Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bir 36 Ga Tüfek Renovasyon öyküsü
#1
Değerli Forumdaşlarım,

Eskiden tüm masallar "Bir varmış, br yokmuş, evvel zaman içinde..." diye başlardı. Benim de kenarda köşede duran 36 gauge tüfeğimin öyküsü böyle. Yivsiz tüfekle henüz haşır neşir olmaya başladığım zaman aldığım hobi tüfeği, 12 gauge tüfeklerimin çoğalmasıyla kenarda köşede kalan, yüzüne bile bakmadığım bir tüfek Çatüs B-1 36 Ga.

Geçenlerde internette dolaşırken bir videoya denk geldim:
Sprinfield'in M1A dan, 2004 yılında bunun makyajını değiştirerek yaptığı  SOCOM 16 M1A. 

[Resim: M-14-socom.png]
Birden aklıma düştü. Çocukluğumda hareketli oyuncaklarımı giydirerek farklı şeyler yapardım. Neden benim Çatüs B-1 i giydirip M-14 ya da M1A şekline dönüştürmüyorum?

Çatüs B-1 36 Ga tüfekler arasında, fişek seçmeyen, tutukluğu olmayan, düzgün çalışan bir tüfek sonuçta. Hemen elime metreyi aldım, ölçtüm, biçtim ve yapabileceğime karar verdim. Estetikten yoksun tüfeğimi gözüme hoş gelen bir şekle dönüştürmeye karar verdim. 


[Resim: at-s-restore.jpg]
Yapacağım iş bir blok keresteden dipçik ve gövde oyarak, dipçik ve el kundağı çıkarılmış Çatüs B-1 i içine yerleştirmek. Hiç bir balistik kısmı değişmeyecek olmasına rağmen, fabrikayı aradım, yasal bir engel olup olmadığını sordum, "yasal engel yok" yanıtını aldım.  Biraz alüminyum işim olacak. Önde namlu altına gaz pistonu görünümünde sadece estetik, fonksiyonu olmayan bir ek, sadece estetik yanda bir piston kolu, kurma mandalını da mekanizmayı dıştan kapatacak şekilde sert alüminyumdan yapmaya karar verdim. Ayrıca şarjör düşürme mandalını da alüminyum bir buton haline getirmeyi planladım.

Yol uzun. Epeyce marangozluk işi, rende, raspa, keski, zımpara, boya vs... var. Tormacıda alüminyum parçalarrın yapımı var. Resimde çizdiğim hale getirebilirsem mutlu olacağım.

Başlamak bitirmenin yarısıdır derler. Bu gün keresteciler çarşısına gittim. O mu? bu mu? derken elime torna ve işlemeye iyi gelen budaksız sert bir ağaç geçti. Aşağıda göreceğiniz kayın kütüğü aldım. Şimdi üzerine kaba şeklini çizip, bir hizar makinasında kaba şeklini kestirdikten sonra devam edeceğim.

[Resim: Kay-n-k-t-k.png]

Aşamaları sizlerle paylaşarak bir 36 Ga tüfek görüntülü renovasyon öyküsü yazacağım. Haydi bana kolay gelsin.

Saygılar
 
Alıntı
38 üye teşekkür etti:
1905sss, tirendaz, nsyuksel, wubıh, byfortius, kut4, sbaslar, shooter25, red, mimaslan, Red Kit, aseyhan, Kara45, Murata, harun, Alphawolf, T.T.BOY, Rangeman, splendes, AsilCan, Mechul, browning 61, Kıraç Ata, Speed, LAMRETOEJ, Karagoz, acillues2, lenduha, Heinzbrausewetter, Militia_747, Xlll, jfmrk, Surmene, Koca, Ronin, xf7er, ThePulchra, whistle
#2
Sn Sabri;

Gerçekten birebir aklımda olan bir projeye başlıyorsunuz. Hep düşünürüm neden M1 Grand, M4 , K98 görünümünde 36 çap tüfek yapılmadı diye. Bir ara sizin başladığınız işe heveslenip vazgeçmiştim.

Ahşap , metal işçiliği konusunda yapabileceğim birşey olursa haber vermenizi isterim.

Başarılar.

Saygılarımla
 
Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Sabri, splendes
#3
M1 ikinci dünya savaşının tüfeğiydi. Ben 1975 yılında askerlik yaptığımda, temel eğitimdeki tüfeğim M1 di. 1974 yılında  Springfield Armory, özellikle paraşütçü birlikleri için M-14 ü imal etti. M-14, M1 e benzemekle beraber dıştan takma kapasitesi 20 şarjörlü ve otomatik atış özelliğine sahipti. Vietnam savaşı sırasında ABD birliklerince kullanıldı. AR-15 türevleri (M-16) devreye girinceye kadar hizmette kaldı.

M1A ve M1A1 tüfekleri M-14 ün sivil versiyonu. M-14 den farkı Otomatik atış seçeneği yok, yarı otomatik bir tüfek.

Hevesle başladığım Çatüs B-1 değişimi için ilk yapmam gereken ahşap dipçik.  İlk defa böyle bir şey yapacağım. Elbette araştırmalara başladım:

Önümüzdeki hafta kabasını çıkartacağımı düşünüyorum. Bu arada ufak ufak malzeme toplamaya başladım:


[Resim: IMG-6906.jpg]

Gelişmeleri ve edindiğim bilgileri sizlere aktarmaya devam edeceğim

Saygılar
 
Alıntı
15 üye teşekkür etti:
mimaslan, LAMRETOEJ, tirendaz, Karagoz, lenduha, Heinzbrausewetter, cevik1911, kyucel, Xlll, Alphawolf, 1905sss, xf7er, splendes, tsuba, whistle
#4
"Ev sahibinin akılsızı, kiracıyı mülk sahibi edermiş"

Daha önce yazdığım gibi, daha önce aldığım kayın keresteyi, ölçüp biçip çizip, kaba şeklini kesmek için sanayii çarşısında marangozlar bölümüne götürdüm. Dolaştığım atölyelerde  (Allah işlerini daha da arttırsın da), işim çok, vaktim yok, usta müsait değil vs. vs. mazeretler, burun kıvırmalar, sudan bahaneler morali bozuk şekilde beni eve geri yolladı.

Ben kendim destere ile bunu nasıl keserim derken, internette önüme çıkanlar ufkumu açtı. Bu ufuk bana 400 TL ye mal oldu ama galiba kendi işimi kendim yapabileceğim. Aldıklarımın, nasıl olsa başka işlerde de bana faydası olur.  İnternetten siparişimi verdim, kargo bekliyorum. Sanırım önümüzdeki hafta acemi marangozluk sınavıma gireceğim, bakalım göreceğiz

[Resim: Dekupaj-ve-iskarpela.png]


Saygılar
 
Alıntı
24 üye teşekkür etti:
alpercuhaci, Kıraç Ata, Xlll, tirendaz, acillues2, harun, sirflayer, Rangeman, LAMRETOEJ, Red Kit, Surmene, karabasan, ducak, browning 61, Alphawolf, mimaslan, 1905sss, Koca, wubıh, xf7er, splendes, Murata, tsuba, whistle
#5
Değerli forumdaşlarım,

Bu gün kendime zaman ayırıp acemi bir marangoz olarak faaliyete giriştim. Önce eskizler üzerinden ahşap üzerine yapacağım dipçiğin kesilecek şekilde kaba şeklini ölçüp biçip çizdim:


[Resim: Ekran-Resmi-2019-09-15-14-15-34.png]

Daha sonra geçen gün kargodan gelen dekupaj aletimi monte edip kullanılır hale getirip "Bismillah" deyip kesme işine giriştim. Kayın sert bir ağaç olmasına rağmen mesleğimde buna benzer aletlere alışkanlığımdan olacak, peynir gibi olmasa da, firesiz çizdiğim şekli kısa sürede kesmeyi başardım:


[Resim: IMG-7006.jpg]

Çıkarttığım taslak artık işlemeye hazır:


[Resim: Ekran-Resmi-2019-09-15-14-13-36.png]

Hazır dekupaj aleti elimdeyken bir aşama daha gideyim dedim. Önce tüfek gövdesinin gireceği kısmı ve piston sisteminin gireceği oluğu çizdim:


[Resim: Ekran-Resmi-2019-09-15-14-14-05.png]

Matkapla delik açıp, buradan dekupaj aletinin desteresini sokup tüfek gövdesinin, tetik ve şarjör bölümünün çıkacağı deliği kabaca açtım.


[Resim: Ekran-Resmi-2019-09-15-14-14-23.png]

Daha sonra tüfek kabzesini şekline uyduracağım dipçik pedini yerleştirdim:
[Resim: Ekran-Resmi-2019-09-15-14-33-41.png]

Hazır elim değmişken diyerek tüfek piston bölümünün yerleşeceği kısmı keski ile açmaya başladım :

(yanlışlıkla yayınla butonuna bastım resim yüklenir mi, süre yetişirmi bilmiyorum)
Baştan söylediğim gibi marangoz acemi olunca kaza kaçınılmaz. İskarpelanın ucunu parmağıma değdirip delince, kanamayı durdurma vs işlerine girişince bu günkü mesai bitti.

Bundan sonrasında o kanal açılacak, eğe ve rende ile dış şekli verimeye başlanacak. Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğim.

Saygılarıma
 
Alıntı
17 üye teşekkür etti:
shooter25, harun, Xlll, tirendaz, marlinspike, Militia_747, mimaslan, Red Kit, Alphawolf, LAMRETOEJ, wubıh, xf7er, husrev, splendes, tsuba, ThePulchra, whistle
#6
(15-09-2019, 02:32 PM)Sabri demiş ki:  İskarpelanın ucunu parmağıma değdirip delince, kanamayı durdurma vs işlerine girişince bu günkü mesai bitti.

Bir hekime görünseydiniz.  Smile
 
Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Sabri, splendes
#7
(15-09-2019, 03:03 PM)harun demiş ki:
(15-09-2019, 02:32 PM)Sabri demiş ki:  İskarpelanın ucunu parmağıma değdirip delince, kanamayı durdurma vs işlerine girişince bu günkü mesai bitti.

Bir hekime görünseydiniz.  Smile

Sağolun, Sayın Harun. 

Bir Çin atasözü " Akıllı bir hekim, kendi kendini tedavi etmez" der. Dediğinizde haklısınız. Ama yaptığım işler pek akıllı işi olmadığından, eh işte, kanayan noktaya biraz baskı ve yara bandı ile işi hallettim. Zaten yüzeysel bir kesikmiş sorun yok. Stanley iskarpela da bayağı keskinmiş, onu öğrendim.

Yukarıda yükleyemediğim resmi vesilesiyle buraya ekleyivereyim:


[Resim: IMG-7012.jpg]

Elbette, bu oluk açılacak. Marangoza muhtaç olmamak için iskarpela ile yavaş, yavaş... Daha uzun bir iş var. Rende, eğe, zımpara işleri beni epeyce eğler.

Saygılar
 
Alıntı
19 üye teşekkür etti:
tirendaz, Militia_747, Karagoz, Red Kit, Acemi Silahşör, Alphawolf, Koca, LAMRETOEJ, wubıh, al-me, Ronin, xf7er, husrev, splendes, 1905sss, maho07, tsuba, ThePulchra, mrtcnbz099
#8
Marangozların ayak diremesi ile iş başa düştü. Ahşap torna makinası olsaydı bu kadar eziyet çekmezdim. Boş zamanlarımda ilkel yöntemlerle şekillendirmeye devam ediyorum. Piston sistemi, piston kolu ve irca yayı yerleşeceği el kundağı bölümünü boş zamanlarımda iskarpela ve çekiç aracılığıyla oyarak kullanılır hale getirdim. 


[Resim: B-2-M-ah-ap-oyma.png]

Eğer vakit bulabilirsem dipçik kısmının kaba şeklini bir arkadaşımın taşlama makinasında verip, eğe ile ince detaylarına geçeceğim.

Saygılar
 
Alıntı
12 üye teşekkür etti:
Kıraç Ata, Xlll, splendes, tirendaz, marlinspike, alone61, Militia_747, Karagoz, shooter25, ducak, Vamp2, tsuba
#9
(30-09-2019, 05:25 PM)Sabri demiş ki: Marangozların ayak diremesi ile iş başa düştü. Ahşap torna makinası olsaydı bu kadar eziyet çekmezdim. Boş zamanlarımda ilkel yöntemlerle şekillendirmeye devam ediyorum. Piston sistemi, piston kolu ve irca yayı yerleşeceği el kundağı bölümünü boş zamanlarımda iskarpela ve çekiç aracılığıyla oyarak kullanılır hale getirdim. 


[Resim: B-2-M-ah-ap-oyma.png]

Eğer vakit bulabilirsem dipçik kısmının kaba şeklini bir arkadaşımın taşlama makinasında verip, eğe ile ince detaylarına geçeceğim.

Saygılar

Fakirlik adamı mucit yapar dedikleri bu olsa gerek. Projenizi tamamlamanızı dört gözle bekliyorum. Bittikten sonra sizden kopya çekmemiz sanırım sizin açınızdan sıkıntı olmayacaktır. Elinize, belinize kuvvet.

Saygılar.
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Sabri
#10
Sn.Sabri öncelikle çok geçmiş olsun, iş güvenliğinden kaçınmadan projenizi bitirmeniz temennisiyle. Merakla beklemekteyim Smile
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi