Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İlk kez silah alacağım önerilerinize ihtiyacım var.
Bu gün ilk silahımı almak için evrak işlerini bitirdim ve satın alma kağıdımın çıkmasını bekliyorum. Ama daha önce silah almadığım ve etrafımda silahlara meraklı kimse olmadığı için ne yapacağımı pek bilmiyorum. (Nereden alacağımı, hangi markayı tercih edip etmemem gerektiğini). O yüzden siz değerli forum üyelerine birkaç sorum olacak. Cevaplarsanız çok sevinirim.

• İlk silahım olarak Aksa 410. AR-15 almayı düşünüyorum. Performası nasıldır ? Düşünceleriniz,önerileriniz neler ?
  • 410. AR-15'ler ile hangi marka mühimmatı kullanmalıyım, hangilerinden uzak durmalıyım ?
  • Modifiye etme fikrim var (M16A4) parçaları nelerlerden temin edebilirim ? (Yurtiçi veya Yurtdışı fark etmez.)
  • İzmir'de yaşıyorum silahı alabileceğim güvenilir av bayileri hangileridir ?
  • Vergi borcu yoktur belgesini aldığım memur silah alacağımı öğrenince beni yerel avcılar ve atıcılar kulübüne yönlendirdi,katılmalımıyım ?

Teşekkürler.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Alpayd
İlk iki sorunuz için, eğer savunma amaçlı silah edinecekseniz kutu şarjörlü yivsizlerden uzak durun derim. Hobi atıcılığı için bile can sıkıcı problemler yaşamanız muhtemel.
Eğer ava gitmeyecekseniz, avcılar kulubüne üye olmanız gerekmez.
İzmirde işgören silahçılık yıllardır alış veriş yaptığım, memnun kaldığım bir bayiidir.
Satın alma belgeniz 6 ay geçerlidir. Acele etmeyin ve tozlu forum sayfalarını kurcalamaktan imtina etmeyin. Bir çok değerli bilgi ve görüşe bu forumdan hem de Türkçe olarak ulaşabilirsiniz.
Silahı ne amaçla kullanacağınızı dürüstçe düşünüp, gerekli görürseniz açıklayın ki, forum sakinleri size tavsiyelerde bulunabilsinler.
Kutu şarjörlü yivsizlerin güvenilir savunma araçları olmadığını tekrar hatırlatmak isterim. Bazı silahlar göze çok iyi görünseler de esas yapmaları gereken işi aksatabilirler.

Alıntı
10 üye teşekkür etti:
Sabri, Militia_747, harun, Alpayd, Xlll, BuROcK, pasa_7676, Acemi Silahşör, xeorx, gürcü
(20-02-2020, 09:36 PM)emrerd demiş ki: İlk iki sorunuz için, eğer savunma amaçlı silah edinecekaeniz kutu şarjörlü yivsizlerden uzak durun derim. Hobi atıcılığı için bile can sıkıcı problemler yaşamanız muhtemel.
  Eğer ava gitmeyecekseniz, avcılar kulubüne üye olmanız gerekmez.
 İzmirde işgören silahçılık yıllardır alış veriş yaptığım, memnun kaldığım bir bayiidir.
Satın alma belgeniz 6 ay geçerlidir. Acele etmeyin ve tozlu forum sayfalarını kurcalamaktan üşenmeyin. Bir çok değerli bilgi ve görüşe bu forumdan hem de Türkçe olarak ulaşabilirsiniz.
Silahı ne amaçla kullanacağınızı dürüstçe düşünüp, gerekli görürseniz açıklayın ki, forum sakinleri size tavsiyelerde bulunabilirler.
  Kutu şarjörlü yivsizlerin güvenilir savunma araçları olmadığını tekrar hatırlatmak isterim. Bazı silahlar göze çok iyi görünseler de esas yapmaları gereken işi aksatabilirler.

Hobi atıcılığı için kullanacağım. Savunma amaçlı Mossberg M500 Thunder Ranch modelini almayı düşünüyorum.

Alıntı

Husanın 410. Cal şarjörünü aksa da kullanan var mı? Metal olduğu için dikkatimi çekiyor ama çalışması ve uyumluluğu nasıldır acaba?

Alıntı

Militia_747;
Sadece hobi atışı için 0.410 kalibre ler keyiflidir.Ancak ben yine de kutu şarjör tercih etmezdim. Öneri istediğiniz aksa hakkında bilgim malesef yok.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Militia_747
(20-02-2020, 09:03 PM)Militia_747 demiş ki:
  • İlk silahım olarak Aksa 410. AR-15 almayı düşünüyorum. Performası nasıldır? Düşünceleriniz,önerileriniz neler?
  • 410. AR-15'ler ile hangi marka mühimmatı kullanmalıyım, hangilerinden uzak durmalıyım?
  • Modifiye etme fikrim var (M16A4) parçaları nelerlerden temin edebilirim? (Yurtiçi veya Yurtdışı fark etmez.)
  • İzmir'de yaşıyorum silahı alabileceğim güvenilir av bayileri hangileridir?
  • Vergi borcu yoktur belgesini aldığım memur silah alacağımı öğrenince beni yerel avcılar ve atıcılar kulübüne yönlendirdi, katılmalı mıyım?

Türkiye'de seksenin üzerinde yivsiz üreticisi oldu. Bunların çoğunun ürettiği tüfekler aksak çalışır. Hobi için aldığınızdan sorun etmiyorsunuz. İyi tarafından bakalım: Tutukluk ve arızalar konusunda bir süre sonra hayli deneyim kazanmış olacaksınız.  Wink

Aksa tüfeğinin pek fazla bilindiğini sanmıyorum. Ama dert değil, nasılsa hobi ve eğitim amaçlı olacak. Kullanırken eldiven ve balistik gözlük (ve de her zaman kulak koruyucu) kullanmayı ihmal etmeyin.

Tüm fişekleri kullanın. Aynı şekilde bol bol tutukluk deneyimi yaşarsınız. Hangisinin iyi olduğunu da zamanla kendiniz karar verir ve seçebilirsiniz. Ancak memleketim üreticilerinin malları partiden partiye değişiklik gösterir, bunu da unutmayın. Tavsiyem, her atışın sesine dikkat edin. Normal olmayan, düşük patlama seslerinde namluda çekirdek kalıp kalmadığını kontrol etmeden atışa devam etmeyin.

Türkiye'de üretilen AR-15 (M16/M4) benzeri yivsiz tüfeklerin, gerçekleriyle parça ve komponent uyumluluğu olmayabilir. Bu nedenle yurt dışından temin edeceğiniz parçaların, alacağınız M16 görünüşlü tüfeğe mutlaka uyacağını düşünmeyin. Kaldı ki, ABD'nde bile ticari (commercial) ve kolluk kuvvetleri (military/Law enforcement) modellerin bazı parçaları (örneğin dipçikler) birbiriyle uyumlu değildir. Hangisi uyar diye bana sormayın, bilmiyorum; ne M4/M16 ne de yivsiz çakmaları ilgi alanımda değil.

İşgören büyük bir bayidir, sıkıntı yaşamazsınız. Aynı zamanda Mossberg bayisidir. Yolunuz düşerse Ankara'da Tac87 mağazada tüm modelleri ve Mossberg için ithal edilmiş tüm aksesuarları inceleyebilirsiniz.

Ava gitmeyecekseniz, avcılar kulübüne katılmak şart değildir. Yivli tüfek aldığınızda kulüp üyesi olmak bir indirim sağlıyor ama kulüp aidatını karşıladığından dahi emin değilim.

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
Militia_747, Alpayd, Cotyora5252, tirendaz, kepenek50
Sn. Militia_747 öncelikli olarak 410 gauge almayı düşünmüş olsaydım, şarjörlü hangi model olursa olsun şahsım adına konuşuyorum almazdım. 

Eğer hobi amaçlı ve aynı zamanda savunmada sorunsuz bir platform arıyorsanız ve buna uygun bütçe ayırdıysanız Sn.harun 'un getirtmiş olduğu ve hali hazırda zannediyorum satışta olan Mossberg 410 modellerine bir bakmanızı tavsiye edebilirim. 

Yerli firmalarımız üretim hattında yer alan kalite kontrol bölümlerinde tek bir firmadan çıkan 410 gauge fişekler ile kontrol yapıyorlar. İthal bir fişek alıp atış yapıldığında mukavemetlerinin ne denli olduğunu youtube mecrasında ve saygıdeğer forum üyelerimizin paylaşımlarıyla gördük.

Ayrıca konu başlığı ilk kez yivsiz tüfek(410 gauge) alacağım şeklinde olursa daha sağlıklı olur diye düşünüyorum.Takdir sizlerin.

Saygılar.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
harun, Militia_747, Cotyora5252
Sayın Militia_747
Bir 410. kullanıcısı olarak size şöyle aktarayım. Kutu şarjörlü bütün 410.lar birbiriyle hemen hemen aynı kalitede olduğu gibi aynı markanın bütün üretimleri aynı kalite de değil. Ne demek istediğimi umarım anlamışsınızdır. Üretim hattındaki kalite maalesef markadan markaya değişmesi gerekirken, aynı markanın seri numarasıyla bile değişmekte. Bende ilk tüfeğimi 410. olarak aldım. Yaklaşık 1.5 ay sonrada sorunlardan midem bulandığından 12 cal. bir pompalı edindim. 410.'um 5 defa servise gitti.(Not: Alalı 1 sene olmadı) Şuanlık bir problem yok. Tıkır tıkır çalışmakta. Ama bu cümleyi kurduktan sonra ki ilk atışımda bile problem yaratabilir. Tüfek sağlam olsa sayın üyelerin dediği gibi fişek sorun çıkartabilir. Bilginize..

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
xf7er, Militia_747, BuROcK, harun
(20-02-2020, 09:03 PM)Militia_747 demiş ki: [*]Vergi borcu yoktur belgesini aldığım memur silah alacağımı öğrenince beni yerel avcılar ve atıcılar kulübüne yönlendirdi,katılmalımıyım ?
[*]

Öncelikle şimdiden hayırlı olsun, umarım gönlünüze göre bir tüfek alırsınız. 

Katılmak zorunda değilsiniz. Katılırsanız avcılık belgesinin yıllık harcını ve yıllık avlanma izin pulunu biraz daha ucuza alırsınız, üyelik aidatını ödeyince aşağı yukarı aynı fiyata gelir.

Vergi dairesindeki memur mu sizi yönlendirdi?

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Militia_747
Keklik ve tavşan avına 71cm namlu beretta a400 lite sentetik ya da winchester sx4 ,sx3 düşünüyorum , sx3 eski model olmasına rağmen daha pahalı ne gibi farklılıklar var bu silahların dışında önerebileceğiniz başka modeller var mı?

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi