Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 3 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ermax XA-4
#41
Sayın ERDAL bey M4A1 yazınca aklıma geldi, hali hazırda AR-15 yivsiz av tüfekleri yapılıyor. M4A1 namlu boyu 36cm olduğundan dolayı yasaya göre yapılamaz. Ancak Safir gibi firmalar da hali hazırda M16 dış görünüşünde, namlu uzunluğunda silahlar üretmektedirler. Benim aklıma gelen fikir şu, neden gerçek M16 yapmıyoruz, sivillere de açık olacak şekilde? Gerçek 5.56x45mm Nato fişeği kullanan gaz pipeti, pistonu yani yarı otomatik çalışmasını sağlayan aksam olmadan, her atış sonrası sürgü çekilerek çalışan, yivli av tüfeği diye geçen gerçek bir M16 neden yapılmıyor?
Yivli av tüfeğinde şarjör kısıtlaması var mı?
Konu ile alakasız oldu ama hazır konuda üstatlar varken cevaplayacaklarını düşünüyorum.
 
Alıntı

#42
Düşündüğünüz M16 "gerçek" olmayacaktır. Otomatik veya yarı otomatik mekanizma yoksa, zaten sadece görsel olarak M16 benzeri olur. Bolt-action bir M16 yaptığınızda eğer kurma kolunu olduğu yerde bırakıp, buradan her atış sonrası tüfeği kurarsanız, mükerrer atışlar için ne kadar kötü bir yerde olduğunu görürsünüz. Her atış için tüfeği atış hattından uzaklaştırıp arkadaki koldan silahı kurmalısınız. Eğer kurma kolunu yana alırsanız, M16 tasarımından daha da uzaklaşacaksınız.

Diğer bir kısıt askeri silahlara benzer av tüfeği üretimleri sözde yasak. Bunu kim takıyor, o ayrı... M16/AK47 benzeri yivsizler bol miktarda var.

Şarjör kapasitesi konusunda yivli tüfeklere özel bir kısıtlama yok. 19 kapasiteye kadar şarjör kullanılabilir.
Ancak avda şarjörün veya tüfek kapasitesinin 2+1 olacak şekilde kısıtlanmış olması gerekiyor.
 
Alıntı
5 üye teşekkür etti:
Sabri, Xlll, Yasin06, byfortius, Casky
  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi