Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Akdal Ghost-TR 01 Değerlendirme
Akdal Ghost Tr-01

Akdal Ghost Tr-01 … Dün nihayet zaman bulup 50 atımlık bir deneme yaptım.Benim 45’liği aldığım gün beraberimde olan bir arkadaşımda bu silahtan almıştı. Ancak poligondaki test sırasında ordaki görevli arkadaşın üstün gayretleri ve bir miktarda fabrikasyon zafiyet sonucu çalışmaz hale getirilen ve bence lüzumsuz diyebileceğim tetik emniyetleri arızalı olan iki silahtan fatura değişimi sonucu ikinci silahın alımına karar verildi.

Silah alındıktan sonra doğru firmanın standının yolu tutuldu tabiki… Burdaki firma yetkilisi arkadaşların sıcak ilgisi ve özellikle ismen belirtmek istiyorum Halit beyin ilgi alaka ve bize gösterdiği sabrın ve yaptığı yardımların neticesi olarak silah fabrikanın yolunu tuttu Smile

Yaklaşık iki haftalık bir zaman sürecinden sonra silahın dönüşü oldu. Kutuyu açar açmaz silahta olumlu değişimler olduğu hemen gözümüze çarptı. Talebimiz doğrultusunda namlu beyaz krom olmuştu. Tetik emniyeti sağlıklı bir şekilde çalışır duruma getirilmişti. Tetik manüple edilince önceden gelen katırtı kuturtular gitmiş, bir türlü mana veremediğim tetik hareketiyle kıpraşan sürgü tutucu kıpraşmaktan vazgeçmişti. Yerinde taşma yapan tırnağın taşması giderilmiş sürgü üzerinde çıkıntı yapmadan duruyordu. Veee en önemlisi ,,,süprizzz polimer olan çerçeve kesinlikle değişmişti…Fabrikaya gönderdiğimizde üzerinde bulunan çerçeve ile arasında bariz fark vardı. Duruşu rengi, hatta ele oturması bile farklıydı diyebilirim. Bunu özellikle merak ediyorum, formumuzdaki sayın firma yetkilisi arkadaşlar çerçeve ergonomisinde herhangi bir revizyona gidilip gidilmediğini belirtirlerse sevinirim.

Gelelim atışa… Arkadaşlar belki inanmak istemeyecekseniz ama yapmış olduğum 50 atımdan aldığım hazzı en son benim emektar CZ nin gençlik yıllarında almıştım. Silah elime inanılmaz bir şekilde uyum sağladı, özellikle çift elde ki hakimiyetin ve tutuş rahatlığının CZ den üstün olduğunu abartısız olarak söyleyebilirim. (el yapımda farketmeden bir bozulmamı oldu acaba diyecek kadar hayrete düştüm açıkcası) sadece bununla kalsa iyi, tetiğin parmağıma oturuşu içinde aynısını diyebilirim. Yine hayretle yazacağım ve içinizden okadarda değil küçük atta civcivlerde yesin, diyeceğinizide biliyorum ama benim emektar CZ nin tetiğinden daha güzel pürüzsüz ve yumuşak manüple edilmesi beni şok etti desem yeridir. Bu arada CZ nin tetiğinin uluslar arası tabanca atış yarışması (“uid” yanlış hatırlamıyorsam eğer) kuralları kapsamında uygunluk işlemi gördüğünü belirtmek isterim.

Yapılan 50 atımda MKEK nin 9x19mm fişeklerinin farklı tarihlerde üretilmiş, kırmızılı, yeşilli vb. boyalı kapsülleri ile sarılı, beyazlı vb. çekirdekli versiyonları karışık olarak kullanılmış atış tutukluluk olmadan bitirilmiştir. Kağıt hedeflerim bitmiş olduğu için atışlar demirden insan silüetine yapılmıştır. Kafaya ve gövdeye 15 m.den yapılan atışlarda dağılımın gayet iyi seviyede olduğu gözlenmiştir. Metal olmayan gez ve arpacığı ilk başta yadırgasamda gözüm çabuk uyum sağladı. Açıkçası silaha hasta oldum. Şarjör değişiminde de herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Boş Şarjörler takılma yaşanmadan yada elle manüple edilmeden serbestçe yerlerinden çıktılar.

Gelelim güzeldeki kusurlara… atış öncesi ve sonrası mekanik bir problem yaşamasamda en az 5000 atım yapmadan parça dayanımı ile ilgili yorum yapmak istemiyorum. Silahta gözlemlediğim kusurlar genel itibari ile kozmetik sayılabilecek olan sürgünün sağ yan tarafında bulunan işlem izleri ile çerçeve ve sürgü içerisinde yer alan aslında çok kolay bir şekilde tesviyesi yapılabilecek işlem izleridir. Ayrıca sürgü tutucunun metalinin et kalınlığı bana ince göründü biraz, bir miktar kalınlaştırılırsa güven verici bir görünüme ve uzun parça ömrüne sahip olacağı kanaatindeyim. Bu silahta yaşadığım en büyük problem her iki şarjörünün de 15. Fişeği kabul etmemesi oldu. Bunun sebebininde gerdellerin ergonomisinden kaynaklandığını sanıyorum.

Umarım firma MKEK de bulunan tüm silahlarını geri çağırıp standartlarını bizdeki silahın satandartarına hatta daha yükseğine çıkarır. Sonuç olarak bundan sonra MKEK den alacağım ilk silah bu olacaktır. Silah yüzümüzü kara çıkartmazda 30000 li atımları makul arızalarla görür şekilde dayanım gösterirse kişisel savunma silahı olarak envaterimde baş köşede olacaktır.

Bu silahın üretimide görev alan Ülkemize teknoloji taşıyan, emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunar, biraz daha gayret ve özen göstermelerini diler, silahın yüksek standartlara tam uyumu sağlanıpta içerde ve dışarda hakkadeceği yere ulaştığında kaptırmatör fiyatlara satılmamasını dilerim. Bu arada 40 s&w modelini dörtgözle bekliyorum…

Saygılar.

NOT: İlgili firmayla şahsi, ticari ve hatta hali hazırda satıcı, alıcı yani müşteri ilişkim yoktur… Smile

[Resim: DSC_0003s.jpg]

[Resim: DSC_0005s.jpg]

[Resim: DSC_0006s.jpg]

[Resim: DSC_0007s.jpg]

[Resim: DSC_0008s.jpg]

[Resim: DSC_0009s.jpg]

[Resim: DSC_0011s.jpg]

[Resim: DSC_0012s.jpg]

Alıntı

[Resim: DSC_0015s.jpg]

[Resim: DSC_0017s.jpg]

[Resim: DSC_0020s.jpg]

[Resim: DSC_0023s.jpg]

[Resim: DSC_0024s.jpg]

Alıntı

Sn Kovan35,

Emeğiniz ve güzel değerlendirmeniz için çok teşekkürler..Smile

Sevgiler

Alıntı

Sn.Kovan35, Emeğinize sağlık.. Krom namlu yakışmışa benziyor-ki benimde tercihim kesinlikle Krom Namlu olacaktır.

Umarım Krom namlulu ürünler standart hale gelir.

Bu arada Sn.Dr.Akdal'ın daha önceden belirttiği üzere namlu sürgü kilidinin yüzeyindeki sürtünmeye bağlı kozmetik dert olan yıpranmalar yokedilmişti.

Bu 50 atımlık test esansında herhangi bir sürtünme izi-belirtisi (özellikle Krom kaplamanında getireceğiz hassasiyetten dolayı) varmıydı?

Saygılar.

Alıntı

Elinize saglık Sn. Kovan 35, sayenizde ilk denemeyi de biz yayımlamış olduk, silah hakkındaki
olumlu görüşleriniz gerçekten önemli konularda.
Olumsuz görüşler ise gene benim için önemli olsada ilk etapta okadar hayati değil.
Silahın son ulaştığı nokta umutverici yüksek adetli denemler için gün saymaya başlamak lazım...

Elinize sağlık...

Alıntı

Sn. dr akdal,

Göndermiş olduğunuz tanıtıcı broşür ve takvim için çok teşekkürler.Silahsever olarak çalışmalarınızı ilgiyle takip etmekteyim.Başarılarınızın devamını diler,saygılar sunarım.

Alıntı

NorthWolf demiş ki:Bu 50 atımlık test esansında herhangi bir sürtünme izi-belirtisi (özellikle Krom kaplamanında getireceğiz hassasiyetten dolayı) varmıydı?

Olağan hareketli parça çalışma uyuşumu haricinde rahatsız edici tarzda yani uyumsuzluk yada tolerans hatası emaresi olalabilecek şekilde iz mevcut olmamakla beraber 50 atım sadece ön izlenim oluşturmaya yetecek sayıdır ve hatta değildir diyebilirim.

Alıntı

Sn Kovan35 bu değerli paylaşım için teşşekür ediyor devamını bekliyoruz.

Alıntı

Sn.kovan35, çok güzel bir paylaşım, elinize, emeğinize sağlık.
Silahın tam bir yol hikayesini de görmek dileği ile tekrar reşekkürler.
Saygılar.

Alıntı

artık son düzeltmeleri yapılarak son şeklini almış olan halini merakla beklemekteyim.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi