Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Browning HP 7.65x21 (.30 luger)
Browning HP (BHP) MKI,MKII ve MKIII varyasyonlarını biliyoruz. Biz de umumen 9x19 çapları bulunmakla birlikte özellikle ABD'de .40 S&W kalibre olarak da yaygındır.

Ancak kısa bir süreliğine 7.65 parabellum şeklinde bildiğimiz (kovan çapı 9mm çekirdek çapı 7.65 olan genelde lugerlerin kullandığı bir mermi) mermi atan bir versiyonu da yapılmış. Bunu daha öncelerden görmüş ancak üzerinde durmamıştım tesadüfen bu akşam bir yabancı satış sitesinde görünce internetten resimlerini toplayarak buradan paylaşmayı uygun gördüm, Sn.Lupus üstadın bu kadar katkı yaptığı BHP arşivinde bu eksik kalmasın istedim Smile

Öncelikle bilmeyenler için mermiyi gösterelim, MKE'de bu fişek satılmaktadır ve sanırım bunu dünyada Fiochiden başka üretende yok(!)
[Resim: 7-65para-500x500-1.jpg]
Namlusuna yakından bakalım. Gördüğünüz gibi namlu MKIII öncesi tipindedir.
[Resim: wm-2017375-1.jpg]

Namlu üzerinde balığımız, sineğimiz mebzûl miktarda bulunmaktadır.
[Resim: wm-2017374-1.jpg]

Paket içeriği 
[Resim: zzhp765-jpg-thumbnail0-1.jpg]

Kitapçığı
[Resim: img-2510-jpg-thumbnail0-1.jpg]

Silahın üstten görünümü tüm nişangah ve nişan hattı klasik BHP modellerinden farklılıklar içeriyor. MKI ve MKIII'lerde klasik nişan hattı bulunur MKII'lerde iste bir kambur vardır. Ancak bu BHP modelinde nişangah hattının oyuk şeklinde kazılmış olduğunu fark edeceksiniz. Ayrıca garip bir arpacığa sahiptir. Gez klasik BHP gezlerine benzemekle birlikte o da farklıdır, üstü daha küçüktür ve farklı bir geçme tarzına sahiptir.

[Resim: img-2482-jpg-thumbnail0-1.jpg]

Silahımızın sol taraftan görünümü, emniyet manivelası sizi yanıltmasın bu silahta değiştirilerek çift taraflı konulmuş silahın orijinal üretiminde klasik tek taraflı emniyet manivelası vardır.

[Resim: img-2481-jpg-thumbnail0-1.jpg]

Silahımızın sağdan görünümü "Made In Belgium" alttaki satırda "By Fabrique Nationale Herstal" ifadeleri bulunuyor aslında bu yazıları da ben başka bir BHP varyasyonunda rastlamadım. Soldaki yazılar ABD pazarındaki BHP'lerin hepsinde aynıdır.
[Resim: img-2480-jpg-thumbnail0-1.jpg]

Sol taraf yakın. Tetik korkuluğundaki amblemi bilmiyorum.
[Resim: img-2483-jpg-thumbnail0-1.jpg]

Sağdan görünüm, namlu çıkıntısına dikkat edelim, sadece MKII'lerde bulunduğu gibi dikkat çekici bir çıkıntı mevcut. Normalde BHP'lerde burada bir çıkıntı bulunur ancak bu çok daha düşük profillidir. Ayrıca arpacığın yandan görüntüsü de dikkatini çekmiş olacaktır.
[Resim: img-2489-jpg-thumbnail0-1.jpg]

Sağ yanın arka taraf görüntüsü, gez sabit mi, dovetail mi karar verememiş bir türlü. Gez MKI tipi ancak alt kısmı daha farklı. 
[Resim: img-2490-jpg-thumbnail0-1.jpg]

Sırttan bir bakış, gezin kararsız durumu buradan daha belli.
[Resim: img-2500-jpg-thumbnail0-1.jpg]

Üst arkadan görünüm, gezin durumuna ve nişan hattındaki çukura daha yakından bakalım.
[Resim: img-2501-jpg-thumbnail0-1.jpg]

Şarjörlerin arka kısımları
[Resim: img-2507-jpg-thumbnail0-1.jpg]

Kabza ön tarafı, 245'lerin klasiği olarak seri no buraya da vurulmuş
[Resim: img-2495-jpg-thumbnail0-1.jpg]

Kovan tahliye penceresi
[Resim: img-2505-jpg-thumbnail0-1.jpg]

Namlu önü. Burada da MKI mi olsam MKII mi yine bir kararsızlık var :Smile Namlu çıkıntısı, çıkıntıdan sonraki girinti ve taçlama MKII, tahliye deliği olmaması MKI, arpacığın önden görüntüsü başka hiç bir şeye benzemiyor Smile
[Resim: img-2487-jpg-thumbnail0-1.jpg]

Kutunun yandan resmi
[Resim: img-2509-jpg-thumbnail0.jpg]

Bu başka bir silaha ait resim, emniyet manivelası bu resimde doğru

[Resim: 29258462-6-1.jpg]

Alıntı
29 üye teşekkür etti:
toprako, marlinspike, Red Kit, tirendaz, blacksea, harun, ErhanG, efe1753, Cotyora5252, Carbon12, 1905sss, hunter 12, osman08, Karagoz, tugberk_06, heisenberg, waltherslv, taarruz, Kıraç Ata, madenci08, cz kolik, yyildiz, Koca, Ercan 45, xeorx, emre76, Hero17, husrev, iso

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi