Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
DÜŞÜK NAMLU AKSLI TABANCALAR
#1
Değerli forumdaşlarım,

Shot Show 2020 de ilgi gören silahlar arasında düşük namlu akslı tabancalar üst sıralardaydı. Benim de videolardan izlediğim bir kaç tanesi ilgimi çekti. Alışageldiğimiz şekillerin dışına çıkan bazısı gözümüz alışık olmadığı için çirkin gelen tabancaların bazıları yeni inovasyonlar içeriyor. Bu nedenle bu konu başlığını açarak sizlerle paylaşmak, değerli görüşlerinizi almak istedim.

Bildiğiniz gibi, namlu aksı, namlunum ortasından geçen hat ile, buna paralel elimiyin kabzayı kavradığı en üst noktasından buna paralel çizilen çizgi arasındaki mesafe:


[Resim: Namlu-aks.png]
Toplu tabancalarda şarjörlülere göre (göreceli olarak) daha yüksek namlu aksı var.

Namlu aksının yüksek oluşu açısal moment olarak daha fazla namlu şahlanmasına neden oluyor. İsabeti etkiliyormu? Hayır. Zira namlu şahlanması büyük oranda mermi namluyu terkettikten sonra oluşuyor.  Fiziksel "Geri tepme" üzerinde etkisi var mı? Hayır. Kapsül patladığı anda başlayan geri tepme, merminin yiv-set içersine girmesiyle ihmal edilir, farkedilmeyen bir tork yaratıyor, ancak basınçlı gazlar namluyu terkettikten sonra geri tepme belirgin oluyor.  Namlu aksının yüksek oluşu, açısal namlu şahlanması fiziksel (ölçülür) geri tepme üzerinde çok fark yaratmasa da hissedilen geri tepmeyi biraz azalttığı da bir gerçek. Kısa namlulu ayrca düşük kalibreli tabancalarda namlu şahlanması daha az, bunu da biliyorsunuz. Yine bildiğiniz gibi Namlu şahlanması kabza ayarları ve tutuş teknikleri ile de azaltılabiliyor.

Öyleyse düşük namlu aksı üzerinde niye duruluyor?  Namlu şahlanması arttıkça ardışık atış gecikiyor, hedef hattına dönme de gecikiyor. Gerekçe bu.

Aşağıdaki grafikte değişik tabancaların namlu akslarını gösteren bir çizelge paylaşıyorum (Emperyal ölçülerde )


[Resim: Bore-axis-comp.png]

1911 modelinde de namlu şahlanmasını bir videoda izleyelim:

Laugo Arms'ın Alien modelinde izleyelim:

Toplu tabancalar da da farkı namlu aksı olan modeller var:


[Resim: Comparison-300x223.jpg]


Toplu tabanca sınıfında Namlu şahlanması yüksek akslı Smith Wesson model 30 ve düşük namlu akslı Chiappa Rhino'da izleyelim:
Hepsinde gördüğümüz, düşük namlu akslı tabancalarda  namlu şahlanması az.

Standart tabancalara en yakın, en düşük namlu aksı olan tabancayı 2015 yılında  Ruslar yapmış:

Kalashnikov tarafından üretilen PL-14


[Resim: pl1401.jpg]

[Resim: pl1404.jpg]

Daha sonraki yazımda üzerinde duracağım gerçek bir inovasyon, farklı bir tasarım ise Laugo Arms "Allien". Namlu aksı en düşük tabanca tabanca diyebilirim:


[Resim: alien-LRG.jpg]


[Resim: Alien.jpg]

Toplu tabanca sınıfında ise Chiappa Rhino'da tıpkı Alien gibi namlu aşağı alınmış:


[Resim: chiappa.jpg]


[Resim: chiappa-rhino2.jpg]

Arzu edilirse elimdeki bilgileri paylaşmaya devam edeceğim

Saygılar
 
Alıntı
44 üye teşekkür etti:
efe1753, Bariss, OCEANBORN, Red Kit, sem, heisenberg, ugurucar57, waltherslv, harun, alpago, Rangeman, blacksea, ErhanG, lenduha, emrerd, marlinspike, kut4, durango, Zemre10, taarruz, Mansell, scarface4086, Yasin06, hunter 12, Tellioglu, muhendis1969, Alphawolf, wildeagle, wubıh, ERDAL, iso, tirendaz, al-me, husrev, xf7er, Xlll, yyildiz, mercator, ilbay, Carbon12, onurkltrl, sembol, OyuncuyaHaber, Murat Y
#2
Sayın Sabri,
İncelemeniz için şahsım adına çok teşekkür ederim. Günümüz çocuklarının oynadığı oyunlarda ki ve ya gelecek filmlerinde izlediğimiz (Işın silahlarını içeren 2100 yılları değilde günümüz şartlarından evrilmiş 2040-2050 yılları) filmlerdeki konseptlere ve silahlara bakıldığındada aynı tarz dizaynlar görülmekte. Paylaşımınızın devamını merakla beklemekteyim. Saygılar
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ERDAL
#3
Sabri bey öncelikle elinize emeğinize sağlık. Daha bir kaç gün önce konuyu araştırmıştım. Steyr L9A1 sahibi olarak mutlu olduğumu söyleyebilirim.
 
Alıntı

#4
Chiappa Rhino pahalı bir toplu tabanca. 830 Dolara satılıyor.

Hickok45 e göre, düşük namlu akslı revolver aslında John Browning tarafından tasarlanmış, planları ve kullanımı 2009 yılına kadar açılmamak üzere bir pakette  S&W a gönderilmiş. S&W ise bu çirkin görünümlü tabancayı ele almamış. Chiappa tarafından üretime sokulmuş. Bu tabancanın özelliklerini Hitckok45 den dinleyebiliriz:

Saygılar
 
Alıntı
9 üye teşekkür etti:
ERDAL, tirendaz, al-me, xf7er, red, marlinspike, Alphawolf, waltherslv, Alpayd
#5
(10-02-2020, 10:17 PM)emrerd demiş ki: Sabri bey öncelikle elinize emeğinize sağlık. Daha bir kaç gün önce konuyu araştırmıştım. Steyr L9A1 sahibi olarak mutlu olduğumu söyleyebilirim.

Bir steyr cı olarak ben de katılıyorum
 
Alıntı

#6
[Resim: Alien-7.png]

Düşük namlu akslı tabancalar içinde Laugo Allien daha ilk görünüşü ile farklı bir tabanca olduğunu gözler önüne seriyor. Şarjör beslemeli tabancalar içinde en düşük namlu aksına sahip. Tabanca konusunda son 30 yıldır gerçekten yenilikler içeren ilk tabanca. diğerlerinden farklı yapan özellikleri özetlersem:

- Namlu hareketli değil, sabit ve alt konumda yerleşimli
- Sürgü üstte değil ortada yanlarda
- Üst kapak takımı 2 parçalı ve metal nişangah anında reddot veya başka nişangah ile değiştirilebiliyor
- İğne ateşlemeli gibi görünse de aslında ters konumlu horoz ateşlemeli
- İrca yayı namlu üzerinde ve paralel değil  değil yanda 
- Çalışma sistemi delayed blowback ( HK P7, HK P9, Walther CCP gibi)
- Sürgü sistemi çelik, alt gövde sert alüminyum

Laugo Arms'ın kurucusu Jan Lucansky tarafından geliştirilmiş. İlk önce Hırvat ordusunda gönüllü iken daha sonra memleketi Slovakya'ya dönerek bir hafif makinalı tüfek yapmaya girişir.  Yapar da. Bu Çek üretici CZ nin dikkatini çeker ve bütün üretim hakkını satın alır ve kataloğuna Scorpion olarak alır. ilk 10.000 üretimden sonra CZ den ayrılarak Laugo Arms'ı kurar ve CZ için polimer çerçeve ve tetik gurubu üretimine başlar. Ancak CZ pazarlama stratejisine uymadığından yolları ayrılır. Farklı bir tasarıma girişir.

HK P7 yi örnek alarak gecikmeli blowback bir tabanca tasarlar. Ancak oldukça yenilikçi ilaveler yapar. İrca yayını üste alır, İğne ateşlemeli görünümde hibrid hafif bir horoz ateşlemeli sistem kurar,  Sürgüyü yanlara alır, 1911 gibi tek hareketli tetik sitemine iğne ateşlemeliler gibi tetik emniyeti koyar, kısa bir reset ayarlar. Sürgü üstüne bir sabit bar koyarak ateşleme ile hareket etmeyen bir nişangah düzeneği yapar.


[Resim: Alien-3.png]Yaptığı tabanca USPSA ve ISPC tarafından yarışmaya girecek tabanca listesine alınınca yıldızı parlar.

Laugo Alien şu anda çok pahalı bir tabanca. 5000 dolara satılıyor. Kutu içeriği şöyle:


[Resim: Alien-5.png]

Tabancaya ilave, üstte değiştirilebilir, reddotlu bar, iki şarjör ve yüksekliği ayarlanabilir bir tabanca kılıfı.

Sökülmesi diğer tabancalardan farklı:


[Resim: Alien-4.png]


En üstteki hareketsiz parça arpacık altında bir pin ittirilip kolayca ayrılıyor, istenirse reddotlu bar ile değiştirilebiliyor. Bu değişimlerde sıfırlamanın bozulmadığı söyleniyor.  Ters horoz üstteki bar üzerinde.  Çelik sürgünün hiç bağlantısı yok kolayca ayrılıyor. Alt gövdede tetik gurubu ve sabit namlu kalıyor:

Gördüğünüz gibi oldukça farklı bir tabanca

Düşük namlu aksı nedeniyle namlu şahlanması çok az kulananların hayranlık duyduğu bir tabanca. Ülkemize gelir mi? Bilinmez. Ama uzun vadede üzerinde çok konuşulacak bir tabanca olacağını düşünüyorum.

Saygılar
 
Alıntı
23 üye teşekkür etti:
heisenberg, Alpayd, sem, Xlll, yyildiz, durango, Red Kit, mimaslan, marlinspike, Alphawolf, ErhanG, Tellioglu, harun, waltherslv, byfortius, tirendaz, xeorx, onurkltrl, Ahmet Efe, al-me, ERDAL, husrev, Murat Y
#7
(11-02-2020, 09:50 AM)Sabri demiş ki: Hickok45 e göre, düşük namlu akslı revolver aslında John Browning tarafından tasarlanmış, planları ve kullanımı 2009 yılına kadar açılmamak üzere bir pakette  S&W a gönderilmiş. S&W ise bu çirkin görünümlü tabancayı ele almamış. Chiappa tarafından üretime sokulmuş.

Sayın Sabri,

Paylaşımlarınızı ilgi ile takip ediyoruz, teşekkür ederiz. John Browning ile ilgili kısım mizahi bir ifade, her ne kadar Hickok45'ın mizah anlayışını takdir edip paylaşıyor olsak  da yanlış anlaşılmalara sebep olmamak için bu hususu belirtmekte fayda var.

"The most important thing I didn't share with you yet - I don't want to forget that, because a lot of people are not aware that John Browning actually designed this thing, and he put all the stats, all the design drawings in an envelope and he sent them to Smith & Wesson with a sign not to be opened until 2009. Voila. I think they must've opened it, and then they just got rid of it and threw it somewhere, and I guess Chiappa found it. Can you believe that? I know, get your act to the comedy club, not at the compound, right?"


Saygılarımla
 
Alıntı
3 üye teşekkür etti:
tirendaz, al-me, Murat Y
#8
[Resim: article-1248089-08224498000005-DC-692-233x423.jpg]


Düşük akslı tabancaların bir sıkıntısı var. Oda sürgü ısırığı. Bil hassa gergin kol değilde klasik kovboy atışında.O yüzden bir çok firma düşük akstan imtina eder.

Saygılar.
 
Alıntı

#9
(11-02-2020, 04:10 PM)Sabri demiş ki: Laugo Alien şu anda çok pahalı bir tabanca. 5000 dolara satılıyor. 
Ülkemize gelir mi? Bilinmez.

Özgün tasarım budur. 
Birilerinin yaptığı gibi, SigSauer tetiği, Walter mekanizması, Glock'un şarjörünü alıp bir tabancada kullanınca bu özgün tasarım olmaz. 


Bize 5.000$ koymaz! Colt'lar bu fiyatın üzerinde devlet şirketinde satılıyor. Glock'un "akborsa" fiyatı olarak zaten yerleşti.
 
Laugo Alien memlekete gelebilir tabi. Ancak 20.000$ MKE fiyatıyla kim, nasıl alır belli olmaz. Ama eminim, müşterisi olur. Permi ile gelenler yakında piyasaya düşer.

Ama Chiappa Rhino revolver isterseniz, o iş bende... Smile Yeter ki malum kişi MKE'nin yakasından düşsün.
 
Alıntı
13 üye teşekkür etti:
Xlll, LKT darknight cos30, red, Sabri, byfortius, wubıh, emrerd, marlinspike, tirendaz, Yasin06, Tellioglu, al-me, Alphawolf
#10
(11-02-2020, 10:28 PM)musti267 demiş ki: Düşük akslı tabancaların  bir sıkıntısı var. Oda sürgü ısırığı. .O yüzden bir çok firma düşük akstan imtina eder.

Sayın musti267,

Firmaların bunu düşünerek düşük namlu akslı tabanca yapmadıkları fikrine katılmıyorum. İlk yazımda ki hizalama indekslerine bakacak olursanız horoz ateşlemeli ve hareketli namlulu tabancalarda standart imalatta teknik olarak  düşük namlu aksı mümkün değil. İğne ateşlemelilerde bunu çözmek daha kolay görünüyor. Tetik çekme doğrultuları da her iki sistemde farklı:
[Resim: hizalama-indeksi.png]
Remington R51 ve Walther PPK hareketli olmayan namlu kullanarak aksı düşürmüş.

Laugo arms horozu ters konuma getirerek, irca yayını inceltip yana alarak, sabit ve aşağı yerleşimli namlu kulanarak bu sorunu fazlasıyla aşmış.

[Resim: Whats-App-Image-2020-02-11-at-16-36-21.jpg]Yani sorun, teknik sorun, inovasyon ve AR-GE meselesi.

Saygılar
 
Alıntı
5 üye teşekkür etti:
blacksea, harun, al-me, Alphawolf, ERDAL
  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi