Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ruhsatlı Silahların Kriminal-Balistik Kayıtları
Sayın Forum Üyeleri,

"Ruhsatlı silahın namlusundan çıkan çekirdek, üzerinde sahibinin TC Kimlik numarası ile çıkar" tabirini sanırım duymayanınız yoktur. Merak ettiğim konu yerli yada yabancı üreticiler, imal ettikleri silahların kovan ve çekirdek kayıtlarını kendi bünyelerinde mi tutmaktadır yoksa ülkedeki kolluk yada o işle ilgili idareye mi yollamaktadır? 
Mesela ben silahımı MKE'den sıfır olarak aldım ve silahımı ruhsat şubeye tespite götürdüğümde, seri numarasını faturayla karşılaştırıp bana teslim ettiler. Herhangi bir şekilde kovan veya çekirdek temini yoluna gitmediler. Ruhsatlı silahların kriminal-balistik takip ve kayıtlarının nasıl yapıldığı konusunda bilgi sahibi üyelerimizden bizleri aydınlatmasını bekliyorum.

Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
splendes
Emniyet Genel Md.lüğü Kriminal Dairesi Bşk.lığı 20 yıla yakın süredir IBIS isimli bir sistemi kullanıyor, Integrated Ballistic Inspection System. Bu yazılım zamanla geliştiriliyor. Belki son yıllarda yeni bir sisteme geçilmiş olabilir ama pek sanmıyorum.

Bu sistem temelde kovanlardaki ve fişeklerdeki izleri fotoğraflayan ve takiben veri tabanıyla karşılaştıran bir görüntü işleme sistemi. Görüntü bazlı iz incelemesi yapıyor. Eskiden bu işi balistik uzmanları şüpheli ile suç unsuru kovan veya çekirdeği makroskop altında gözle inceleyerek tek tek yaparlardı. 

Suç mahallinden delil olarak gelen tüm kovan kovan ve çekirdekler taranarak veri tabanına kayıt edilir. Ruhsata bağlana silahların da bu kapsamda su havuzuna ateş edilerek elde edilen örnek kovan ve çekirdekleri de kayıt altına alınmalıdır (ne kadar yapılıyor bilemiyorum). Bu veri tabanı hazırlığı oluyor. Yeni bir suç mahallinden veya suç unsuru olduğu düşünülen tabancadan atış yapılarak alınan kovan ve çekirdek örnekleri de atanarak veri tabanıyla karşılaştırılır. Bu sayede aynı silahın başka olaylarda kullanılıp kullanılmadığı, olayların birbiriyle ilişkisi ve bu ilişkiye dayanarak olaylardan elde edilmiş kısmi delillerin birleştirilerek suçluya ulaşılması; veya yeni delilin kayıtlı silahla eşleştirilmesi yapılabilir. Sistem hem tüfek, hem tabanca mermilerinde aynı şekilde kullanılabiliyor. 

[Resim: New-Picture-18.jpg]

Genelde olay mahallinden tamamen iz alınabilir durumda çekirdek bulmak çok zordur, hatta kısmi iz alınabilecek çekirdek bile zor. Toplanan kovanlardan daha net izler alınabiliyor. Namlunun çekirdekte bıraktığı izler daha belirleyici ve ayırt edici oluyorsa da, genelde kovan izleriyle yetinmek zorunda kalıyor. İğnenin kovandaki vuruş izi birçok durumda ayırt edici iz sağlayabiliyor. İşte bu nedenle iğne ve namlu "balistik parça" olarak takiplidir. Suç işleyen iğneyi değiştirirse, kovandan suç aletine ve suçluya ulaşmak güçleşir; namluyu değiştirirse, suç unsuru çekirdekten suçluya gidemezsin.

2000'li yıllarda sistem yeni faaliyete girdiğinde, her Kriminal şubede sistem yoktu ve veri tabanı gelişmemişti. Yer yıl birkaç sistem alınarak tüm şubelere yerleştirildi. Zamanla veri tabanı da çok genişledi. Artan terör olayları nedeniyle şubelerin çok fazla işlemi oluyordu. Aynı yoğunluk devam ediyorsa (ki duruma bakarsak gayet mümkün), ruhsata bağlanan tabancaları ve tüfekleri kayıt altına alma işinde gecikmeler olması çok normal.

Alıntı
19 üye teşekkür etti:
mrtcnbz099, sparus, ugurucar57, emre76, Militia_747, Sabri, ducak, tirendaz, defender45acp, ErhanG, demirci57, splendes, Carbon12, Simurg, Koca, Ahmet Efe, kyucel, taarruz, husrev
Sn.harun; Diyelim ki bir vaka gelişti ve aynı olay yerinde aynı marka ve model birden fazla silah var. Bunları ayırdedebilmekte mümkün müdür? Sonuçta seri üretim bandından çıktıkları için zorluğu var mıdır?
Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ducak
(20-09-2019, 01:55 PM)mrtcnbz099 demiş ki: Diyelim ki bir vaka gelişti ve aynı olay yerinde aynı marka ve model birden fazla silah var. Bunları ayırt edebilmek mümkün müdür? Sonuçta seri üretim bandından çıktıkları için zorluğu var mıdır?

IBIS yazılımı silahın marka-model ayırt edemez. Balistik uzmanı kovandan ve çekirdekten kullanılan silahın kalibresini tespit edebilir. Bunun dışındaki tüm tespitler kriminalistik iz inceleme konusudur. Kriminal olarak birçok iz inceleme yöntemi vardır. Mekanik izlerden konumuz olan kovan, çekirdek izlerinin yanısıra, alet izleri, ayak ve lastik izleri bunların başlıcaları. Temelde aynı mantıkla yapılır. Örneğin motor-şasi numaralarında değişiklik-sahtecilik de iz inceleme şeklinde incelenir. Tüm bunlar iki farklı izin karşılaştırılması temeline dayanır. 

Örneğin otomobilin lastik izinden kullanılan marka-modele ulaşabilir ama yine de bu lastiği kullanan onbinlerce araç vardır. Mutlaka elinizde karşılaştırma yapacağınız bir şüpheli lastik olmalıdır.  Silahlar için de, kovan-çekirdekten kalibreye ulaşabilirsiniz. Bu kalibreyi kullanan silahlar olarak bir arama daraltması yapabilirsiniz, fakat direk şüpheli silah şu marka-modeldir demek çok zordur. 

Sistem sadece suç unsuru kovan-çekirdek ile şüpheli veya kayıtlı kovan-çekirdeklerin karşılaştırmasını yapar. Buradan direk sonuç alınırsa ne ala... Sonuç alınamamışsa, ve eğer aynı silahtan atılmış kovan-çekirdek bir başka olayda da bulunmuşsa, yani değişik olaylarda aynı silahın kullanılmış olduğunun tespit edilmesi durumunda, bu olaylara ait diğer bulgu ve delillerin birleştirmesi ile suçluya yaklaşılması mümkün olabilmektedir.

Alıntı
9 üye teşekkür etti:
derinoz, splendes, Ahmet Efe, sparus, mrtcnbz099, mtaner55, 1905sss, tirendaz, Sabri

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi