Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Celox ve SAM Türkiye Distribütörü NETTAŞ Firması İle Görüşme
İlk yardım çantası hazırlarken Hemostatik ürün olarak Celox firmasını tercih ettim, ürünleri de Türkiye'de bulamayınca yurtdışından temin ettim. Gördüğüm kadarıyla aynı durumda olan ben değilmişim,  Sn. AsilCan da aynı yolu izlemiş. Hatta aynı yerden alışveriş yapmışız. 

Ardından Celox un bir indirim kampanyasından haberdar olmak için kayıt olup bilgi isteyince, firma Türkiye distribütörleri olan NETTAŞ ( Med Defense) firmasıyla iletişime geçip bilgilerimi iletmişler sağolsunlar onlarda benimle irtibata geçtiler ve çok yardımcı oldular.  Özellikle telefon görüşmemizden sonra Yusuf Bey'in ürünleri tanıtmak için davet etmesi ve oldukça ilgi alaka göstermesi çok hoşuma gitti. Yerli firmalarda eksikliğini hissettiğimiz bir yaklaşım. Kendilerine teşekkür ederim.

Bende başka insanlarında bilgi sahibi olması için görüşmeyi kayıt altına aldım. Profesyonel bir kayıt olmadı ama bilgi edinmek açısından faydalı olacağını düşünüyorum. 

Sam ve Celox firmalarının Türkiye Distribütörü NETTAŞ (Med Defense) firmasından Yusuf Bey ile ilk yardım malzemeleri ve ekipmanları hakkında yaptığımız görüşmenin video kayıtları 3 Parçadan oluşuyor.

Bölüm 1

Bölüm 2

Bölüm 3

Alıntı
32 üye teşekkür etti:
blacksea, tirendaz, al-me, Tartarus, harun, mimaslan, Kıraç Ata, sem, Karagoz, V-Ozdemir, 1905sss, Militia_747, madenci08, efe1753, kiraztepe, BuROcK, ErhanG, alpercuhaci, LAMRETOEJ, serdar75, ALPTUG, m16a2, tekoglu, Xlll, rainman, ismailkaraca, bahadr, alpago, Sabri, byfortius, MB277, denizyilmaz22
Videoları izlemiştim o zaman aklıma gelen soruyu şimdi sorayım.Ürünlerin fiyatı ve tedarikle ilgili durum nedir.Sitede herhangi biri ticari ibare göremedim.Fiyatı malum siteden İsraelifirstaid daha mı uygun?Elbette kargo dahil fiyatından bahsediyorum..

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
Rangeman, AsilCan, Militia_747
Merhaba, videolardaki çantanızı çok kullanışlı gördüm. Nereden temin ettiniz acaba?

Alıntı

Arkadalar, bu arada sizlerle şahsi tecrübem olan bir durumu paylaşmak isitiyorum. Oldukça derin kesitiğim, yani kemiğinde çentik oluşturduğum parmağım için yengeç kabuğundan yapılan çitosan temelli Celox kullandım ve yaranın etrafı resmen yandı. Şimdi dikişler alındıktan dört ay sonra yara ancak iyileşti ancak izi oldukça kuvvetli bir şekilde gözüküyor. Bitkisel temelli Ankaferd kan durudurucu tamponları kullananlardan yaranın yanması gibi bir durum duymadım. Üstün üstlük kan durudurucu tamponu kullandıktan sonra yaranın etrafını temizlemek çok daha kolay oluyormuş.

Hayvansal temelli kan durdurucuların yanı sıra bitkisel bazlı olanları da değerlendirmek de fayda var diye düşünüyorum.

Her ikisiyle de şahsi tecrübeleri olanlar paylaşabilirse sevinirim.

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
alpercuhaci, nsyuksel, tirendaz, Murata, harun, Rangeman, byfortius, lenduha
Sn. hs34,

Celox ile ilgili, ne North American Rescue nede https://www.stopthebleed.org/ gibi organizasyonların hiç birinde bahsettiğiniz gibi bir yanık olayı duymadım.

Kullandığınız ürün sakın QuikClot olmasın, yüksek ısı üreten ve 3. derece yanıklara yol açan ürün o çünki. Celox'da Ankaferd gibi doğal bir ürün. Ek olarak Ankaferd'i geliştirenler fiyatlarını oldukça çok yüksek tutmuşlar. Ürünlerinin tutulmasını istiyorlarsa farklı yollara başvurmak yerine uygun fiyatla ve biraz tanıtımla bu işi başarabilirler.

Videoda ki Celox ve diğer kan durdurucu firmaların içeriği ile ilgili kısım;
https://youtu.be/ZxXc1zdJRhs?t=1062

Ek olarak bu sayfada da bilgiler var;

http://kanamadurdurucu.org/

Saygılarımla,

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
AsilCan
Sayın xf7er,

vermiş olduğunuz http://kanamadurdurucu.org/ bağlantısı çalışmıyor.

Sizin vermiş olduğunuz bağlantılarda bahsedilmiyor olması, yanık olayının olmadığı manasına gelmiyor.

Sahadaki bir personel olarak citosan temelli İsrail üretimi Celox gibi bir kan durdurucu yerine Ankaferd gibi bitkisel bazlı bir kan durdurucuyu tercih edeceğimi yamaktan erinmem.

İyi akşamlar ve hayırlı Ramazanlar dilerim.

Alıntı

Ben iki ürün için de saha raporlarında yanığa rastlamadım ancak hemostatik ajanların doku kaybına sebep olabileceğini, turnikede olduğu gibi sadece gerçekten ihtiyaç olduğunda kullanılması gerektiğini akılda tutmak lazım.

Ankaferd'e gelince, üniversitelerde yapılmış test ve tez çalışmalarında yara iyileşmesini (sadece kesik/delik değil bu arada, aynı zamanda yanık için de) hızlandırdığı, antimikrobiyal özellikleri olduğu net şekilde ortaya konmuş ancak kan durduruculuğu ile ilgili bilimsel bir çalışmaya ulaşamadım. Benim görüştüğüm kişiler arasında işe yaradığını söyleyenler de var, hiç işe yaramadığını söyleyenler de. Ben de bu durumda bu ürünü gözümde sahada kendini kanıtlamış (battle-proven) bir seviyeye çekemiyorum maalesef.

Daha da önemlisi, ben Ankaferd'i çok uzun zamandır bilmeme ve hatta pratik uygulamaya dair yeni bir ambalaj projelerinde yer almama rağmen Ankaferd'e rahatlıkla ulaşamıyorken, Celox'u İsrail'den israelifirstaid.com sayesinde, QuickClot'u da ABD'den amazon.com sayesinde kapıma kadar getirtebiliyorum. Bu durumda Ankaferd daha yaraya dokunmadan kanamayı durduruyor olsa ne yazar, olmasa ne yazar?

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
sem, harun, madenci08, Xlll
Benim de anlamadığım mantık o. Yerli malı yurdun malı herkes onu kullanmalı.O iş öyle yürümüyor.Okullarda bile yerli malı haftası kutlamıyoruz ki o zamanda koka kola getiren çocuklar vardı ya neyse..

Birincisi ankaferdi bir - iki sitede çok uçuk fiyatlara gördüm.İsterse bandajla kök hücre tedavisi yapıyor olsun kopan kol yerine yenisi çıkıyor olsun kimin umurunda.Ben buna ulaşamıyorum.Ulaşabilen insan sayısı çok  az , geri bildirim yok.Ben buna bir dünya para bayılacağım hadi itiraf ederim pek çoğumuz meraklıyız ve zaman zaman belki hiç kullanmayacağımız şeylere gerekenden fazla para veriyoruz.Stok yapıyoruz.Pek çoğu işimize yaramıyor.Belki manevi bir tatmin duygusu oluşuyor.

Burada da ikinci konu ortaya çıkıyor gerçekten ihtiyacıma uygun mu?Binlerce tl vermeyi hakkediyor mu.Ömrümde bir kere işe yarayacak bir malzemenin pahalı olmasını kendi mantığıma oturtabilirim ama işin açıkçası burada bir ve iki kısır döngü oluşturuyor.Niye buna bu kadar para vermeliyim.

Üçüncüsü  birde memleket satıcılarının , imalatçılarının bizimkisi Amerigada dahi yok.Biz bunun uçarını kaçarını yaptık ama profesyonellere veriyoruz , sivile satmıyoruz tavrı.Ben de almıyorum kardeşim.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
Xlll, Hakan_, Militia_747, FireStorm
Ankaferdi medikal ortamda bircok kez kullanmış biri olarak oldukca basarılı bir ürün oldugunu soyleyebilirim.
2016 Hendek op sırasında yaptıkları bağıslardan birinin nusaybinde femoral arteri kasık hizasında AK47 ile vurulması sonucu tam kopan bir POH mensubunun kanamasını gecici olarak durdurarak operasyona yetiştirilmesini saglayarak o polisin hayatını kurtardığını da ilk elden biliyorum.
Ek bilgi: Femoral arter yani anjio vs yapılan bacak ana-atardamarı kasığa yakın koptugunda karın içine kaçar, o yuzden basmakla vs kanama durmaz, çok acil karnını acıp bağlayarak kanamayı durdurmanız gerekir.
Fiyat, ulaşamama, vs gibi konulara istinaden Ankaferd üreticilerine biraz once ulasıp konuyu ilettim, ilgilenip ilgilenmemek artık onlara kalmış.

Alıntı
10 üye teşekkür etti:
marlinspike, harun, ugurucar57, sem, AsilCan, madenci08, Murata, yyildiz, alone61, Rangeman
(15-05-2020, 10:24 AM)ardenne demiş ki: Ankaferdi  medikal ortamda bircok kez kullanmış biri olarak oldukca basarılı bir ürün oldugunu soyleyebilirim.
2016 Hendek op sırasında yaptıkları bağıslardan birinin nusaybinde femoral arteri kasık hizasında AK47 ile vurulması sonucu tam kopan bir POH mensubunun kanamasını gecici olarak durdurarak operasyona yetiştirilmesini saglayarak o polisin hayatını kurtardığını da ilk elden biliyorum.
Ek bilgi: Femoral arter yani anjio vs yapılan bacak ana-atardamarı kasığa yakın koptugunda karın içine kaçar, o yuzden basmakla vs kanama durmaz, çok acil karnını acıp bağlayarak kanamayı durdurmanız gerekir.
Fiyat, ulaşamama, vs gibi konulara istinaden Ankaferd üreticilerine biraz once ulasıp konuyu ilettim, ilgilenip ilgilenmemek artık onlara kalmış.

Sayın Ardenne,

Polisimizin hayatının kurtulmasına çok sevindim, umarım sağlıklı ve uzun bir ömür sürer. Forumun konusu olmadığının farkındayım ancak siz bahsedince vakaya dair mesleki merakımı yenmem mümkün olmadı. Uygun görür iseniz etik ve sağlık mesleği kuralları dahilinde olmak kaydı ile vakaya, yapılan müdahale ve tedaviye dair sormak istediklerim var. Bana husnutop@yahoo.co.uk mail adresimden ulaşabilirseniz sevinirim.

Saygılarımla

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi