Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
G44 Compact 22LR
#1
[Resim: G44Sag.jpg]

Ve sonunda Glock da 22LR fişek ile çalışan bir model geliştirdi. 
İsmini G44 görünce 44 Magnum ile çalıştığını sanmayın Smile

2019 yılında piyasaya çıkan bu model, son yıllarda Türk piyasasında Glock tedariğinin sekteye uğraması ve malum ruhsat/ithal masrafları nedeniyle bu kalibrenin kullanıcılar tarafından öncelikle tercih edilmemesi nedeniyle forumda da pek yer bulmadı. İki satır yazalım da bulunsun:

Bilindiği üzere 22LR fişek kapsülsüz bir fişek türüdür. Yani kapsül ateşlemeli "centerfire" değil "rimfire" denilen, kovan dibinde patlayıcı eczanın bulaştırıldığı kenar tarafa (rim) vuruşla ateşlenen bir fişek türüdür. Bu tip fişeklerin genelinde olduğu üzere, fişek oldukça küçük çaplı ve güçsüzdür. Özellikle atışa yeni başlayanlar, bayan ve gençler için kontrolü kolay bir silah gereksinimini karşılar; hedef atıcılığı için hem düşük tepmesi hem de düşük fişek fiyatı ile tercih edilir. Aynı zamanda olimpiyatlarda atışlı disiplinlerinde havalı sistemlerle birlikte kullanılan tek ateşli sportif fişek türüdür. Fişekteki bu düşük güç, sadece etkinlik veya durduruculuğu olumsuz yönde etkilemez, aynı zamanda tabancanın kurulmasında bir takım sıkıntılar yaratacağı için tasarım ve üretim değişikliği gerektirir. İşte tam bu nedenle, Glock ilk kez bir sürgüyü çelik destekli polimerden imal etti. 

[Resim: G44pistol.jpg]

Tabanca genel görünüş olarak, son yılların tipik Glock özelliklerini barındıran bir Gen 5 Glock 19. Safe Action, polimer gövde, mandallı (tıngırdayan) polimer tetik gibi klasik Glock özellikleri korunmuş. En büyük değişiklik, 22LR fişek gücüyle çalışabilecek hafif "hibrit" sürgüsü - çelik destekli polimer. Hem ön, hem de arkadaki çekme kertikleri, sağ-sol ele göre ayarlanabilen şarjör mandalı, kabzadan silinmiş parmak izleri, diğer belirgin değişiklikler. GMB (Glock Marksman Barrel) kullanılmış: Glock'un daha isabetli atış sağlayan namlu yiv düzeni var. Bir de atım yatağı dolu göstergesi olarak kullanılan "Ghost Hole" eklenmiş, kovan tahliye penceresinin üzerindeki delikten atım yatağı kontrol edilebiliyor. Ayarlı gez standart olarak geliyor. 

Diğer teknik özelliklerini sitesindeki görseller ile paylaşayım:

[Resim: G44Tech.png]

[Resim: G44Dims.png]


Tabancanın dış ölçüleri G19'a benzer olsa da şarjörsüz boş ağırlığı sadece 358 gram. 10 kapasiteli şarjörü hafif 22LR fişeklerle tam dolu iken bile ağırlık 465 gram. 

Tek sıra şarjörlü olmasına karşın, sürgü kalınlığı diğer tek sıra şarjörlü Glock modelleri gibi 22 mm değil, 25,5 mm olarak yapılmış. Şarjör, tabii ki polimer. Birçok 22LR tabancada olduğu gibi, yanlardaki şarjör mandallarına elle bastırılarak şarjör gerdeli aşağı çekilir ve yaratılan boşluğa bir mermi sürülür. Bugüne dek çok kullanılmış sisteme Glock (sanki kendi icat etmiş gibi) "Load Assist" kolay yüklenebilir şarjör sistemi diye bir isim vermiş. Bu doldurma şeklinde kullanıcılar hatalı dolum yapıyor olsa ki, sitesine bir video koyup nasıl doldurulacağını anlatmış: Her seferinde bir fişeklik indirin ve birer birer fişek yerleştirin der...
[Resim: G44sarjor.jpg]
G44'ün Amerika'da satış fiyatı 400 USD altında, piyasada 380 Dolar civarında fiyatla satılıyor. Bu da, MKE'ye gelse 2.000$ civarında bir etiketle vitrine çıkacağını gösterir. Gelse satılır mı, bizde bu parayı eder mi, ruhsat parasına değer mi, bilemem...


Susturucu kullanılmaya uygun dişli namlu modeli de mevcut. Bunu hemen ajanlığa ve suikast mevzularına yormayalım, özellikle birçok Avrupa ülkesinde susturucuların kullanımı bir takım koşullarda zorunlu tutuluyor. Amerika'da bayan kolluk kuvveti görevlileri hamile olduklarında poligon görevlerini susturuculu tabanca ile yerine getirmek zorunda.

[Resim: G44Supp.png]

Fişek zayıf olsa da, polimer sürgü çok kişinin aklında soru işaretleri yaratacaktır. Her ne kadar, benzer 22LR tabancalardaki Aluminyum sürgüler kullanılıyor olsa da, bu sonuçta polimer. 22LR fişeklerin de hormonluları olduğu düşünülürse, bazı sıkıntılar olabilecektir. Ve de birkaç ka-boom olayı yaşanmış bile. Henüz net bir sorun odağı dile getirilmemiş olsa da, Amerikan forumlarında Glock'un silahta bir takım revizyonlar yapması gerektiği yazılıyor. 


Bir de Hickok Amca'nın inceleme videosunu koyalım ve konuyu bağlayalım:

 
Alıntı
32 üye teşekkür etti:
bluemore2, sem, bilhan, Falcon_84, 6patlar, Xlll, alone61, yyildiz, hunter 12, Red Kit, Dost, blacksea, kut4, marlinspike, Tellioglu, XXAHMETXX, ErhanG, tirendaz, wildeagle, OCEANBORN, ERDAL, serdaraktas, red, ilksurfer, Militia_747, byfortius, Cotyora5252, mimaslan, kepenek50, mrtcnbz099, çatana, xlcod3r
#2
Bende şu şekilde bir ekleme yapayım;Gönül ister ki yivsiz tüfek alıyor gibi 22Lr tabanca alalım.. Acaba bu konuda bir çalışma yapılabilir mi?
 
Alıntı
7 üye teşekkür etti:
ilksurfer, harun, Militia_747, byfortius, Cotyora5252, mimaslan, kepenek50
#3
Fiyat olarak çok pahalı şahsi kanaatimce.Birde çok fazla hype ettiler legendary bir şey geliyor diye 1 sene boyunca ama işin sonunda 15 kapasiteli 9mm mag boyutunda 10luk mag ile çıkarttılar ki insanlar buna şaşırdı.
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Militia_747
#4
(12-04-2020, 03:35 PM)Ktenology demiş ki: Gönül ister ki yivsiz tüfek alıyor gibi 22Lr tabanca alalım.. Acaba bu konuda bir çalışma yapılabilir mi?

22LR sportif kalibre olarak kabul edilip yivsiz silah bölgesine dahil edilebilir. Belki bu mümkün olabilir. Ancak ben, ancak tüfek konusunda mümkün olabileceğini düşünüyorum. Tabanca formunda Türkiye'de 22LR kalibrenin taşınmasının kolaylaştırılacağına dair ümidim olmaz. 

Çünkü tüfek konusunda bir argümanımız var: 
12Ga dahil hemen hemen tüm yivsiz tüfekler menzil olarak 22LR kalibreye yakın ve üstüne üstlük öldürücükleri çok daha yüksek.
 
Alıntı
7 üye teşekkür etti:
Militia_747, OCEANBORN, Ktenology, byfortius, ERDAL, wubıh, kepenek50
#5
(12-04-2020, 05:17 PM)harun demiş ki:
(12-04-2020, 03:35 PM)Ktenology demiş ki: Gönül ister ki yivsiz tüfek alıyor gibi 22Lr tabanca alalım.. Acaba bu konuda bir çalışma yapılabilir mi?

22LR sportif kalibre olarak kabul edilip yivsiz silah bölgesine dahil edilebilir. Belki bu mümkün olabilir. Ancak ben, ancak tüfek konusunda mümkün olabileceğini düşünüyorum. Tabanca formunda Türkiye'de 22LR kalibrenin taşınmasının kolaylaştırılacağına dair ümidim olmaz. 

Çünkü tüfek konusunda bir argümanımız var: 
12Ga dahil hemen hemen tüm yivsiz tüfekler menzil olarak 22LR kalibreye yakın ve üstüne üstlük öldürücükleri çok daha yüksek.
Sayın Harun siz benden daha iyi bilirsiniz ama biz bu argüman ile gitsek, başımızdakiler bırakın normal av tüfeğini havalılara bile yeni yasa çıkartıp ruhsata bağlayabilir. Ama ne kadar güzel olurdu 22 bir tüfeği saçma ruhsat paraları vermeden alabilmek. Offf Offf  Sad
 
Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Militia_747, byfortius
#6
Yerli silah üreticilerimizin bizler adına neler yapıyor çok merak etmekle birlikte, 22Lr tüfek ve tabanca üreten birkaç üreticimiz var. Firmalar ile görüşüp bu konuda faaliyete geçmelerini istesek manevi desteklerimizi sunsak herhangi bir gelişme görebilir miyiz acaba? Forum olarak neler yapabiliriz?
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
OCEANBORN
  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi