Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
DEPREMDE HAYATTA KALMA
Değerli Forumdaşlarım,

Hayatta kalma (survival) konusunun en önemli olanlarından biri, yaşadığımız coğrafyanın jeolojik olarak ciddi bir deprem kuşağında bulunması nedeniyle ortaya çıkıyor.

[Resim: turkiye-deprem-bolgeleri-haritasi-1534416568-m.jpg]

1900 yılından bu yana 70 ciddi depremde 300.000 insanımızı kaybettik. 1999 depremini hatırlamayanımız yoktur, 40.000 civarı canımız gitti. Son İstanbul depremleri, yaklaşan 7.1-7.4  büyüklüğünde deprem beklentisi, bu konuyu açmama neden oldu. Depremin ne zaman olacağını bilemiyoruz. Bu konuda hazırlıklı olmak gerekiyor. 

1. Hazırlıklarımız nasıl olmalı?
2. Deprem anında neler yapmalı, neler yapmamalı?
3. Enkaz altında sağ kalırsak hayatta kalma teknikleri nelerdir?
4. Binadan kurtulursak yardım gelinceye kadar nasıl davranmalıyız?
5. Başkalarına yardım nasıl olmalı?
6. Deprem çantasında neler bulunmalı, çanta nerede durmalı?
7. Silah ve mühimmatlarımızı depreme karşı nasıl muhafaza etmeliyiz?
8. Deprem sonrası elde bir silah olması gereklimi?

gibi sorular aklıma geliyor. 

İlginizi çekerse katkılarınız bu doğal felakete karşı önlemlerimizi pekiştirir diye düşünüyorum.

Saygılar

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
Mr.Wayne, Alphawolf, 1905sss, LAMRETOEJ, Ahmet Efe, al-me
Deprem anında neler yapmalı:

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
Mr.Wayne, Alphawolf, 1905sss, LAMRETOEJ, kuti, tirendaz, Ahmet Efe
Saygıdeğer forum üyeleri;

Genel olarak bilgilendirmek gerekirse düşünülenin aksine deprem çantası deprem sırasında kullanılmak için değil depremden sonra hayatı idame edebilmek için hazırlanır ve kullanılır. Mutlaka her evde kişi sayısına ve duruma göre hazırlanmalıdır. Evimizde tutulacaksa erişimi kolay bir yerde konumlandırılmalıdır ve sarsıntı bittikten sonra alınmalıdır. Deprem sırasında unutulmaması gereken en önemli konu camlar ve duvarlar olabilir. Camlar deprem sırasında evin içine patlarken duvarlar dışarı doğru patlar bunları unutmamamız gereklidir. İmkanı olanların şehirin dışında yaşama yeri oluşturmasında fayda vardır. Deprem mağdurlarına yardım konusuna gelicek olursak ilk yardım sertifikasına sahip olmayan bireyler kesinlikle ilk yardım yapmamalıdır!!! O şahısa yardım etmek isterken sonunu getirebilir ve suçlu duruma düşebilirsiniz!!! Unutmayın ki insanı deprem değil ihmal öldürür. Çanta hazırlama ve ilk yardım/hayatı idame konuları forumumuzda çok güzel şekilde yazılmıştır ,bu konuları okuyan kimse teorik olarak yeterince bilgili olacaktır.
Saygılarımla.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
Sabri, LAMRETOEJ, Kayrahan

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi