Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Huğlu 301 A Kamp Tüfeği
[Resim: A89-AA6-BF-48-C2-4659-B186-9-CEF026594-BF.jpg]

[Resim: C2-C74104-DD9-D-439-F-81-A0-DBEC250-D0665.jpg]
Merhaba

Huğlu, kamp kullanımı için katlanabilen 20 kalibre bir tüfek üretti.

Alıntı
12 üye teşekkür etti:
marlinspike, browning 61, Sabri, Rangeman, 1905sss, tirendaz, emre76, sarp kılıç, lenduha, Palace, defender45acp, sbaslar
Sayın mehmetstar, bilgilendirme için teşekkürler.

Kamp tüfeği bir ihtiyaç; özellikle başka bir silaha sahip olmayan kampçılar ucuz, kolay kullanılabilen, sırt çantasına sığan ve edinme prosedürü (ruhsatlandırma diye okuyunuz) az zahmetli olan bu tür bir yivsiz tüfeği edinmek ister.

Fotoğraflarda güzel görünse de 20 ga olması beni bu tüfeği almaktan alıkoyar. Ancak 12 ga modeli çıkarsa ve piyasadaki benzerlerinden anlamlı şekilde daha kaliteli ise düşünürüm. Halihazırda 12 ga benzer bir tüfeğim var, sırt çantası için almıştım ama denedim ve beğenmeyip kullanmamak üzere kenara ayırdım.

Saygılar

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Shepherd, emre76
Katılıyorum;
Eğer kampta-yabanda acil bir durumda tek bir atış şansım varsa, bu şansımı yüksek kalibre ile kullanmak isterim.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
marlinspike
Sevgili dostlar 12 ga nın tartışmasız en güçlü tüfek olduğu bir gerçektir.

Ama öyle yazıyorsunuz ki sanki hepiniz devamlı büyük yabani domuzlar, aslanlar, kaplanlar, gergedanlar ile dolu yerlerde kamp yapıyorsunuz. 20ga bile işe yaramaz. Big Grin

Sizin mantığa göre kampa taşıma ruhsatlı tabancası ile giden biri tehlike anında ölmeye mahkumdur. 20 ga işe yaramıyorsa 9mm zaten oyuncaktır. Dünya üzerinde de böyle mi bilmiyorum. Bizim forumda 12ga dan başka kalibre işe yaramaz diye bir düşünce var. Ama ben kesinlikle katımıyorum.

Bana göre 20ga gayet ciddi bir kalibredir hatta 36/410 bile gayet güzel korur insanın. (20ga aldım ama daha deneyemedim Smile

Alıntı
15 üye teşekkür etti:
Sabri, tirendaz, acillues2, Xlll, waltherslv, kuti, Rangeman, Cem1964, Carbon12, Murphy, marlinspike, lenduha, Palace, mimaslan, ducak
(10-08-2019, 10:19 AM)1905sss demiş ki: Sevgili dostlar 12 ga nın tartışmasız en güçlü tüfek olduğu bir gerçektir.

Bana göre 20ga gayet ciddi bir kalibredir 

Sayın 1905sss,

Şöyle bir karşılaştırma yaptım:

[Resim: Ekran-Resmi-2019-08-10-11-30-06.png]

[Resim: Ekran-Resmi-2019-08-10-11-36-56.png]
12 Gauge daha üstün özelliklere ve seçeneklere sahip olmakla birlikte, 20 gauge hafife alınacak bir çap değildir, size katılıyorum. Savunma amaçlı başarılı şekilde kullanılır. 20 gauge enerjisi .44 magnum dan iki kat fazladır.

Saygılarımla

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
1905sss, Carbon12, marlinspike, Zemre10, tirendaz, Alphawolf, aosenguder
(09-08-2019, 04:07 PM)marlinspike demiş ki: Kamp tüfeği bir ihtiyaç; özellikle başka bir silaha sahip olmayan kampçılar ucuz, kolay kullanılabilen, sırt çantasına sığan ve edinme prosedürü (ruhsatlandırma diye okuyunuz) az zahmetli olan bu tür bir yivsiz tüfeği edinmek ister.

Fotoğraflarda güzel görünse de 20 ga olması beni bu tüfeği almaktan alıkoyar.

Arkadaşlar, yazdıklarımın yanlış anlaşılmaması için kendimi ekleme yapmak zorunda hissettim;

Kamp tüfeği bana göre avcılık ve atıcılık amacı gütmeyen kampçının güvenlik ihtiyacını karşılayacak kullanımı ve edinmesi kolay bir silah olmalı, yine bana göre 20 ga bu amaç için fazlasıyla yeterlidir .

Benim 20 ga tercih etmeyecek olmamın sebebi ise envanterime 20 ga fişek kullanan bir tüfek eklemek istemiyor olmamdır. Dolayısıyla farklı çaplarda tabancalar da, yivsiz tüfekler de aslanın ve gergedanın olmadığı güzel ülkemde güvenlik ihtitaçlarınızı karşılar.

Eğer bir arkadaşım "kampa gideceğim bana güvenlik için önerir misin?" derse, iyi imal edilmiş kaliteli bir tüfek olması kaydı ile yukarıda Sayın mehmetstar'ın dikkatimize sunduğu gibi bir 20 ga kamp tüfeğini önerebilirim.

Saygılarımla.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
1905sss, tirendaz, sbaslar
Tam katlanır yapılsa sırt çantasında taşıması daha kolay olurdu. Hayırlısı olsun.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
browning 61
Bana lütfen biri şu kamp tüfeğinin acil bir durumda nasıl işe yaradığını anlatsın.

Hayal ediyorum ;

Kampa gidiyorum, tüm ekipmanı ve o mübarek tüfeği sırt çantama koydum. Kamp yerine vardım,  yer tespiti, kamp hazırlığı, candır kurumu, falan filan. Bu aşamaların her hangi bir anında o tüfek lazım oldu. Ne yapcam ? 

Doğada hic bir canlı ben geliyorum diye önceden haber vermez. O tüfek acil bir durumda ( örneğin, büyük bir yaban domuzu çıktı karşınıza), o kamp çantasından çıkacak, fişek bulunacak, fişek tüfeğe sürülecek ve ateş edilecek.... Vooovvv   Smile
, şaka gibi...! 

Yanımda tek kırma da olsa ateşli bir silah olsun kavramını anlarım.  O zaman da bu tüfeğin tam katlanmasının veya katlanamamsının bir önemi var mı ?  

Demonte vaziyette çantama koyardım. 

Çok acil bir durum hasıl olduğunda silahı çıkarıp atışa hazır hale getirmek yerin, üç kulhu bir elham okumak daha mantıklı olur.  Smile

Saygılar.

Alıntı
10 üye teşekkür etti:
Alphawolf, marlinspike, Militia_747, 1905sss, Cem1964, Sabri, Palace, Tartarus, xeorx, kaan han
Kamp tüfeğinin katlanır ve çantaya sığabilir olmasının benim açımdan anlamı kamp faaliyeti süresince çantada olması değil, kamp bölgesine varana kadar çantada olmasıdır. Arazide intikal halindeyken sırt çantasının yanında ve konaklarken kolay ulaşılabilecek bir pozisyonda bulunmasını tercih ederdim.

[Resim: backpack.jpg]

Yukarıdaki abla bir örnektir ama ben intikal esnasında katlanmamış, atım yatağında bir fişeğin olduğu ancak horozu inik halde çantanın yanında asılı taşımayı tercih ederdim.

Arazide olduğunuz sürede ne gibi tehlikelere maruz kalacağımızı ya da ne kadar hızlı davranmamız gerekeceğini kesin olarak bilemeyiz (aslan, kaplan ve gergedanı listeden daha önce çıkarmıştık). Ne kadar hazırlıklı olmak isteyebileceğiniz sizin tehdit değerlendirmeniz sonucu almanız gereken bir karar (üzerinde red dot bulunan m4'ümü çapraz tutuşta taşırken güvende hissederim ama ilgi çekici bir görüntü olacağım da kesindir.)

Kamp tüfeği çantaya girsin ki kampa giderken gereksiz yere dert anlatmak zorunda kalmayalım (meraklı vatandaş ve dahi kolluk kuvvetlerimize), hafif olsun ki fazla yük teşkil etmesin, kullanım kolay olsun ki silahlarla başka hiç bir ilgisi olmayan ama arazide de bir şekilde emniyet tedbiri olsun isteyen kampçı emniyetli bir şeklide kullanabilsin.

Pratik açıdan bakarsak arazide ormancı ya da jandarmaya bahsi geçen kamp tüfeğini izah etmek başka her türlü silahı izahtan daha kolay olacaktır sanırım.

Ben de isterim yarı otomatik yivlim olsun arazide gönlümce taşıyayım ama güzel memleketimin şartları işte.

Saygılar.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
1905sss, emre76, browning 61, yyildiz
Kamp ve trekking faaliyetlerimiz esnasında karşımıza aniden çıkabilecek tehlikelere karşı en üst düzeyde önlem almak zorunda hissediyorsak çözüm belli;

[Resim: 10-0130326.jpg]

Sayın Harun'u göreve çağırıyor ve tehlikedeki kampçılar için de bir kampanya bekliyorum. Smile

Süngü şart. Smile

Saygılar

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Palace

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi