Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yivsiz Tüfekte Katlanır Dipçik ve Takoz
Ithalat, ilk satış ve ruhsatlandırma sırasında önemli olan bir husustur. Tüm kurallara uygun av yapıldığında katlanır dipçik Kara Avcılığı Kanunu kapsamında bir yaptırımı yoktur. Ancak tüfek ile adli bir olaya karışıldığında;kriminal dairede tüfek üzerinde sonradan yapılan tadilatlar yazılabilir.(burada dahi dipçik niteliği çok önemli olmaz)

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
COMBAT NCO
Takoz konusunu internet sitelerinde yaklaşık 20 yıldır konuşuyoruz. Takoz diye diye gidecez herhalde  Rolleyes

Ben konu ile ilgili bildiğim kadarını paylaşayım, fikir verme amaçlı bilgi verme değil.

Yivli tüfekte takoz şartı yok (10 yıl önceki yasa taslağında şarjörü sökülebilen bolt actionlar yasaklanacak, sadece üstten mermi basılabilen modellere ruhsat vereceklerdi. Olacak iş değildi. O taslak çıkmadı, çıksaydı belki yivlilere de bi kısıtlama gelebilirdi). Takoz tamamen yivsiz tüfeğe mahsus bir kısıtlama.

Meskun mahal dışında, yani ormanda av sezonu dışında tüfek atmak yasak. Takozlu olsun veya olmasın. Mantıksız ancak yasak. Av sezonunda takozlu tüfekle atış yapmak serbest. Bazı arkadaşlarımız (forum ortamından bahsetmiyorum) şu hususu anlamıyorlar. Devletin ruhsat verdiği yivli veya yivsiz tüfek 'av silahı'. Mevzuatta atış yapmak gibi atıcılık gibi bi mefhum yok. Av tüfeği ile av sahasında ve av sezonunda ava atış yapacağınızı var sayıyor kanun koyucu. Atış hobisi veya atıcılık gibi birşey kağıt üzerinde tanınmıyor. Bu nedenle, zurnanın zart dediği yer de burası. Takozunuz yoksa av kurallarına aykırı hareket ediyorsunuz, şeklinde yaklaşıyor kanun. Yanlış mı, çok yanlış, ancak durum bu.

Hatta 3-4 yıl önce MAK kararlarında aklı evvelin biri takozlu tüfeğin yorumlamasını değiştirdi. Avrupa uyum bilmem ne müktesebatı dediler. Tüfekler 2+1 değil, 1+1 olabilir dediler. Sanırım 2 yıl falan sürdü bu saçmalık. Arkadaşlar burada kolayca yazıp, çiziyoruz ancak bu 1+1 muhabbetine ciddi ciddi tüfeğini kaptıran insanlar oldu bu memlekette. Avcılık sitelerinde millet yandım anam diye dövündü.

Ormanda atış yaparken hedef atıcılığı yaptığınıza görevliyi ikna ederseniz sorun olmuyor, doğrudur, ancak sorun olmaz diye birşey yok. Çünkü mevzuatta hedef atıcılığı diye birşey yok. Arkadaşım tüfek aldı, taktik tipli Sipahi, arkadaşı ile ormana gidip atış yapıyor, ruhsata işlettiği gün. Hedef götürmüşler, kılık kıyafetten, arabadan av ile alakalı olmadıkları yüzde yüz belli ama ormancı takozsuz tüfekle av yaptığı gerekçesi ile bir günlük tüfeği müsadere ediyor. Enteresan tarafı arkadaş takozun ne olduğunu o gün öğreniyor. Dönüp bayiye soruyor beni niye uyarmadın diye, adam ben ne bileyim senin bilmediğini, demiş. Yıllar sonra ihaleden para verip tüfeğini tekrar satın aldı. Böyle uzun uzun yazarken amaç kimsenin canı sıkılmasın, yoksa sanki takozu savunuyomuşuz gibi bi durum yok. Bence de bu saçma sapan kural taşımada, kullanmada kaldırılmalı. Yaban domuzu hariç avda olmalı, o ayrı.  

Gene 10 yıl önceki kadük olan yasa tasarısına göre toplam 3 adetden fazla mühimmat alan tüfekler yasak olacaktı. Takip edenler hatırlarlar Armsan bir süre sabit takozlu y.oto satmıştı. Hatta bizde düşünmeye başlamıştık şarjör tübüne nası parça kaynattıracaz diye.

Arabada taşınması mevzusuna gelince, ben de takozsuz olması sebebiyle çevirmede vs sıkıntı yaşayan görmedim, duymadım. Ancak benim yaklaşımım arabada taşırken de takozu çıkartmamaktır. Sorun olmuyor ancak olabilir. Şöyle ki kanun koyucu tüfeğini boş ve kılıfında bagajda taşıyabilirsin diyor ya aynı zamanda mühimmatın kolay ulaşılamayacak bir şekilde taşınması gerektiğini söylüyor, bu durumda dipçik fişekliğinde fişek taşımak yasak. Ha kolluk buna birşey diyor mu demiyor, ancak dese ve tutanak tutsa kimse sen buna niye tutanak tuttun demez. Tüfeği bagajda taşıyabilirsin diyen kanun koyucu, av sahasına giderken veya bağ-bahçene giderken tüfeğini şu şartlarda taşıyabilirsin diyor, yoksa tüfeğini bagajında taşı canın malın saldırıya girerse kendini bununla koruyabilirsin demiyor ki. Mevzuatın, kanunun dayanağı vatandaşın av yapması. 

Yazı uzadı  Smile

Saygılar

Alıntı
14 üye teşekkür etti:
efedrin, waltherslv, Ogulcan, blueokkes, yyildiz, Sabri, Red Kit, acillues2, Xlll, ErhanG, mimaslan, byfortius, cz kolik, Kayrahan
(05-05-2020, 08:08 PM)Murata demiş ki:
(05-05-2020, 07:23 PM)kut4 demiş ki:  Sadece şansınızı zorluyorsunuz. Av sahası ya da değil tüfeğinizde takoz yoksa iş bilen memura denk gelirseniz tüfeğinize el koyarlar. Avcı olmanız ya da olmamanız sonucu değiştirmez. 

Sn. kut4, bu konuda bir kanun ya da yönetmelik var mı bildiğiniz? 

Ya da arabasının bagajında, iş yerinde, evinde takozsuz olarak yivsiz av tüfeği bulundurduğu için (avlanan demiyorum) ceza ile sonuçlanmış bir içtihat örneği verebilir misiniz?

Bilginizi test etmek için sormuyorum bunları. Bundan bir iki sene önce böyle bir yönetmelik çıkmış (tüfeklerin 3 fişek alacak şekilde üretilmesi) fakat daha sonrasında, yivsiz üreticilerinin de girişimleriyle bu mevzunun iptal olduğunu hatırlıyorum. Hatta ek genelge yayınlanmıştı.

Bu arada, ben de ne atışta, ne araçta jandarma ya da polis kontrolünde hiçbir sorun yaşamadım. Hatta soru bile sorulmadı. Tekrar ediyorum, av sahasında, avlakta, ormanda, dağda bayırda orman memurunun tavrından söz etmiyorum. 

Sn. KMurata,

Maalesef sorunumuz tam burda başlıyor kim nereye hangi kanuna, yönetmeliğe ya da khk tabi net değil. Bir grup hiç karışmıyor, bir kısım bildiğini uyguluyor. 
Hukukçu üyelerimiz belki netlik getirir. 
Ancak arazide  av bittikten sonra yemek esnasında yapılan kontrolde tüfeğine el konulan örnek biliyorum. Ya da yukarıda Sn. Rangeman nın örneği de var. Gelir memurun biri kafasına göre bir tutanak tutar, haklı bile olsanız derdinizi anlatana kadar 2-3 kere mahkemeye gidersiniz.
Üzerinde şort terlik olduğu halde arazide arabasının yanında atış yaparken kendisini avlanmadığını, memura kanıtlamaya çalışanda biliyorum.
Kendi dayım zeytinliğine sırtında çiftesi ile giderken yolda jandarma durduruyor, ava yasak olan günde avcılık yapıldığına dair şikayet olduğunu söyleyip işlem yapmak istiyor. Dayım tüfeğin namlu içininin pırıl pırıl olduğunu kendisinin ateş etmediğini söylediği halde tutanak tutulup pazartesi gelir tüfeğini alırsın deniliyor. Uzatmayayım sonuç; Simson Thüringen çifte gitti.
Zira meskun mahalin dışında atış yapmak serbest olduğu halde -ki en yakın eve 7km mesafede- atış yaptığı için bir öğleden sonrayı jandarmaya dert anlatarak geçirende biliyorum. 
Ez cümle ne şamın şekeri ne arabın yüzü diyelim. 

Saygılar.

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
Murata, Sabri, Red Kit, blacksea, acillues2, waltherslv, byfortius
(06-05-2020, 02:36 AM)kut4 demiş ki: Maalesef sorunumuz tam burda başlıyor kim nereye hangi kanuna, yönetmeliğe ya da khk tabi net değil. Bir grup hiç karışmıyor, bir kısım bildiğini uyguluyor. 
Hukukçu üyelerimiz belki netlik getirir. 

Sn kut4,

Bence hukukçu üyeleri bile aşan karışık mevzu. Aşağıda eski bir forumdaşın başından geçenler ki kendisi ağır ceza reisi. Pirincin taşını ayıklayan normal bir vatandaş olsaydı...

Alıntı: 13-10-2011, 12:32 PM

Arkadaşlar mülga ceza kanununda yer alan "meskun mahalde ateş etme" suçu yeni ceza yasasında bulunmamaktadır. Yeni yasa 170. madde ile "genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması" başlığı ile benzer bir düzenleme yapmıştır. Bu madde ile kanunu koyucu silahla ateş etmeyi ve patlayıcı madde kullanmayı sadece somut tehlikenin varlığı halinde yaptırıma bağlamıştır. Bu nedenle meskun mahal olmayan bir mahalde ateş edildiğinde örneğin 300 metre ötede olen bir evde yaşayan kişide korku oluşmussa suç oluşabileceği gibi, tam meskun olmamakla birlikte üç beş evin bulunduğu bir alanda ateş etmek korku ve paniğe yol açmamışsa suç oluşturmayabilecektir. Her olayda bunun titizlikle analiz edilmesi gerekir. Ancak her halde meskün mahalde ateş etmek korku ve paniğe yol açmasa bile bireylerin hayatı ve sağlığı açısından tehlike oluşturacağından suç oluşacaktır.

Bu açıklamadan sonra aklıma geldikçe halen sinirden titremeye tutulduğum bir olay da ben anlatayım.

2008 yılında Vakfıkebir'de iki doktor arkadaş ava heveslenip birer av tüfeği aldıktan sonra sen bu işlerden anlarsın gidip bir yerde tüfekleri deneyelim dediler. Ruhsatları avcılık belgeleri falan hepsi tamam. Tüfeğini daha önce almış başka bir doktor arkadaş ile birlikte bana ait araçla bazen bıldırcın avı yaptığımız ilçenin hayli uzağında ve Karadeniz'de ender bulunabilecek bir düzlüğe gittik. Sadece benim tüfeğim yok.Tüfekleri denerken yanımızdan mobiletli birisi geçti gitti. Bu kişi meyerse plakayı alıp bizi ihbar etmiş.(Sonradan öğrendiğimize göre hep kendisinin avlandığı yerde yabancı plaka görmesi imiş ihbarın sebebi.Klasik av kıskançlığı) İşimizi bitirip ilçeye inerken Jandarma ile karşılaştık. Hayırdır değince, hakkınızda ihbar var ama madem sizsiniz problem yok dediler ama bu sefer ben kabul etmedim.Ateş ettiğimiz yer zaten av sahası, meskun mahal değil, yarın bu iş hakim beyi idare ettik şekline dönüşür değip gerekli prosedürü işletmelerini söyleyip savcıyı da haberdar ettikten sonra arkaşları bırakıp eve gittim. Yerin meskün mahal olmaması nedeniyle kendimden o kadar eminim ki. Pazartesi günü evrak jandarmaca adliyeye getirildi. Olay özetlenip şüphelinin sıfatı nedeniyle ve Cumhuriyet Savcısının talimatıyla işlem yapılmadığı açıklanarak fezleke bağlanmış.Yani ortada bir suç varda ne yapalım adam hakim demeğe getirilmiş. Daha mesleğinin başında olan savcı arkadaş takipsizlik yazacağım dedi ama böyle yaparsan evrakı hiç bir işlem yapmadan kapatmış olursun ileride sıkıntı olur,hakim hakkındaki soruşturmayı sen yapamazsın yanına bir polis alarak git bir keşif yap yeri gördükten sonra fezlekeye bağlayıp Rize C. Başsavcılığına gönderirsin, onlar zaten takipsizlik verir dedim. Savcı bey yeri gördükten sonra boşa gittik yer bomboş bir yer, meskün mahal ile alakası yok dedi ama ertesi gün gelen bilirkişi raporu saçımı başımı yoldurdu.Yer meskün mahalmiş. C. Savcısı da yerin durumunu zapta geçirmeme rağmen nasıl böyle rapor tanzim eder, polis hakkında işlem yapacağım diye hop oturup kalkıyor. Sakinleştirmek bana düştü ama ben sakin oldukça baktımki iş büyüyor ve karışıyor. Doktor arkadaşlar da hayli üzgün. Onların adından ve tüfeklerinden evrakta hiç bahsettirmedik ama kendilerini sorumlu hissediyorlar. Evrak Rize'ye gitti ve talimatla bir savunma verdim. İkinci bir keşif isteyerek keşfi Rize'den gelecek C.Savcısının üç kişilik bilirkişi heyetiyle yapmasını talep ettim. Olay yeri inceleme ekibini yanına alan savcı gelerek keşif yaptı. Yerin meskun mahalle alakasının olmadığı anlaşıldı ve iş takipsizlik kararıyla sonuçlandı. Tam birinci sınıf olma aşamamda meydana gelen bu olay ve 4-5 ay alan süreç beni hayli yıprattı. Az kalsın birinci sınıf olamayacak ve sicilimde gedik açılacaktı. İlçede yayılan hakimin bütün silahlarına el koymuşlar vs. gibi asılsız dedikodular da cabası.
O raporu tanzim eden gerizekalı polisin bana mı doktorlardan birine mi garezi vardı halen bilmiyorum.
Bu olaydan sonra iki yıl boyunca yivlilerimin sıfırlamasını ilçe merkezinde boş bulduğum her alanda yapmaya başladım. Yanıma yaklaşan olmadı. Uğradığımın haksızlığın ve çıldırdığımın farkındaydılar herhalde.Ne olur ne olmaz diye.
Yani hülasa ülkemizde on tane hukuk fakültesi bitirsenizde boş. Bir haksızlığa maruz kaldığınızda anlatmakta zorlanıyorsunuz.
Saygılarımla...

Alıntı
10 üye teşekkür etti:
wubıh, waltherslv, Dost, Sabri, Dr.Vatan, _X0X_, ErhanG, acillues2, yyildiz, Mechul
Bende Sayın blacksea nin yazdıklarına büyük ölçüde katılıyorum,Türkiye deki değişik uygulamalar yüzünden bence herşey karışıyor,arabada bagajda hatta ,yan koltukda dolu bile taşısan yada,yakınında mühimmat la taşısan çok büyük oranda memur herhangi bir işlem yapmıyor,ayrıca İstanbul da bir çok yerde atış yaptım ,tabiki gerekli çevre önlemlerini alarak ve meskun mahal dışında,meskun mahalde ayrı bir tartışma konusu neyse,çoğu kişininde bildiği İstanbul daki atış mekanına sürekli gidiyorum,sürekli birileride oluyor, hatta bazen sivil polislerde olabiliyor,hiç sıkıntı yaşamadım,yalnız orada yeni bir inşaat başlamış o sıkıntı olabilir atış için artık,bir keresinde bir görevli geldi atv ile,ormancı galiba,resmi kimliği vardı,dedi ki sabahdan beri siz mi atıyorsunuz değişik değişik,yok biz yeni geldik dedik, ileride birileri vardı biz gelince yer değişdirmişlerdi,onları söyledik,oraya gitti,yanımdaki arkadaşım meraklıdır oda gitti bakacağım noluyor dedi, uzun lafın kısası, o kişiler sivil memurlarmış otomatik silah atmışlar ona gelmiş görevli,o güne kadar orada görevli olduğunu bile bilmiyordum ,ama atış yerinden biraz uzakda bir prefabrik var,orada hep insanlar olur sanırım orada görevli,birde kartal gözlede bakdım ses nereden geliyor diye demişdi görevli, kartal göz ne hiç bilmiyorum.
Yivli de işler dahada karışıyor çünkü taşıma ruhsatı alıyorsunuz tabancanınki gibi,ve fiyatları malum hedef ve hobi için çok ağır bedeller gidiyor,bir mahkeme kararına rastlamışdım,hedef atıcılığı yapan birinin tüfeğine, usülsüz av yapıyor diye el konulmuş,ve açılan davayı kazanmış tüfeğini geri almış,tabi kim bilir kaç sene geçdi,aradım bulamadım biri paylaşmışdı internette, ve doğruluk derecesindende emin değilim.
Bence işin özü Sayın blacksea nin dediği gibi ,kanunen bu tüfekler sadece av amaçlı veriliyor,yani kanunen bırakın takozu av dışı ateş etmek yasak,bende dahil bizi bozan standartsız yanlış uygulamalar,ama Türkiye hep böyle kanunlar başka uygulamalar bambaşka,uzun bir mesaj oldu,sürç-i lisan ettiysem affola
Sayıglar.

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
wubıh, waltherslv, Dost, blacksea, ErhanG, yyildiz, byfortius
Av disi atis yapmak yasak degil.Yeni alinmis bir tufek denenmeye gidebilir.iade suresi kac gun? 1 ay galiba.Atis yapilmaya gidilebilir.Adina atis hobisi demezsiniz.Aticilik demezsiniz.Av sezonuna hazirlik dersiniz.Paslanmamak icin dersiniz.Tufegim fabrikadan geldi arizasi vardi.Onu deniyorum dersiniz.Av sezonuna hazirlik genel bir tabir olur ama olur.Eger oyle avdan baska bir yerde atamazsin filan derse birisi ama.O zaman verin ayari.Av sezonunda kullanacagim mermi cinsini tespit etmeye calisiyorum.Gramaj tespiti yapiyorum.Dagilim tespiti yapiyorum.Av sezonunda kullanacagim soklari deniyorum.vs..vs..Bu mantikla giden birisine verilecek cevaplar bunlar olmali.

Alıntı

Av sezonunun açılmasına az kaldı sn.combat nco , bi denersiniz . Smile

Saygılar.

Alıntı

(08-05-2020, 03:58 PM)COMBAT NCO demiş ki: Av disi atis yapmak yasak degil.Yeni alinmis bir tufek denenmeye gidebilir.iade suresi kac gun? 1 ay galiba.Atis yapilmaya gidilebilir.Adina atis hobisi demezsiniz.Aticilik demezsiniz.Av sezonuna hazirlik dersiniz.Paslanmamak icin dersiniz.Tufegim fabrikadan geldi arizasi vardi.Onu deniyorum dersiniz.Av sezonuna hazirlik genel bir tabir olur ama olur.Eger oyle avdan baska bir yerde atamazsin filan derse birisi ama.O zaman verin ayari.Av sezonunda kullanacagim mermi cinsini tespit etmeye calisiyorum.Gramaj tespiti yapiyorum.Dagilim tespiti yapiyorum.Av sezonunda kullanacagim soklari deniyorum.vs..vs..Bu mantikla giden birisine verilecek cevaplar bunlar olmali.

Üzerinize ruhsatı çıkmamış hiç bir silah ile atışa gidemezsiniz. Deneme süresi diye birşey yoktur. Satınalma ile ruhsata bağlama arasında 1 ay süreniz vardır. Bu dönemde silahı eğer taşıma ruhsatlı ise sadece izinsiz nakil edebilirsiniz, ancak yivli bulundurma ruhsatlı bir silah ise nakil için bile yazı almalısınız. Atışa gitmeyi bir yana bıraktım... Özetle yazdığınız senaryolar ve mazeretlerin tamamı yönetmelikler bakımandan anlamsız sözler.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
byfortius, Xlll
Ruhsata bagladiktan sonra diyorum.Ayipli mali hakem heyetine bildirip iade etmek istediginizi bildirebileceginiz sure.Ozetle yanlis anladiniz.Bu senaryolar sizin yaptiginizi soyledikleri senaryolara karsi soylenebilecek seyler dedim.Karsinizda muhattap olucaginiz kiside buyuk ihtimalle asgari ucretten biraz fazla alan bir insan evladi olucak.Sizin mantiginiza uymayabilir.Cunku siz bu tarz hitap edilicek kategoriye girmiyorsunuz.Yonetmelige uygun olmadigina katilmiyorum.Av tufegini denemeye gitmenin.(Av sezonu baslamadan).

Alıntı

Neyi denerim anlamadim Sn XIII.Ben Ava gitmiyorum.Av sezonunu niye bekleyeyim bir sey denemek icin? Yonetmelige aykiriysa kimse arabasinda 5 ay tufek tasiyamaz.Birde burda boyle konusup arabasinda tufek tasiyan insanlarda aramizda olabilir.Onlarada cakal diyoruz biz.Allaha sukur bir cakallik yapmiyorum ben.ama ben tasinabilir ve atilabilir diyorum.Atilamazsa tasinamaz.Lutfen tasidigi icin ceza yiyen birisi varsa yazsin.Cezanin nedeni Av sezonu disinda arabada av tufegi tasimak Bizde bilelim.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi