Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yivsiz Tüfekte Katlanır Dipçik ve Takoz
Sonradan alincada KDV odeyip aliyorsun.Yani devlet vergi aliyor.20 senedirde aliyor yani.O mevzuda var.Faturali urun sonucta.Ama dedigim gibi mevzuat esneklik sagliyor bence ondandir.Esneklik olmasa boyle seyler olmaz.KDV sini odedigim bir urun direkt yasal statuye girer bence.Alip evde takmasindan bahsediyorum.Disariya cikartmak yasak.Yanlis anlasilma olmasin.Denemek isteyen 10 tane alsin gelincede kac para vergi kesilmis baksin.

Alıntı

Çok teşekkür ederim Sn. Combat NCO. Daha iyileri sizin olsun inşallah.

Alıntı

Yaptigim arastirmalar neticesinde Av tufeklerinin 6136 nolu yasaya girmedigini ogrendim.Zaten bu konu burda daha once islenmis.Av tufekleri icin ayri yasa var.2521 ve 5325.6136 ile alakasi yok.Katlanir dipcikte TSE 870 e uygun olmadigi icin satisi sozde yapilamayan bir urun.Bulursaniz alip takmasi yasak degil.Yani tufegi yasal statuden cikartmiyor.Satisininda serbest oldugu dusunulurse ki cunku satiliyor!Ben bir sorun gormuyorum.Sikinti cikicak yerleri soyleyeyim.Zaten sizde tahmin edersiniz.5 yilda 1 ruhsati yenilemeye gittiginizde eger oyle giderseniz katlanir dipcik yasak derler.Aslinda sizin anlamaniz gereken dipcigin TSE 870 uygunluk belgesi olmamasi.Yani siz sabit dipcik takili haliyle goturun.Fabrikadan o sekil gelmisse sabitleyin.Atis yaparken ve arabada filan tasirkende sabit dipcikle kullanin.Anlatamayabilirsiniz cunku.Kimse keyif yapmak isterken sikintiya ugramak istemez.Soktururlerse dipciginizden olursunuz.isin ilginc yani dipcigi alirken odediginiz KDV yi bile geri alamazsiniz.Bu ulkede zorlamadan cogu sey tek tarafli calisiyor cunku.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Militia_747
SN. Combat NCO yivsiz olması suça karışması halinde 6136 sayılı kanuna girmesine mani değil. Yivsiz ve avda kullanılması açısından bazı maddeler değişikliğe uğratılıp yumuşatıldı sadece. Dipçik için belki para cezası öder, avcılık ve silah ruhsatınız iptal olmayabilir, belkide tümü iptal olabilir. Mahkemenin tarafınızı meshul tutacağı suçlama burada önemli.Fakat ruhsatsız olarak taşıdığınız bir av tüfeği ya da başkası adına ruhsatlı bir av tüfeğiyle ilgili suçlama 6136 sayılı kanunda yer alacaktır. Yivsizlerle ilgili olarak bazı maddelerin değiştirilmesini asla 6136 girmez diyerek yorumlamamalı. Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Sabri
Evet ben suc isleme soylemedim zaten.O zaman zaten ister 1 e girsin ister 6136 ya.Ben tufeklerin genel kaliplarinin cizildigi ve nasil uretilmesi gerektigi ile ilgili maddeyi soylemek istedim.Katlanan dipcik TSE 870 e uygun degil ama 3 fisekten fazla alan hicbir tufek TSE 870 e uygun degil.Tapa var ama bir dugmeyle cikartiyorsun.Tek hareket.Dipcikte tek hareket.Ayni seyler.Av alaninda cezalari bilmiyorum.Zaten ava gitmiyorum.Atis alaninda sikinti olmamasi gerekiyor diye dusunuyorum.Cunku hedef atisi yaparken hepimiz takozlari cikartiyoruz.

Alıntı

(04-05-2020, 11:14 PM)COMBAT NCO demiş ki: Evet ben suc isleme soylemedim zaten.O zaman zaten ister 1 e girsin ister 6136 ya.Ben tufeklerin genel kaliplarinin cizildigi ve nasil uretilmesi gerektigi ile ilgili maddeyi soylemek istedim.Katlanan dipcik TSE 870 e uygun degil ama 3 fisekten fazla alan hicbir tufek TSE 870 e uygun degil.Tapa var ama bir dugmeyle cikartiyorsun.Tek hareket.Dipcikte tek hareket.Ayni seyler.Av alaninda cezalari bilmiyorum.Zaten ava gitmiyorum.Atis alaninda sikinti olmamasi gerekiyor diye dusunuyorum.Cunku hedef atisi yaparken hepimiz takozlari cikartiyoruz.

Hepimiz çıkartmıyoruz. Yakın bir arkadaşım tüfeği ruhsatına işlettiği gün yani ilk defa atışa gittiği gün, meskun mahal dışında, takozu olmadığı için tüfeğini kaptırdı. Aynı tüfeği 2-3 sene sonra Orman Bakanlığının ihalesinden para ödeyip geri aldı.

Lupus Üstad paylaşım yaptığı zamanlarda örnek vermişti. Adam tabancasına lazer taktığı için silahın vahim silaha sokulduğu ve adamın 5 sene hapis cezası aldığını söylemişti. Ha denebilir ki bu memlekette adam vuran 5 sene yatmıyo, ayrı. 

Yivsiz dipçiğinden de belki hiçbir şey olmaz belki çok şey olur. En güzeli ne Şamın şekeri ne arabın yüzü. Tabii benim şahsi fikrim, başkasına yanlış gelebilir düşüncem, saygı duyarım.

Alıntı
9 üye teşekkür etti:
waltherslv, Red Kit, byfortius, Sabri, Murata, absc42, alpago, alone61, Ahmet Özalp
Evet olmayan birseyi cikartamazsin cunku. Smile Ustunuze alinmayin.Genel soyluyorum.Neyse benden bukadar.iyi forumlar dilerim.

Alıntı

(05-05-2020, 01:24 AM)COMBAT NCO demiş ki: Evet olmayan birseyi cikartamazsin cunku. Smile Ustunuze alinmayin.Genel soyluyorum.Neyse benden bukadar.iyi forumlar dilerim.

?? Etrafınızdakilerde olmaması bizlerde de olmayacak demek değildir. Lakin kanunlarımızda suç olduğunu bilerek sizin şahsen takozunuzu söküp atış yaptığınızı ikrar ediyor olmanız bir çok takozlu kullanan ve bundan rahatsız olan kişilere doğru gelmiyor ki takozlu kullanıyorlar. Sebep kanunlar. Uyarsınız ya da uymazsınız. O sizin bileceğiniz bir husus. Fakat itham ve illegal hususları normalleştirmek pek doğru değil. Burada bir çoğumuz birbirimizi tanımadığımız için bu tarz kelimeleri kullanabiliyoruz. Lakin ben kendi şahsım adına elimden geldiğince bilgimin yettiğince kanunlara riayet ettiğimi belirtmek isterim. Saygılar

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
blacksea
Genelge ile arttırılan şarjör kapasitelerinin av tüfeklerini de kapsadığını hatırlıyorum. Yanlışım var ise düzeltiniz. Husan m71'imde aldığım günden beri takoz mevcut değil.(Sadece ve sadece hedef atıcılığı yapmaktayım.) Defalarca da jandarma tarafından kontrole tabi tutuldum. Henüz bir sıkıntı yaşamadım. Yazıyı yazmadan 2+1 fişek kuralına biraz bakmak istedim. Bu kural 4915 sayılı kanunun 4.maddesi d bendinde bulunmakta.
''Zehirle avlanmak yasaktır. Haznesi iki fişek alacak şekilde sınırlandırılmamış otomatik,
yarı otomatik, pompalı ve benzeri yivsiz av tüfekleri ile havalı tüfek ve tabancalar avda
kullanılamaz.'' .

Alıntı

Peki takoz yasasi cikmadan once yani 13 yil diyelim.Ondan once TSE ye uygun olarak uretilen ve alinan takozsuz tufekler ne olucak? Takoz takmaya bile uygun degiller.Ben bunu demek istedim.Ayrica sifir winchester SX3 raniero testa yada Sportif bir benelli M2 alsam bunlarin 9 luk takozla geliceginide sanmiyorum.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi