Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cz 550 pikatiny kızak
Sn. Harun merhabalar. Elinizde cz 550 için uygun kızak varmı. Değişik kızak markaları gördüm lakin cz 550 ye montaj yapıp yapamayacağım konusunda emin değilim. Teşekkürler...

Alıntı

(11-01-2020, 12:03 AM)tahoye demiş ki: Sn. Harun merhabalar. Elinizde cz 550 için uygun kızak varmı. Değişik kızak markaları gördüm lakin cz 550 ye montaj yapıp yapamayacağım konusunda emin değilim. Teşekkürler...

CZ tüfekler ABD'nde pek popüler değil. Bu nedenle Amerikalı üreticiler için çok tercih edilen bir ürün değil. Avrupalı modeller de oldukça pahallı seçenekler sunuyor.

Birdeki tek ürün kızak değil, direk bağlama bilezikleri. Ancak bu da 2018 öncesi CZ'çer için uygun:

https://tac87.com/urungrubu/rm-durbun-ay...3694914884

Leupold yeni CZ tüfekler için geçen yıl kızak çıkaracaktı ama henüz ses yok.

Sanırım son 10 yıldır Türkiye'ye gelebilen tek ithal tüfek olduğu için CZ aksesuarlarını oturup kendimiz yapacağız. Sanırım bu daha hızlı olur. Birkaç ay beklerseniz...

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
tirendaz
Evet söyledklerinizde haklısınız firma buna bi kızak koyabilirdi ama yapmamış. Cevap için teşekkürler.

Alıntı

Sn Harun,

EGW bir süredir CZ içinde üretiyor, 0-20 MOA, short ve long action- T7Alu/SS malzeme seçenekleri de var.

https://www.egwguns.com/scope-mounts-rin...ount-0-moa

Uretim oncesi azıcık ilham alınabilir sanırım.

Kolay gelsin.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
harun
(12-01-2020, 09:51 AM)ardenne demiş ki: Sn Harun,

EGW bir süredir CZ içinde üretiyor, 0-20 MOA, short ve long action- T7Alu/SS malzeme seçenekleri de var.

https://www.egwguns.com/scope-mounts-rin...ount-0-moa

Uretim oncesi azıcık ilham alınabilir sanırım.

Kolay gelsin.

Sayın ardenne,

CZ 550 için yapılan hemen hemen tüm kızak ve bağlamalar bu şekilde dovetail aralığa vida ile sıkıştırılarak tutturuluyor. Sacede Evolution değil, CZ'nin kendisinin, italyan ve İngiliz kızakları da bu şekilde üretilmiş. CZ tüfeğim yok ve bunları denemedim ama bana optik bir bağlantının gerektirdiği ileri-geri yönde kıpırdamaz bağlama sağlamlığı önermiyor gibi görünüyor. Sanki mekanizmaya vida yuvası açılarak yapılan bağlantılar daha "oynamaz" izlenimi uyandırıyor. Tabii ki tüfeğin üreticisi bile böyle yapmadıysa, mekanizma üzeri vidalamaya olanak sağlamıyordur. 

Hal böyle iken, sanki ilham kısmının biraz ötesine gidip, klonlama olacak gibi duruyor.  Smile Zaten hepsi de aynı sistemde yapılmışlar. Ancak açılı kızakları metrik üretme gibi bir saplantımız var. MOA yerine açılar 5 milyem ve 10 milyem olabilir. Şu an üzerinde çalıştığımız ham kızak, açılı ham kızak, polimer ve Aluminyum dürbün bilezikleri, düz ve açılı entegre bağlama (unimount) üretimleri var. Bunu da araya sıkıştıralım.

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
sezgin63, tirendaz, sem, yyildiz, lenduha
Sn tahoye,

CZ 550 dovetail kızakların atıcıya yakın olan sol tarafında bir yuva/çentik bulunuyor.  CZ'niz için üretilmiş optik bağlantı ekipmanları bu kısıma girerek geri tepmeyi karşılar şekilde üretiliyor. Sizin tüfekte de olmalıdır... 

CZ 557 Lux (.308) tüfeğim için yurtdışında iken mağazadan aldığım 2 standart dürbün bağlantı ekipmanını bu nedenle kullanmadım. Zaten CZ 550 serisi için özel üretilen bağlantı ekipmanını raftan almak neredeyse imkansız, internet stoğundan bulunabilir. Sonrasında ben de Opticsplanet'tan fotoğraftaki ürünü almak zorunda kalmıştım (bahsettiğim çentiğe giren kısım, aşağıdaki soldaki halkanın vida altında yer alan uzantısı oluyor):

[Resim: Screen-Shot-2020-01-12-at-23-54-20.png]
Sn ardenne'nin ilettiği linkteki kızakta ise bu uzantı yok gibi. Bu nedenle benzer tüm çözülerde Sn harun'un işaret ettiği gibi mekanizmaya vida yuvası açmak elzem olacaktır. Bu arada başlangıçta ben de picatinny eklemeyi ve optiği bunun üzerine sabitlemeyi düşünürken, sonradan bu fikrimden vazgeçmiştim. Ne kadar az detay ve ara bağlantı, o kadar az sorun demiş, mekanizmayı da delmek istememiştim. Sonuç olarak optiğim şimdi dovetail üzerinde ve herhangi bir sorun yaşamadım. Picattiny için özel bir nedeniniz yoksa sadece dovetail bağlantılı çözümlere bakabilirsiniz.

Bu arada;

(11-01-2020, 09:45 PM)harun demiş ki: ...Sanırım son 10 yıldır Türkiye'ye gelebilen tek ithal tüfek olduğu için CZ aksesuarlarını oturup kendimiz yapacağız. Sanırım bu daha hızlı olur. Birkaç ay beklerseniz...

hani tilki gülmekten cevap verememiş derler Smile Bir dürbün ayağı için çektiğim onca masraf/cefa sonrası CZ aksesuarlarına - alternatiflere erişebilmek şahane olurdu.

Saygılarımla.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
tirendaz, harun, Zemre10

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi