Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PDM Optic RD-01
Merhabalar saygıdeğer arkadaşlar,
   Öncelikle herkesin yeni yılını kutlar, yeni yılın sağlık,başarı, mutluluk, bol bol fişek ve silah getirmesini diliyorum. 
Bir süre önce sipariş etmiş olduğum Pdm Solutions'ın ürettiği yerli reddot elime ulaşmış bulunmakta. Henüz atış yaparak deneyimleme imkanım olmadığı için ürünü üstü kapalı bir biçimde elimden geldiğince sizlerle paylaşmak istedim. 
   İlk olarak ürün Ankara'da üretilmekte.Ürünü 17.12.2019 tarihinde sipariş ettim fakat istediğim ayak ellerinden bulunmadığından yeni üretime geçildi ve denk gelmesi itibariyle bana bugün satışa çıkardıkları ayakla birlikte yolladılar. Bugünü saymadığımız takdirde 16 Gün (11 İş Günü) içerisinde ulaştı. Açıkcası teslim süresi pek hoş olmadı.

Kargo poşetini ilk açtığınızda karşınıza yazısız/markasız bir koli çıkmakta.
[Resim: 1-Kargo-Paketi.jpg]
 Reddot kutusu ile birlikte yükseltme ayağı ise havalı poşete sıkı bir şekilde sarılmış vaziyette karşıma çıktı.
[Resim: 2-Kutu-eri-i.jpg]
Kutu içeriği olarak ise ;
1 adet Reddot ( Slikon Koruyucu Kılıfı Üzerinde)
2 adet Tornavida
1 adet Alyen ve gerekli bağlantı civataları mevcut.
1 adet Temizleme Bezi
1 adet Kullanma Klavuzu
[Resim: 3-Kutu-eri-i-Yak-n.jpg]

Optiklerden pek anlamamamdan kaynaklı ismini veremediğim lens üzerinde kırmızı tonlarında bir kaplama bulunuyor. Reddot üzerinde bir tarafında model vb. ve diğer tarafındada ay yıldız markalaması bulunmakta.(Lazer Markalama yöntemi kullanılmış.)

Ürün Ölçüleri;

Genişlik=25mm
[Resim: 5-Geni-lik-l-m.jpg]

Uzunluk=42mm
[Resim: 4-Uzunluk-l-m.jpg]

Yükseklik=23mm 
[Resim: 6-Y-kseklik-l-m.jpg]

Ürünün yükseltme aparatı/ayak kısmına baktığımızda ise internet sitelerinde 3-4 farklı boyda yükseltme aparatı olduğunu görmekteyiz. Bana gelen yükseltme aparatı 25mm'lik bir yükseltme sağlamakta.
[Resim: 7-Ayak-l-m.jpg]

Ürün kompakt bir boyutta olduğundan ağırlığıda haliyle pek yok. Uzun süreli tutuşlarda optiğin ayrı bir hantallık getirebileceği kanaatindeyim. Fakat bu ürünün hafifliği nedeniyle pek bir problem olacağını düşünmüyorum.

Reddotun yalın ağırlığı=22.7 gr
[Resim: 8-Reddot-A-rl.jpg]

Yükseltme aparatı ağırlığı=59.4gr  (Aparatlar arasında değişim görülebilir)
[Resim: 10-Ayak-A-rl.jpg]

Set olarak baktığımızda ise reddot tüfeğimize total 82.2 gr'lık bir yük bindirmekte.
[Resim: 9-Komple-Tart-m.jpg]

Dot görünümü ise bu şekilde;
[Resim: 11-Dot-G-r-n-m.jpg]

Firmanın sitesinde ve klavuzda belirttiğine göre ürün 3 Moa ve 150 Moa'lık bir ayar aralığı sunmakta. Enerjisini CR1616 3V pil ile sağlamakta. Ayrıca firma reddotun tabancalarada monte edilebilmesi adına markalara özel adaptörler geliştirmiş. Ürünle birlikte sahip olduğunuz tabanca marka/modelini belirtmeniz halinde tabancanızda hali hazırda bulunan gez yuvasını çıkararak yerine yerleştirilen adaptör ile reddotu tabancalardada herhangi bir yuva olmasa bile aktif olarak kullanmaya olanak sunmakta.

Parallax değerini göstermesi adına ufak bir video çektim kalite için kusuruma bakmayınız  Angel  Yalnız mesafe çok yakın olduğu için (3-3.5m) yanıltıcı olabilir. Yeterli atışı yaptıktan sonra değerlendirmelerimi tekrardan sizinle paylaşacağım. Saygılar

Alıntı
24 üye teşekkür etti:
Yoda, Red Kit, marlinspike, Hakan_, ginobilly, harun, tirendaz, XXAHMETXX, Militia_747, alpercuhaci, Tellioglu, al-me, alone61, nsyuksel, maho07, SSSalih, LAMRETOEJ, byfortius, 1pusat, Karagoz, Xlll, xf7er, Zemre10, sirflayer
Sayın Bariss,
Öncelikle almış olduğunuz ürün hayırlı olsun. Fiziki olarak inceleme fırsatım olmadı. Lakin arkadaşımızda bu ürünü çokca görmekteyiz. Yurtdışında özellikle micro red dot konusunda kendini ispatlamış markalar ile kıyasladığımızda ne gibi bir sonuç çıkaracağız merak ediyorum. Micro red dotlar diğer optik nişangahlardan farklı olarak çok daha küçük yerleşim alanlarına sahip buda arıza ihtimalini artırıyor. Haliyle ilk jenerasyon üretim yapan firmanın ürününün güvenirliğini sorgulatıyor. Fakat tüm bunların yanı sıra umarım bizi şaşırtacak kalitede çıkmasını ümit ediyorum. Sonuçta yerli üretim. Tecrübelerinizi heyecanla bekliyorum. Güzel atışlar dilerim.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Bariss
Sayın 1pusat,
İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Öncelikle satın almadan önce ki duyumlarım ilk üretimlerde parallaxta dahi problem olduğu yönündeydi. Daha sonradan bir kaç emniyet mensubu kullanıcıyla görüştüğümde bunun giderildiğini tek sorunun ise pil tüketimi olduğunu öğrendim. Bunu firmayla görüştüğümde firmada yalanlamadı. Yani Pil ömrü biraz sıkıntılı. Ama satın alırken bunları da hesaba katmıştım. Fiyat olarak uygun bir ürün.Performans olarak ise kullanmadan, güzel bir test etmeden maalesef yorum yapamıyorum. He şunu da eklemek gerek çok çok kalitesiz olmadıkça pişman da olmam. Yerliyi de desteklemek gerek sonuçta kimse dünyaya reddot üreterek gelmiyor. Zamanla tecrübe ederek eksikleri giderecekleri, hataları çözecekleri umudunu taşıyorum. Saygılarımla

Alıntı

Hayırlı olsun. Ürünü ilk olarak son Prohunt'ta, daha sonra da satın alan bir kişide tecrübe etmiş, forumda da hem parallax hem de nokta boyutu ile ilgili sorunları olduğundan bahsetmiştim. Benim denediğim örneklerde nokta boyutu bakış açısına göre 4-5 MOA'ya kadar çıkıyordu. Cam kenarlarına yaklaştıkça da parallax sorunu belirginleşiyordu. Ancak fiyatı Çin'li rakipleri ile yakın olduğu ve yerli olduğu için desteklemek adına hobi atışlarında ve airsoft/airgun uygulamalarında kullanılabileceği kanısına varmıştım.

Optik sektörü ciddi know-how ve üretim kabiliyeti gerektiren bir alan. Artık elektronik komponentlerin dayanıklılığı veya bütün paketin dayanıklılığından ziyade LED ve optik komponentlerin kalitesi ve sundukları ile rekabet ediliyor. Pil süresinin düşüklüğünden anladığım kadarıyla PDM de eski usül büyük LED'i maskeleyerek istenen MOA ebatlarında nokta oluşturuyor, nispeten ucuz bir LED kullanıyor. Vortex'in düşük fiyatlı serileri, Sightmark'lar ve diğer orta seviye cihazlar da bu usülle çalışıyor. Ancak örneğin Aimpoint ACET teknolojisi ile küçülttüğü LED sayesinde AAA pil ile 50.000 saate kadar pil ömrü sunabiliyor.

Aselsan, 3E EOS gibi firmalar yıllar içinde biriktirdikleri know-how'ı ısrarla sivile satış yaparak değerlendirmiyorken PDM gibi firmaların çoğalmasını ve kendisini geliştirmesini temenni ediyorum tabii ki. Ama temenni etmek ve desteklemek ile ürünün kapasitesini bilerek buna uygun şekilde kullanmak farklı şeyler. PDM'nin sorunları giderilmişse dahi görev tabancasına veya taşıma tabancasında kullanılmasına bence daha biraz vakit var.

Alıntı
10 üye teşekkür etti:
Xlll, Bariss, marlinspike, harun, tirendaz, alpercuhaci, madenci08, xf7er, ardenne, al-me
(06-01-2020, 11:13 AM)AsilCan demiş ki: Hayırlı olsun. Ürünü ilk olarak son Prohunt'ta, daha sonra da satın alan bir kişide tecrübe etmiş, forumda da hem parallax hem de nokta boyutu ile ilgili sorunları olduğundan bahsetmiştim. Benim denediğim örneklerde nokta boyutu bakış açısına göre 4-5 MOA'ya kadar çıkıyordu. Cam kenarlarına yaklaştıkça da parallax sorunu belirginleşiyordu. Ancak fiyatı Çin'li rakipleri ile yakın olduğu ve yerli olduğu için desteklemek adına hobi atışlarında ve airsoft/airgun uygulamalarında kullanılabileceği kanısına varmıştım.

Optik sektörü ciddi know-how ve üretim kabiliyeti gerektiren bir alan. Artık elektronik komponentlerin dayanıklılığı veya bütün paketin dayanıklılığından ziyade LED ve optik komponentlerin kalitesi ve sundukları ile rekabet ediliyor. Pil süresinin düşüklüğünden anladığım kadarıyla PDM de eski usül büyük LED'i maskeleyerek istenen MOA ebatlarında nokta oluşturuyor, nispeten ucuz bir LED kullanıyor. Vortex'in düşük fiyatlı serileri, Sightmark'lar ve diğer orta seviye cihazlar da bu usülle çalışıyor. Ancak örneğin Aimpoint ACET teknolojisi ile küçülttüğü LED sayesinde AAA pil ile 50.000 saate kadar pil ömrü sunabiliyor.

Aselsan, 3E EOS gibi firmalar yıllar içinde biriktirdikleri know-how'ı ısrarla sivile satış yaparak değerlendirmiyorken PDM gibi firmaların çoğalmasını ve kendisini geliştirmesini temenni ediyorum tabii ki. Ama temenni etmek ve desteklemek ile ürünün kapasitesini bilerek buna uygun şekilde kullanmak farklı şeyler. PDM'nin sorunları giderilmişse dahi görev tabancasına veya taşıma tabancasında kullanılmasına bence daha biraz vakit var.
 Sayın AsilCan yorumlarınıza kesinlikle katılıyorum. Edinme amacım zaten .410 tüfeğime takmaktı. Tabancamda bulundurma olduğu için belki göz aşinalığı olması adına takabilirim. Ama kimse sürekli taşıdığı silahını çektiğinde dotsuz kalmak istemez sanıyorum. Ki taşımaya haiz olan insanlar için bile bu büyük bir riskken kolluk için şahsen bırakın takmayı almayı düşünmezdim bile.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
Xlll, marlinspike, AsilCan
Merhabalar sayın forumdaşlar,
Reddotu 2 ayrı zamanda poligon içerisinde deneme imkanı buldum.
06.01 tarihinde Poligun clubda 50 atış(Fişek işletmeden) 10 atış(Yanımda bulunan fişeklerle) , 08.01 tarihinde ise İsav Poligonda 33 atış gerçekleştirdim. İlk atış günüm facia gibiydi. Bir türlü sıfırlanmak bilmeyen reddotun meğerse ayar kilit/koruma vidalarını az gevşetmişim(Ki bana göre gayet gevşekti).Velhasıl atışlarımı 20 metreye yaptım.Peşinden 15 metre ile devam ettim. Destekli ve desteksiz atışlar yaptım. Biten fişeğin ve poligon işletmesinin saçma fiyat politikaları sebebiyle atışlarımı devam ettirmedim. Kayda değer bir sonuç elde edemedim dolayısıyla resim çekme gereksinimide duymadım. 600TL'ye edindiğim reddotu sıfırlamak için yaptığım atışlara 318 Lira gibi bir bedel ödedim.Ciddi manada hem reddotu ayarlayamamam hemde üzerine komik bir ücret ödemek gerçekten bir yıkıma uğrattı.
08.01 tarihinde gün içinde firma ile görüşmem neticesinde firma yetkilisi bey gerekirse ürünü yollayabileceğimi her türlü kontrolü eğer hata varsa onarımını gerekirse değişimini sağlayacaklarını belirtti fakat cümle arasında ayar vidasının gevşek olması tekrar edildiği için akşam yine poligonun yolunu tuttum. Ayarlamalar neticesinde atışlarıma başladım.

Hedef kağıdındaki netice ise şöyleydi
url=https://ibb.co/YTjmVxK][Resim: Hedef.jpg][/url]

Genelde fişekler 4-5 cm lik bir grupman yaptı. En kötü atışlarımda ise 15-20 cm civarlarındaydı ki bunlar büyük ihtimalle benim hatalarım.

Dot'a gelir isek dot fabrika verilerine göre 3 Moa. Ama gözüme daha büyük gibi geldi.Daha önceden SparcAR(2Moa) kullanıyordum.Belki ondan dolayıda olabilir. Tahminimdir ki 70-80 metre gibi mesafede bir insan silüetini kaplayabilir. Ayrıca dotun temizliği ve keskinliği orta seviyede. Kesinlikle tertemiz bir dot yok.

Paralax konusunda ise firma paralax free demiş fakat şüphelerim var.
İlerleyen dönemde tüfeği sehpaya, gerekirse mengeneye bağlayarak gerek görsel gerekse ateşleyerek paralax'ı ayrıca aydınlık bir ortamda da yansıma/parlama/buğu gibi testlerini yapacağım.

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
xf7er, marlinspike, Xlll, yyildiz, AsilCan, tirendaz, Zemre10, byfortius
Öncelikle optiğiniz hayırlı olsun.

Size bir kaç optik parası ödetecek gibi görünüyor  Smile, umarım fabrikaya gitmek zorunda kalmaz. 

Bir kaç tavsiyem olacak.

Kaba sıfırlamasını bora sight ile yapın.
Sıfırlama atışlarını destekli yapın. 
Sıfırlama atışlarını bir gözünüzü kapatarak, daha hassas ve dikkatli yapın.
Paralax arazı olabilme ihtimaline karşı mekanik nişangah ile atış yapar gibi tüfeğe kapanın. 
Aynı marka fişek  (ben meca rifled slug ile yapıyorum) kullanarak yapın. Yerli fişeklerin bir çoğunda istikrar sorunu vardır, bunu da göz ardı etmeyin. 

En önemli tavsiyem ise; İleride iyi bir optik edinin  Smile. Savunma olayını geçtim, hobi keyif işidir, keyfiniz kaçmasın. 

Saygılar.

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
tirendaz, Bariss, byfortius, xf7er, kazanci
Sayın XIII
İyi temennileriniz için çok teşekkür ederim. Maaleseftir ki boresight'ımı bulamıyorum. Sizde bilirsiniz ki yenisini aldığım anda gözümün önünde bir yerlerden çıkar.Bu sebepten almamakta direniyorum Smile
Sayın XIII sıfırlama konusunda ise atıcı hatasını sıfıra indirgemek adına sehpa ve ya mengene kullanmayı düşünüyorum. Yani umarım hata benim atıcılığımdadır . Almamın sebeplerinide zaten sıralamıştım. Yerli ve milli olduğu söylendi. Ama kaliteli olduğu söylenmedi. Bakalım iyice inceledikten sonra kalite kelimesini unutarak mı söylememişler yoksa bilinçli mi söylememişler anlayacağız. Değerli tavsiyeleriniz için tekrardan çok teşekkür ederim.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
Xlll, xf7er, Alphawolf

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi