Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Havalı tüfek/tabanca bakımı
#1
Herkese iyi haftalar dilerim.  Havalı tabanca ve havalı tüfek için uyguladığınız  bir bakım yöntemi var mı ? Havalı tabancanın    4,5 mm saçma atan  yivli bir namlusu var.   Saygılar.
 
Alıntı

#2
Bu iş için eskiden temizleme pelletleri vardı.

[Resim: 4511051422-9d6274cf6e-o.jpg]

[Resim: 4510439209-f1a6a4da9d-o.jpg]
 
Alıntı
8 üye teşekkür etti:
lenduha, sbaslar, harun, wubıh, tirendaz, aseyhan, Sabri, Carbon12
#3
Çok sert olmayan metal fırça varsa bir iki git gel, plastik fırça ile 3-5 git gel fırçayı beze sil temizle, beze sildiğinde plastik fırça siyah iz bırakmamaya başlayana kadar devam. Beze çok az gunslick ultraklenz vb temizlik solüsyonu veya elde yoksa son çare çok az wd40, ballistol vb sıkabilirsiniz. Doğrudan fırçaya sıkıp fırçayı fazla nemlendirmeyin. En son varsa elinizde keçe pelletle atış. Yoksa ama mop veya bez geçmeye uygun harbi ucunuz varsa temiz çıkana kadar bir kaç sefer minik kare bezler geçirebilirsiniz. Hoş 4,5 mm için malzeme bulmak zor. 5,5 için en azından 22 lr temizlik uçları vb iş görüyor. Malzeme bulamazsanız misinaya düğüm atıp ucuna bez parçaları bağlayarak küçük ip harbiler yapabilirsiniz. En çok dikkat etmeniz gereken konu ise asla petrol bazlı temizlik sıvılarını veya yağlayıcıları oringlerin olduğu yerlere bulaştırmayın. Havalı silahlarda bulunan oringler kendileri de petrol türevidir ve petrol türevi temizleyici\yağlayıcılar bu oringleri aşındırır. Yine metal fırça kullanımında da namlu ağzı oringe çok dikkat etmek yırtmamak gerek. Ağır kalın yağları namlu içine bulaştırmayın uzun süre isabeti çok negatif etkiler. Yine yivleri çok ince açılmış silahlarda sürekli metal fırça kullanımının da olumsuz etkileri olabilir. Özetle birinci önceliğiniz ?zarar vermemek? olmak üzere kibarca temizleyiniz ? Oring bakımı için mutlaka silikon bazlı gres edinin. Çok az silikon gres ile oringleri nemli tutmak silahınızın ömrünü uzatır.
 
Alıntı
7 üye teşekkür etti:
Carbon12, sbaslar, 1905sss, harun, tirendaz, T.T.BOY, al-me
#4
@1905sss , @ aseyhan Çok teşekkür ederim verdiğiniz değerli bilgiler için. Namlu içi için keçe pellet bulamazsam , misina ile temizlik de pratik olur diye düşünüyorum. Saygılar.
 
Alıntı
2 üye teşekkür etti:
1905sss, aseyhan
  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi