Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Huğlu 301 A Kamp Tüfeği
#21
(12-08-2019, 09:37 AM)Sabri demiş ki:
(11-08-2019, 11:26 PM)harun demiş ki: sayın XIII'ün fikrine de katılmıyorum.
Öncelikle .22LR dahil hafif kalibreleri küçümseme gibi bir huyumuz oluşmuş. Bunları hepsi gayet öldürücüdür, 
kapasiteleri daha düşük olsa da seçenler yanlış yapmış olmaz.

Sayın harun,

Ben de size katılmıyorum, sayın XIII ün ne demek istediğini anlıyor ve hak veriyorum. Ülkemizde Ayı ile karşılaşmak veya kurt sürüsü saldırısına uğramak belirli bölgelere mahsus az ihtimal. Ama domuz her yerde var ve çok tehlikeli ve yerinde öldürücü bir bir hayvan. 

Çeşitli badirelerle karşılaşmış Sayın XIII ün demek istediği şu:

1. Domuz saldırısında 12 ga bile tek atışta domuzu durduramayabilir (Burada öldürücülük değil, durduruculuk önemli)
2. Domuz saldırısında çoklukla 2. atışa hatta üçüncüsüne ihtiyaç olabilir (Tek kırma da bu ciddi sorun)
3. Düşük kalibrelerin domuz saldırısında durduruculuğu, yüksek kalibreler gibi değil.
4. Tehlikeli ortamlara, silah ya elinizde ya da belinizde olmalı (çantada değil)


Öncelikler forumların en önemli ve güzel özelliği fikir tartışma ortamı yaratmasıdır. Bunu belirtmek isterim.

Durduruculuk ve öldürücülük konusunda belirttiğiniz konuları göz ardı etmek mümkün değil. Fakat benim düşüncem şu yönde:

Elinizde öldürücü bir silah var ama durduruculuğu yeterince iyi değil. Eğer durduruculuğu yüksek olan bu kalibredeki silahı taşımak size uygun ise, buyrun onu kullanın. Trekking, uzak kamp ve dağcılık gibi sporları yapanlar üzerlerinde taşıyacakları tuzu ve tuvalet kağıdını hesaplarken, yanınıza ama daha durdurucu diye iki kat ağırlıkta, belki de taşınması çok daha eziyetli bir silahı almak gerekli mi? Belki sadece "bir silah"a ihtiyacınız olacak ortama, çok daha uzak bir ihtimalle yüksek durduruculuğu olan daha ağır ve zor taşınan silahı götürmek gerekli mi? Sayın blacksea'nin yazdığı gibi gerçek bir durduruculuğa gereksinim duyacağımız olayla karşılaşma olasılığımız nedir? İşte, "hesaplanmış riskini alarak daha hafif ve taşınması daha kolay bir silah seçebiliriz" şeklinde yazmamın nedeni buydu.
 
Alıntı
18 üye teşekkür etti:
browning 61, Carbon12, JoTuN, marlinspike, lenduha, Rangeman, blacksea, waltherslv, Sabri, Murata, yyildiz, tirendaz, acillues2, mimaslan, Shepherd, wubıh, whistle, Hakan_
#22
Elinizin altında bir 357 her derdin devasıdır ülkemizde...
 
Alıntı

#23
Değerli forum üyeleri, 15 yıldır domuz avına gidiyorum. Domuz nefsi müdafaa şartları oluşmadığı sürece kimseye saldırmaz. Big Grin  
Gittiğiniz arazide domuz varsa, muhtemelen siz onu görmeden o uzaklaşmış olacaktır. Ayrıca şehirde başı boş gezen köpeklerden daha zararsızdır.
Saygılar.
 
Alıntı
6 üye teşekkür etti:
harun, OCEANBORN, tirendaz, acillues2, Gauge12, browning 61
#24
(15-08-2019, 03:07 PM)Hero17 demiş ki: Elinizin altında bir 357 her derdin devasıdır ülkemizde...

Sayın Hero17,

Kuzey Amerika'da "bear country" denilen ve ayılarla karşılaşma ihtimalinin yüksek olduğu alanlar var, bu bölgelere giden kampçılar aşağıdaki "S&W bear survival kit" gibi kitleri edinebiliyorlar. Yaşadıkları eyalete bağlı olmakla beraber yerine göre bizim kampçılarımızın termos ya da çadır aldığı kolaylıkla alabilmekteler.


[Resim: 12499266-1.jpg]

Ama bahsettiğiniz devaya ülkemizde kamp yapmak isteyen sıradan bir vatandaş ulaşamadığı için bütün bu "kamp tüfeği" bahsi.

Saygılarımla.
 
Alıntı
8 üye teşekkür etti:
harun, Carbon12, 1905sss, Sabri, Murata, lenduha, sbaslar, browning 61
#25
(15-08-2019, 05:12 PM)marlinspike demiş ki:
(15-08-2019, 03:07 PM)Hero17 demiş ki: Elinizin altında bir 357 her derdin devasıdır ülkemizde...

Sayın Hero17,

Kuzey Amerika'da "bear country" denilen ve ayılarla karşılaşma ihtimalinin yüksek olduğu alanlar var, bu bölgelere giden kampçılar aşağıdaki "S&W bear survival kit" gibi kitleri edinebiliyorlar. Yaşadıkları eyalete bağlı olmakla beraber yerine göre bizim kampçılarımızın termos ya da çadır aldığı kolaylıkla alabilmekteler.


[Resim: 12499266-1.jpg]

Ama bahsettiğiniz devaya ülkemizde kamp yapmak isteyen sıradan bir vatandaş ulaşamadığı için bütün bu "kamp tüfeği" bahsi.

Saygılarımla.

Bahse konu kiti forumda mesai harcamış tüm arkadaşlar biliyorlardır zannımca benim söylemek istediğim ise 357 sahibi olan arkadaşların grizzly ile ülkemizde karşılaşma ihtimalleri olmadığından yanlarında ve ellerinin altında bulunan 357 ye başka bir arkadaşın aranmasının fuzuli olacağı anlamındadır.

Saygılarımla...
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
marlinspike
#26
Yanlış anlamalar oluyor maalesef.

Bu konu ile ilgili kalibre den bahsetmeme rağmen 36 ga ile ilgili yorum yazıldı.

Domuz ile ilgili de bir çok şey de yazıldı. 


Anlatmak istediğim ;

Doğada acil bir durumda sırt çantasından o tüfek nasıl çıkar ?  (hangi tüfek, hangi kalibre, onu sormuyorum) 

Acik bir durumda,  o panik halinde nasıl fişek yüklenir ? 

Tam katlanır, yarım katlanır, çeyrek katlanır.. Ne farkeder ?

Tek kırma, poze veya çifte (kalibre belirtmiyorum yine),demonte vaziyette zaten çok az yer kaplıyor. Şu tüfek veya bu tüfek ne farkeder. Önemli olan elimin altında ateşli bir silah olması. Önemli olan, acil bir durumda ani müdahale etmek. Edemiyorsan ölme ihtimalin var. Bu ihtimal bile ciddi önlem almayı gerektirmiyormu  ? 

Yaban domuzunu başı boş köpeklerden daha az tehlikeli olduğu da söylendi. Bunu okuyan bir çok arkadaş demez mi ; laaa salla, zaten bi tehlikesi yokmuş aq , diye? 


Çiftleşme döneminde motosikletli köylüye saldırdığını biliyorum,bölgesinde geçti diye.Sonuç muuu, 1 kg fazla taşırım hayatımı riske atmam.

 
[Resim: IMG-20190813-121506.jpg]
 
Alıntı
4 üye teşekkür etti:
shooter25, marlinspike, Sabri, demirci57
#27
(09-08-2019, 04:07 PM)marlinspike demiş ki: Kamp tüfeği bir ihtiyaç; özellikle başka bir silaha sahip olmayan kampçılar ucuz, kolay kullanılabilen, sırt çantasına sığan ve edinme prosedürü (ruhsatlandırma diye okuyunuz) az zahmetli olan bu tür bir yivsiz tüfeği edinmek ister.

(6 saat önce)Hero17 demiş ki: Bahse konu kiti forumda mesai harcamış tüm arkadaşlar biliyorlardır zannımca benim söylemek istediğim ise 357 sahibi olan arkadaşların grizzly ile ülkemizde karşılaşma ihtimalleri olmadığından yanlarında ve ellerinin altında bulunan 357 ye başka bir arkadaşın aranmasının fuzuli olacağı anlamındadır.

Sayın Hero17,

357 sahibi arkadaşların kamp tüfeğine ihtiyaç duymayabileceği konusunda aynı fikirdeyiz, ama kamp tüfeğine ihtiyaç duyulmasının sebebi zaten ülkem şartlarında sıradan bir vatandaşın 357 ya da mevzubahis kite sahip olamayışı.

Yasal olarak taşıma ruhsatına ve ekonomik şartları elverip istediği silaha erişebilecek silah severler azınlıktadır güzel ülkemde. Diyelim ki şanslı azınlığa dahiliz, yine de araziye aşağıdaki gibi çıkabilir miyiz?

[Resim: 1.jpg]

Kamp tüfeği fikrine ben kampçının emniyetini sağlarken aynı zaman da nispeten düşük bir profil göstererek başına gereksiz dertler açmayacağı bir çözüm olarak bakıyorum. Elimde M4 belimde 45 ACP tabancamla güvende olurum ama yetkili yetkisiz bir sürü şahsa dert anlatmak zorunda kalırım.

Kamp tüfeği dediğimiz silahın acil durumda etkin kullanımı ise ayrı bir tartışma konusu. Tehdit altında olacağımızı varsaydığımız arazi kesiminde çantada ya da katlı olmak durumunda değil bu silah,  omuzda ya da çantanın yanında asılı vaziyette olabilir (her ne kadar tehdit algılarımız farklı olabilse de amacımızın arama/tarama faaliyeti değil trekking olduğunu varsayıyorum),. Hangi taşıma biçimini tercih edersek edelim hedefin nişan hattına geliş hızı kişinin eğitim durumuna göre değişir, tehdit algınıza göre kabul edilebilir süreler de farklı olacaktır.


Saygılarımla.
 
Alıntı
4 üye teşekkür etti:
Xlll, shooter25, aseyhan, Rangeman
#28
aq ne demek?
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
demirci57
#29
IQ  Smile

Saygılar.
 
Alıntı
2 üye teşekkür etti:
shooter25, demirci57
  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): shooter25, 1 Ziyaretçi