Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Atış hataları (sağ vurmak )
Merhaba değerli forum üyeleri bi konu hakkında değerli yorumlarınıza ihtiyacım var cevap verirseniz sevinirim. Atış yaparken malumunuz ışık şartları ve hedefin rengine göre atış hataları meydana gelebiliyor benim silahım kabzayı kavradığımda arpacık hafif olarak sağda kalıyor ışık şartları gayet iyi olunca boşluğu ayarlayabiliyorsunuz fakat özellikle güneş arkanızda kaldığında ve siyah hedefe atış yapıldığında boşlukları göremeyip sağ vuruyorum bu durumda ne yapmamız gerekiyor çokça antremanmı yapmak yoksa kabza veya geze müdahalemi etmek gerekiyor saygılar

Alıntı

Tutuş şeklinizi düzeltmeniz en doğrusu. Ama bunu yapamayacağınızı düşünüyorsanız, hatayı hata ile telafi etme yöntemini kullanarak gez ayarı ile oynayarak düzeltme yapabilirsin.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
tirendaz
Peki sn Harun gezi biraz sağamı almam gerekiyor saygılar ..

Alıntı

(09-03-2020, 05:48 AM)elratin demiş ki: Peki sn Harun gezi biraz sağamı almam gerekiyor saygılar ..

Sağ vuruyorsanız, gazi sola doğru çekersiniz. Böylece arpacığı (ve dolayısıyla namlu ucunu) nişan hattına sokmak için sola doğru çevirmeniz gerekir. Böylece vuruşlar da sola kayar. 

Ancak anladığım kadarıyla sizin sorununuz gezi tam olarak göremediğiniz koşullarda, sadece arpacık görüntüsüyle atış yaparken ortaya çıkıyor. Bu da tutuş ve ergonomi bozukluğunu işaret eder. Eğer fiziksel bir kısıtınız yoksa:

Solaksanız bu daha mümkün, çünkü kol ve eli  doğal uzantısında gözünüzün önünde nişan hattına getirirsiniz, tabancayı sağa dönük tutma ihtimaliniz vardır. Yani kol göz hizasına geldiğinde eli sola kırarak atış hattını oluşturursunuz. Elin doğal duruşu sağa dönük olması nedeniyle, gerektiği kadar elinizi zorlamadığınız ve serbest bıraktığınız anlaşılır. 

Ancak sağlaklar için bu gerçekten değişik, çünkü el zaten doğal kol uzantısında sola bakar ve siz atış hattı oluşturmak için elinizi sağa kırmak zorundasınızdır. Bu halde fazla sağa çevirmek gerçekten oldukça zor; elinizi nişan hattı oluşturmak için aşırı kasıyorsunuz demektir. 

Genel olarak el/kol ile doğru nişan hattı oluşturabiliyorsanız, özellikle taktik atışlarda zaten sadece arpacığa bakarak atış yaparsınız. Sizin duruş/tutuş hatanız üzerinde çalışmanız, tabii ki daha doğru olur. Yaptığınız hatayı kolaylıkla fark etmenize ve düzeltmenize yardımcı olması için fiberoptic gez-arpacık kullanabilirsiniz. Ya da dah büyük ve parlak noktalı nişangahlar da ile yarayabilir.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
xf7er
Cevabınız için teşekkür ediyorum sıkıntı dediğiniz gibi elimin doğal duruşu silahta hafif sağ gösteriyor peki gezle oynamaktansa sağ kabza kapağını kalınlaştırsak veya destek olacak bişey yapıştırsak olurmu ? Saygılar

Alıntı

Eliniz silaha tam oturuyor mu? Eğer elleriniz küçük ise ya da tetik erişimine zorlanıyorsanız sağ vurmanız olası.

Alıntı

Sn Emrerd doğrudur silahın kabzası ince lastik kabzalardan kalınlaşması için taktım fakat sıkıntı devam etti galiba sadece kabzanın sağ tarafını desteklemem gerekiyor onu bi denemem gerek başka ne yapılabilir acaba saygılar

Alıntı

Solak mısınız Sn elratin ?

Alıntı

Hayır sağ efendim

Alıntı

Sn. elratin tabancanız zannediyorum çelik yada aliminyum alışım kasa, kabze pedi taktığınız için bu kanıya vardım. 

Hatayı hatayla düzeltmenizi tavsiye etmem, tabancanıza uyumlu var ise farklı gez-arpacık kombinasyonlarını denemenizi tavsiye ederim.  

Eğer tabancanız elinize tam anlamıyla oturuyor ve tutuş hatası tespit edildiyse bu konuda işin ehli bir kişiden atış ve tutuş ile alakalı eğitim almanız doğru olur.

Tabanca elinize uyumlu değil ise isterseniz 3 kat ped takın faydası olmayacaktır. 

Yaptığınız hedef atışlarında işaret parmağınızın(tetik parmağı) tetik üzerindeki konumu nedir? Tetik ezilirken tetik parmağınızın ilk boğumundaki konumu sağ vurma konusunda sizleri sonuca götürecektir.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Sabri

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi