Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yivli tüfek ruhsat problemi
Yivli tüfek bulundurma ruhsatı için
1-Dilekçe
2-Nüfus cüzdanı ve ikamet belgesi
3-Devlet hastanesi heyet raporu
4-Vergi dairesi temiz kağıdı
5-4 adet fotoğraf
6-Bulundurma harcı yattığına dair belge  isteniyor. Olumsuz her hangi bir durum yok ise ruhsatınız bulunduğunuz şubenin yoğunluğuna göre en erken 7 gün ve üzeri günlerde çıkmış oluyor.
Tüfek taşıma ruhsatı için bu evraklara ek olarak bulunduğunuz yıla ait işlenmiş vizeli avcılık belgesi gerekiyor(isteniyor). Yani yaklaşık 6.200 TL. ruhsat harcı ve diğer evraklar tutuyor buna keza her yıl yaklaşık 500 TL. daha vize parası vermemiz gerekiyor. Asker,Polis ve bazı kamu memurlarının silah taşıma kanunlarında bulundurma ruhsatlı silahlarını da taşırlar diye bir kısım var. Ayrıca harçta yatırmazlar görevleri gereği bir çok silah sahibi olabilirler. Buradan varmak istediğim sonuç bu tüfekler av için olmadan da taşınabiliyor. Asker ve polisler beni yanlış anlamasın kıyas değil bilgi için paylaştım sizlere tanımış olan hiçbir hakta gözüm yok helali hoş olsun. Şimdi benim sıkıntım şu. Ben avcılık yapmıyorum ve her yıl avcılık vize harcı ödemek istemiyorum. Fakat yivli tüfeğimi taşımak istiyorum.  Zaten taşıyabilmek için yüklü miktarda harç ödeyeceğim.  Osmanlı Savunma'nın getirteceği Lever action 3.57 calibre tüfeği almayı düşünüyorum. Aynı calibre tabancayı taşıyorken tüfek olunca avcı olmak zorundayım. Bu durumun aşılabilmesi için uygulanabilecek bir prosedür var mıdır? Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Militia_747
Bunu aşmanın bildiğim kadarıyla bir yolu yok. Hatta taşıma ruhsatlı yivli alsanız ve bir sonraki takvim yılına ait vizeyi ibraz etmezseniz bulundurmaya dönüyor. Kendi ruhsat şubeme özellikle sormuştum.

Çok saçma sapan ama maalesef durum bu şekilde.

Benim her sene vize yaptırdığım avcılık belgem olmasına rağmen, harcı ödememek için yivli almıyorum. Büyükte konuşmak istemiyorum ama almayacağımda. Tabanca taşıma ruhsatı için hadi bir derece ancak yivli tüfekte bu rakam nedir yahu? Avcı olsa kişi yılda kaç gün ava gider, atıcı olsa yılda kaç defa keyif için atışa gider. Gittiği o gün ona kaça gelir ödediği harç açısından, maalesef şaka gibi.

Kamu personeli-vatandaş ayrımı konusundaki fikirlerinize de katılmamak elde değil.

''Ayrıca harçta yatırmazlar görevleri gereği bir çok silah sahibi olabilirler. Buradan varmak istediğim sonuç bu tüfekler av için olmadan da taşınabiliyor.'' cümlenizde bahsettiğiniz durum hakkında bilgim yok, tahminim ise bulundurma ruhsatlı yarı otomatik yivlileri taşımaya yarayan bir imtiyaz sözkonusu olabilir. Yoksa harç gibi bir gündem zaten yok.

Saygılar.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
tirendaz, T.T.BOY, alone61
Askeri personel yivli tüfek ve tabanca edinme konusunda diğer vatandaşlardan tek ayrıcalığı ruhsat harcı ödememesidir. Ben permi hakkım ile yivli tüfek getireceğim avcılık belgem olduğu için taşıma ruhsatı alabiliyorum,yoksa bulundurma ruhsatı veriliyor.

Alıntı

İlk ruhsatlandırma için avcılık belgesi şartı vardır. Taşıma ruhsatınızı aldıktan sonra av yapmak istemiyorsanız ve avcılık belgesi harcı ödemek istemiyorsanız iptal ettirin. Bu durumda taşıma ruhsatınız devam eder. Bulundurma ruhsatlı yivli tüfeği taşımanız cezai sorumluluk ortaya çıkarır.

Alıntı

(23-08-2019, 05:49 PM)waltherslv demiş ki: ... buna keza her yıl yaklaşık 500 TL. daha vize parası vermemiz gerekiyor.

Çok bir şey değişmese de, doğrusu şudur:

Orman Bakanlığı avcılık belgesi yıllık harç bedeli, 2019 yılı için,
Av derneği üyesi olanlara 249,00 TL
Dernek üyesi olmayanlara 272,20 TL

Alıntı

Sn. harun 249 TL sadece vergi dairesine yatan harç. Sonrasında
150 tl avlanma pulu
50 tl civarı sarı defter harcı
50 tl civarı dernek üyeliği
Ayrıca avcılık kurs diploması yoksa bir defalık 400 tl kurs ücreti. Yani yaklaşık 500 tl dememdeki sebep yuvarlamak içindi. Bu rakamları avcılar derneğinde yönetici bir arkadaşıma sorup öğrendim. Rakamlarda hatam varsa kusuruma bakmayın. Saygılar.

Alıntı

Sn waltherslv,

Ülkemizdeki mevzuat, yivli ya da yivsiz tüfeklerin genel amacını "av" olarak görüyor, durum bundan kaynaklı. 
Yivsiz tüfeklerin trap-skeet gibi av dışında kalan, küçük bir spor istisnası olsa da yivli tüfeklerin spor amaçlı kullanılması da sözkonusu değil. Zaten "kişisel ve alan savunması" yivli/yivsiz her iki tüfek için de mevzuat dahilinde hiç değil. Burada şahsi bir fikrimi/yorumumu değil, Devletin tüfek ruhsatandırmasına bakış açısını yansıtıyorum.

Yukarıda yazdığınız belgelerde bir eksiklik var bu arada, yivsiz tüfek ruhsatı da gerekli. Çünkü aynı mantık ile devlet "sen önce bir yivsizle dene, yetmezse yivli alabilirsin" diyor.

Sanıyorum 500 TL dediğiniz tutar içinde bandrolü de eklediniz. Ancak onu almanız şart değil (eğer avlaklarda, dağda-bayırda gezmeyecekseniz). Her sene 9148 vergi kodlu "Avcılık Belgesi Harcı"nı ödemeniz gerek ve yeterli. Bedeli de Sn Harun'un yazdığı şekilde.

Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
waltherslv
(24-08-2019, 12:49 AM)waltherslv demiş ki: Sn. harun 249 TL sadece vergi dairesine yatan harç. Sonrasında
150 tl avlanma pulu
50 tl civarı sarı defter harcı
50 tl civarı dernek üyeliği
Ayrıca avcılık kurs diploması yoksa bir defalık 400 tl kurs ücreti. Yani yaklaşık 500 tl dememdeki sebep yuvarlamak içindi. Bu rakamları avcılar derneğinde yönetici bir arkadaşıma sorup öğrendim. Rakamlarda hatam varsa kusuruma bakmayın. Saygılar.

Sarı defterin sanırım 5 senede bir yenilenmesi gerekiyor, vize yerleri doluyor. Yani bu harç 5 yıllık.
Av yapmayacaksanız avlanma pulu almanız gerekmiyor. 
Dernek üyesi olmak zorunda değilsiniz, tabi o zaman 23 TL fazla harç ödüyoruz. 

Ben yuvarlama kısmında değilim, yazdıklarınız yanlış anlamında da değil; okuyan tam ve doğru bilgi alsın diye yazıyorum.

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
Kıraç Ata, karabasan, tirendaz, lenduha, mimaslan, waltherslv
Değerli katılımcıların belirttiği gibi av yapmayacaksanız av pulu almanız mecburi değil, yıllık harcı yatırmanız yeterli. 

Ancak madem mecburen avcılık belgesi alacak ve her sene yıllık harcını ödeyeceksiniz, bence pulu da alın. 6-6,5 bin TL toplam harcamanın yanında yılda + 250 TL daha ödeyip, dağda bayırda av sezonu açıkken daha güvende olursunuz.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
waltherslv, harun
Ülkemizde dert anlatmak çok zor hepinizin malumudur. Sadece sarı tezkereye kayıtlı bir yivsiz ile hedef atışı yapan bir çok insan ormancı geldiğinde av yapmadığını anlatsa da ava hazırlanıyordun beni görünce hedefe atmaya başladın, yok pulun yokla başlayıp mahkemelere kadar uzayan tartışmalar mevcut. Sn. blacksea 'nın dediği gibi taşıyıp meskun mahal dışı ateş edemedikten sonra hiçbir kıymeti yok o tüfeği almanın. Tüm harçları pulları yatırıp av ve atıcılık için gerekli evrakları tamamlamak mecburi duruyor. Sn. lenduha 'nın da ''Ülkemizdeki mevzuat, yivli ya da yivsiz tüfeklerin genel amacını "av" olarak görüyor, durum bundan kaynaklı.'' cümlesi bunu gösteriyor. Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
blacksea

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi