Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Elite-S Arıza
Sayın Forumdaşlar, 
  Dün yaptığım atışlarla birlikte Elite-S tam 853 atım görmüş oldu. Yalnız şarjör değişimi esnasında sürgü salma manivelasına kuvvet uygulamamla sürgü yerine oturmadı. Buna istinaden bir squib load olasılığına karşı silah boş şekilde namluyu kontrol ettim ve namlunun boş olmasıyla yaklaşık bir 4-5 atım daha yaptım. Ardından içim rahat etmedi ve silahın sökümünü yaptım.Yaptığım söküm neticesinde sürgü tutma manivelası yayının enteresan bir form aldığını farkettim ve atışlarıma poligonun tabancasıyla devam ettim. Bugün ki Canik teknik servisle görüşmemde ise genelde silahın temizliği esnasında yayın beze vs. takılması sorunun sıkça yaşandığını belirttiler. Fakat benim silahım namlu çevresi ve kilit noktaları hariç 700 atımdır hiç temizlenmedi. Bunu belirtmem sonucunda neden bozulduğunun önemli olmadığı netice olarak bir yolla yapılacağı bilgisini aldım.Fabrikanın şahsen arkasında durması çok hoşuma gidiyor. 

Aşağıda resimleri ekliyorum.Yalnız aklıma takılan bir soru var. Resimde yayın sağ tarafına bakıldığında sanki yay polimer gövde üzerinde 0.3 civarlarında bir yol açmış. Acaba bunun tabancanın genel ömrüne ve çalışma prensibine bir zararı varmıdır? Sanırım teknik servisle görüşmem sonucundan bu sorumuda açıklığa kavuştaracağım. Saygılar
[Resim: image3.jpg]

[Resim: image0.jpg]

[Resim: image2.jpg]

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
Zemre10, Ahmet Efe, BuROcK, defender45acp
Ürünün neden bozulduğunu anlamayan teknik servis, çok yazık. Geçmiş olsun Sn. Bariss umarım tekrar arıza ile sınanmazsınız. Ama Canik teknik servisinin size verdiği cevap müşteri memnuniyeti açısından hiç hoş değil. Ayrıca tabanca neden bozulmak zorunda? İlla bir yolla yapılır diye , sürekli kafamızda acaba bugün neresi bozulur kuşkusu ile mi kullanacağız?

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Bariss
YouTube'da yapacağınız basit bir arama ile TP9 Elite modelinin sürgü salma mandalı yayının yarattığı problemleri görebilirsiniz. Yayın ucu serbest olduğundan yukarı hareket ederek sürgüye takılıyor, bazen sizdeki gibi bir şekilde atışa devam edilebiliyor, bazı durumlarda da sürgü arkada kilitlenip kalıyor.

Son ihaleyle Elite modellerinin polise verildiği ve TSK personelinin elindeki 7.65'lerin de bu modelle değiştiği düşünülürse... Düşünülmese daha iyi galiba. Smile

Yaşadığınız sorun münferit bir problem değil. Her TP9 Elite modeli bu riski taşıyor, hem de fazlasıyla...

Geçmiş olsun.

Alıntı
10 üye teşekkür etti:
1905sss, tirendaz, Bariss, Murata, lenduha, harun, mimaslan, Zemre10, alpago, Ahmet Efe
Sn Gauge12;
Öncelikle çok teşekkür ederim .Teknik servis çalışanıyla onun temizlik esnasında bu hale gelebildiğini belirtmesi (diretmesi de denebilir) sonucunda ufak bir anlaşmazlık yaşadık. Kendisi sanıyorum ki bu anlaşmazlığın yersizliğini anlamış olacak ki temizlikten de bozulsa bilinçli şekilde bozsanız bile yapacağız , malımızın arkasındayız babında konuştuğunu söyleyebilirim. Ses tonunuda duyduğum için art niyet düşünmüyorum.

Sn Red Kit;
Dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Bu bilgiyi ilk defa sizden duyuyorum. Şahsen benim için bu büyük bir sorun değil, kaybedeceğim tek şey zaman.Sonuçta poligon dışında bir yerde kullanmıyorum.Herhangi bir hayati riskim yok. Fakat sizin de dediğiniz gibi askerlerimiz ve polislerimize verilmesi bu işi biraz detaylandırıyor. Çünkü poligonda bir tabancanın bozulması benim açımdan kabul görebilirken , sahada ve ya çatışma ortamında bir tabancanın bozulması.. Allah korusun demek dışında birşey bırakmıyor. Şuanlık ise aklıma takılan tek şey yayın polimere verdiği zararın ne derecede olduğu ?Zira resme dikkatli bakıldığında fabrikasyon durmayan bir traşlama var. Bunun tabancanın bütünlüğüne ve çalışmasına bir manisi olduğu vakit o zaman bana daha büyük geçmiş olsun denebilir Smile) Malum gövdeyi değiştirmek baya bir yasal prosedür / zahmet gerektirecek.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Gauge12
Sürgü salma mandalını iki taraflı çalışır hale getirmek için üzerinde çok düşünmeden uzatılan bu yayın olumsuzlukları ortada. Elite modellerin bu olumsuzluklarından YouTube'da bahseden videolar olduğu gibi, forumda da bildiren üstadlar, üyeler olmuştu:

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...125&page=2
http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...03&page=26

Bu nedenle o dönemde üzerinde en az parçası (dolayısı ile en az arıza çıkarma ihtimali) olan, tek taraflı sürgü düşürme mandallı, emniyeti bile olmayan TP9 SF modelini tercih etmiştim.

Çevremde Elite alacak olanlara ilk başlarda bu sıkıntıdan bahsettim, ancak poligonda eğitmenler dahil "yok öyle bir hata" da ısrarcı olunca vazgeçtim. Elite alacak olanlara artık "hayırlı olsun" diyorum.

Firmanın en kısa sürede sorununuzu çözmesini dilerim Sn Bariss

Saygılarımla

Alıntı
10 üye teşekkür etti:
tirendaz, Bariss, 1905sss, harun, stgrz, mimaslan, Murata, alpago, Ahmet Efe, waltherslv
(02-12-2019, 11:09 AM)Red Kit demiş ki: YouTube'da yapacağınız basit bir arama ile TP9 Elite modelinin sürgü salma mandalı yayının yarattığı problemleri görebilirsiniz. .....

Sn Red Kit, dediğinizi yaptım, youtube'u açtım önce türkçe yazdım dediğiniz gibi "TP9 Elite sürgü salma mandalı problemi" hiç video bulamadım.

Sonra ingilizce yazdım "tp9 elite slide lock problem", konuyla ilgili şu videolar çıktı:

1911 Pistol Slide Stop Problem Diagnosis
Glock 22 Slide release fix
Glock 19 Gen 4 Fail! Slide Lock and Spring Problems
Canik TP9SFx Problems!!! (115 grain feeding problemi)
Replacing the Glock Slide Lock Spring
Glock CS Update: Gen4 G19 Slide Lock Problem
TP9SFX Slide Won't Lock Back On Empty Mag
Glock 17 slide lock issue

Siz hangi kelimelerle aradınız acaba?

Saygılarımla,

EDIT: slide stop slide release kelimeleriyle de denedim.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Ahmet Efe
Sn lenduha ;
   İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim. İlk defa bu şekilde bir sıkıntı yaşıyorum.Bakalım teknik servisteki çalışmalardan sonra gerekirse video ve ya resim çekip sonucu paylaşmayı eğer tekrardan sıkıntı yaşanırsa da bu durumu belirtmeyi (kronik olup olmadığı ve ya yapılan işlemlerin bir iyileştirme sonucunda yapılıp yapılmadığını anlamak amacıyla) unutmayacağıma emin olabilirsiniz.

Saygılarımla

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Ahmet Efe
(02-12-2019, 01:10 PM)red demiş ki:
(02-12-2019, 11:09 AM)Red Kit demiş ki: YouTube'da yapacağınız basit bir arama ile TP9 Elite modelinin sürgü salma mandalı yayının yarattığı problemleri görebilirsiniz. .....

Sn Red Kit, dediğinizi yaptım, youtube'u açtım önce türkçe yazdım dediğiniz gibi "TP9 Elite sürgü salma mandalı problemi" hiç video bulamadım.

Sonra ingilizce yazdım "tp9 elite slide lock problem", konuyla ilgili şu videolar çıktı:

1911 Pistol Slide Stop Problem Diagnosis
Glock 22 Slide release fix
Glock 19 Gen 4 Fail! Slide Lock and Spring Problems
Canik TP9SFx Problems!!! (115 grain feeding problemi)
Replacing the Glock Slide Lock Spring
Glock CS Update: Gen4 G19 Slide Lock Problem
TP9SFX Slide Won't Lock Back On Empty Mag
Glock 17 slide lock issue

Siz hangi kelimelerle aradınız acaba?

Saygılarımla,

EDIT: slide stop slide release kelimeleriyle de denedim.

Sn.Red,

Bu problem ilk ortaya çıktığında, 2016 yılında, aşağıda videosunu paylaştığım YouTube kanalını takibe almıştım.
Şimdi aynı problemi tekrar aradığımda, ilgili videolara ulaşamadım. 

Sorunu yaşayan kişinin anlatımını aşağıda bulabilirsiniz.

Ne yazık ki problemin ortaya çıkmasından günümüze kadar geçen süreçte herhangi bir tasarım değişikliği olmamış görünüyor.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Ahmet Efe
Sayın Red Kit,
İlk mesajımda yazdığım bir husus vardı.Attığınız videoyu yüksek kalitede izlediğimde sanırım biraz daha korkularım arttı. Maalesef ki bir umut olarak fabrikasyondur diye düşündüğüm bölüm attığınız videoda tamamıyla düzgün bir formda.Herhangi bir radüs bulunmamakta. Umarım çalışmaya ve bütünlüğe dair çok önemi olmayan bir noktadır.

[Resim: image2.jpg]

Alıntı

EklemeBig Grinün Canik yetkilisiyle görüşmem sonucu silahım komple sökülerek yay değişimi yapıldı. Polimerdeki ufak yaranın aktif çalışan bir yerde bulunmadığı için bir önem arz etmediği belirtildi. 75-80 civarında fişeği şarjöre 3-4er adet basarak denedim. Herhangi bir problemi yok. Saygılar

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
lenduha, red

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): Zemre10, 1 Ziyaretçi