Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Namluda kovan kalması
Selamlar saygıdeğer üyeler,

Geçtiğimiz hafta aldığım 1 koli Yaf tek kurşunun bir kısmını  hafta sonu atma fırsatı buldum. Yaklaşık 300 atımda 3 kere problem yaşadım. Onun dışında besleme vb. problemi gerçekleşmedi. Atışın yapılmasına müteakiben çekirdek namludan ayrılıyor. Kovan tablası tahliye oluyor ve ya mekanizmada sıkışıyor. Fakat plastik kovan namlu yatağının yaklaşık 1 cm içerisinde kalıyor. Ardından haliyle yeni kovan beslemesi yapılamıyor. İçeri sıkışan kovanı harbi ve ya çubuk vasıtasıyla çıkarılması gerekiyor. Üzücü bir durum olsada tek temennim kovanların yeni fişeğin sürümüne engel olacak mesafede kalması. Çünkü aksi bir durumu kestirmenin mümkünatı maalesef ki yok. Tahminlerime göre kovanın ve tablanın birleştirilmesinde bir noksanlık olduğu. Yine de tam manasıyla fikir edinebilmek adına sizlerin değerli görüşlerini merak ediyorum. 

[Resim: DF050268-E7-F0-45-D1-834-D-3-A83-D81-DF47-D.jpg]

[Resim: E6604-F71-EFA9-470-A-B35-F-1-AD9-CF2-EB11-F.jpg]

[Resim: A7-B4-E232-91-CA-4886-A30-C-C51-B468-D1-E10.jpg]

[Resim: 1-BA395-AD-88-DA-49-FE-89-CC-B57-C852975-AE.jpg]

[Resim: E9743-AB2-01-B3-41-B6-A8-D9-7-A414-E65-B33-A.png]
 Telefondan yükleme yaptığım için fotoğrafların sırasını ayarlayamadım. Kusuruma bakmayın. Son resimde namluya yapışan kovan dikkatli bir biçimde bakıldığında görülmekte. 
 Namluda çıkan kovanı çıkardığımızda ise dolu fişeğin kovanıyla aynı uzunlukta olduğu ve tablayla birleşen dip kısımlarda hasar olmaması,simetrik ve düzgün bir biçimde olması ise mekanik yaradan ziyade kovan tabla bağlantısından/bağlantısızlığından kaynaklandığını düşündürmekte. 
  Mekanizmayı paylaşmamın sebebi ise 300 atımda ne hale geldiğidir. Saygılarımla

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
byfortius, tsuba
Sayın Barış,
Sorun Fişekten kaynaklı diye düşünüyorum. Sanırım üzerinde 36 yazan .410 çapında fişek kullanıyorsunuz.

[Resim: yaf-36-cal.jpg]

Benim başıma gelse, kutuları açıp, bir elimle  fişekleri metal diplikten sıkıca tutup diğer elimle plastik kovanı çevirmeye çalışarak metal diplik-plastik kovan bağını kontrol ederdim.
Saygılar

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Bariss, byfortius
Sayın AhmetÖzalp,
Tavsiyeniz için teşekkür ederim. Dediğinizi yapmayı denedim. Bir kutuyu açtım fakat bir fişekte muallakta kalmam dışında bir durum olmadı. Ama düşüncelerim tablayla kovan plastiğinin birleşiminde bir problem olduğu yönünde. Uzun ve boş bir zamanda oturup elimde ki bütün fişekleri tek tek denemeyi düşünüyorum. Saygılarımla

Alıntı

Sayın Bariss;

Kovanın dip tablasından böyle temiz şekilde ayrılmasını YAF da dahil olmak üzere hayatımda 2-3 defa görmüşümdür ki sizin 300 atımda 3 defa yaşamanız ya aldığınız fişek partisinde bir sorun olduğunu gösteriyor ya da fişek yatağı iyice kirlenerek fişeğin çok sıkışmasına sebep oluyor ve tırak tablayı çekerken fişekle tablayı ayırıyor. Bu durumda beslemede de sorunlar yaşamış olmanız lazım. (yerine oturmayan fişek/bolt vb.) Zuber, MKE gibi tablası kısa ve genelde düşük kaliteli fişeklerde tabla ayrılmasından ziyade patlaması gibi sorunlar da yaşanıyor bu arada.

Yalnız şunu da belirtmek isterim, ben 2 yıldır tüfeğimde BPS fişek kullanıyorum, siz bu fotoğrafları çektiğinizde tüfek kaç atımdır temizlenmemişti bilmiyorum ama ben 700-800 atım sonrasında dahi bu kadar ciddi bir karbon birikimi ile karşılaşmadım. Fişek kadar yağlama ve koruyucu temizliğin de illa ki etkisi vardır diye belirteyim yağ olarak sadece Otis BIO CLP kullanıyorum.

Alıntı

Sayın Asilcan,
Belirttiğiniz olasılıkları bende düşündüm. Fakat tüfeğin temiz oluşu ve mükerrer bir biçimde aynı olayı yaşatmamasından sorunun fişekte olduğunu öngördüm. Çünkü fişek yatağı ve ya tırnaktan kaynaklı olduğunu düşündüğümde bu problemi sürekli tekrar etmesi gerektiği kanaatindeyim.
Ayrıca tüfeğimle ilk 1000-1200 atışta bende BPS kullanıyordum. Çalışması güzel tutukluk oranı çok azdı. Tek sorun atış esnasında biraz fazla duman çıkmasıydı.Açıkçası oda pek gözüme gelmiyordu. Ama ne olduysa piyasada bulunmamaya başladı. Ardından da YAF'a yöneldim.

Saygılarımla

Alıntı

Yaklaşık 5 Aydır M71 kullanıcısıyım, 1 Koli BPS slug, 2 Koli Yaf Slug, 200 Civarında Yaf Saçma, 1 Kutu BPS Saçma, 150 Civarında kendi doldurduğum fişekleri attım, bahsettiğiniz sorunu sadece BPS 8 numara saçma da yaşadım, 1 Kutuda 3 yada 4 fişekte namlunun içerisinde kaldı. diğer markalarda bu sorunu yaşamadım. her atış günü sonrasında tüfeği temizlerim ancak çok kapsamlı bir temizlik olmuyor, genelde harbi çekme, tahliye kanalını temizleme ve mekanizmayı yağlama ile yetiniyorum. büyük ihtimal ile fişek ile alakalı bir sorundur diye düşünüyorum.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
byfortius
Namlunun ısınmış olması, ateşleme sonrası kovan iç basıncının, ince-plastik kovanın namluya temasını desteklemesi ve en muhtemel kovan ile dip taplanın birbirine olan bağlantısının yetersiz olmasından kaynaklı duruyor.

Alıntı

Benzer sorunu Bps ile Ersüs .410 tüfeğimde yaşamıştım tabi bu sorun seri bir şekilde atılan 200+ fişekten sonra baş gösterdi. 200+ fişekten sonra el kundağını ısıdan dolayı tutamadığımı ve namlunun üzerine su döktüğüm zaman tutunamadan damlacık şeklinde aktığını da eklemek isterim. Kısaca fişek yatağının ısınmasından dolayı plastik kovan yatağa yapışıyor ve ısınan pirinç genleşiyor böylelikle ayrılması kolaylaşıyor. Yaf .410 ile 200+ atımlara ulaşamadığım için bu sorunu yaşamadım.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
AsilCan, Bariss

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi