Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ROXON STROM S 801 S MULTI TOOL (çok amaçlı pense)
Merhaba değerli üyeler. Çin sitesinden temin ettiğim bu Multı Tool'u You Tube da takip ettiğim ''dizelle  57'' nin kanalında gördüm. (Videolarda jenerik ve arka plan sesler felaket olsa da, hiç konuşmadan inceleme yapabilen ilginç biri Wink  . Takibini tavsiye ederim.) 

[Resim: IMG-5764.jpg]

[Resim: IMG-5765.jpg]

Ürün Çin menşeli Roxon 801 in 2019 versiyonu. 16 fonksiyona haiz, malzeme kalitesi diğer Çinli rakiplerine göre gerçekten kaliteli, çapak, tesviye izi vbz hiç bir kusuru yok.  Bu versiyonlarında kesici fonksiyonların tamamı  5Cr 15 MoV olarak bir basamak yükseltilmiş.  Eski versiyonlar 3Cr13MoV çelikten mamul.

[Resim: IMG-5766.jpg]

Bence bu multı tool un önemli özelliği,  tek elle açılabilen bıçak ve testere ağızlarının yanı sıra makas kısmı.  
Elimdeki diğer multi toolların makasları bununkinin  yanında minyatür kalıyor. Makası çok iyi kesiyor. Kağıtta yada kumaşta  1 mm de dahi ezmeden, kesilen malzemeyi ağızlar arasına sıkıştırmadan çok net kesi yapabiliyor.

[Resim: IMG-5776.jpg]

Ayrıca kutu içeriğinden oldukça kaliteli görünen dokuz parçalı bit kit set de çıkıyor. Soketlerini yıldız uçlu (Phillips) tornavida kısmına ara adaptörü vasıtasıyla takabiliyorsunuz. Seti aynı L. Surge de olduğu gibi kılıfının içinde yer alan cebe koyabiliyorsunuz.

Ağırlığı 313 gr., 
Bıçak namlusu tanto ağız yapısına sahip olup 2.2 mm kalınlıkta ve 56-58 hrc sertlikte. Bence namlu yeterli keskinlikte değil, en kısa sürede Grit taşınla tanıştırmam gerekiyor.

Testeresi, bıçağı ve yıldız bit kit ucu liner lock kilit tertibatlına sahip. Kilitli fonksiyonlar açıık vaziyette en ufak oynama yapmıyor.

[Resim: IMG-5769.jpg]

[Resim: IMG-5770.jpg]

[Resim: IMG-5771.jpg]

[Resim: IMG-5772.jpg]

Üretici kısa süreli suya maruz kalması halinde  pas sorunu yaşanmayacağını ancak 4 saat üzeri ıslak kaldığında müdahale edilmezse karıncalanma ihtimali var diye uyarıyor bu nedenle makina yağı veya wd 40 la ile koruyucu yağlama yapmakta fayda var.

Eğesi ince ve kalın iki diş yapısına sahip, uç kısmı aynı zamanda düz  tornavida olarak da kullanılabiliyor. gazoz açıcı uç ta kolay açılıp, fazla tansiyon vermemek şartı ile  tornavida maksatlı kullanılabiliyor. Fonksiyonlarını içinde yer alan tirbüşon ve tungsten cam kırcı uç bence faydalı eklentiler. 

[Resim: IMG-5780.jpg]

[Resim: IMG-5778.jpg]

[Resim: IMG-5774.jpg]

Bu multi tool da ilgimi çeken başlıca özelliklerini paylaştım.  Ayrıca 10 yıl garanti vermesi de Çin malları için önemli bir fark. Tabii satıcının Türkiye de mümessili olmayınca ne derece de anlamlı bilemiyorum.

Bana göre eksiklikleri;
Ebatları benim elime göre biraz büyük, en geniş kısmı 41.4 mm. (Wave 37,4mm). Kalınlık 21mm (Wave 18 mm)
Pense deki tel kesici ağızlar sökülemiyor  (muhtemelen değişebilir ağızları ilerde çıkacak yeni versiyonlara saklıyorlar.). Yay tertibatlı pense açılımı benim alışık olduğum pense kullanım tarzına uymuyor. 
Bıçağın keskinliği ile ilgili daha önce yazdım, bence kör.

Kendim henüz adam akıllı kullanmadım ama genelde okuduğum yorumlar olumlu. 
Özetle, sırt çantama  yada torpidoya atmayacaksam,  EDC olarak büyük ve ağır. 

Mukayese için vazgeçilmezim Wave ile birlikte de fotoğrafladım.

[Resim: IMG-5779.jpg]

[Resim: IMG-5782.jpg]

Saygılarımla,
C.E

Alıntı
21 üye teşekkür etti:
red, Tellioglu, Militia_747, marlinspike, 1905sss, ErhanG, tirendaz, harun, Rangeman, efe1753, sparus, rainman, SSSalih, yyildiz, Red Kit, Kıraç Ata, karabasan, Ahmet Efe, Murata, Mr.Wayne, Peacemaker
Pırıl pırıl fotolar, güzel detaylar, elinize sağlık Sn Cem1964

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
Militia_747, Cem1964, 1905sss, karabasan

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi