Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 2.5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kaptırmatör Colt Python
Memleketimizdeki silah kanunları bu hali ile devam ettikçe kaptırmatörlük bayağı güzel bir iş olarak devam edecek gibi gözüküyor(vahşi kapitalizm). Ama anladığım kadarı ile mecliste tartışılan bazı kanun taslakları sayesinde bırakın kaptırmatörleri, silah sahibi olmak bile zora girebilir. Misal olarak UYAP, hiç tanımadığnız biri silah ile tehdid edildiği şikayetinde bulunsa bile mahkeme sonuna kadar av tüfekleriniz dahil her tip silahınız emniyet tarafından müsadere altına alınıyormuş gibi bir dedikodu ortalıklarda dolaşmakta. Acaba ne kadar doğru?
Saygılar.

Alıntı

Sn. Kırkbeş,

Maalesef dedikodu değil, olayı birebir hem yaşadım hem de tanık oldum. Silah devri almak için başvuruda bulunduğum ilçe emniyet müdürlüğünde benim hemen ön sıramda dosyasını takip eden işadamına, devam eden bir mahkemesi olduğu gerekçesiyle silahlarını müsadere edeceklerini söylediler. Adamcağız çıldırdı ve böyle bir saçmalığı asla kabul etmeyeceğini peşinen beyan etti. Polis memuru durumu izah edince, yanında bulunan ve ruhsat yenileyen kardeşine silahlarını devredeceğini söyleyip, binbir bela okudu haklı olarak... İnanılmaz üzüldüm ve kendimi o beyin yerine koydum. Olaya bu kadar yakından tanık olunca, şahsı teskin edeyim diye geçti aklımdan ve dosyamı içeri verip adamla konuşayım dedim. Aradan 1-2 dakika geçmedi ki aynı şeyi başka bir memure hanım bana söyledi. Beynimden vurulmuşa döndüm. Nedenini sorunca yıllar evvel yaşanmış hadiseler yüzünden hakkımda açılmış bir kaç dava olduğunu ve kesinleşmiş mahkeme kararlarını getirmezsem ruhsat başvurumu alamayacaklarını söyledi. İsnad edilen suçun nev'îni ve tüm tafsilatı izah etti. Bütün bunları görüyorsanız, ceza almadığımı da bilmeniz gerekir dedim ama nafile... Sad Nasıl bir mantıktır, anlamak mümkün değil. Tövbe tövbe...

Saygılar...

Alıntı

(20-06-2012, 09:39 PM)Kıraç Ata demiş ki: .....................yıllar evvel yaşanmış hadiseler yüzünden hakkımda açılmış bir kaç dava olduğunu ve kesinleşmiş mahkeme kararlarını getirmezsem ruhsat başvurumu alamayacaklarını söyledi. İsnad edilen suçun nev'îni ve tüm tafsilatı izah etti. Bütün bunları görüyorsanız, ceza almadığımı da bilmeniz gerekir dedim ama nafile...

Sn Kıraç Ata,
Anladığım kadarıyla bahsettiğiniz davaların kararı çıkmış; yanılıyor muyum? Davalardan devam eden var mı?

Alıntı

Doğrudur Sn. Vefasız, avukatımız iki dava için beraat ve birisi içinde takipsizlik kararı verildiğini söylemişti. Ben şahsen davaları takip etmemiştim.

Alıntı

Sn Kıraç Ata,
Size ve bahsettiğiniz kişiye yapılan uygulamanın dayanağı hakkında aklımda bir iki bilgi kırıntısı kalmıştı. Ben de internetten kısa bir araştırma yapıp bir şeyler bulmaya çalıştım.
Hakikaten, delirmesine şahit olduğunuz adamcağızın silahının emanete alınmasının belli koşullar altında dayanağı varmış:

ATEŞLİ SİLAHLAR VE BIÇAKLAR İLE DİĞER ALETLER HAKKINDA YÖNETMELİK
Madde 16

........
........
.......
(Değişik: 02.12.1999 99/13749 10.Md) Yukarıdaki fıkranın (a), (b), ©, (d), (e), (f), (g), (h), (ı) ve (i) bentleri kapsamına girenler, affa uğramış olsalar veya mahkumiyetleri bütün neticeleri ile birlikte ortadan kalksa ya da mahkemelerce verilen karar üzerine adli sicilden silinmiş olsa bile kendilerine hiçbir surette ateşli silahlarla mermilerini taşıma ya da bulundurma izni verilmez. Bu fıkra hükmü 765 sayılı Türk Ceza Kanununun 2 nci maddesi hükümlerine göre suç olmaktan çıkan bir fiil nedeniyle hüküm giymiş olanlara uygulanmaz.
Birinci fıkranın (j) bendi kapsamına girenlerin silah taşıma ruhsatları bulundurmaya çevrilir ve kendilerine bir daha taşıma ruhsatı verilmez.
(Ek fıkra: 02.12.1999 99/13749 10.Md)Bu madde kapsamında sayılan fiillerden dolayı yargılanması devam eden şahısların ruhsat verilme ve yenileme işlemleri, yargı kararı kesinleşinceye kadar durdurulur. Yargılama sonucuna kadar silah ilgili birimce emanete alınır.

Sizin durumunuzu, yani adli sicil kaydındaki pürüz için mahkeme kararı istenmesi durumunu daha net hatırlamıştım; ancak bunun hangi yönetmeliğe dayandığı hususunda bir şey bulamadım. Ancak neredeyse bütün pol.tr uzantılı internet sitelerinin ruhsat başvuru işlemleri kısımlarında aynı ibare bulunuyor:

İkamet edilen yer (müracaatçının ev adresinin bulunduğu) İlçe Emniyet Müdürlüğüne bu İlçe Jandarma bölgesi ise o İlçe Jandarma Komutanlığına müracaat edilecektir. Yivli Av Tüfeği Bulundurma müracaatları da bu şekilde yapılacaktır.

1. ..............................................
2. ..............................................
3. ADLİ SİCİL KAYDI: Özellikle Silah Ruhsatı İçin İstendiği belirtilerek alınacaktır. Alınan Adli Sicil Kaydında Suç Kaydının Olması Halinde İse, "O suça ait Kesinleşme Şerhi" Yazılmış Tasdikli Mahkeme Kararı getirilecektir. Eğer kızlık soyadı, isim ve yaşında tashih varsa bu durum adli sicil müracaat dilekçesinde belirtilecek)
4. 4 Adet Renkli FOTOĞRAF ( Son 1 yıl içerisinde çekilmiş olacaktır.)

Mevcut uygulamada polnet sistemi kişilerin adli sicil kayıtlarını görebildiğinden savcılıktan Adli Sicil Kaydı belgesi istenmemektedir. Memur sizin başvurunuzu sistem üzerinden gördüğü sicil kaydı yüzünden reddetmiş olmalı. Elbette kişinin sicil kaydında gerekçeli karar bulunmadığından sizden ilgili davalara (beraat ettiğiniz hariç muhtemelen) ait gerekçeli kararları talep edecektir.
Benzer durumları tecrübe eden insanlar tanıyorum. Gerekçeli kararları incelendikten sonra ruhsatlarını aldılar. Endişe etmenize gerek yok...

Alıntı

Eminim daha evvel böyle bir yorum yapılmıştır belki tekrar olacak ama bu kaptırmatörlük tek taraflı bir icat değil.
Arz-talep meselesi..Bizzat buna şahitde oldum.
Birgün Bizim altın camiasının[/b] önde gelen ağalarından birine 12.000? ya DE50 ae yi öyle bir çaktılarki inanın ağzım kilitlendi abi sen ne yapıyorsun bile diyemedim.Bizimki de sanki bedava alıyormuş sanki dünyadaki son silahmış gibi silaha öyle bir sarılıyorduki görmeliydiniz.
Yani bu adamlara kızmamak lazım azizim iş bizim kazlarda bitiyor..Big Grin
Saygılar

12.000 euro
simgesini yazmıştım ama çıkmamış..

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi