Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İzli yada yakıcı mermi ile vurulmak
#1
Sn. yazarlar.

Zaten normal bir fişek vurulmak epey can yakıcıdır. Benim yeni öğrendiğim birşey yakıcı yada izli mermi ile vurulmak bundan çok daha kötü ve can yakıcıymış.

Çekirdek eğer vucudun içinde kalırsa yakıcı mermi yanmaya devam ediyor. Çıkardığı ısı materyaline göre 500 derecenin üzerinde olabiliyor ve sönünceye kadar yanmaya devam ediyor. Ayrıca bir miktar toksik etkiyede yol açabiliyormuş. 

 Bu şekilde yaralanan personel çoğunluk kere oluşan acıdan ya bilinç kaybediyor yada baygınlık geçiriyormuş. Tabi çekirdeğin vucutta yaptığı tahribat çok daha zor iyileşen cinsten oluyor. 

Ülkemizde bu tür yaralanmalar askeriye ve polis dışında pek rastlanmıyor. Bu tür bir yaralanmada  ilk yardım yada müdahale nasıl olmalı araştırdım ama  bulamadım.  Bilen bir yazarımız varsa paylaşmasını rica ederim. 

Saygılar.
 
Alıntı
3 üye teşekkür etti:
Militia_747, Bariss, taarruz
#2
İzli mermiler genellikle büyük kalibrelerde kullanılır. Çoklukla 12.7 mm ve üzeri ağır makinalı tüfeklerde kullanılmaktadır. Böyle bir çekirdekle vurulduğunuzda, eğer kol-bacak gibi uzuvlardan vurulmadıysanız zaten izli merminin yakmasından çok daha büyük sıkıntılarınız vardır. İyi yanından bakarsak, izli merminin ateşi yarayı dağlayarak kanamayı durdurur. (Kara mizah gibi oldu bu.)
 
Alıntı
5 üye teşekkür etti:
Alphawolf, Zamane Akıncısı, Red Kit, hunter 12, Militia_747
#3
(27-02-2020, 10:08 AM)harun demiş ki: İyi yanından bakarsak, izli merminin ateşi yarayı dağlayarak kanamayı durdurur. (Kara mizah gibi oldu bu.)

Yazıyı okuyunca ilk aklıma gelen bu oldu.  Thumbs Up
Ama gerçekte nasıl olur bilemem.
 
Alıntı

#4
Sn. musti267 izli mermilerin amacı gece atışlarında baskı atışı yapılacak yerin belirlenmesidir ve yan cephelerde veya mevzilerdeki  kuvvetlerin doğru yere atış yapmasını sağlamaktır.Gündüz atışlarında çok nadir kullanılır. Atıcıya, çatışma esnasında şarjördeki merminin azaldığını belli etmek amacıyla da şarjöre koyulan ilk 3 ya da 4 mermi, izli mermi olur. Şarjörün ortasına da bir adet yerleştirilir ve böylece atıcı, gece atışlarında şarjörü yarıladığını ya da dibine geldiğini konstantresini bozmadan anlayabilir. Hedefin olduğu kadar, atıcının da yerini belli etmesi açısından sakıncalı da olabilecek bir fişek türüdür.Doğrudan vücuda  yakın mesafeden atış yapılan bir izli merminin vücut içerisinde kalma ihtimali yoktur. Doğrudan vücuda yapılan atışlarda ve olası bir sekme, parçalanma durumunda  fosfor,magnezyum gibi sürtünmeyle tepkimeye giren maddeler barındırdığı için zamanında müdahale edilmez ise, ölümü hızlandıracak zehirlenmelere yol açacaktır.

Yakıcı fişeklerin  ise kullanım amacı biraz daha farklı, meskun mahal operasyonlarında bina içerisinde yer alan basınçlı ve yanıcı madde dolu borular, tüpler tespit edilirse ve düşman unsura yakın olduğu anlaşılırsa tek fişek çok imha anlayışıyla hareket edilerek bu materyallere ateş edilir. Operasyon tüfeklerinde yer alan fişeklerin çapları 5.56 veya 7,62 olduğu düşünüldüğünde ve vücutta bıraktıkları çıkış delikleri hayli büyük olacağından doğrudan vücuda giren yanıcı fişeğin yarayı dağlaması mümkün değildir.  Kuvvetle muhtemel bu tarz bir fişek ile doğrudan vücuda atış yapıldığında acılı ve yavaş bir ölüm gerçekleşecektir. ( Yapılan atışlar ölümcül organlara yapılmadığı taktirde.)
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi