Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Glock iğne yağlama
Herkese merhaba

Aktif olarak kullandığım Glock 19 gen 4 silahımla 2.5 yılı geride bıraktık. Detaylı bakım yapmak istiyorum. Lakin iğnesini söktüğümde beyaz katı yağ ile yağlandığını gördüm. Sevgili Osman ORTAÇ Üstada sordum kesinlikle yağlanmaması gerek dedi. Kafama takılan soru şuki ; silahı sıfır aldım ve daha önce hiç kullanılmadı. Fabrika çıkışındanmı yağlı yoksa sıfır alıp muhafaza eden kişi koruma amaçlımı yağladı bilemiyorum. Şimdi benim ne yapmam lazım ; iğne tertibatını söküp güzelce temizleyip, yağlayıp takmammı yoksa temizleyip kuru bir şekilde takmammı ? görüşlerinizle beni aydınlatırsanız sevinirim.

Selamlar saygılar herkese.

Alıntı

[Resim: glock.jpg]

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
Ahmet Efe, LAMRETOEJ, lenduha, Bariss, harun, tekoglu, Carbon12, hanifigltkn
Üstat sahra sökümünden sonra yağlanacak parçalardan bahsetmiyorum. İğne tertibatını detaylı söktükten sonra iğnenin bazı kısımlarının beyaz katı yağ ile kaplı olduğunu gördüm kafama takılan konu bu.

Alıntı

(17-12-2019, 03:48 PM)hanifigltkn demiş ki: ... Sevgili Osman ORTAÇ Üstada sordum kesinlikle yağlanmaması gerek dedi....

Bilen birine sormuşsunuz ve doğru yanıtı zaten almışsınız. Burada tekrar sormanız ve halen tereddüt etmeniz aldığınız yanıta itibar etmediğinizi gösteriyor. Burada Sn. Ortaç'ı tashih edecek ya da destekleyecek bir yanıt vermek uygunsuz olur kanaatindeyim.

Sadece olası kafa karışıklıklarını engellemek adına resmi kullanım kılavuzunun adresini ve ilgili bilgilendirmenin verildiği sayfa görüntüsünü ileteyim:

https://us.glock.com/en/downloadable-materials

[Resim: Ekran-Al-nt-s.png]

CHAPTER 10 PREVENTIVE MAINTENANCE AND INSPECTION

! WARNING Do not put cleaner-lubricant-preservative or gun oil inside the firing pin channel. Make sure that the magazine (inside and out) and breech face are wiped dry before reassembling your GLOCK pistol. Leaving lubricant in these areas could cause contaminations of primers and failure to fire.

Saygılarımla.

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
Ahmet Efe, marlinspike, harun, tekoglu, Carbon12
Sayın hanifigltkn,

Üstad "A dry Glock is a happy Glock" diyordu, bu konuyu da içeren bir videoyu hatırlıyorum.

Tabancanızı kaliteli ve uçucu niteliği olan bir silah temizleyici ile üzerinde   kalmış olabilecek her türlü yağ, koruyucu ve kirden arındırıp kurumasını bekledikten sonra, firmanın da tavsiyesi olduğu üzere  görseldeki gibi minimum ölçüde yağlarsanız kafi olacağı kanaatindeyim.

Saygılarımla

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
harun, hanifigltkn, tekoglu, Carbon12, waltherslv, Ahmet Efe
Arkadaşlar iğnenin yağlanmaması tüm silahlar için genel_geçer bir durum mudur? Yoksa marka; polimer veya çelik; striker fired veya hammer fired olmasına göre farklılıklar gösterir mi ?

Alıntı

4:42' de iğne ve yayı yağlamaya başlıyor. Yorumcular striker fired silahlarda toz ve mikro partikülleri üstünde toplayıp arızalara neden olabileceğini söylüyor.
Birazcık araştırınca sorularımdan bazılarının cevabını buldum Smile . Saygılarımla.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
marlinspike, hanifigltkn
Sayın Lenduha

Bu kullanmış olduğunuz üslup beni en çok kıran, en çok demorize eden üslüptur. Karşınızdakini anlamadan dinlemeden hemen şunu bi gömeyim burda mantığı gerçekten çok can sıkıcı. Evet Osman abiye mail attım. Oda sağolsun beni kırmamış, nezaket gösterip maile cevap vermiş. Lakin sizde hak verirsinizki benim gibi yüzlerce kişi mail atıyordur. Ben Osman abinin attığı maille bilgi sahibi olamadım. Yağlamayınız diye bir cümle kurmuştu. Sizde müsade ederseniz forumda konu açıp bilgi sahibi olmak istiyorum. Belki üstatların biri teknik bilgi vererek beni aydınlatır. Bizde yaptığımız işi "yap" denildiği için değilde bilgi sahibi olarak yaparız ve öylede başkalarına aktarırız.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Ahmet Efe
Sayın Dost,

Sizinde fark ettiğiniz gibi videodaki şahıs sahip olduğu tabancanın kullanım kılavuzunu okuma zahmetine girmemiş.

[Resim: XDManual.png]

Linkteki mesajda Sayın Lupus'un sahip olduğu yivsiz tüfeğin kullanım kılavuzu görülebilir, silah sahibi olma üzerine muhteşem bir örnek:

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...#pid309316

Saygılarımla

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Dost, Ahmet Efe
(17-12-2019, 03:48 PM)hanifigltkn demiş ki: Herkese merhaba

Aktif olarak kullandığım Glock 19 gen 4 silahımla 2.5 yılı geride bıraktık. Detaylı bakım yapmak istiyorum. Lakin iğnesini söktüğümde beyaz katı yağ ile yağlandığını gördüm. Sevgili Osman ORTAÇ Üstada sordum kesinlikle yağlanmaması gerek dedi. Kafama takılan soru şuki ; silahı sıfır aldım ve daha önce hiç kullanılmadı. Fabrika çıkışındanmı yağlı yoksa sıfır alıp muhafaza eden kişi koruma amaçlımı yağladı bilemiyorum. Şimdi benim ne yapmam lazım ; iğne tertibatını söküp güzelce temizleyip, yağlayıp takmammı yoksa temizleyip kuru bir şekilde takmammı ? görüşlerinizle beni aydınlatırsanız sevinirim.

Selamlar saygılar herkese.

Sn hanifigltkn,

Yağlamayınız. İğne fabrika çıkışı yağlı değildir (en azından benimki değildi), Glockta fabrika çıkışı kızaklarda bakır bazlı molycote benzeri yağlayıcı oluyor ancak, iğnede yağlayıcı yok. Beyaz katı yağ dediğiniz mekanik yağlayıcı olarak adlandırılan silah gresi olsa gerek. Onunla hiç yağlamayın, sıvı silah yağı ile de yağlamayın. Beyaz katı yağı ilk sahibi sürmüştür.

Ben şahsen konu temizliği şu şekilde yapıyorum.
1-İğneyi bez ve fırça ile, yuvasını kulak çubuğu ile temizliyorum.
2-Temizlikten sonra, sıvı silah yağı ile iğneyi ve yuvasını yağlıyorum / temizliyorum. Kir veya el teri kalmadığından emin oluyorum bu şekilde.
3-Son aşamada, iğneyi ve yuvasını iyice kurulayıp, temizlik amaçlı kullanılan yağdan tamamen arındırdıktan sonra, tamamen kuru kondüsyonda, iğne ve yayına elle temas etmeden (yeniden el teri bulaşmaması açısından) montajını yapıyorum.

Saygılar.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
harun, Ahmet Efe, marlinspike

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi