Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yivsiz Tüfekte Katlanır Dipçik ve Takoz
(05-05-2020, 11:34 AM)COMBAT NCO demiş ki: Peki takoz yasasi cikmadan once yani 13 yil diyelim.Ondan once TSE ye uygun olarak uretilen ve alinan takozsuz tufekler ne olucak? Takoz takmaya bile uygun degiller.

Takoz dediğimiz, şarjör yayının içine atılan bir ahşap çubuktur. Bu tüm tüp şarjörlü tüfeklere uygulanabilir. Yoksa, lazım olduğunda 4-5 mm çaplı bir çıtadan şarjör tüp boyundan 16-17cm kısa uzunlukta kesip tüpün içine atarsanız, şarjörü 2 kapasiteye sınırlarsınız.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
Xlll, waltherslv, alpago
(05-05-2020, 11:34 AM)COMBAT NCO demiş ki: Peki takoz yasasi cikmadan once yani 13 yil diyelim.Ondan once TSE ye uygun olarak uretilen ve alinan takozsuz tufekler ne olucak? Takoz takmaya bile uygun degiller.Ben bunu demek istedim.Ayrica sifir winchester SX3 raniero testa yada Sportif bir benelli M2 alsam bunlarin 9 luk takozla geliceginide sanmiyorum.

Sn. COMBAT NCO,
Burada av dışında takoz zorunluluğunu savunan pek kimse yok, işleyişi ve başımıza gelenleri paylaşıyoruz. Memur (özellikle Ormancı) tüfek fabrikadan takozuyla gelmiş mi, takoz yerleştirmeye uygunmuymuş diye bakmıyor, 3 fişekten fazlasını alıyorsa geçmiş olsun. 

Bu arada 95'te aldığımız tüfeğimde takoz vardı, bunu da not düşelim.

Alıntı

Takoz konusundan daha öncelikli olarak dikkate alınması gereken şey; görevliyi, avlanmadığınıza ikna edebilmek.

Av alanındasınız, altta kamuflaj, sırtta avcı yeleği, elde takozsuz tüfek senaryosunda, haklınızda takozsuz tüfekle avlanmanın dışında, ekstra olarak avcılık belgeniz olmadan avlandığınız için de işlem yapılır.

Bu yüzden en idealinin, meskun mahal dışında, atış için hedeflerinizi, sehpanızı, sandalyenizi kurup, tüm faaliyetinizi de kendinizi çektiğiniz kameranızla kayıt altına almak olduğunu düşünüyorum. Bu durumda avlanmadığınız için, takoz da dert olmayacaktır. Bir işgüzar çıkıp da işlem yapmak isterse de, elinizdeki kayıt lehinize olacaktır.

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
acillues2, Kayrahan, blacksea, ERDAL, alpago, byfortius
Cok pratiksiniz Sn Harun.Anladim.Cok mantikli.

Alıntı

(05-05-2020, 12:49 PM)Murata demiş ki: Bu yüzden en idealinin, meskun mahal dışında, atış için hedeflerinizi, sehpanızı, sandalyenizi kurup, tüm faaliyetinizi de kendinizi çektiğiniz kameranızla kayıt altına almak olduğunu düşünüyorum. Bu durumda avlanmadığınız için, takoz da dert olmayacaktır. Bir işgüzar çıkıp da işlem yapmak isterse de, elinizdeki kayıt lehinize olacaktır.

Maalesef tüfekte takoz yoksa dinletemeyebilirsiniz. Durum biraz memurun anlayışına kalıyor.
Köyde kapısının önünde tüfeğini arabasından evine taşırken oradan geçen ve kontrol etmek isteyen memura takozsuz olduğu için tüfek kaptıran duydum.
Absürtlüğünü tartışmak bile istemiyorum, duyduğumda ben de bir süre inanamadım.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
ERDAL, Murata, byfortius
(05-05-2020, 11:34 AM)COMBAT NCO demiş ki: Peki takoz yasasi cikmadan once yani 13 yil diyelim.Ondan once TSE ye uygun olarak uretilen ve alinan takozsuz tufekler ne olucak? Takoz takmaya bile uygun degiller.Ben bunu demek istedim.Ayrica sifir winchester SX3 raniero testa yada Sportif bir benelli M2 alsam bunlarin 9 luk takozla geliceginide sanmiyorum.

Valla bu memleket, tek satıcısı devlet olan, eşşek yükü ile vergi alınan, geldiği ülkedeki fiyatının 5 katına satılan yarı otomatik yivli tüfeklerin bir gecede fırca sopası haline geldiğini gördü. 
Takoz konusu avcılıkta tüfeğinize el konmasına sebep olacak tek konudur.
Devletle şaka olmaz. Bizim şahsi yorumlarımız devleti bağlamaz.

Saygılar.

Alıntı
9 üye teşekkür etti:
Red Kit, waltherslv, Bariss, Heat, marlinspike, Sabri, alpago, ErhanG, Ahmet Özalp
Sayın forumdaşlar;
Yivli tüfekde durum nedir?Benim bilgim,avda dahi kullanılsa,herhangi bir takoz zorunluluğu olmadığı yönündedir, (bolt action ve levyeli yivli tüfeklerde)bunun dışında yivsizlerime hiç takoz takmadım ,1.000 lerce mermi attım,sürekli arabamda taşıyorum,atış anında yada araba ile denk gelen kontrollerde herhangi bir sorunla karşılaşmadım,trafik kontrollerinde araba aramasınada çok denk gelmedim.Benim şahsi fikrim,av sahalarında av sezonu boyunca,takoz ve avlanma belgeleriniz yok ise,atış yapmama yönündedir.

Alıntı

(05-05-2020, 06:09 PM)acillues2 demiş ki: Sayın forumdaşlar;
Yivli tüfekde durum nedir?Benim bilgim,avda dahi kullanılsa,herhangi bir takoz zorunluluğu olmadığı yönündedir, (bolt action ve levyeli yivli tüfeklerde)bunun dışında yivsizlerime hiç takoz takmadım ,1.000 lerce mermi attım,sürekli arabamda taşıyorum,atış anında yada araba ile denk gelen kontrollerde herhangi bir sorunla karşılaşmadım,trafik kontrollerinde araba aramasınada çok denk gelmedim.Benim şahsi fikrim,av sahalarında av sezonu boyunca,takoz ve avlanma belgeleriniz yok ise,atış yapmama yönündedir.

Sn. Acillues2,

Şahsınızda bu kurala uymayan tüm arkadaşlar için bir uyarıda bulunayım; Sadece şansınızı zorluyorsunuz. Av sahası ya da değil tüfeğinizde takoz yoksa iş bilen memura denk gelirseniz tüfeğinize el koyarlar. Avcı olmanız ya da olmamanız sonucu değiştirmez. İthal tüfeklere on binlerce lira verdiğimizi düşünürsek, çözüm basit taşırken takozunuzu takın atış yaparken çıkartın.
Bildiğim kadarıyla yivli için de benzer kısıtlama var ancak memurlar bu silahlara vakıf olmadıkları ve yivli kullanan arkadaşların ensesi kalın (söz meclisten dışarı) olabilecekleri riskinden dolayı topa pek girmezler. Tabi bir de memuru görünce hızlıca şarjör değiştirme kolaylığınıda ekliyeyim  Wink  

Saygılar.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
acillues2, byfortius
(05-05-2020, 07:23 PM)kut4 demiş ki:
(05-05-2020, 06:09 PM)acillues2 demiş ki: Sayın forumdaşlar;

Sn. Acillues2,

Şahsınızda bu kurala uymayan tüm arkadaşlar için bir uyarıda bulunayım; Sadece şansınızı zorluyorsunuz. Av sahası ya da değil tüfeğinizde takoz yoksa iş bilen memura denk gelirseniz tüfeğinize el koyarlar. Avcı olmanız ya da olmamanız sonucu değiştirmez. İthal tüfeklere on binlerce lira verdiğimizi düşünürsek, çözüm basit taşırken takozunuzu takın atış yaparken çıkartın.
Bildiğim kadarıyla yivli için de benzer kısıtlama var ancak memurlar bu silahlara vakıf olmadıkları ve yivli kullanan arkadaşların ensesi kalın (söz meclisten dışarı) olabilecekleri riskinden dolayı topa pek girmezler. Tabi bir de memuru görünce hızlıca şarjör değiştirme kolaylığınıda ekliyeyim  Wink  

Saygılar.

Sayın kut4;
Kesinlikle kimse benim gibi yapsın demek istemedim,mesajdan biraz o anlam çıkmış gibi,ben sadece kendi yaşadığımı paylaşdım,ayrıca sürekli takoz takılması gerektiğinide bilmiyordum,sadece av yaparken takoz zorunluluğu var diye biliyorum,yivlide bir kaç memura sorduğumda herhangi bir sınır olmadığını söylediler, ama dediniz gibi ne kadar konuya hakimler bilemiyorum.
Saygılar.

Alıntı

(05-05-2020, 07:23 PM)kut4 demiş ki:  Sadece şansınızı zorluyorsunuz. Av sahası ya da değil tüfeğinizde takoz yoksa iş bilen memura denk gelirseniz tüfeğinize el koyarlar. Avcı olmanız ya da olmamanız sonucu değiştirmez. 

Sn. kut4, bu konuda bir kanun ya da yönetmelik var mı bildiğiniz? 

Ya da arabasının bagajında, iş yerinde, evinde takozsuz olarak yivsiz av tüfeği bulundurduğu için (avlanan demiyorum) ceza ile sonuçlanmış bir içtihat örneği verebilir misiniz?

Bilginizi test etmek için sormuyorum bunları. Bundan bir iki sene önce böyle bir yönetmelik çıkmış (tüfeklerin 3 fişek alacak şekilde üretilmesi) fakat daha sonrasında, yivsiz üreticilerinin de girişimleriyle bu mevzunun iptal olduğunu hatırlıyorum. Hatta ek genelge yayınlanmıştı.

Bu arada, ben de ne atışta, ne araçta jandarma ya da polis kontrolünde hiçbir sorun yaşamadım. Hatta soru bile sorulmadı. Tekrar ediyorum, av sahasında, avlakta, ormanda, dağda bayırda orman memurunun tavrından söz etmiyorum. 

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
acillues2

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi