
alone61
Önce 47cm, sonra 45,7cm en son 45,72cm. Hoşgörünüze sığınarak eski anımı paylaşayım.

Aklıma üniversitedeki ölçme laboratuvar dersimiz geldi. Hocamız analog ölçü aletindeki değeri oku dediğinde biz 3 deyince kızar, hayır 3,2 derdi. Sonra sorduğunda 4,3 deyince yine kızar hayır 4,33 derdi. En son bir arkadaşa sorduğunda 3,237 cevabını alınca analog ölçü aletinde nasıl 3 hane okuma yapıyorsun diye biraz da kızarak sordu. Arkadaş da hocam ne desek kızıp bir hane ekliyorsunuz, ben de direk 3 haneli söyledim demişti.

Saygılarımla

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
Red Kit, blacksea, Alphawolf
(06-05-2020, 12:52 AM)blacksea demiş ki: Meskun mahal dışında, yani ormanda av sezonu dışında tüfek atmak yasak. Takozlu olsun veya olmasın. Mantıksız ancak yasak. Av sezonunda takozlu tüfekle atış yapmak serbest. Bazı arkadaşlarımız (forum ortamından bahsetmiyorum) şu hususu anlamıyorlar. Devletin ruhsat verdiği yivli veya yivsiz tüfek 'av silahı'. Mevzuatta atış yapmak gibi atıcılık gibi bi mefhum yok. Av tüfeği ile av sahasında ve av sezonunda ava atış yapacağınızı var sayıyor kanun koyucu.

Sayın Blacksea,
Avcılık veya lisanslı Atıcılık dışında, tarla bağ bahçe gibi yerlerde zararlılara karşı yivsiz tüfek ruhsatının mülki idare tarafından verildiğini biliyordum ama detaylarına vakıf değildim. Çanakkale'de geceyarısı pikabın üstünde tüfekli 3 kişi görünce bu nasıl oluyor diye sorduğumda köylüler, 'Herkes biliyor domuz için olduğunu,Jandarma karışmıyor' demişlerdi. Bugün tesadüfen incelemeye değer bir bağlantı buldum. https://www.turkiye.gov.tr/orman-ve-su-i...=bilgileri
Açıklamasında şöyle yazıyor:
'Kırsal alanlarda avkanma gayesi dışında, zararlılarla mücadele kapsamında ve kişilerin KENDİLERİNİ, bahçelerini, tarlalarını, sürülerin,kovanlarını korumak maksadıyla avlaklarda avcılık belgesi ve avlanma izni olmadan, avlanmada kullanılan silahların taş...' açıklamanın gerisi görünmüyor ama yeteri kadarı mevcut.

Burada geçen 'KENDİLERİNİ' kelimesi önemli. Görünen o ki, Avlanma belgesi dışında, Korunma amaçlı av tüfeği taşıma belgesi de Bakanlık tarafından veriliyor. Belli sayıda kovanı veya sürüsü olan zaten tabanca taşıma ruhsatı alabiliyor. Dağ başında yayla evi, bahçesi vs olan, veya işi gereği kırsalda olmak zorunda olan benim gibi garibanlar da bu belgeyi değerlendirebilir diye düşünüyorum.
Saygılar

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi