Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gümrükteki Çakı İçin Emniyet Yazısı
Öncelikle tüm üyelere selam ve saygılarımı sunarım. Birçok marka ürün gerek fiyat gerekse ithalat durumundan dolayı artık ülkemize maalesef gelemiyor. Bende amazondan vergisini ödeyerek bir adet delica aldım. Normalinde amazon global shiphing seçmeme rağmen DHL ile göndermişler. DHL de problemli bir firma olduğu için ürünü gümrükte bekletiyor, telefon ile görüştüm ürün yasaklı değil ancak emniyetten yazı almanız gerekli dedi. Bende sizlere danışmak istedim. Emniyet böyle bir yazı verir mi bana? Hangi birime hangi evraklar ile başvurmam gereklidir? Teşekkürler.

Alıntı

(26-08-2019, 01:42 PM)tsotsi01 demiş ki: Öncelikle tüm üyelere selam ve saygılarımı sunarım. Birçok marka ürün gerek fiyat gerekse ithalat durumundan dolayı artık ülkemize maalesef gelemiyor. Bende amazondan vergisini ödeyerek bir adet delica aldım. Normalinde amazon global shiphing seçmeme rağmen DHL ile göndermişler. DHL de problemli bir firma olduğu için ürünü gümrükte bekletiyor, telefon ile görüştüm ürün yasaklı değil ancak emniyetten yazı almanız gerekli dedi. Bende sizlere danışmak istedim. Emniyet böyle bir yazı verir mi bana? Hangi birime hangi evraklar ile başvurmam gereklidir? Teşekkürler.

Amazon zaman zaman sizin isteğimiz dışına bir firma ile ulaşım sağlıyor. Tüm masraflar Amazon'a ait olduğu için siz bir ödeme yapmayacaksınız. DHL doğru bir istekte bulunmuş - problemli olduğu ayrı bir konu olsa da bu isteklerinde haklılar. 

Siparişiniz bıçak/çakınının yönetmelikler uygun olduğunu varsayarsak (otomatik açılan veya açılma destekli - asisted opener olmamalı; hançer şeklinde üste kıvrılmamalı, namlu üstü en çok 1/4 uzunlukta açılmış olmalı, vs) ektekine benzer bir yazı ile izine başvurabilirsiniz.

"Kişisel kullanımım için amazon.com üzerinden satın aldığım bir adet XXX marka YYY model bıçağın ithalat işlemlerinin yapılabilmesi için 2014/11 sayılı Bazı Patlayıcı Maddeler, Ateşli Silahlar, Bıçaklar ve Benzeri Aletlerin İthaline İlişkin Tebliğ Kapsamında gerekli iznin verilmesi konusunu arz ederim."

Dilekçe ekine koyulması gerekenler:
- fatura (2 kopya),
- fatura tercümesi (noter onaylı olması gerekmiyor, eğer tercüme bürosu yapmadıysa "tercümeyi yapan" ibaresiyle ad-soyad imza gereklidir), 
- bıçak veya çakının fotoğrafının bulunduğu ve genel özelliklerinin yazıldığı Türkçe bir broşür (kendiniz de yapabilirsiniz)

Size izin yazısı verilince DHL'e yazıyı ileteceksiniz, onlar da işlemi tamamlayacak.

Nereye baş vuracaksınız? 
Biz ithalat için EGM Özel Güvenlik Dairesi, Silah ve Patlayıcılar Şb Md'ne başvuru yapıp TPS sistemine giriş yaptırıyoruz. Ama bireysel işlemler için burası uygun değil, tam bilmiyorum. Bağlı bulunduğunuz ilin emniyet müdürlüğüne dilekçeyle baş vurun, onlar ilgili şubelerine havale etsinler. 

Alıntı
14 üye teşekkür etti:
sparus, tsotsi01, yyildiz, tirendaz, 1905sss, rainman, ilksurfer, Carbon12, karabasan, kyucel, tekoglu, MEHMETEMİN73, al-me, alone61
DHL ile zamanında aynı süreçi yaşamıştım. Hiç bir şekilde o yazıyı alamadım maalesef. Ürünü iade ettim bende.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
tsotsi01
Ben sorduğumda 2 aylık bir süreç demişlerdi mailime 3 haftada döndüler. Önceden bu prosedürü başlatmak gerekiyor forumda bir konu başlığında yazmıştım. Zahmetli bir iş ama imkansız değil.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
tsotsi01
(26-08-2019, 03:19 PM)harun demiş ki:
(26-08-2019, 01:42 PM)tsotsi01 demiş ki: Öncelikle tüm üyelere selam ve saygılarımı sunarım. Birçok marka ürün gerek fiyat gerekse ithalat durumundan dolayı artık ülkemize maalesef gelemiyor. Bende amazondan vergisini ödeyerek bir adet delica aldım. Normalinde amazon global shiphing seçmeme rağmen DHL ile göndermişler. DHL de problemli bir firma olduğu için ürünü gümrükte bekletiyor, telefon ile görüştüm ürün yasaklı değil ancak emniyetten yazı almanız gerekli dedi. Bende sizlere danışmak istedim. Emniyet böyle bir yazı verir mi bana? Hangi birime hangi evraklar ile başvurmam gereklidir? Teşekkürler.

Amazon zaman zaman sizin isteğimiz dışına bir firma ile ulaşım sağlıyor. Tüm masraflar Amazon'a ait olduğu için siz bir ödeme yapmayacaksınız. DHL doğru bir istekte bulunmuş - problemli olduğu ayrı bir konu olsa da bu isteklerinde haklılar. 

Siparişiniz bıçak/çakınının yönetmelikler uygun olduğunu varsayarsak (otomatik açılan veya açılma destekli - asisted opener olmamalı; hançer şeklinde üste kıvrılmamalı, namlu üstü en çok 1/4 uzunlukta açılmış olmalı, vs) ektekine benzer bir yazı ile izine başvurabilirsiniz.

"Kişisel kullanımım için amazon.com üzerinden satın aldığım bir adet XXX marka YYY model bıçağın ithalat işlemlerinin yapılabilmesi için 2014/11 sayılı Bazı Patlayıcı Maddeler, Ateşli Silahlar, Bıçaklar ve Benzeri Aletlerin İthaline İlişkin Tebliğ Kapsamında gerekli iznin verilmesi konusunu arz ederim."

Dilekçe ekine koyulması gerekenler:
- fatura (2 kopya),
- fatura tercümesi (noter onaylı olması gerekmiyor, eğer tercüme bürosu yapmadıysa "tercümeyi yapan" ibaresiyle ad-soyad imza gereklidir), 
- bıçak veya çakının fotoğrafının bulunduğu ve genel özelliklerinin yazıldığı Türkçe bir broşür (kendiniz de yapabilirsiniz)

Size izin yazısı verilince DHL'e yazıyı ileteceksiniz, onlar da işlemi tamamlayacak.

Nereye baş vuracaksınız? 
Biz ithalat için EGM Özel Güvenlik Dairesi, Silah ve Patlayıcılar Şb Md'ne başvuru yapıp TPS sistemine giriş yaptırıyoruz. Ama bireysel işlemler için burası uygun değil, tam bilmiyorum. Bağlı bulunduğunuz ilin emniyet müdürlüğüne dilekçeyle baş vurun, onlar ilgili şubelerine havale etsinler. 
Cevabınız için teşekkür ederim Sn. harun, ben telefonda böyle bir yazıya gerek yok yasaklı ürün değil, Türkiye de satışı serbest bir ürün vs. gibi biraz çıkıştım, bilgilerimi alıp yarın dönüş yapacaklarını söylediler umarım gerek kalmaz bu kadar uğraşa. Gerek olursa da emniyetin bu belgeyi vereceğini hiç zannetmiyorum ama şansımı deneyeceğim yinede. Saygılar.

Alıntı

Benim zamanımda firmadan alınan orijinal kataloğun, ilgili sayfasının yeminli tercüme bürosundan çevirisi isteniyordu. En azından benden istenmişti.

İst. Emn. Müdürlüğüne başvurmuştum. Orada istenilenleri tamamlayıp, bir kısım küçük ödemeler yaptıktan sonra oluşturduğum dosyam Ankara'ya gönderilmişti. Bin pişman olmuştum..

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
tsotsi01
(26-08-2019, 03:55 PM)tsotsi01 demiş ki: Cevabınız için teşekkür ederim Sn. harun, ben telefonda böyle bir yazıya gerek yok yasaklı ürün değil, Türkiye de satışı serbest bir ürün vs. gibi biraz çıkıştım, bilgilerimi alıp yarın dönüş yapacaklarını söylediler umarım gerek kalmaz bu kadar uğraşa. Gerek olursa da emniyetin bu belgeyi vereceğini hiç zannetmiyorum ama şansımı deneyeceğim yinede. Saygılar.

Yapabilecekleri hiç bir şey yok, izin almanız şart. 
Bıçakların ithali, mutfak bıçağı da olsa, minik çakı da olsa, ilgili yasa gereği Emniyet iznine tabidir. 
Boşuna DHL'den cevap bekleyerek vakit kaybetmeyin, evrak işlerine başlayın derim ben. Eğer gümrüğe "bıçak" olarak deklare edildiyse hiç şansınız yok, izinsiz sokamazlar.

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
tsotsi01, ilksurfer, karabasan, lenduha, kyucel, MEHMETEMİN73, alpago

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi