Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Aksa Crossfire Wi
(15-06-2020, 08:55 AM)kotucenk demiş ki:  Besleme tahliye herhangi bir problem olmadı, saçma, doldurma, yerli ithal tüm seçenekleri denedim. 

Sn. kotucenk,

Eğer tüfeği değerlendirmek için atış yapıyorsanız  1. Güvenilirlik testi 2. İsabet ve grupman değerlendirmesi yapmanız uygun olur.

Güvenilirlik testi için (bulabilirseniz subsonik fişek malum Federal'in var) ve 24 gramdan başlayarak 36-40 grama kadar çalışma, besleme, tahliyesini, değişik gramaj fişekleri şarjöre karışık yükleyerek de incelemenizi öneririm.

İsabet için 36,5 m den tek kurşun ve  değişik boyut saçma ve şevrotinin grupman ve dağılımını hedef kağıdı üzerinde değerlendirmeniz uygun olur.  Böylece incelemeniz daha sistematik olur.

Saygılar

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
Kimble, 1905sss, Xlll, al-me, erydn, Murata, ERDAL
(15-06-2020, 09:50 AM)Sabri demiş ki:
(15-06-2020, 08:55 AM)kotucenk demiş ki:  Besleme tahliye herhangi bir problem olmadı, saçma, doldurma, yerli ithal tüm seçenekleri denedim. 

Sn. kotucenk,

Eğer tüfeği değerlendirmek için atış yapıyorsanız  1. Güvenilirlik testi 2. İsabet ve grupman değerlendirmesi yapmanız uygun olur.

Güvenilirlik testi için (bulabilirseniz subsonik fişek malum Federal'in var) ve 24 gramdan başlayarak 36-40 grama kadar çalışma, besleme, tahliyesini, değişik gramaj fişekleri şarjöre karışık yükleyerek de incelemenizi öneririm.

İsabet için 36,5 m den tek kurşun ve  değişik boyut saçma ve şevrotinin grupman ve dağılımını hedef kağıdı üzerinde değerlendirmeniz uygun olur.  Böylece incelemeniz daha sistematik olur.

Saygılar

Sn sabri,  ormanda olduğumuz için yağan yağmurda hedeflerimiz çöp oldu. Kütük ve fişek kutuları dışında sert malzeme bulamadık. A3 hedefle gittik ama araç yürüme mesafemizin dışındaydı, eski dere yatağında olduğumuz için ağaç altında ancak  tüfek ve fişekleri saklayabildik. 

Elimizde şevrotin/saçma az miktardaydı 28, biraz 24 ve 26 gr. keza muhtemelen ava yasak zamanda/bölgede kuş saçmasıyla yakalanmak istemedim, atış alanına gelmeden tümünü yolda tükettim hatta boş kovanları atış alanına bile götürmedim, poşete koydum dönüşte aldım.

Şehirde açık alanda tüfek poligonu var ama korona sebebiyle kapalı. İnşallah ilerleyen dönemde deneyebilirim. Şimdilik bir sorunla karşılaşmadım ama 2.5/3tl arasındaki yerli fişeklerin hepsi aynı yani bir standart yok tüfekle de bir standart yakalamak zor. Buraya yazsak mahkemelik oluruz, 71m mesafe üstteki Rc Evolution 32.gr ile 3te2 isabet diğeri aynı tip yerli marka 2.5 kutu attım tutanlar da takla atmış  Big Grin

[Resim: 1h6OitOFW1w.jpg]

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
Rangeman, yyildiz, ERDAL, Heat
(15-06-2020, 09:50 AM)Sabri demiş ki:

Sn. kotucenk,

Saygılar

Sn. Sabri,

Sn. Kotucenk ile en son yazışmamızda 300 atış civarına geldiklerini söylediler, karışık bir kaç fişek isimleri, elde dolumlar dahi(üstelik nizami olmayan dolumlar) takılmadan attığını söyledi. Zaten daha önce de Youtube kanallarında Şen Kardeşler de 300 civarı atış yapmışlardı. Bu tip silahlarda 47 cm. namlu, ghost ring nişangah varken;

(lupus demiş ki: Ghost Ring nişangah takımları ile ilgili görüşüm ise, tamamen pazarlama cambazlığı oldukları yönündedir. Ghost Ringlerle, Remington 870' in kaval namlulu modellerindeki gez arpacık takımı ve Benelli' nin klasik gez arpacık takımı kadar hassas hedef atışı yapılamıyor. Küçük topaç arpacıklar kadar da hızlı nişan alınamıyor. Yakın mesafe hızlı savunma atışlarında sadece arpacığı görecek görecek şekilde hedef hattı ve kas hafızası geliştirdim, rahat ettim. Ghost Ring nişangahlar bence tamamen gereksiz hacim, çıkıntı ve ağırlıktan ibaret para tuzağı.

Dipçik tam açıkken seri atış yaptığınızda, tüfeğin namlusu sağa yukarı doğru şahlanıyor. Dipçik birinci kademedeyken tüfek daha çok geriye tepmeye başlıyor, ama hala sağa yukarı şahlanma eğilimi devam ediyor. Dipçik tam kapalı iken tüfek daha çok dümdüz geriye doğru tepiyor. Dipçik birinci kademedeyken, dipçik pedini göğüs kası ( pektoral kas ) ve omuz kası ( deltoid ) arasındaki oluğa uyumlu bir şekilde, sola 10-15 derece kadar yatık açılı bir şekilde yerleştirirseniz, sağa ve yukarı şahlanma yerini daha çok dümdüz geri tepmeye bırakıyor ve bu duruş / tutuşla 15 m mesafeye kadar yaptığınız seri ikili atışlarda ( double tap ) attığınız şevrotinler neredeyse aynı yerde toplanıyor. Maalesef bu şekilde tek kurşun ( slug ) deneme fırsatım olmadı.

Teleskopik dipçik bir kademe açıldığında gözünüz direk arpacığı görüyor, gez aşağıda kalıyor. Bu şekilde 10-15 m de tüfeği ve arpacığı karın boşluğuna doğru doğrulttuğunuzda, vuruşlar göğüs kütlesinde toparlanıyor. Dipçiği sonuna kadar açtığınızda, arpacık gezin içerisine yerleşiyor, vuruşlarınız direk arpacığı oturttuğunuz yerde toplanıyor. Eğer tüfeğin üzerinde yüksek montaj kaideli bir red dot olsa, dipçik birinci kademedeyken red dot direk gözünüzün önüne gelecektir. Benin kol boyumda birisi için yakın mesafeden hızlı refleks atış için birinci kademe, uzun mesafeye hassas atış için son kademe en ideal dipçik boy ayarları gibi görünüyor.

Tüfeğin tetiğini tam olarak tabanca gibi, yani tabanca kabzasını tabanca gibi kavrayarak çekerseniz, biraz daha ağır ve kıtırtılı bir tetik çekişi oluyor. Bu şekilde kavradığınızda tetik parmağınız tetiğe aşağıdan uzanıyor ve daha çok tetik yüzeyinin alt kısmında yerleşiyor, tetiği çekerken de tetik parmağınız tetik korkuluğuna değiyor. Eğer başparmağınızı tabanca kabzasının arkasından çıkarıp, tüfeğin sağ yanına koyar, hatta üzerine dolar, tetik parmağınızı tetiğin tam ortasında yerleştirirseniz, çok daha hafif, temiz ve net bir tetik çekişi oluyor. Benim bundan anladığım şey, av tüfeklerinin horoz / tetik ara bağlantıları ve kaldıraç ilişkileri, tabanca kabzasından aşağıdan yukarıya doğru uzanacak bir tetik parmağından ziyade, tüfek kubuzundan yukarıdan aşağıya uzanacak bir tetik parmağına daha iyi uyum sağlıyor.

Ve sonuç olarak Sn.Endulus' un da gönlü kalmasın diye daha fazla zaman ve mühimmat harcamadan tüfeğin dipçiğini değiştirdim. [Resim: smile.gif]

Benelli M4 bugün yüz adet elde doldurulmuş ( kapsüllü kovanla birinci dolum ),
Yirmi adet YAF marka, 29 gr, 70 mm Speedy Slug,
Yirmi adet YAF marka, 34 gr, 70 mm, 00 Buck Shot, Şevrotin fişekle olmak üzere yüz kırk atım gördü.

YAF marka fişekleri hatasız olarak besledi, ateşledi, boş kovanlarını tahliye etti, fişek bitince mekanizma geride kaldı.

Elde dolum fişeklerde bir besleme hatası, bir boş kovan tahliye hatası yaşadık.

Besleme hatası mekanizma başı tam kilitlenmemiş bir şekilde, fişeğin büyük bir kısmı beslenmiş şekilde meydana geldi, kurma koluna vurulan küçük bir darbe fişek ve mekanizma başı yerine oturdu ve fişek sorunsuz bir şekilde ateşlenerek, boş kovanı tahliye edildi.

Kovan tahliye hatası ise soba borusu ( stove pipe ) şeklinde, kovan dip tablası hala mekanizma başında, ucu ise kısmen dışarıda olacak şekilde meydana geldi, boş kovana vurunca kovan düştü, mekanizma çekilip bırakılarak namlu fişek yatağına yeni bir fişek sürülerek atışa sorunsuz bir şekilde devam edildi.

Bazı fişekleri doldururken Bior tapa kalmadığı için farklı tapaları keserek, iki tapa parçasından bir tapa yaparak kullanmıştık. Bu fişekleri elde kıvırırken bazılarında deformasyona neden olmuştum, yaşadığımız fişek besleme sorunu bundan kaynaklanmış olabilir diye tahmin ediyorum.

Atışa fabrikasyon fişeklerle değil, elde doldurduğumuz fişeklerle başlamıştık, bu nedenle ilk atışlarda yaşadığımız kovan tahliye sorununun, şartlandırma sonrası ve atış esnasındaki hava şartları nedeni ile kullandığımız barut hakkının yetersizliğine bağladım.

En kısa zamanda daha itinalı doldurulmuş ilk dolum ve mükerrer dolum fişeklerle tüfeği tekrar deneyeceğim.

Tüfek yukarıda da belirtiğimiz gibi fabrikasyon fişeklerle sorunsuz bir şekilde çalışıyor, bir önceki atış seansında doksan adet, bu haftaki atış seansında da kırk adet olmak üzere toplam yüz otuz adet fabrika dolum fişeği hiçbir sorun yaşamadan attık. 

Böylece M4 ile toplam 320 atışı tamamlamış olduk.

Birinci dolumlarla bir adet besleme, bir adet tahliye,
İkinci dolumlarla bir adet besleme,
Sterling 24 gram Trap fişeği ile bir adet tahliye sorunu olmak üzere toplam 4 ( dört ) adet tutukluk yaşadık.

Henüz tüfeğin teknik ve mekanik özelliklerini tanıma aşamasındayız. En az bir beş yüz atımı tamamladıktan sonra, daha önce de belirttiğimiz gibi tüfeğin ideal mekanik güvenilirliği sağladı fişeklerle tüfeğin farklı mesafelerde vuruş / nişan noktalarını, dağılım özelliklerini çıkarmaya başlayacağız. Nihayetinde üç aşağı beş yukarı bu tüfekle kullanılabilecek en optimum fişekleri belirleyeceğiz. Müteakiben yola bu fişeklerle devam edeceğiz.

Bir silah sahibi öncelikle silahını seçerken, o silahı seçme ve kullanma amacını çok iyi belirleyecek. Müteakiben amacına uygun bir silah seçecek. Seçtiği silahın özelliklerini çok iyi bilecek. Benelli M4, yüksek basınçlı sert doluları, her şartta sağlıklı ve mümkün olduğu kadar konforlu bir şekilde atacak ve bunu çok yüksek atım adedlerinde, uzun soluklu bir şekilde yapacak şekilde tasarlanıp üretilmiş bir tüfek. Düşük gramajlı, yumuşak fişeklerle çalışmak üzere düzenlenmiş yay ve piston ayarları ile bunu yapamazsınız.

İşin aslı, bu ve benzeri tüfeklere düşük gramajlı yumuşak trap fişekleri yüklemek, yüksek oktanlı benzinle çalışmak üzere üretilmiş motorlara gaz yağı doldurmak gibi bir şey... Tüfek üreticileri potansiyel müşteri kitlesini ikna edebilmek için bu tür testler yapıp yayınlamaya başladığından bu yana, sahada bu tür ampirik testler yapmak pek bir moda oldu. Kendi adıma da itiraf etmeliyim ki, bu tür denemeler saçma, faydasız, yaptığı tercih konusunda kendini ikna ve tatmin etmeye çalışmaktan başka bir şey değil.)

ve tabi ki bir de sabit dipçik yok iken açıkçası penetrasyon son ilgilenilecek konu gibime geliyor. Silahın amacı zaten uzun menzil atmak asla değil. Üstelik yine Şen Kardeşler' in atışlarında 50 metrede gong hedefi sürekli ve üstelik yerli taklacı fişekler ile vurabilmeleri bile bence şimdilik çok çok yeterliydi. Şu an takip etmemiz gereken konu, bu tüfek önce 1500 lü, sonra 2500-5000 atımlara ulaşınca ne olacak? Dayanıklı mı? Üretici Aksa arkasında duruyor mu?(Özellikle şu anki sahipleri hakkında olumlu geri dönüşler görüyorum.)
Sonra penetrasyona bakarız Üstadın dediği gibi.. Saygılar...

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
kotucenk
   Bir düzeltme yapayım 71m değil 51 m olacak. Rc Evolution ve yerli benzer kurşunlar. İsim yazmıyorum,3 firmaya ait fişek vardı.[Resim: 1h6OitOFW1w.jpg]

[/quote]

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Heat
Sn. Kotucenk,

Selamlar, umarım iyisinizdirAksa Crossfire Wi ile atışlarınız kaç adete ulaştı, yaşadığınız yeni bir sıkıntı oldu mu? Sahra sökümünde gördüğünüz bir yorulma veya aşırı yıpranım var mı? Herhangi bir gevşeme söz konusu mu örneğin şarjör tüpü kapağı gibi? Saygılar..

Alıntı

sn. nsyuksel

300 atımı geçmiştir, bir daha sorun yaşamadım. Fiber kırmızı arpacıkla daha isabetli atışlar yapılabilir. Boya, malzeme hasarı yok. Besleme tahliye gevşeme sorunu yok tüfek acayip kirli, elde dolum fişekler çöp desek yeridir.

sn. sabri'nin isteği üzerine 24.gr trap fişeği ve 40 gr. kurşun da aldım. 200 civarı fotoğraflardaki kurşunlardan var, inşallah önümüzdeki günlerde bir çalışma yaparım.

-Zuber pala plus 27.gr(bunu dökme aldım, daha da alırım ucuz ama  az yamuk)
-sterling 32 gr(1 kutu)
-Sterling 40gr (2kutu)
-gold horse (1)
-zuber palla 32.gr(8-10kutu bozkurt yazanlar, memnunum ilave alırım)
-zuber global 32.gr(5-6kutu var ilave alacağım)
-yaf 32gr.palla (6-7kutu var ilave alacağım)
-bps yivli 29gr.(4-5 kutu)

Evde 3/4 kutu sterling gualbo ve sheriff  buldum onları da atarım, denememi istediğiniz yerli varsa yazın. Slugger ve BP white blackout edindim ama atamam   Angel

[Resim: PAvC4KZ1fKw.jpg]

Alıntı
11 üye teşekkür etti:
splendes, nsyuksel, Bariss, Sabri, Militia_747, marlinspike, 1905sss, yyildiz, tirendaz, Rangeman, ERDAL
(25-06-2020, 11:48 PM)kotucenk demiş ki: sn. nsyuksel

300 atımı geçmiştir, bir daha sorun yaşamadım. Fiber kırmızı arpacıkla daha isabetli atışlar yapılabilir. Boya, malzeme hasarı yok. Besleme tahliye gevşeme sorunu yok tüfek acayip kirli, elde dolum fişekler çöp desek yeridir.

sn. sabri'nin isteği üzerine 24.gr trap fişeği ve 40 gr. kurşun da aldım. 200 civarı fotoğraflardaki kurşunlardan var, inşallah önümüzdeki günlerde bir çalışma yaparım.

-Zuber pala plus 27.gr(bunu dökme aldım, daha da alırım ucuz ama  az yamuk)
-sterling 32 gr(1 kutu)
-Sterling 40gr (2kutu)
-gold horse (1)
-zuber palla 32.gr(8-10kutu bozkurt yazanlar, memnunum ilave alırım)
-zuber global 32.gr(5-6kutu var ilave alacağım)
-yaf 32gr.palla (6-7kutu var ilave alacağım)
-bps yivli 29gr.(4-5 kutu)

Evde 3/4 kutu sterling gualbo ve sheriff  buldum onları da atarım, denememi istediğiniz yerli varsa yazın. Slugger ve BP white blackout edindim ama atamam   Angel

[Resim: PAvC4KZ1fKw.jpg]
Sn. Kotucenk,

Atışa, en son paylaşımınızdan sonra gidebildiniz mi? +300 sonrası Kaç atışa ulaşabildiniz? Takılma veya başka bir sorun yeni ve devam eden süreçte yaşadınız mı? İsabetlilik konusunda menzile göre değerlendirmeleriniz nasıl? Parça yıpranımı konusunda beklentinizden fazla yıpranma gördüğünüz veya hasarlanan parça oldu mu? Teşekkürler..

Alıntı

sn nsyuksel

300 kadar fişek oldu elimde ama atışa gidemedim, nasipse bayrama doğru bakalım.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
ERDAL, nsyuksel

Youtube kanalında Tolga Bahar, Barut Arms ile birlikte Benelli M4 ile Aksa Crossfire Wi parça uyumluluğunu karşılaştırmışlar.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
kotucenk, ERDAL
Sn. nsyuksel ;

Videoyu izledim; tetik ağırlığı, namlu çapı, şok dişlileri(Stoeger, Benelli,Beretta uyumu), doldurma/ boşaltma sistemi, piston yapısına da baksaydılar keşke dedim. Yanaklık en düşük seviyede kaynak yapılmadığı için yükselttim, esnememesi için sünger banttan destek yaptım.

Bayram öncesi bir fırsatım oldu B&P Black Shock Magnum kullandım, yanımda slugger ve rackmaster da vardı, onları atmama gerek kalmadı, biraz toz toprak vardı hafif süründük boyasında da bir sorun olmadı.

Tüfeği sökerken farkettim Aksa'nın şarjör tüpünde Loctite benzeri yapıştırıcı yok Benelli ısıtılarak sökülüyor. Fosforlu arpacık, tutamaklı raylı kundak ve tek nokta askı kayışı aparatı henüz bulamadım, fabrikasında da yok.

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
nsyuksel, Rangeman, ERDAL, T.T.BOY, Heat

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi