Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Silah sahipliği anketi
#21
SİLAH SAHİPLİĞİ

Değerli forumdaşlarım,

Öncelikle ankete katılımınız için teşekkür ederim. Anket sonuçlarını açıklamadan önce genel olarak silaha sahip olmanın dünyadaki durumuna kısaca değinmek istiyorum. Her ülkenin koşulları elbette farklı. Bazı ülkelerde silah edinmek çok kolay iken bazı ülkelerde yasaların izin verdiği ölçüde bireysel silaha sahip olunabiliyor.

[Resim: Ekran-Resmi-2019-08-08-08-40-57.png]
Örneğin ABD çoğu eyaletinde reşit bir ABD vatandaşı herhangi bir izne, ruhsata ihtiyaç olmadan silah edinebiliyor. Bazı ülkelerde (yeşil) belirli koşullar mevcutsa kolayca ruhsat veriliyor. Diğer ülkelerde ruhsat almak gerekli ve yasal zorlukları var.

Bireysel silahlanma ülkeden ülkeye değişiyor, bazı ülkelerde oldukça fazla:
[Resim: Ekran-Resmi-2019-08-07-07-50-23.png]

[Resim: contrailscience-com-skitch-Number-of-gun...f53928.png]

Resmi rakamlara göre bizim ülkemizde bireysel silahlanma ansiklopedik verilere göre 100 kişiden 12-16 arasında görünüyor.  Ancak bu yıl başında TBMM'de ruhsatsız silahlara verilen cezaların arttırılması yasa teklifinde şöyle bir konuşma var:

Millet vekili Ali Mahir Başarır meclis tutanaklarına geçen konuşmasında  " Türkiye?de en az yüzde 85?i ruhsatsız olmak üzere 25 milyon bireysel silah olduğu tahmin edilmektedir. Ateşli silahlarla işlenilen suçların üçte ikisi ruhsatsız silahlarla gerçekleşmektedir. Ülkelere göre, silaha sahip olma bakımından Türkiye, tüm dünya ülkeleri sıralamasında 20. sırada yer almaktadır.  Ruhsatlı ve ruhsatsız silah sayısı son 10 yılda yaklaşık 10 kattan fazla artmıştır.

Kesinlikle ruhsatsız ve yasadışı silaha karşıyız ama maalesef Avrupa'da da yasa dışı silahın çok olduğu ülkeler mevcut:

[Resim: Ekran-Resmi-2019-08-08-08-37-22.png]

Dilimizde "At, Avrat, Silah" üçlemesi ülkemizde mülkiyet ve namus bakımından silahı önemli bir yere koyuyor. Halkımızın silaha düşkünlüğü var, bunu yadsıyamayız.

ANKET SONUÇLARI

Anketimize katılım şu saate kadar 132 forum üyesi oldu. Katılımcıların Anket künyesi şöyle:


[Resim: Ekran-Resmi-2019-08-08-09-41-44.png]

Katılımcılar daha çok orta yaş gurubu, ücretli veya serbest meslek çalışanı, yüksek eğitimli, daha çok büyük şehirde yaşayanlardan oluşuyor. Bu özelliklerin bir kısmı ülke genelini yansıtmadığı ve forumun özelliği nedeniyle  anket sonuçlarının ülkemiz gerçeklerini tam yansıtmadığını  baştan söylemeliyim. Bazı forumdaşlarımızın söylediği gibi avcılıkla ilgili bir forumda bu anketi yapsak daha farklı sonuçlar çıkabilirdi. Ancak bir fikir verebilir.

Neden Silah sahibisiniz? sorusuna verilen yanıtlar büyük oranda savunma amaçlı çıkıyor.

[Resim: Ekran-Resmi-2019-08-08-09-57-19.png]
Bu sonuç özellikle büyükşehirlerde yaşayan ankete katılımın olduğu bir koşulda PEW araştırma merkezinin ABD de yaptığı anketle de örtüşüyor. (Çünkü Az aşağıda sahip olunan silahlarda tabanca önemli bir sayı oluşturuyor) Evde silah bulundurulmasının güven duygusunu arttırdığı, yine PEW araştırma merkezinin anketinde çıkmış:
[Resim: Gu-ven-indeksi.png]
Anketimizde yarışma amacı ikinci sırada (%53,13)  av üçüncü sırada (%22,66) (Büyük şehirde yaşayanların çoğunluğu nedeniyle) Ancak yinede PEW araştırma merkezi verileri ile bir uygunluk var. Orada da atışa gidenler %52 , Av amacı biraz daha fazla %34 çıkmış
[Resim: At-s-Av.png]

Ne tür silahlarınız var?

Bu soruya verilen yanıtlar ABD den farklı. Bürokrasisinin daha az, fiyat/fayda oranı daha yüksek olarak bizde tercih edilen ilk silah yivsiz av tüfeği, tabanca 2. sırayı alıyor.


[Resim: Silah-t-rleri.png]

Yivli tüfek ülkemizde gelir düzeyine göre  göreceli olarak pahalı. Üstelik taşıma, bürokrasisi av ruhsatı gerektirdiğinden dha fazla. O nedenle 3. sırada yer alıyor. 

Her ne kadar tabanca 2. sırada gözükse de bizde kayıt dışı silahlar içinde tabancanın ilk sırayı alması olasılığı yine de yüksek.

Katılımcıların Silah sayısını anketimizde sormadık. Ancak yukarıdaki grafiğe bakarsak bizde de silah sahşplerinin genelde birden fazla silaha sahip oldukları anlaşılıyor. PEW araştırmanın anketinde katılımcıların 273 ü birden fazla silaha sahipler

[Resim: Gun-nr.png]
Tabanca kullanımında çap tercihinde  açık ara 9 mm önde görünüyor. Maalesef ankete eklemediğim .22 , .38, .380 ACP vb. çaplar ikinci sırada ama ayırım imkanım yok.
[Resim: Tabanca-ap.png]

Yivli tüfekte de çap konusunda eksiklerim olmuş. Ancak anketten çıkan sonuç yivli tüfek sahşplerinin 1/3 ü .308 kalibreyi tercih etmiş:


[Resim: Yivli-t-fek-ap.png]

Yivsiz tüfekte 12 gauge tercihi açık ara önde. İkinci sıradaki tercih ise .410 kalbre olmuş. 

[Resim: Yivsiz-ap-tercihi.png]
Kaybolduğunu düşündüğüm ve çok sevdiğim 16 gauge kullanıcıların %6,7 sinde çıktı (" Güzelim 16 çapı kim öldürdü" diye harika bir yazı var, müsait olunca tercüme edip paylaşacağım)

Anketimizin önemli sorularında biri şuydu:

Mesleki etkinlik dışında hiç savunm amaçlı silah kullanma gereğiniz oldu mu?

[Resim: Silah-kullan-m.png]

Ne amaçla silah sahibisiniz sorusuna yüksek oranda "Savunma" amaçlı silah sahibi olduğunu ifade edenlere karşılık, çok şükür silah kullanma gereği omayanların sayısı %91. %3,8 bir kez, %5,2 ise birden fazla kullanma ihtiyacında olmuş.

PEW araştırmaya göre ABD gibi suç oranının yüksek olduğu bir ülkede  savunma amaçlı silah kullanma gereği  genelde %7, silah sahibi olanlarda bu oran %17 olarak bulunmuş


[Resim: silah-kullan-m-2.png]

Değerli forumdaşlarım, acemi bir anketçi olarak toparlayabildiklerim şimdilik bunlar. Profesyonel bir çalışma olmadığından çok eksikleri ve hataları var. Bu sonuçlar üzerinden yorumlarınız, katkılarınız, eleştirileriniz konunun gelişmesine yarar sağlayacaktır.

Saygılarımla
 
Alıntı
23 üye teşekkür etti:
hunter 12, Colt1903, blacksea, Alphawolf, 1905sss, stgrz, OCEANBORN, Murata, LAMRETOEJ, ErhanG, Tartarus, Koca, Mechul, mtaner55, lenduha, waltherslv, xf7er, _X0X_, al-me, acillues2, Elbruz71, Militia_747, wildeagle
#22
ABD gibi şiddetin yüksek olduğu bir ülkede "Savunma amaçlı silah" edinmenin neden fazla olduğunun bir açıklaması kısmen Türkçeleştirmeye çalıştığım aşağıdaki çalışmada:
[Resim: Ekran-Resmi-2019-08-11-09-41-33.png]
Olayların 1/3 ünde, meskene yönelik suçların neredeyse yarısında polis 1 saate varan sürelerde olay yerine ulaşmış. Bizde durum nedir bilmiyorum.


[Resim: Ekran-Resmi-2019-08-11-09-48-00.png]

"911 acil çağrı hattının yanıt süresi ortalama 10 dakika, 1911 in yanıt süresi iki saniye"  Cool

Saygılar
 
Alıntı
9 üye teşekkür etti:
1905sss, LAMRETOEJ, marlinspike, Militia_747, Alphawolf, mimaslan, waltherslv, acillues2, al-me
#23
(11-08-2019, 09:50 AM)Sabri demiş ki: Olayların 1/3 ünde, meskene yönelik suçların neredeyse yarısında polis 1 saate varan sürelerde olay yerine ulaşmış. 

Yanlış değerlendirmişsiniz sayın Sabri. Meskene yönelik suçları yaklaşık yarısında 1 saat içinde ulaşmışlar. Buna karşın, şiddet/soygun/saldırı olaylarının yaklaşık 1/3'ünde 5 dakika içinde, %50-60'ında 10 dakika içinde ve neredeyse tamamında 1 saat içinde Amerikan polisi olay yerine varmış. 

Buradan çıkacak sonuç, Amerikan polisi ciddi suçlarda oldukça hızlı reaksiyon göstermesine karşın, meskene tecavüz gibi suçlarda daha gevşek davranıyor. Bana kalırsa 5-10 dakika reaksiyon süresi genelde çok iyi olmasına karşın, bu kısa süre bile hayatta kalmak çok geçtir, sonuçta herkes kendini savunmalıdır.
 
Alıntı
8 üye teşekkür etti:
marlinspike, Alphawolf, browning 61, sparus, JoTuN, waltherslv, acillues2, al-me
#24
Bu foruma üye olma sebebim olan Türkiye'de silahlanmanın tarihi ile ilgili bir araştırma yapabilirmisiniz acaba?
Bu arada amerikayı genel yerine eyalet bazlı işlemek gerek eyaletten eyalete handgun ve rifle olmak üzere farklı kurallar yaş sınırları mevcut.
 
Alıntı

#25
Sn Harun, 

Yanlış bakmadım, siz bardağın dolu tarafına, ben de boş tarafına baktık. Zaten son cümleniz olayı özetliyor. Katkınız için teşekkür ederim.

Saygılarımla
 
Alıntı
3 üye teşekkür etti:
Alphawolf, waltherslv, acillues2
#26
Geçen sene bizim 112 acile 21 milyon çağrı yapılmış %60 ı asılsız. Bardağa birde bu açıdan bakın.
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi