Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
UTAŞ UTS15A?! (YARI OTOMATİK)
Sayın Forum Dostları,

Utaş Firmasının bugüne kadar çok tartışılmış; Kimimizde olumlu, kimimizde olumsuz fikirler oluşturmuş olan, aslında bullpup modeller arasında şarjör kapasitesi (14+1), 50 cm namlusuna rağmen 73 cmlik boy avantajı, 20 cm uzatma şok ile 70 cm namluya sahip olabilirken, boyu sadece 93 cm ye ulaşan, tahliye sorunu genelde göz hizasına yakınlığından dolayı tehlike arz eden bullpuplardan ayrılan avantajlı bir çıkışa da sahiptir.
Eğer iyi bir operatör tarafından tecrübe edilerek kullanılırsa (örnek hepimizin az çok ismini duyup tanıdığı izlediği Ahmet Pınar mesela) iyi sonuçlar alınabilen, Sayın Hocam Alparslan Şen ve kardeşi tarafından da kullanımı hakkında videoları çekilmiş olan olumlu ve olumsuz yanlarının paylaşıldığı, operatör hatalarına kadar incelenmiş olmasına rağmen yine de UTS15 in tabii ki çok sorun yaşamış bir kullanıcı kitlesi de mevcut. Lakin bol antrenman ile bu sorunların aşılabildiği görülen ve Hickok45 ve Talon Sei gibi vlogerlar tarafından da (tabii ki ellerindeki silaha göre) olumlu yorumlanmış bir ürünün yine de güvenilirliği çok belirsiz..
Şimdi aynı firma bir yeni model üzerinde çalışıyor, UTS15A

[Resim: utas-anasayfa-933.jpg]

[Resim: uts-15a-semi-auto-shotgun-1.jpg]

[Resim: untitled1.png]

Şahsi fikrimce eğer başarılı olursa, yarı otomatik, döner başlı Beretta tipi bir sisteme sahip olacağı söylenen ve yine tüm UTS15 lerdeki gibi boy ve 14+1 kapasite avantajları ile donatılmış güzel bir yerli üretim tüfeğimiz olacak gibi görünüyor. Konuyu tartışmaya açmak için paylaşıyor, başarılı bir ürün olmasını hem üretici açısından hem de biz kullanıcılar açısından diliyorum. Hiçbir şeyde umut etmekten vazgeçmemeniz dileklerimle..

Saygılar,

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
SKN, xf7er, Velcro, byfortius, harun, browning 61, m16a2, mehmetstar
Bayadır geliştiriyorlar bu modeli. Fuarda da bir tane mevcuttu fakat kalitesi gerçekten çok kötü duruyordu. Bende UTS 15 mevcut ve şuana kadar hiç bir problem yaşamadım. Genel olarak Utaş firmasını beğeniyorum açıkcası. Mevcut .410 modasına onlarda uyacaktı en son aldığım bilgiye göre fakat o konuda sanırım bir gelişme yok?

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Velcro
(31-07-2019, 11:46 AM)nsyuksel demiş ki: Utaş Firmasının bugüne kadar çok tartışılmış; Kimimizde olumlu, kimimizde olumsuz fikirler oluşturmuş olan, aslında bullpup modeller arasında şarjör kapasitesi (14+1), 50 cm namlusuna rağmen 73 cmlik boy avantajı, 20 cm uzatma şok ile 70 cm namluya sahip olabilirken, 

Sayın nsyuksel,

Güzel tanıtımınız için teşekkür ederim. Görüntüsü nedeniyle Hollywood filmlerinde çok sevilen bu tüfeği nedense ben pek sevemedim. Yivsiz tüfeğin kullanım amaçları büyük oranda av ve atıcılık olduğundan bu yapı her ikisine de uygun düşmüyor (Zaten avda fişek kapasitesinde  2+1 yasal sınırı var). Güvenlik amaçlı düşünülürse de, daha önceki modeldeki tutukluk sorunları bu amaçtan da vareste tutmuştu. Güvenlik amaçlı yivsiz tüfekte de güvenilirlik, tutarlılık, isabet, sağlamlık arıyoruz. O nedenlerle kişisel olarak ben bu tüfeğe mesafeliym.

Saygılar

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
kaan han, Alphawolf
(31-07-2019, 03:06 PM)kaan han demiş ki: Bu yüzden Retay Masai Mara alın , Afrika'nın düzlüklerinde her türlü çılgın avı tutukluk yaşamadan yaparsınız.  Saygılar .

Sn. kaan han,

Burada UTS15A konuşulurken niye laf sokuşturmak için araya girdiniz? Daha önce yazdıklarımı okuduysanız, Masai Mara'yı abartılı reklamları test etmek için, keyif amaçlı aldım. Para benim, keyif benim size ne? Bu arada, kinetik tüfeklere bakış açımı da daha önce yazdım. Okumadıysanız bağlantı vereyim:

http://www.tabancatufek.com/forum2/showthread.php?tid=14854&pid=358134#pid358134

UTS15 için işe yarayacak bir bilginiz varsa yazın. Yoksa lüzumsuz polemiklerle konuyu saptırmayın

Saygılar

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
tirendaz, splendes, Alphawolf
Merhaba,

Paylaşım için teşekkür ediyorum. en son yapılan prohunt fuarında bende bu tüfeği incelemiştim.

Kalite olarak çok iyi durmuyordu; yada gelen model demoydu; bilemiyorum.

Birde şöyle bir durum var; bu videonun tarihi nedir ? çünkü bir süre önce Utaş firması iflas erteleme talebinde bulunmuştu.

Saygılarımla,

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
splendes, nsyuksel
(31-07-2019, 04:36 PM)mehmetstar demiş ki: Merhaba,

Paylaşım için teşekkür ediyorum. en son yapılan prohunt fuarında bende bu tüfeği incelemiştim.

Kalite olarak çok iyi durmuyordu;  yada gelen model demoydu; bilemiyorum.

Birde şöyle bir durum var;  bu videonun tarihi nedir  ?  çünkü bir süre önce Utaş firması iflas erteleme talebinde bulunmuştu.

Saygılarımla,

İflas erteleme konusunu bilmiyordum. Fakat bu sene fuarda yer alıyordu. Ayrıca yivli tüfek modelleride son zamanlarda vardı.  Firmanın durumu nedir varmı detay bilen?

Alıntı

Fuardaki tüfeği ben de gördüm ve demo olduğu çok netti. 
Şu anda varolan pompalı modellerini operatör düzeyde kullanabilecekleri, kullanabilenleri de örnek verdim. Demek ki bu silah sadece herkese göre değilmiş diyebiliriz.
Ben bir tanıtım yapmadım, sadece beyin fırtınası icin paylaştım ve Türkiye'mde birşeyin başarilabileceğini hayal ettim.
Benim bu konuyu açmamdaki asıl amaç, bu tüfek başarılı olursa, akıllı ve kaliteli iş çıkarılırsa, kısaca  sadece hakkı verilirse, piyasada iyi bir ürün yakalayabilir. Ben de bu tüfeği isteyebilirim. Takibimde..

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
mehmetstar, Velcro
Merhaba,

Dün durumu çok merak edip firmaya telefon açtım.

Telefona bakan kişi, " şuan iflas erteleme durumundayız. İnşallah 1 sene sonunda bu durumu atlatacağız. UTS 15A ile ilgili olarak son aşamaya gelmiştik ama bu iflas erteleme durumu olunca beklemeye aldık." şeklinde bir açıklama yaptı.

Saygılarımla,

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
1905sss, browning 61, SKN, red, nsyuksel, mimaslan, tirendaz
Husan, Ersus gibi markalarda böyle bir durum var mı acaba?

Alıntı

(01-08-2019, 08:28 AM)mehmetstar demiş ki: Merhaba,

Dün durumu çok merak edip firmaya telefon açtım.

Telefona bakan kişi, " şuan iflas erteleme durumundayız. İnşallah 1 sene sonunda bu durumu atlatacağız. UTS 15A ile ilgili olarak son aşamaya gelmiştik ama bu iflas erteleme durumu olunca beklemeye aldık." şeklinde bir açıklama yaptı.

Saygılarımla,
Sn. Mehmetstar,

Bilgi için şahsım adına teşekkür ederim. Tabi ayrıca bu kötü duruma da üzüldüm fakat bu firmanın başına bu durumun gelmesi çok normal. Sadece Uts15, XTR 12 ve bir kaç silahlı kuvvetler ihalesine uygun yivli silah üreterek bu zamanda ayakta duramazsın. Malum, çeşitlilik tabi doğru yönde olmak kaydıyla, bir yerden kaybettiğini bir yerden kazandırıp, paçal mantıkta kurtarıcı olabilir. Dar alanda kısa paslaşmalar, en küçük bir dalgada batış yolunu açar. Benzer örnek lever action üreticisi yerli tüfek firması, büyük bir cesaretle bir fantezi tüfeğini üretiyorlar. İlgi birden dönerse veya dağılırsa (rakip yerli üretimleri de başladı,dikkat!) iflas kaçınılmaz olur. 

Sayın SKN,

Husan'a hiçbirşey olmaz gibi de Ersus pazara yine çeşitlilik sunamadığı için benzer bir sıkıntıyı teknik olarak, şuan ki Türkiye ekonomisinde yaşayabilir gibi görünüyor. Dilerim asla bu olumsuzluklar gerçekleşmez.

Saygılar,

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
SKN, mimaslan, Sabri

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi